Od redakcji

Parę słów od redakcji…

Czytanie wszelkiego rodzaju deklaracji ideowych, manifestów i odezw, zawsze sprawiało mi ból, a już napisać czegoś takiego nie byłbym w stanie. Zdaję sobie jednak sprawę, że wciągając Was w projekt zwany Kontrowersje.net – Portal niereglamentowany, mam obowiązek wyjaśnić co mam myśli i co zamierzam z moimi myślami uczynić. Najchętniej napisałbym, że Kontrowersje.net, to Portal, który powstał dla wszystkich, no ale tak to pisze każdy. Chętnie napisałbym, że jest to miejsce obiektywne, niezależne, merytorycznie i kulturalnie profesjonalne, tylko to nic nowego, stare metody marketingowe. Ale na szczęście ktoś kiedyś za mnie pomyślał i napisał, że jak nie wiesz co powiedzieć, na wszelki wypadek mów prawdę. Powiem Wam prawdę, powiem Wam czego możecie się tu spodziewać ode mnie i od siebie:

1) Portal jest miejscem wymiany opinii, poglądów, pomysłów, projektów, myśli. Aby doszło do wymiany, konieczne jest wyrażanie rozmaitych myśli, poglądów i opinii oraz prezentowanie rozmaitych projektów i pomysłów. O jakości wymiany zdecyduje bogactwo ofert. Dlatego Portal nie jest miejscem monopolu myśli i projektów, ale giełdą, na której można zyskać i stracić na własnej jakości, o wszystkim zdecyduje inwestujący Użytkownik Portalu. Ten szlachetny zbiór wolności można łatwo utracić, gdy się go rozumie, jako anarchistyczne prawo do zaśmiecania Portalu tandetą intelektualną, schematyczną pyskówką, brakiem wiedzy i myślenia. Powyższe dyskwalifikacje są wychwytywane natychmiast i kasowane bez litości utratą konta. Ci, którzy oczekują wolności słowa mogą się zawieść, oczekujący wolności myśli, będą zachwyceni.

2) Portal nie powstał po to, żeby trwać, Portal powstał po to, żeby wypełnić lukę w wirtualnej przestrzeni, wypełnić puste miejsce po zdrowym rozsądku. Nie ma w tym miejscu partyjnej, ideologicznej, czy religijnej twarzy i to jest wielka zaleta, ponieważ te braki oznaczają bogactwo, którego źródłem jesteście Wy sami, Wasza wiara, Wasze idee, Wasze przynależności.

3) Portal nie stawia fałszywego dylematu, który uważam za jedno z największych polskich nieszczęść. Nie ma dylematu społeczny/komercyjny. Fatalny, w społecznych skutkach, jest stereotyp: społeczny znaczy uczciwy, bo biedny. Mnie nie interesuje bieda społeczna, ale zamożność. Portal jest społeczny, ponieważ udostępnia każdemu Użytkownikowi miejsce dla jego talentu i to Użytkownika nic nie kosztuje. Portal jednocześnie jest komercyjny, ponieważ jako pomysłodawca Portalu nie zamierzam się “brzydzić” uczciwą pracą i zwrotem poniesionych nakładów. Zamierzam inwestować w projekt i reklamować w ramach dostępnych środków, pieniądze zarobione uczciwie nie budzą we mnie obrzydzenia. W związku z tym, każdy sponsor i reklamodawca będzie traktowany z należytym szacunkiem. Natomiast pod żadnym pozorem nie będą mieszane porządki, to znaczy, że żaden reklamodawca nie będzie miał przywilejów społecznych, tego Użytkownicy mają obowiązek pilnować i egzekwować na redakcji Portalu.

4) Portal jest dla nas wszystkich testem jakości, za jakość odpowiadają Użytkownicy i redakcja. Portal jest testem odpowiedzialności, sami Użytkownicy zdecydują o tym jaki jest ich stosunek do jakości i czy jest to stosunek odpowiedzialny.

5) Zasady promocji talentu Użytkowników, są jasne i czytelne, oparte na czterech kryteriach:

a) popularności tekstów ustalanej przez Użytkowników.
b) liczbie komentarzy wystawionych przez Użytkowników.
c) ocenie tekstu wystawianej przez Użytkowników.
d) guście pomysłodawcy Portalu, który przyznał sobie prawo do promowania tekstów wyróżniających się treścią i formą, w tym celu powstał dział “Portal poleca”.

Z wyjątkiem czwartego kryterium wszystkie pozostałe są w rękach Użytkowników i algorytmu, który odzwierciedla gusty, oceny i zaangażowanie polemiczne. Ewentualne mankamenty tych kryteriów Użytkownicy muszą sprawiedliwie podzielić między siebie, ponieważ redakcja Portalu bierze odpowiedzialność tylko za kryterium czwarte.

W tym miejscu wszystko żyje i nic nie kostnieje, życie zweryfikuje brutalnie lub łagodnie nasze wyobrażenia o nas samych, niniejszy przewodnik po Niereglamentowanym Portalu Kontrowersje.net, również. Ten tekst nie jest regulaminem, nie jest spisem zasad, jest przewodnikiem po Niereglamentowanym Portalu Kontrowersje.net. Mam nadzieję, że pozwoli się odnaleźć i nie błądzić. Cele są ambitne i dlatego największym skarbem Portalu Kontrowersje.net jest ambitny, inteligentny Autor tekstów i komentarzy. Wszystko, co zostanie tu napisane i zaprezentowane jest własnością i odpowiedzialnością każdego z Nas.

Pozdrawiam
Matka Kurka