Reklama

Pewnego dnia do drzwi komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej zapukał starszy strażak Zenon Kociuba. Gdy tylko usłyszał donośne: „wlazł”, natychmiast otworzył drzwi i jeszcze w progu zaczął alarmować, że we wsi pali się stodoła. – Co mamy robić, panie komendancie? – pytał z troską w głosie. – Bierzcie wóz bojowy, nalejcie zamiast wody benzyny i gaście! – odpowiedział komendant. No i pojechali, no i dolali benzyny do ognia. Bardzo podobnie w ostatnim czasie wyglądają posiedzenia rządu. Przychodzi do premiera Morawieckiego, jeden, drugi i trzeci minister-strażak, zgłasza pożar, pyta o plan działań, a Morawiecki każe tankować benzynę po 7,50 zł i gasić pożary. Metafora jest dość czytelna, rzekłbym nawet, że banalna i nadużywana, ale idealnie koresponduje działaniami PiS.

Wczoraj odbyła się konferencja pani minister Marleny Maląg z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mogą kojarzyć o kogo chodzi, to podpowiem co nieco. Pani Malag to jest ta minister, która cały czas mówi i nie wiadomo kiedy bierze oddechy. W jej ustach wszystko się pnie, gdy trzeba i spada, jeśli zajdzie tak potrzeba. Na wspomnianej konferencji pani minister, w swoim stylu, wypowiedziała następujące słowa:

Reklama

Wypłata również w tym roku czternastej emerytury to nasza odpowiedź na inflację, bo chociaż ma ona charakter zewnętrzny.

Wydaje się, że powyższy cytat w pełni uzasadnia i usprawiedliwia przywołanie zgranej metafory z dolewaniem benzyny do ognia. Pani minister Maląg chce odpowiadać inflacji dorzucaniem pieniędzy, co samo w sobie jest śmieszne i tragiczne zarazem. Śmieszność i tragedię przypisuję przedstawicielce władzy, natomiast co do wypłaty 14-stej emerytury mam już mieszane uczucia. Oczywiście nie jest to żadne gaszenie inflacji, chyba że mówimy o gaszeniu benzyną, ale po całej serii decyzji rządowych, które oddawały pieniądze Polaków w obce ręce, żeby utrzymywać obywateli obcego państwa, akurat ta decyzja wydaje się najmniej nieszczęśliwa. Oszukiwani i okradani przez większość życia nasi rodzice i dziadkowie, otrzymają niewielką rekompensatę za ciężką pracę. Podkreślę słowo „praca”, ponieważ cała rzesza obcokrajowców otrzymuje nasze pieniądze za nic nie robienie. Propagandowo minister Maląg kompletnie się skompromitowała, podstawowej wiedzy na temat gospodarki również nie posiada, ale jej śmieszność i ignorancja przynajmniej posłuży milionom polskich emerytów. Znacznie gorzej wygląda to w wydaniu innych nieudolnych propagandystów ministerialnych.

Minister Michał Dworczyk, który dawano powinien z rządu wylecieć z hukiem, za szereg afer i spektakularnych katastrof, gasi inflację w zupełnie innym sposób, mianowicie poprzez inwestycje na Ukrainie. Pan minister będzie budował „wojenne” osiedla kontenerowe, na co rzecz jasna potrzeba pieniędzy i bynajmniej nie będą to ukraińskie hrywny. Zapłacimy za ten i wiele innych projektów, w ramach „bratniej pomocy”, złotówkami wyjętymi z polskich portfeli, ewentualnie dodrukuje się trochę banknotów i tak pokonamy inflację. Obecna władza umiłowana przekroczyła Rubikon propagandy, czyli weszła do tej samej rzeki, w której notorycznie kąpali się poprzednicy. Nieważne co mówią, ważne do kogo i trzeba brutalnie powiedzieć, że odbiorcami komunikatów władzy są coraz więksi… mało mądrzy.

W zaistniej sytuacji człowiek bardziej mądry ma do wyboru dwie reakcje: śmiech lub płacz. Można też te dwa skrajne stany emocjonalne połączyć i śmiać się przez łzy. Nie ma w tej chwili drugiego takiego państwa na świecie, które by w tak podłych czasach bardziej troszczyło się o obywateli obcego, niż własnego kraju. Daleki jestem od klepania liberalnych zdrowasiek o wielkim wolnym rynku i wszechmocnej inflacji, nie mniej zgodzę się i z liberałami i po prostu z myślącymi Polakami, że to co się dzieje obecnie jest realnym socjalizmem i to w formule RWPG.

Reklama

38 KOMENTARZE

 1. To gaszenie pożaru benzyną w przypadku polityki miłościwie nam panujących nie jest szaleństwem, to jest metoda na totalne położenie Polski, takie mają zadanie. Inflacja rośnie, więc będzie 14., 15., 20. emerytura, dopłaty do tego i owego, dofinansowanie tamtego, zapomogi, zasiłki itd., czyli dalej drukujemy kase i dalej nakręcamy inflację. Dodatkowo wspieramy Ukrainę, utrzymujemy Ukraińców, rozdajemy im kasę na prawo i lewo za nic. Tak dla przypomnienia- jakie kilka/ kilkanaście lat temu było larum kiedy chciano ograniczyć handel w niedzielę albo wprowadzić nowe święto- że jesteśmy krajem na dorobku, nie stać nas, trzeba pracować, nie dogonimy zachodu itd. A teraz szastamy pieniędzmi na lewo i prawo…

 2. @miguel
  >Tak dla przypomnienia- jakie kilka/ kilkanaście lat temu było larum kiedy chciano ograniczyć handel w niedzielę albo wprowadzić nowe święto- że jesteśmy krajem na dorobku, nie stać nas, trzeba pracować, nie dogonimy zachodu itd. A teraz szastamy pieniędzmi na lewo i prawo…<
  Dla odbiorców telewizyjnej papki z TVP, to dowód jak nam wspaniale rządzi M.M. i J.K.
  Dla rozumnej reszty, czerwona lampka się zapala. Zresztą już kolejna. A teraz to już właściwie nie lampka a alarm + syreny.

 3. To rzucanie pieniędzmi na lewo i prawo ma głęboki sens. Na początek zadłużą państwo, tak by dług był niemożliwy do spłacenia. Później w zamian za częściową redukcję tego długu oddadzą majątek państwowy: ziemię, lasy, złoża kopalin i spółki skarbu państwa. Następnie zaczną skupywać majątek od ludzi, ktorych nie będzie stać na jego utrzymanie (na przykład dom od właściciela, którego nie stać na ogrzewanie). To też pójdzie na spłatę zadłużenia. Tak więc ostatecznie nie będziemy mieć nic i będziemy musieli być szczęśliwi. Jak zniewolone bydło.

  Morawiecki bezwzględnie realizuje tę agendę Synagogi Szatana, ku radości wielu pelikanów i sprzedajnych wyrobników mediów.

  • @Egon O.
   To co opisujesz, to klasyka postępowania żydowskiej mafii wobec głupich gojów. Jako członek mafijnej rodziny, morawiec realizuje ten program krok po kroku. Widziałeś kiedyś wolne bydło?, może najwyżej kury z “wolnego wybiegu”. A tutaj program pilotażowy o nazwie “Dostaniesz 1300 i zamknij mordę”https://www.fronda.pl/a/dochod-bezwarunkowy-w-polsce-rusza-eksperyment,177763.html

 4. Tak będzie ze wszystkimi: oficer SBU mówił o egzekucji 6 asystentów deputowanego Rady

  https://t.me/RVvoenkor/12645

  17 maja 2022 r. funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wiaczesław Szewczuk przyznał, że 6 zwolenników deputowanego ludowego Rady Najwyższej Rada Ilya Kiva została zastrzelona bez procesu i śledztwa.

  Takim ludziom pomagamy? Tego byśmy chcieli w Polsce?

  Czy poprzemy każdą zbrodnie Ukrainy, “tak długo jak dokopie to kacapom”?

  Co się stało z Polakami? 🙁

  • @Antyglobalista2
   Według wielu przedstawicieli naszej władzuni ekipa Zelenskiego to modelowa demokracja, szanująca opozycję i wszelkie wolności obywatelskie. Fascynacja władzuni tym sposobem sprawowania władzy jest aż tak wielka, że ten model rządzenia zostanie przyjęty i tu, gdy już stworzymy wielki Ukropol.

   Tak jest, że baranom rogi zasłaniają oczy i nie widzą oczywistego.

   • > Według wielu przedstawicieli naszej władzuni ekipa Zelenskiego to modelowa demokracja, szanująca opozycję i wszelkie wolności obywatelskie.

    On zdelegalizował partie opozycyjne i prześladuje byłych parlamentarzystów. Krytykowanie go jest zagrożone karą. Przy oficjalnych dochodach kilkaset tysięcy dolarów rocznie dorobił się majątku na 850 milionów dolarów.

    Idealny wzór dla naszej władzuni.

 5. Przyczyn inflacji jest sporo. Za wikipedią:
  – nadmierne zwiększanie podaży pieniądza poprzez jego emisję przez bank centralny lub kreację w bankach komercyjnych
  – niespodziewany i gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych (np. surowców energetycznych), który prowadzi do ograniczenia zagregowanej podaży
  – wzrost zagregowanego popytu w gospodarce
  – niezrównoważony budżet państwa (wydatki z budżetu przewyższają wpływy)
  – przeinwestowanie gospodarki (nadmierne rozwinięcie procesu inwestycyjnego finansowanego przez państwo)
  – wadliwa struktura gospodarki
  – import inflacji (wraz ze wzrostem cen artykułów importowanych przez dany kraj następuje wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie wzrost cen)

  Za niektóre odpowieda rząd czy bank centralny, za inne nie. Wcale nie jest oczywiste, że ograniczenie socjalu coś by pomogło. Tak by pewnie było, gdyby socjal był z dodruku, a budżet miał potężny deficyt. Wydaje się jednak, że główną przyczyną jest wzrost kosztów importowanej energii, co przekłada się na podwyżki cen wszystkiego.
  W tej sytuacji rząd dokłada emerytom, kupując ich głosy w wyborach. Logiczne i przewidywalne. Osobiście nie popieram, ale tylko dlatego, że nie jestem emerytem.

  ‘W zaistniej sytuacji człowiek bardziej mądry ma do wyboru dwie reakcje: śmiech lub płacz.’
  Nie zgadzam się z tym. Człowiek mądry może starać się zmienić to, na co ma wpływ, i zaakceptować to, na co nie ma wpływu. Śmiech i płacz to domena tych mniej mądrych.

 6. Władza robi wszystko, aby doprowadzić do kompletnego bankructwa kraju, oraz wpędzenia obywateli w nędzę. Trzeba im oddać, że naprawdę się starają, dobrze im destrukcja idzie.
  @Antyglobalista2
  “Co się stało z Polakami?”
  Już na kontrowersjach swoje zdanie wyraziłem, ale, Państwo wybaczą, powtórzę się, ponieważ tą kwestię uznaję za nader ważną.
  Polacy stanowią marginalną mniejszość, w oficjalnie jeszcze własnym kraju. Jeżeli miałbym wskazać jakąś symboliczną datę uśmiercenia polskiego etosu narodowego, to według mnie, można uznać, iż polskość została zamordowana wraz z przywódcami powojennego podziemia niepodległościowego.
  https://dzieje.pl/postacie/%C5%82ukasz-ciepli%C5%84ski-1913-1951
  Pierwszego marca AD. 1951 odcięto nam głowę a przeszczepiono nową, ma się rozumieć, koszerną.
  Błąkamy się, niczym potworek rodem z tandetnych horrorów. Niby istniejemy, geopolityczną siłą bezwładu, lecz dążymy nieuchronnie do upadku. Zrozumiałem to na początku kowidowej kretyniady. Idiotyzmy wprowadzone w marcu AD. 2020 spotkały się z powszechnym entuzjazmem prymitywnego motłochu. Garstka myślących jedynie protestowała. Zostaliśmy zmieszani z błotem, nie tylko w mediach głównego ścieku, lecz także w opinii durnej biomasy. Oczywistym się dla mnie wtedy stało, że nędza szybko powróci do Polski i zostanie tu, na długie lata.
  Przekonałem się ostatnio, że nie jest tak źle, jak sądziłem.
  Sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej, gdy mówimy
  o poziomie powszechnego skundlenia i zdebilenia.
  Mam na myśli
  zarówno pis, jak i, że tak powiem, zachowanie zdecydowanej większości społeczeństwa. Chodzi mi rzecz jasna o reakcję na rosyjską interwencję militarną na Ukrainie. Okazało się, że Tomasz Lis, nie mylił się w swoim, że się tak wyrażę, wręcz kultowym zamkniętym wykładzie:
  “Ludzie nie są tak głupi, jak nam się wydaje. Są dużo głupsi.”
  Antyrosyjski amok i służalczość wobec Ukraińców są tak irracjonalne i upadlające, że trudno to opisać. Wspieramy właśnie naszego śmiertelnego wroga, bowiem “kultura polityczna” Ukraińców bazuje na szwabskim nazizmie. Banderyzm stanowi jego stepową wersję, przerażającą bardziej, niż teutoński wzorzec.
  Postępujemy zatem niczym karp głosujący za przyspieszeniem Wigilii. Osiedleńcy wkrótce się zorientują, że są praktycznie bezkarni. Wówczas zabawią się z nami po kozacku.
  “Zadzwoniły wszystkie dzwony
  Po wszej Ukrainie;
  Zakrzyczeli Hajdamacy:
  „Ginie szlachta, ginie!
  Ginie szlachta! pohulajmy,
  Chmura niech się grzeje!”.
  Płomień objął Smilańszczyznę,
  Chmura czerwienieje.
  A najpierwiej Medwedówka
  Obłoki ogrzewa.
  Płonie Smiła, Smilańszczyzna
  Posoką się zlewa.
  Płonie Korsuń, płonie Kaniów,
  Czehryn i Czerkasy,
  Czarnym Szlakiem pożar pędzi
  I krwi idą pasy
  Aż po Wołyń. Na Polesiu
  Gonta bankietuje,
  A Żeleźniak w Smilańszczyźnie
  Szablicę hartuje, —
  Tam, w Czerkasach, i Jarema
  Próbuje świętego.
  „Dobrze, chłopcy! nie żałujcie!
  Pierwszego lepszego!
  Dalej, dzieci!” pośród rynku
  Maksym ryczy wściekle;
  Wkoło piekło; Hajdamacy
  Hulają po piekle.
  A Jarema — spojrzeć straszno —
  Po troje, po czworo,
  Tak i wali. „Dobrze, synu,
  Niech ich diabli biorą!
  Morduj, morduj: w raju będziesz
  Albo pułkownikiem.
  Hulaj, synu! hajże, dzieci!”
  Dziatwa jednym migiem
  Pod strychami, po komorach,
  Po lochach i wszędzie;
  Wszystkich skłuli, wszystko wzięli.
  „Teraz chłopcy, będzie!
  Zmęczyli się, odpoczniecie!”
  Ulice, bazary
  Kryją trupy, krew się leje.
  „Nie dość, mało kary
  Jeszcze trzeba podomęczać,
  Żeby nie powstali
  Odszczepieńcze klęte syny!”
  W rynku się zbierali
  Hajdamacy.”
  Odnosząc się, nijako z grzecznościowego obowiązku, do dzisiejszego felietonu;
  Pis dba wyłącznie o swój elektorat, który składa się generalnie z ludzi starych. Lepsze to, niż wysyłanie tzw. pomocy na Ukrainę, czy zakup, całkowicie nam nieprzydatnego, amerykańskiego sprzętu wojskowego. Przynajmniej walutę Polacy wydadzą. Choćby i na węgiel.
  Próbuję, w każdej sytuacji, znaleźć powód do śmiechu, niechby i przez łzy. Posiadam wrodzone maksymalnie czarne poczucie humoru, więc łatwo mi nowe ciekawostki wymieniać. Np. ostatnio na mazowieckiej prowincji pojawił się, uwaga, węgiel kamienny z Kolumbii.
  Stary kawał z czasów prlowskich;
  Co się by stało, gdyby na Saharze zaczęła rządzić partia?
  Po roku nie byłoby żadnych kłopotów, poza przejściowym brakiem piasku.
  Posiadamy bogate złoża czarnego złota, a ci durnie kopalnie zamknęli i teraz egzotycznym surowcem będziemy się ratować. Na razie po 4000zł za tonę. Do jesieni opał na pewno zdrożeje. Ogrzewanie domu stanie się prawdziwym luksusem.
  Chłodno, głodno, ale jakże patriotycznie.
  Oto nasza perspektywa już na koniec bieżącego roku.

 7. Przyczyna inflacji? 400 mld złotych wydane na zwida 19. Lockdowny, preparaty, maski, respiratory, tarcze etc. Tych pieniędzy Polska nie miała tylko je wydrukowała/pożyczyła. Tyle. Wpływ wojny i finansowania życia Ukraińców w Polsce to dodatkowy wpływ na inflację za jakiś rok, dwa. Będzie jazda bez trzymanki.

  • @Iwonn
   Główną przyczyną inflacji sa rządy ekipy Morawieckiego. Wydatki na testy, szczepienia, szpitale jednoimienne, dodatki covidowe, tarcze i przesiedleńców. Do tego dodajmy ślepą realizację agendy Timmermansa i rządowe sankcje nałożone na Polskę. Na szczęście dla nich istnieje Putin, na którego można to wszystko zwalić i pelikany, które tę narrację łykną.

 8. To jednak zadziwiające że mając za sobą 3 dekady QE w Japonii, deflacyjną gospodarkę i rosnący bardzo mocno “bilans” BOJ dalej nazywa się to dodrukiem. Ale to że z kraju który rozwijał się niesamowicie, zdecydowanie najlepiej na świecie stali się przykładem marazmu i zerowego wzrostu. Szkoda że wnioski są potem błędne. Nie wiem też czemu ruguje Pan pojęcie wolnego rynku. Bo to jego potrzebujemy. I to on teraz jest w stanie, na zasadach popytu i podaży to naprawić. Nie lockdownów które wywołują szoki podażowe. Dziś można choćby znieść wiele regulacji, na pewno inflacja spadnie.

  • Pozwolę sobie dodać, bo mówił Pan dziś o kupowaniu nieruchomości i cenach działek. To nieruchomości faktycznie w okresach 20 letnich, w dobrych jurysdykcjach jak USA czy UK. Kupione nawet na górce chroniły przed inflacją. Ale jest jeden kraj rozwinięty, który “drukuje” a zwrot z nieruchomości (poza najlepszymi apartamentami w Tokio, ale to raczej nie jest majątek przeciętnego Japończyka) gdzie stopa zwrotu to ponad minus 30%. Taki to “dodruk” z tego QE.

 9. A czytałam na jakimś szmatławcu, że chcą wybory przesunąć na 2024 rok.
  Węgiel jest reglamentowany na kopalniach jednorazowy zakup to 5 ton na gospodarstwo plus papiery z gminy. Węgiel kosztuje od 800 do 1000 złotych można to sprawdzić na kopalniach reszta to cena na składach i horendalne ceny za przywóz powyżej 200 km.
  Na kopalniach kolejki na 2-4 tygodnie stania na innych zapisy realizowane po 2 miesiącach
  drzewa wycinają na potęgę i wysyłają na eksport a w polskich tartakach drzewa brak.
  A co do narodu to przysłowie wciąż aktualne Kochanowski w Pieśni o spustoszeniu Podola przez Tatarów „Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi”

 10. No i nareszcie mamy realna alternatywe…
  Wybierajcie

  Glapinski i czternasta emerytura dla najslabszej czesci polskiego spoleczenstwa…
  albo gaszenie inflacji wedlug Tuska czyli 20% podwyzka dla urzedasow jak leci i centralnie sterowane odsetki od kredytow przez Zandberga w ramach zapowiadanego rzadu koalicyjnego opozycji…

  Lekarstwem wedlug Tuska, ktore zlikwiduje inflacje w jeden dzien…
  ma byc przyjecie euro ( Bo POlacy nie potrafia i lepiej zeby ich waluta kierowano we Frankfurcie…). Zupelnie jak na Slowacji gdzie euro juz jest razem i 12% inflacji tez… plus bezrobocie dwukrotnie wyzsze niz w Polsce lub Estonia majaca z euro i bez Glapinskiego…rekordowa inflacje wysokosci 20%

  • @Andrzej Falicz 19 maja 2022 W 01:09

   > Globalista

   Anty ale w gorączce polemicznej mogło Ci umknąć…

   > “Za Stalina byla stabilizacja i nie bylo bezrobocia”

   Chochołek, w dodatku dość mizerny.

   Jakbyś nie zwrócił uwagi to promuje Polskę poza układami podległości. Zarówno z Amerykanami… ale też Rosjanami.

   Mam jednak takie przeświadczenie, graniczące z pewnością, że znowu to zignorujesz i zaatakujesz stworzony przez siebie chochołek. Pewni ludzie po prostu nigdy nie zmieniają modus operandi.

   Abstrahując od przyszłości. To, że PRL miał pewne przewagi nad teraz nie oznacza, że chciałbym jego wskrzeszenia. Wiem, że mniej wyrobieni ludzie mogą mieć problem z percepcją niuansów wiec pozwól, że powiem wprost: patriotyzm, większa pozycja rodziny, tradycji, bezpieczeństwo socjalne, większa równość społeczna, dbanie o słabszych w odróżnieniu od promowania rozpasanego indywidualizmu i idących po trupach do celu karierowiczów nie były wadami PRL i z przyjemnością widziałbym powrót do takich postaw i zachowań…

   Niestety ich niszczenie wydaje się być wbudowane w system który jest nam co najmniej promowany o ile nie wtłaczany do gardła.

   Oczywiście jeżeli ktoś jest zafiksowanym na swoim punkcie, krótkowzrocznym, wyznawcą tu i teraz to czuje się w tym środowisku jak ryba w wodzie… Nie musi mi się to podobać.

 11. Polecam Antyglobaliscie
  Jezykiem lewicy…bo prawicowego jezyka nie lyknie juz na samym wstepie…
  https://krytykapolityczna.pl/swiat/walzer-wojna-w-ukrainie-nato-usa/
  Michael Walzer – filozof polityki, współzałożyciel i redaktor lewicowego pisma „Dissent”

  Amerykanski mir kontra Ruski mir…
  ” Są jednak decydujące różnice między NATO a np. dawnym Układem Warszawskim. W praktycznie każdym kraju członkowskim Sojuszu są partie i ruchy społeczne, które mu się sprzeciwiają i mogą swobodnie działać tak jak pozostałe partie politycznie. W krajach Układu Warszawskiego były wprawdzie powstania przeciw ZSRR, ale nie było pokojowej opozycji względem Układu, ludziom nie wolno było po prostu organizować się przeciw sojuszowi z ZSRR. Było wiele rzeczy, które USA robiły w świecie, a którym ja i moi przyjaciele się sprzeciwialiśmy – także dlatego, że nie chcieliśmy, aby nasz kraj w czymkolwiek przypominał ZSRR. Ale nie ma żadnych użytecznych analogii między postępowaniem NATO wobec swego sąsiedztwa i Rosji w jej otoczeniu… USA chciałyby demokratycznej Ukrainy, choć gdyby ta kiedyś np. wstąpiła do UE, to w jej strukturach mogłaby być przeciw polityce handlowej, którą Ameryka by akurat preferowała. I to byłoby w porządku. .. zawsze miałem nadzieję na to, że UE stanie się równym partnerem Stanów Zjednoczonych, ale nawet bez tego nie myślę o Europie jako o amerykańskiej strefie wpływu.
  Rządy państw Skandynawii, Francji czy Niemiec są naprawdę niepodległe, to nie są satelity Ameryki, podobnie jak cała Unia.
  A już taki rząd Polski może się naszemu nie podobać (….).
  A to, co robimy (USA) z Ukrainą, dostarczając jej ciężką broń, amunicję i dane wywiadowcze, to coś, co każdy kraj na świecie ma prawo zrobić, czyli wspieramy ofiarę agresji.
  W czasie II wojny światowej jeszcze przed Pearl Harbor wysyłaliśmy pomoc wojskową dla Brytyjczyków, a potem ZSRR. Wysyłaliśmy konwoje morskie do Murmańska, które były kluczowe dla radzieckiego wysiłku wojennego, a przecież nie mogliśmy oczekiwać, że ZSRR stanie się częścią naszej strefy wpływów. Powtórzę, każdy kraj na świecie ma prawo wesprzeć ofiarę agresji swymi siłami zbrojnymi, ale też dostawami broni i innych materiałów.”

 12. @Antyglobalista

  Jedynym powodem dlaczego mozesz sobie swobodnie i publicznie afirmowac PRL i gromic zlowrogi amerykanski imperializm.. naszego glownego sojusznika i gwaranta bezpieczenstwa jest fakt… ze funkcjonujesz w sferze wolnego swiata – a Polska sie w niej znalazla w olbrzymiej mierze dzieki “strasznej i upadajacej” Ameryce. Jezeli nie rozumiesz pewnych zasadniczych roznic to dialog/polemika przypominac bedzie rozmowe dziada z obrazem.

 13. Antyglobalista

  Naprawde mozesz w USA zalozyc sobie partie faszystowska lub bliska jej komunistyczna… w ramach ruskiego miru w raju Lukaszenki za takie dzialanie moze dostac czape ( wlasnie podpisal ustawe o karze smierci za dzialanie jakie on uzna za antypanstwowe wiec terrorystyczne).
  To jest ta mala roznica…o ktora toczy sie wojna na Ukrainie…i w ramach ktorej drozeja w Polsce…bulki z czym nie moze sie pogodzic nasz gospodarz…

  • @Andrzej Falicz
   Co wąchasz albo palisz czy też sobie wstrzykujesz, że jeszcze wierzysz w “wolny świat”? W USA można było założyć partię jaką się chciało 40+ lat temu, teraz to możesz sobie założyć tylko partię, która będzie miała w programie demoralizację rodziny, wspieranie wszelkiego rodzaju zboczeń, i wspieranie walki ze zmianami klimatycznymi. W Usraelu i innych krajach “wolnego świata” możesz nawalać do woli na rodzinę czy religię chrześcijańską, wtedy to jest “wolność wypowiedzi”. Spróbuj natomiast w Usraelu czy innym kraju “wolnego świata” wyrazić się krytycznie o zbokach albo koronce, utrata pracy gwarantowana, a do tego jeszcze konsekwencje prawne. Albo żyjesz jeszcze głębokim prlem, gdzie wszystko co było z “zachodu” było wspaniałe albo jesteś za młody żeby to pamiętać i łykasz całą propagandę z lewa i prawa, która jakoś ostatnio jest zgodna w gnębieniu normalnych ludzi, vide korona-świrus. Sam nabrałem się na wizję “wolnego świata” ponad 30 lat temu, i teraz nie mogę nawet Polski odwiedzić bo olałem zajzajer i nie mogę opuścić jednego z krajów “wolnego świata” bez zaświadczenia, że zajzajer przyjąłem. Wyłącz kurwizję, włącz myślenie…

 14. Szanowny…kolego Adamie 66

  od 35 lat nasiakam zachodem bo za komuny wyprowadzilem sie z PRL wiec
  nie pierdol glupot i nie ucz ojca dzieci robic.

  Masz w USA i partie komunistyczne i partie nazistowskie (skolko ugodno…) – wolnosc slowa gwarantuje pierwsza poprawka do konstytucji

  • @Andrzej Falicz
   Jaki realny wpływ na politykę USA mają te partie i dlaczego żaden? Takim partyjkom ewentualnie pozwala się na egzystencję żeby w odpowiednim czasie móc je użyć w celach propagandowych. Sprawdż sobie pochodzenie etniczne najważniejszych osób w administracji Bidena, za właściwe sznurki pociągają osobnicy wyznania handlowego, kilka osób innego pochodzenia pełni rolę kwiatka do kożucha. Przez kilka lat pracowałem w zlewaczonym NYC, wyleciałem z pracy z hukiem kiedy okazało się, że nie jestem osobnikiem wyznania handlowego. Jedyne co jeszcze pozwala na namiastkę wolności w USA to fakt, że nie wszyscy gubernatorzy są lewakami, chociaż wyżej wymienione otoczenie Bidena usilnie pracuje nad ich wymianą na lewaków. Drugim czynnikiem to jest fakt, że w USA bardzo dużo ludzi ma broń i wie jak ją używać, niestety, nad zmianą tego stanu, lewacy również usilnie pracuja, miejmy nadzieję, że im się to nie uda. Co do poprawności politycznej, w USA takowa nie istnieje? To dlaczego wszyscy obowiązkowo przepraszają za użycie słowa na N? Jak napisałem wyżej, miejmy nadzieję, że lewactwo w USA nie odniesie sukcesu, najbliższe wybory to zweryfikują, chyba, że znowu urządzenia do liczenia głosów bedą z tej samej firmy, która “wygrała” Bidena… Pozdrowienia z “popierdolonego kraju poprawnosci politycznej” 😉

 15. Andrzej Falicz, nadajemy z różnych światów i nie bardzo widzę co miałbym zyskać z wizyty w Twoim.

  Dla reszty, wygląda na to, ze wielki Reset postępuje mimo pojawiających się problemów.

  Wydaje mi się, że następna odsłona “pandemii” będzie miała miejsce jesienią z nastaniem nowego sezonu grypowego. Ponieważ pranie mózgów jest najefektywniejsze kiedy ofiary bombarduje się jednym bodźcem (poza tym tak łatwiej utrzymać pozory spójności narracji) daje nam to deadline na zejście Ukrainy z afisza na gdzieś w sierpniu.

  To jeszcze nie musi oznaczać końca wojny ale to wtedy NATOwskim specom od wojny informacyjnej pasowałoby przestawić wajchę na nowe “zagrożenie”.

  Ponieważ nie za bardzo można liczyć na jakiś oddolny, obywatelski ruch który by oderwał świnie od koryta pozostaje się zatroszczyć o siebie i swoich najbliższych.

  Z finansowego punktu widzenia to oznacza pozbycie się wszystkich długów, ograniczenie kosztów stałych i zbudowanie jakiś poduszki finansowej. Odłożenie trochę konserw też nie zaszkodzi. Dostępność mięsa może być coraz mniejsza.

  Co do poduszki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że pijawkom zależy na zniszczeniu majątku pozostającego w rękach przyszłych niewolników. Możemy więc oczekiwać spadków lub symbolicznych wzrostów na wszystkich papierowych aktywach. Dodajmy do tego lata (wysokiej) inflacji i pauperyzacja społeczeństw będzie faktem. Jakimś rozwiązaniem może być złoto, koniecznie fizyczne ale trzeba pamiętać że je też mogą skonfiskować.

  Brak obciążeń, przydatne umiejętności, rodzina i zdrowie w dobrym stanie, jakieś niewielkie rezerwy. To powinno zapewnić nam lepsze przejście tego kryzysu niż lemingom które zostaną zdepopulowane… na własne życzenie zresztą.

  Program maksimum to budowanie jakiś lokalnych wspólnot. Nadchodzą czasy że tylko siła będzie się liczyła więc warto się o nią postarać.

 16. @Antyglobalista2
  Całkowicie zgadzam się z tym co piszesz, jedynie dla przypomnienia, w USA w 1933 już przećwiczono konfiskatę złota (President Roosevelt’s Executive Order 6102), niemniej jednak warto trochę tego metalu posiadać. Mimo tego, że mieszkam w “popierdolonym kraju poprawnosci politycznej” jak to zgrabnie ujął AF w komentarzu powyżej i z czym się akurat zgadzam, to jest jakaś nadzieja. Ludzie zaczynają się organizować oddolnie, tworzą się lokalne wspólnoty, sam pomagam zorganizować taką w okolicy gdzie mieszkam. Zakładamy dość drastyczne ograniczenia, włącznie z brakami w dostawach prądu, żywności, eliminację pieniądza, itp., itd. Budujemy szklarnie pasywne i piwnice gruntowe, mam nadzieję że aż tak źle nie będzie ale “lepiej mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć”.

 17. Nie wiem , ale chyba jeszcze kilka albo kilkanascie miesiecy i pojdziemy z torbami, albo znowu trzeba bedzie na szparagi do Niemiec, przeciez to nawet kilkulatek moze policzyc, ok. 25% PKB w tym roku na pomoc przebywajacym w Polsce braciom z Ukrainy o takich drobnostkach jak dostarczanie benzyny czy broni za fre nie wspomne , opieka socjalna przy genialnie wydajnej sluzbie zdrowia benzynka coraz drozsza, ciekawe jak bedzie zima z gazem itp. itp. resztki wlosow staja deba, a mialo byc tak pieknie , najnizsze wynagrodzenie 4 kola, tansze mieszkania, no ale coz Matka Kurka ma calkowita racje, wszystko mozna zrzucic na wojne, ze ta wojna to jakas dziwna wszyscy widza, gaz i ropa plyna od ruskich caly czas