Reklama

Takie dymisje zawsze i wszędzie oznaczają, że niegdysiejsza gwiazda przestała świecić na tyle atrakcyjnym światłem, że ludzie w zachwycie zadzierają głowy. Tomasz Lis, były już redaktor naczelny Newsweek Polska, od czasów pełnego upokorzenia, jakiego doznał jeszcze przed wyborami w 2015 roku, nie potrafił się pozbierać. Nic nie wywołało w nim refleksji, nawet ciężka choroba, z której cudem wyszedł. Tak działa fanatyzm i chociaż to zjawisko samo w sobie od dawna nie przeszkadza koncernom medialnym, wręcz z tego żyją, to istnieją granice fanatyzmu nie do zaakceptowania. Pierwszą z nich jest sprzedaż i co za tym idzie pieniądze. Drugim odbiór społeczny, zwłaszcza w tak zwanej grupie docelowej. Sprawy od kuchni nie znam, ale daję głowę, że to były dwa główne powody wyrzucenia Lisa z Newsweek Polska, bo tak to trzeba traktować, pomimo oficjalnych komunikatów o „porozumieniu stron”.

Lis stał się nieznośnie nudny w swoim fanatyzmie i całkowicie oderwany od rzeczywistości, typowy syndrom świętości większej od papieża, czyli w tym przypadku Donalda Tuska. Nawiasem mówiąc po korytarzach politycznych i medialnych krążyła taka plotka, że Tusk gardził Lisem za jego ślepą służalczość i ta słynna scena z pluszakiem nie była przypadkiem, ale zaplanowaną złośliwością na pograniczu upokorzenia. Obojętnie ile w tym jest prawdy, pewnym jest, że Tusk raz na 100 razy bywał powściągliwy i przynajmniej nie krytykował PiS-u w sprawach dość oczywistych, czego Lisowi w żadnym razie „zarzucić” się nie da. Permanentna krytyka obozu władzy i przez to pozbawiona jakiejkolwiek finezji, czy atrakcji, tak istotnych dla świata medialnego, uczyniła z Lisa największego nudziarza. Przy takiej „technice” manipulacji nieustannie trzeba też przekraczać kolejne granice: przyzwoitości, smaku i wreszcie samego fanatyzmu. W zasadzie przekraczanie granic też jest normą w tym środowisku, ale tylko wówczas, gdy wskaźniki sprzedaży rosną. Newsweek Polska wzrostami pochwalić się nie może i mało ważne, że tendencja na rynku prasy od lat jest spadkowa, nie po to zatrudnia się taką gwiazdę, aby szukać tak banalnych wytłumaczeń.

Reklama

Prawdą jest, że Newsweek Polska długi czas utrzymuje się pierwszej piątce, ale sprzedaż rok do roku spadła o 6%. Gdyby Lis dokonał cudów i pomimo kiepskiej sytuacji na całym rynku prasy, doprowadził przynajmniej do utrzymania poziomu sprzedaży, to tylko jakiś wielki skandal mógłby doprowadzić do jego zwolnienia. Tymczasem Lis sowim fanatyzmem zamęczył czytelników i co gorsza znaczą część zaczął odstraszać. Jego wojna z „symetrystami” to najgłupsza rzecz jaką może zrobić przedstawiciel opozycji u progu kampanii wyborczej, a dokładnie takie rzeczy Lis robił. Co zatem Lisa? Niska sprzedaż i zrażanie potencjalnych czytelników, którzy PiS raczej nigdy nie pokochają, ale z drugiej strony nie są w stanie strawić bezmyślnej agresji i ślepoty politycznej PO wraz z powiązanymi „elitami. Wydaje się też, że w tym wszystkim musiał zadziałać jakiś katalizator, bo przecież fanatyzm Lisa i spadek sprzedaży, to nie są dane z wczoraj. Fakt, że były naczelny Newsweek Polska, tak szybko wyleciał i jak na niego dyplomatycznie zareagował, każe podejrzewać co najmniej małą aferę.

Zanim wybuchła zadyma z Durczakiem, bardzo podobne plotki, z wyjątkiem seksualnych ekscesów, towarzyszyły Lisowi. Jego relacje ze współpracownikami miały wyglądać niewiele lepiej, zresztą są nagrania w Internecie porównywalne do „ubrudzonego stołu” Durczoka. Nudny, fanatyczny, bezużyteczny i do tego wredny dla otoczenia Lis, stał się tak dużym ciężarem, że niemieccy właściciele zdecydowali się na radykalny krok, a okoliczności zwolnienia świadczą o zamiecionej pod dywan aferze redakcyjnej lub „towarzyskiej”, na co Lis nie miał żadnych argumentów. Wyrzucanie z redakcji z powodów politycznych to powszechna praktyka, nie tylko w Polsce, ale wyrzucanie „swoich”, to coś zupełnie innego, na co trzeba solidnie zapracować. Lis tyrał i podskakiwał wiele lat, praktycznie bez wytchnienia i w końcu się doczekał lądowania na bruku.

Reklama

30 KOMENTARZE

 1. Prezydent Andrzej Duda ma gdzieś bezpieczenstwo Polski.

  Rząd Polski zażądał od rządu niemieckiego realizacji obietnic sojuszniczych i dostarczenia 250 leopardow.

  rzad niemiecki byl zaskoczony że Polacy zaczęli sie cenić i żadaja realizacji zobowiazan, zadali handlowe pytanie Prezydentowi Polski, jakie sa oczkiwania Polski wobec rządu Niemiec. Odpowiedz?

  Nie chcemy nikomu robić problemów, Polska nic nie potrzebuje. Jeśli macie jakis sprzet, przekazcie go Ukrainie.

 2. A może starzejący się i schorowany Lis będzie potrzebny na innym froncie? Ktoś przecież musi zostać matadorem Morawieckiego. Od wczoraj wiatry wieją w drugą stronę, gdy przywódca Synagogi Szatana odtrąbił odwrót i nakazał więcej nie drażnić Putina oraz oddać mu połowę Ukrainy. Teraz ktoś, wyposażony w podkarpackie taśmy, będzie musiał zadać śmiertelny cios tej zużytej, zbyt ukrofilskiej ekipie. Aby wszystko wróciło do normy, oczywiście z wyjątkiem trupów, cen i zadłużenia.

 3. Aby wyczytać to co jest w prasie pisane należy zrozumieć, kto jest właścicielem danego medium. Głównym udziałowcem Axel Springer Se jest firmą z Nowego Jorku. Nazywa się ta firma KKR. Proszę sprawdzić. Nie raz w Onecie krytykowano Niemców za to, że za mało broni wysłali na Ukrainę. Nigdy nie było krytyki USA za ich wszystkie wojny. Te parszywe medium działa na niekorzyść całej Europy oprócz GB.

 4. @Egon O
  Sądzę, że twoje prognozy mogą się zrealizować. Henry Kissinger, przedstawiciel, że tak literaturą pojadę” “jądra ciemności”, wysłał właśnie komunikat;
  Odbieram jego słowa jako zapowiedź nowej mądrości etapu, czy jak kto woli, kolejną fazę wielkiego resetu. Jeżeli rozumuję poprawnie, to medialna sława wirtualnych ukraińskich herojów zniknie tak nagle, jak się pojawiła. Zostaniemy sami z problemami, które wymieniłeś. Kombinują rozkręcić nową, fałszywą pandemię.
  Udawana wojna nie będzie im potrzebna, gdy motłoch uwierzy w istnienie następnej śmiertelnej zarazy bezobjawowej.

 5. Rzeczywistość potrafi zaskoczyć, również tak “zaawansowanego oszołoma”, jak ja. Pokolenie płatków śniegu wpadnie w przerażenie, gdy w srajtfonie ujrzy celebrytkę, znanego sportowca, albo innego gogusia, pokrytych ospowatymi krostami.
  Sprytnie wymyślone, muszę przyznać. Jeśli naprawdę wypuściliby spreparowaną broń biologiczną, np. wirusa, który uśmierci połowę populacji, wówczas ryzykowaliby, że proces wymknie się spod kontroli. Dojść może do całkowitego załamania cywilizacji i nie wypali ich wymarzony cyfrowy gułag. Najlepiej, patrząc z ich perspektywy, byłoby doprowadzić do nielicznych, lecz medialnie maksymalnie nagłośnionych zachorowań i zgonów. Oczywiście, że tak zażartuję, sesja zdjęciowa obowiązkowa. Jestem ślepy od urodzenia, dlatego świat obrazków znajduje się całkowicie poza moim zasięgiem.
  https://www.nvda.pl/
  To mi właśnie gada.
  Ostatnie dwa lata uświadomiły mi dobitnie, że sprawnie zmontowany krótki materiał video, nawet parę zdjęć, wystarczą, aby ogłupić 95% postmodernistycznego społeczeństwa. Młodych wykształconych przestraszy się w internecie, a starych telewizją.
  Danuta Holecka, referująca w kurwizyjnych wiadomościach kolejne sukcesy Dudy i Morawieckiego, nagle przerwie w pół słowa…
  Chwila emocji i horror na żywo. Okazuje się, że obiektywna i rzetelna redaktorka dostała wysypki. Tej modnej rzecz jasna.
  Gwarantowany efekt łaaa!

 6. Abstrahując od Olszańskiego:

  https://www.youtube.com/watch?v=tRL8ljKxi38

  Jest całkiem oczywiste, że pogorszenie sytuacji ekonomicznej stworzy rzesze zdesperowanych ludzi. Część pójdzie za ludźmi jak Olszański. My to wiemy, “władza” z aparatem analitycznym, nie?

  Oczywiście, że wiem. W którym kierunku to idzie?

  Przecież gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Nie boją się, że coś im się stanie?

  To się kupy nie trzyma. Jakie haki muszą latać, żeby popełnić “samobójstwo przez szaleńca”?

  To nie są ludzie jakoś wybitnie odważnie. Co wielokrotnie zademonstrowali.

  Nikt nie jest też tak głupi, żeby nie widzieć konsekwencji.

  Dlaczego więc podejmują działanie tak niezgodne ze swoim charakterem?

  Czego nie wiemy?

 7. “Bunt” przeciw Putinowi… ale nie taki o jakim słyszycie cały czas w głównym ścieku:

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/05/25/oswiadczenia-rady-wszechrosyjskiego-zgromadzenia-oficerskiego-z-dnia-19-maja-2022-r/

  Jeżeli jest to ustawka ale kontrolowana przez władze centralne FR to może stanowić legendowanie przeprowadzenia poboru.

  Jeżeli faktycznie do niego dojdzie to stawka skokowo wzrośnie. Możemy się znaleźć w wojnie ale na warunkach które debile z PiSu nie przewidziały.

  W takich okolicznościach dekapitacja “polskiej” “władzy” to może być najniższy koszt jakim możemy się wykaraskać z całej sytuacji. Alternatywą jest wykrwawienie całego narodu…

  Przed marcem 2020 byłbym spokojny, że ktoś udźwignie ciężar wybrania najwłaściwszej decyzji. Teraz?..

 8. Musze rozczarowac “dzielnych polskich rycerzy” o cienkiej skorze…ktorzy nie chca widziec na tym blogu gosci, ktorzy sie z nimi nie zgadzaja i przy okazji krytykuja ich…

  Jak se zalozycie wlasny blog to mnie mozecie zablokowac – a tak uszy po sobie i jezeli cokolwiek to warto pisac o weryfikowalnych faktach a nie teoriach z palca – ubranych w slowa haselka.
  Fakt odwolywania sie do niszowych reptalianskich zrodel specjalnie nie dodaje wiarygodnosci a klepanie o Zydach i wielkich teoriach zastapienia i globalnej kontroli rowniez.

  Otoz w polskich fundamentalnym interesie jest maksymalnie mozliwe oslabienie Rosji bo to Rosja Polsce zagraza a nie Ukraina.
  Mozna bez konca jechac na Wolyniu zapominajac, ze to 400 tysiecy Rosjan sluzylo w armii Hitlera i ze to rosyjskie oddzialy Kaminskiego pacyfikowaly brutalnie Wole w czasie Powstania Warszawskiego itd. itd. To Rosja jest bezposrednim spadkobiercom imperium sowieckiego i sowietow – nie Ukraina.

  Zachwyty nad Chinami i Rosja sa z punktu widzenia Polaka to skrajna glupota.

  Tak sie szczesliwie zdarzylo, ze aktualny kierunek polityki jedynego supermocarstwa plus UK itp. – pokrywaja sie z polskim interesem. A wiara, ze jak bedziemy cicho siedziec wdzieczac sie do Putina to nam nic nie zrobi to naiwnosc do kwadratu. Otoz predzej zrobi kuku Polsce gdy nie bedziemy podskakiwac.

  Co do Lisa – to jego kariera konsekwentnego do znudzenia nienawistnika znajdzie idealne miejsce kontynuacji w szeregach opozycji – juz go tam zaprasza Pawel Kowal.
  To bedzie kolejny gwóźdź do trumny…z czego sie nalezy tylko cieszyc.

  Gospodarzu, dlaczego nie moge zalogowac sie z mojego mojego mobajla (android)? Czy juz ktos mial moze ten problem? Niestey w robocie nie dysponuje wdziecznymi ogonkami polskimi…

  • @Andrzej Falicz
   “…w robocie nie dysponuje wdziecznymi ogonkami polskimi…”
   Zarówno w windows jak i linuksie można dodać polską klawiaturę i potem tylko wciskać odpowiednią kombinację liter. Jako użytkownik komputera powinieneś mieć prawa do zainstalowania dodatkowej klawiatury. Chyba, że pracujesz w firmie “ściśle przez poufne” i tylko goście z IT mogą to zrobić…

  • @Andrzej Falicz
   Wyczyść cookiesy. Chociaż nie, lepiej nie czyść, bo tego bełkotu proamerykańskiego nie da się czytać.
   >Fakt odwolywania sie do niszowych reptalianskich zrodel specjalnie nie dodaje wiarygodnosci a klepanie o Zydach i wielkich teoriach zastapienia i globalnej kontroli rowniez.<
   Pisze człowiek, który nigdy nie odwołuje się do źródeł wypisując głupoty bez poparcia.

 9. Co do Lisa to pamiętam go z programu na Polsacie “Co z tą Polską”, kiedy do wielokrotnego gościa swojego programu siedzącego na miejscu publiczności mówił “PAN Z WĄSEM”. Pogarda “elyt” dla człowieka z “plebsu” jest ich wizytówką. To wszystko mówi o Lisie.
  A co do następcy w “Newsweeku” to na trendzie i na kursie ideolo idealnym kandydatem staje się, hehehe, sam się śmieję pisząc to, ale biorąc pod uwagę ostatnie ideologiczne “kamingałty” … inny Tomasz – Terlikowski. 🙂 Możecie się też pośmiać, ale to całkiem możliwe.

 10. @Andrzej Falicz
  “Byliście ze mną w każdej ważnej sprawie. Nie pamiętam nawet jednej, w której nie zgadzaliśmy się”.”
  https://www.bibula.com/?p=125351
  Oto słowa prezydenta Joe Bidena skierowane do ADL, czyli przedstawicieli amerykańskich Żydów. Im mamy zapłacić niewyobrażalnie wysoki haracz, czyt. oddać polskie terytorium. Suma jest zaporowa, nie ma mowy, aby Polska zdołała uzbierać takie pieniądze.
  Donald Trump ustawę 447 podpisał.
  Podaję ten fakt ku refleksji tym, którzy bzdurzą o tym, że właściwie to bez znaczenia.
  Przy okazji;
  Kto w kongresie, lub w senacie USA, zaprotestował przeciwko temu bezprawiu?
  Pytanie retoryczne;
  Powtarzam mamy do czynienia z prawniczym fenomenem, działaniem bez historycznego precedensu. Oto zasady prawa rzymskiego mają zostać zastąpione przez reguły cywilizacji żydowskiej.
  1. Jeżeli Żyd i goj się nie zgadzają, to zawsze rację ma Żyd.
  2. Jeżeli coś, według Żydów gdzieś kiedykolwiek do nich należało, to wspólnota posiada prawa własności, tzw. majątek bez spadkowy.
  Gdybym nie był Polakiem, to szczerze by mnie to bawiło. Naród, który uratował korzennych od zagłady, musi im teraz oddać swój kraj. Doprawdy zabawne, patrząc z perspektywy zewnętrznego obserwatora wydarzeń.
  Odnośnie bredzenia:
  “Tak sie szczesliwie zdarzylo, ze aktualny kierunek polityki jedynego supermocarstwa plus UK itp. – pokrywaja sie z polskim interesem.”
  Brytyjska izba lordów także jest głęboko zaniepokojona tym, iż potomkowie polskich nazistów jeszcze korzennym nie zapłacili.
  Wniosek;
  Nasze interesy są dokładnie sprzeczne. Polska racja stanu stoi w sprzeczności ze stanowiskiem wymienionych przez niezmordowanego trolla państw.
  “Fakt odwolywania sie do niszowych reptalianskich zrodel specjalnie nie dodaje wiarygodnosci a klepanie o Zydach i wielkich teoriach zastapienia i globalnej kontroli rowniez.”
  Kim są reptalianie?
  Naprawdę nie mam pojęcia. Wciąż o nich piszesz, zatem pytam.
  Wracając do twoich politycznie poprawnych wynurzeń.
  Rosja nie stanowiłaby obecnie żadnego zagrożenia dla Polski, gdyby nasz rząd postępował racjonalnie. Rosjanie mają dosyć swoich problemów. To polskie władze dążą do wciągnięcia nas, w absolutnie niepotrzebną wojnę z mocarstwem atomowym. Wiadomo, jakby taki konflikt się dla Polski skończył. Dlatego uznaję pis za zgraję zdrajców, a poza nimi głupców.
  Jak inaczej nazwać ludzi pragnących zagłady kraju, o który powinni dbać?
  Zagrażają nam nie tylko Żydzi, lecz również Niemcy, którzy oficjalnie nadal toczą z nami wojnę. Poza tym ogólnie rozumiany zachód ewidentnie chce nas zdławić gospodarczo, patrz zielony ład.
  Zniszczyć naszą tożsamość narodową i kulturową po przez promocje nieszczęsnej europejskości, oraz zalewanie nas kulturową tandetą.
  Chcą również doszczętnie zepsuć naszą moralność i obyczaj. Chodzi mi o tęczową propagandę, uznawanie ohydnych zboczeń seksualnych za normę, oraz o nowomowę, która uniemożliwia realny opis świata.
  Wszystko to płynie do nas, z tego, tak ponoć nam życzliwego, zachodniego kręgu cywilizacyjnego.
  Według mnie to cywilizacja kompletnie zgniła, zarówno intelektualnie, jak i moralnie.
  Chciałbym, żeby Polska prowadziła politykę wielowektorową. Żebyśmy byli gospodarzami na własnej ziemi. Żeby obcy dostosowali się do naszych praw, a nie, tak jak obecnie, to my musimy spełniać ich zachcianki.

 11. @Ufol 26 maja 2022 W 11:32

  Podziwiam… że chce ci się karmić trolla.

  Przewiduję jednak, że za jakiś czas Ci się znudzi bo ile razy można odbijać się od kłamstw kolportowanych w głównym ścieku?

  Niczego nie uzgodnisz bo on tu nie jest po to żeby dochodzić do wspólnych wniosków tylko żeby szerzyć wrogą polskim interesom propagandę.

  Musi przedstawić punkt widzenia swoich mocodawców. A wyrzucony oknem wróci kominem. Ten typ ludzi nie ma honoru. Jakoś musi zarobić swoje 30 szekli i byle fakty nie przeszkodzą mu w tym zadaniu.

 12. Wroce do plandemii. Fakt ze mlodzi i zdrowi na covid tez byli hospitalizowani a nawet umierali. Ale ile ich bylo ze rowniez ich terroryzowano???
  Pacjenci szwedzkich szpitali w procentowych szczegolach chorob wspolistniejacych lub ciąża (87.5%) i covid jako glowna diagnoza chorego (wczesniej 80%, obecnie tylko 50%)…………

  https://www.socialstyrelsen.se/globalassets/sharepoint-dokument/dokument-webb/statistik/statistik-covid-19-diagnosform.xlsx
  PISowcy (i spora czesc PO) 2 lata prosil o jak najwieksze upodlenie – kto nie chciał byc traktowany jak szmata byl od poczatku nazywany agentem Rosji i siewcą śmierci,
  W jednym gnoje maja racje – gdyby nie PAN PUTIN nadal moglby trwac covidowy cyrk, Najgorsze jest to ze jesli zniknie wojna a przyjdzie nowy wirus. ludzie znowu beda blagac o represje – nie ma mocnych na propagande TVN i TVP.