Reklama

Nieodżałowany Bohdan Smoleń w kultowej „Szeptance” odnosił się do wielu wydarzeń i absurdów z czasów PRL, między innymi padły słowa o „izbie pamięci”. Monolog był umieszczony w szpitalnym kontekście, co oznaczało, że publika natychmiast skojarzyła „izbę pamięci” z prosektorium. Życząc wszystkim sędziom Izby Dyscyplinarnej dużo zdrowia i życia wiecznego, nie mogę się oprzeć analogii odnoszącej się wyłącznie do samej Izby. Miała to być instytucja całkowicie niezależna od „kasty”, no i oczywiście apolityczna. Z drugiego w kolejności założenia od samego początku nie tylko się śmiałem, ale uważałem, że realne oczyszczenie środowiska sędziowskiego możliwe jest wyłącznie przy zwalczających się obozach wewnątrz środowiska. Lekko licząc 90% sędziów jest daleka od sympatyzowania z PiS, za to mniej lub bardziej sprzyja starej „szkole” takich profesorów jak: Strzembosz, Rzepliński, Gersdorf, Zoll. Przeciwwaga w postaci „pisowskiej” Izby Dyscyplinarnej, KRS i SN, w moim przekonaniu mogła zadziałać, ale to już jest archiwum.

Zdaję sobie sprawę, że prawi i sprawiedliwi obywatele czują co najmniej lekki niesmak czytając powyższy akapit, przecież sądy mają być niezależne i niezawisłe, a nie podzielone na partyjne bojówki. Proszę wybaczyć szczerość i dosadność, jednak ten rodzaj naiwności graniczy z głupotą. Wyjdźmy na chwilę z Polski i popatrzmy co się dzieje na świecie. Nie tak dawno w USA mieliśmy prawdziwą batalię o obsadzenie sędziów w Sądzie Najwyższym i chodziło o to, żeby konserwatyści zdobyli większość. Udało się i następstwem tych zmian jest chociażby głośny ostatnio zakaz aborcyjny, który ma być przez SN uchwalony. Coś takiego jak apolityczne i niezależne sądy nie istnieje. Czasami zdarzają się uczciwi sędziowie stosujący literę prawa, ale to zdecydowana rzadkość. Dlatego wszędzie tam, gdzie panuje równowaga polityczna pomiędzy zwalczającymi się obozami, sądy funkcjonują najlepiej, co nie znaczy, że idealnie. W Polsce była niepowtarzalna okazja, żeby ten model: „Jedni pilnują drugich”, wprowadzić na stałe. Zabrała się za to ekipa PiS i na początku szło naprawdę bardzo dobrze. PiS można i trzeba krytykować, ale prawdą jest, że nikt wcześniej i zapewne nikt później tak daleko z kruszeniem sędziowskiego betonu nie poszedł. Najdobitniej świadczy o tym histeria podniesiona zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Reklama

Wspomniana histeria to też główny powód całego szeregu zgniłych kompromisów” i ostatecznej rejterady PiS, który po prostu uległ presji. Nie potrafili być ani dyplomatyczni, ani konsekwentni, a tacy zawsze przegrywają. Gra pod własny elektorat polegała na prężeniu muskułów, gdy nadchodził czas ostatecznych decyzji PiS zawsze podkulało ogon i wykonywało orzeczenia TSUE razem z oczekiwaniami Komisji Europejskiej. Jedyny wyjątek od tej zasady, to kary jakie płacimy za utrzymanie Izby Dyscyplinarnej, co też jest tylko grą i strawą polityczną dla elektoratu PiS. Pierwszymi zwolennikami dogadywania się z „kastą” i Europą byli: Andrzeja Duda i Morawiecki, pierwszym wrogiem takich rozwiązań był i jest Zbigniew Ziobro. Nad całym tym „nieporządkiem” próbował zapanować Jarosław Kaczyński, ale poległ od własnych słabości i kolejny raz postawił na fatalnego konia, czyli Morawieckiego. Pomimo odważny zmian, jakie PiS wprowadził z reformy sądownictwa pozostało niewiele, poza obsadzaniem swoich na stołkach, co jak pisałem wcześniej nie jest takie złe.

Pojawia się jednak inny problem, doskonale znany z realiów polskiej polityki: „My nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych”. Wiele wskazuję, że dokładnie w tym kierunku to wszystko zmierza i będziemy mieli nie dwie zwalczające się grupy, ale dwie „kasty”, które podzielą się strefami wpływów. Świętej pamięci Izba Dyscyplinarna była najbardziej znienawidzona przez starą „kastę” i to ci „starzy” sędziowie teraz triumfują, bo wygrali bardzo ważną bitwę. Jak dalej potoczy się podział łupów zobaczymy dopiero po wyborach. Jeśli PiS weźmie trzecią kadencję, czego w tej chwili nie można absolutnie wykluczyć, a nawet trzeba uznać za prawdopodobne, to pewnie będą chcieli się odkuć. Jeśli przegrają, to zemsta „kasty” i „totalnej opozycji” będzie bardzo surowa.

Reklama

26 KOMENTARZE

 1. PiS by uzyskać kolejną obietnicę europejskich srebrników poddaje wszystko. Teraz zrobił to ze swoim ludźmi w sądach. Zostali upokorzeni, ośmieszeni i rzuceni reszcie środowiska na pożarcie. Od tego momentu PiS nie ma co liczyć na jakiekolwiek wsparcie w tej grupie zawodowej.. Będzie mieć tam samych wrogów.

  Ale jak pokazały wydarzenia ostatnich dwóch lat – to dobrze. To “kastowi” masowo anulowali covidowe rozporządzenia i mandaty, chroniąc społeczeństwo przed sanitarnym zamordyzmem i państwem policyjnym. Gdyby doszło do przymusu szczepień preparatami mRNA, zapewne też by wsparli tych, którzy nie chcieli by zostać samobójcami.

  Należy mieć nadzieję że jak PiS straci władzę, jego kluczowi funkcjonariusze nie będą wychodzić z sądów, a po upływie kadencji Dudy – z więzień. A jest ich z czego rozliczać: afery z kupnem materiałów medycznych i sprzętu, odmowa leczenia Polaków skutkująca 220 tysiącami nadmiarowych zgonów, rozbrojenie kraju, niejasne interesy z ukraińskimi oligarchami, zalanie kraju przesiedleńcami i tak dalej. Zemsta “kasty” będzie okrutna.

  • Nie jest zle. Nadmiarowych smierci wzgledem 2018 przez 2 lata bylo wiecej tylko o 20%.
   Problem polega na tym ze Bialorus ma podobnie a Szwecja w zasadzie nic

   Im wiekszy byl pisk ze brakuje lozek, tym bardziej szpitale w Polsce byly opustoszale, Przez 2 lata ubylo 4 milony mniej hospitalizacji.
   Wszystkie 2 letnie represje byly pod pretekstem braku szpitalnych lozek. Tych najmniej w calej w UE maja Szwecja i Dania.
   Sztokholm szybko zbudowal a po ostrej 1 fali jeszcze szybciej zdemontowal szpital tymczasowy bo stal pusty.
   Szwecja jeszcze nie dobila do populacyjnego odsetka hospitalizacji 1% ale jest blisko.
   Znalazlem ciekawsze dane.. Charakterystyka szwedzkich pacjentow.

   Odsetek sesji opieki z COVID-19 jako główną diagnozą wszystkich sesji opieki z COVID-19, w procentach.
   2020 (od marca): 80,4 …. 82,0 … 77,3 … 74,1 … 52,6 … 50,3 … 56,4 … 72,9 … 81,2 … 82,3
   2021: 82,5 … 81,8 … 86,0 … 88,1… 84,6 … 73,0 … 67,5 … 79,6 … 77,5 … 74,9 … 79,4 … 73,9
   2022: 54,3 … 52,2 … 50,0

   Najczęstsze rozdziały diagnostyczne (główne) wśród osób z covid:
   Choroby układu krążenia -18,3….,
   Choroby układu oddechowego -12,3,….
   Objawy choroby niesklasyfikowane gdzie indziej -.11,0….,
   Urazy, zatrucia i niektóre inne konsekwencje przyczyn zewnętrznych – 9,9,….
   Ciąża, – 8,6,….
   Choroby narządów trawiennych – 7,8,….
   Choroby narządów moczowych i narządów płciowych – 5,9,….
   Nowotwory – 4,9,….
   Niektóre choroby zakaźne i pasożytnicze – 4,6,….
   Choroba psychiczna i zaburzenia zachowania – 4,2,….
   RAZEM – 87.5%

   20% pacjenow covid w 2020-21 i 50% w 2022 nie mialo wiele wspolnego z ta chorobą.
   Z pozostalych 80% i pozniej 50% wiekszosc stanowili ludzie obciazeni chorobami dodatkowymi

  • @Egon: “Zemsta “kasty” będzie okrutna” – wygląda na to, że nie możesz sie doczekać. Kasta może i ujebie sedziów z PiSu ale przede wszystkim zajmie sie odróceniem stosunków własnościowych w Polsce. Bo po to i tylko po to Niemcy ich popieraja. Ale najważnieszje, że PiS dostanie w dupę. Tutaj przegrana PiSu jest przegraną nas wszystkich.

   • @Jankes2
    Nie chodzi tu o zemstę na sędziach PiSu, bo takich nie będzie. Chodzi o zemstę na czołowych politykach PiS. Co do Twoich obaw o odwrócenie stosunków własnościowych, to należy być spokojnym. Morawiecki to załatwi za obietnicę europejskich srebrników. Nie mam też obaw co rozwoju sytuacji, gdy PiS dostanie w dupę. Wtedy ktoś inny zajmie się demontażem naszego kraju. Ale mistrzowi Morawieckiemu i tak nie dorówna.

  • Nie dostali – to są kredyty. Do spłacenia.

   Szefowa niemieckiego rządu wybrała na przewodniczącego niemieckiego Trybunalu Konstytucyjnego swojego kolegę z bundestagu, ktory w klubie poselskim CDU odpowiadał za dyscyplinę partyjna.

   Krótko mówiac, machał batem żeby posłowie CDU głosowali w niezależnym parlamencie niemieckim tak, jak im szefowa rządu każe.

   W zamian za poparcie opozycji, opozycja dostała swojego sędziego w nirmieckim Trybunale Konstytucyjnym.

   Czy mają praworządność? Oczywiście!

   https://www.dw.com/pl/by%C5%82y-polityk-cdu-nowym-szefem-niemieckiego-tk/a-53455161

  • Nie dostali – to są kredyty. Do spłacenia.

   Szefowa niemieckiego rządu wybrała na przewodniczącego niemieckiego Trybunalu Konstytucyjnego swojego kolegę z bundestagu, ktory w klubie poselskim CDU odpowiadał za dyscyplinę partyjna.

   Krótko mówiac, machał batem żeby posłowie CDU głosowali w niezależnym parlamencie niemieckim tak, jak im szefowa rządu każe.

   W zamian za poparcie opozycji, opozycja dostała swojego sędziego w nirmieckim Trybunale Konstytucyjnym.

   Czy mają praworządność? Oczywiście!

   https://www.dw.com/pl/by%C5%82y-polityk-cdu-nowym-szefem-niemieckiego-tk/a-53455161

 2. @Egon O.
  Wszystkie działania “kasty” chroniące nas przed bandyckimi poczynaniami PiCu w czasie covidowego pierdolca, były motywowane tylko i wyłącznie utrudnianiem życia PiCowi. Jeśli dojdą do władzy wygłodniałe władzy i korupcji sprzedajne k..wy “opozycyjne”, “kasta” poprze każde polecenie zwyrodnialców z Davos. Żadnych złudzeń co do istnienia jakichkolwiek znamion prawa i sprawiedliwości na Obszarze polskojęzycznym.

 3. I wszystkie puzzle wpadają na swoje miejsce.

  PiS jako sorosowi wojownicy wprowadzający globalistyczne fanaberie na rozkaz swojego pana:

  https://tomluongo.me/2022/05/24/davos-2022-octogenarian-oligarch-cage-match/

  Jedyne wytłumaczenie które w prosty, logiczny sposób wyjaśnia działania PiSsu w ciągu dwóch kadencji.

  Patriotyzm i konserwatyzm to tylko niewygodne przebranie użyte do oszukania wyborców. W momentach próby wielokrotnie pokazali komu służą.

  Nie wiem czy reszta sceny politycznej jest lepsza. Raczej na pewno nie. Ale najgroźniejsi są ci którzy działają przez oszustwo i to oni powinni być usunięci z polityki żeby byli przestrogą dla potencjalnych naśladowców.

 4. “Ukrainian leaders project an image of military invulnerability against Russia. But commanders offer a more realistic portrait of the war, where outgunned volunteers describe being abandoned by their military brass and facing certain death at the front.”

  “We are being sent to certain death,” said a volunteer fighter in Donbass. “The casualties here are largely kept secret to protect morale among troops & the general public.”:

  https://www.zerohedge.com/military/wapo-stunning-first-admits-catastrophic-conditions-collapsing-morale-ukraine-forces-front

  • @Antyglobalista2
   Coraz wyraźniej widać że Putin chce odbić ziemie, na których mieszkają etniczni Rosjanie, zlikwidować bojówki chazarskich oligarchów (Azow i tym podobne) oraz zniszczyć ekonomicznie Zachód. Powoli dowódcy armii ukraińskiej zaczynają to rozumieć i nie chcą za to wszystko umierać. Ta wojna się wypala, co dostrzegł Kissinger, dając sygnał do odwrotu by ocalić zachodnie gospodarki. Biada tym, co teraz nie posłuchają przywódcy NWO.

   • @EgO
    “Coraz wyraźniej widać że Putin chce odbić ziemie, na których mieszkają etniczni Rosjanie, zlikwidować bojówki chazarskich oligarchów (Azow i tym podobne)”

    Zastanawiam sie, jaka logika kieruja, czy moze bardziej kierowali, sie Ci wszyscy Azowcy. Ostatnia kohorta SS biega na posylki żymskiego gangstera… Moze mysleli, ze w swoim czasie wywina taki numer jak dziadzio z wasem, ktory swoich wierzycieli wyslal pod suchy prysznic, ale tym razem sprawa sie jebla i to sponsor przerobil ich na mielonke.
    Mozliwe ze to jeszcze nie koniec herojow z huty. Zdrowo ponad tysiac poddalo sie Rosjanom, w tym kilka duzych figur i wydaje mi sie ze Rosjanie znajda silne argumenty, np pistolet przystawiony do potylicy, zeby Azowcy przypomnieli sobie o tym ze Rosjanie to ich najprawdziwsi bracia, jeszcze od czasow Rurykidow, a prawdziwych wrogow powinni poszukac na Wolyniu, zn sie w Przemyslu…

 5. @Egon O. 27 maja 2022 W 19:28

  > Biada tym, co teraz nie posłuchają przywódcy NWO.

  Tam najwyraźniej są co najmniej dwie frakcje i my jesteśmy w sorosowej która prze do zniszczenia Rosji kosztem podludzi spoza kliki. Gdyby ofiary ponosili tylko idioci… Niestety jesteśmy zamknięci w jednej klatce z wariatami.

 6. “Zabrała się za to ekipa PiS i na początku szło naprawdę bardzo dobrze.”
  Znów ta sama hagada;
  Pis dobrze chciał, tylko mu nie wyszło. Wszystko, od początku było fikcją. Tanią maskaradą uprawianą ku uciesze, cytując prezesa kurwizji, “ciemnego ludu”. Już AD. 2016 uczciwi wyborcy pisu potrafili przyznać, że nic pozytywnego Polakom tzw. dobra zmiana nie przyniesie.
  “Otrzymaliście od wyborców pełnię władzy, by dla partyjnych korzyści przyjmować pozę „ofiary” i bezmyślnie liczyć dni do odejścia jakiegoś sędziego?
  Dostaliście od nas władzę po to, by mizdrzyć się do zamordystów i zapewniać eurołajdaków, że w III RP „demokracja ma się dobrze”?  
  Kiedy swoich sejmowych towarzyszy posadzicie na więziennych pryczach, pokażecie kulisy umowy gazowej, kradzieży polskich stoczni, afery marszałkowej i setek innych występków dzisiejszej „opozycji” ?
  Czy zrezygnujecie z propagandowych spektakli dla gawiedzi, z tropienia politycznych „płotek” i epatowania trzeciorzędnymi „aferami”?
  Jak naprawicie krzywdy wyrządzone przez poprzedni reżim, zadośćuczynicie ludziom dotkniętym agresją policji, służalstwem prokuratur i bezprawiem sądów?  
  Czy przywrócicie im poczucie sprawiedliwości i pewność, że państwo nie jest ich wrogiem?
  Gdzie – po roku waszych rządów, są zespoły najlepszych prawników i prokuratorów, stawiających zarzuty zdrajcom i ich pomagierom?”
  (bezdekretu.blogspot.com/2016/08/nie-bedziemy-razem-konkluzja.html)
  Jeśli idzie o poglądy, przede wszystkim rozumienie geopolityki, kompletnie się ze Ściosem nie zgadzam, lecz muszę mu oddać jedno.
  Nie jest koniunkturalistą.
  Potrafił napisać prawdę, gdy wyznawcy Jarosława Kaczyńskiego wychwalali pis za mądre i rozważne reformy, których “radykałowie” i “oszołomy” nie pojmują.
  Wracając do obecnych czasów;
  Polska zmierza prędko w kierunku lewackiego zamordyzmu i sądownictwo powinność swej służby rozumie. Marcin Osadowski i Aleksander Olszański trafili do więzienia za protest przeciwko ustawie sanitarystycznej. Powtarzam, jedynie za słowa popularny jaszczur może trafić za kraty, nawet na dziesięć lat. Poręczył za niego poseł Grzegorz Braun, za co mu chwała. Poza tym cisza, jak na pogrzebie organisty.
  Gdzie jesteście obrońcy wolności słowa?
  Odpowiem. Strach was obleciał. Sądzicie, że schowacie się, wariatów przymkną, a wy jakoś się z systemem dogadacie. Po was też przyjdą, bo walka z “mową nienawiści” i “brakiem tolerancji” trwa:
  https://wprawo.pl/j-miedlar-zdaniem-sadu-nie-mozna-wyrazac-opinii-wywolujacych-negatywne-emocje-dostalem-rok-ograniczenia-wolnosci-za-nazwanie-gw-propagandowa-tuba-na-dodatek-kaza-mi-placic-5-tys-zl/
  Żywię nadzieję, iż pisowcy nie dostaną waluty, o którą tak uniżenie żebrzą i przegrają najbliższe wybory. Chciałbym usłyszeć kwik tych świń odrywanych od koryta przez inne świnie. Tamci przynajmniej wprost przyznają kim są, natomiast pisowcy okłamali mnóstwo autentycznych patriotów. Właśnie za to nienawidzę tej partii.

 7. @Rotor
  Nie tylko Przemyśl jest prastarym ukraińskim miastem
  okupowanym przez polskich panów.
  https://www.youtube.com/watch?v=DQq0BAI3a7A
  Heroje powinni odwojować wszystkie ziemie należące do dumnego kozackiego narodu, aż po rdzennie ukraiński Kraków.
  Jeżeli komuś się wydaje, że takie odwrócenie sympatii herojów jest niewykonalne, to słabo zna polską historię. Naszym przodkom kilka razy, na przestrzeni dziejów, roiło się w głowach, aby poszczuć Ukraińców na Rosjan i zawsze kończyło się to identycznie, czyt. rzezią Polaków.
  Czemu teraz sprawy miałyby przybrać inny obrót?
  Powiedzenie przypisywane Albertowi Einsteinowi;
  (Co to jest głupota?
  Robienie tego samego, w identyczny sposób i oczekiwanie innego efektu.)
  Odnośnie wciąż trwającej wirtualnej wojny rosyjsko-ukraińskiej. Spotkałem się niedawno z określeniem, wojna masonów. Zgadzam się z tym twierdzeniem.
  Odnoszę wrażenie, iż projekt jednej z lóż, tzn. z USA, wspieranej przez tamtejszych żydowskich banksterów, po prostu nie zaskoczył. Rosjanie okazali się silniejsi, niż Usraelici przewidywali. Faktyczni zarządcy zachodu próbują możliwie szybko zakończyć nieudaną inicjatywę. Nie jest to już obecnie tak proste, ponieważ niedźwiedź autentycznie się zdenerwował. Kontynuowanie konfliktu, nie mówiąc o podsycaniu go, może doprowadzić do, nomen omen, reakcji łańcuchowej, z atomowymi grzybami włącznie. Stąd komunikat dziadka Henia.
  Stary Żyd jasno dał do zrozumienia ukraińskim naziolom;
  (Koniec z waszymi herojami i to natychmiast. Wracajcie, chamy zbuntowane, do czworaków. Jak nie posłuchacie, to się na was ruskiego nadzorcę z knutem zawoła.)
  Wszystkie geopolityczne analizy odrzucające zarówno istnienie masonerii, jak i gigantyczne wpływy żydowskich banksterów, uważam za bezwartościowe. Nie da się zrozumieć dzisiejszych wydarzeń, bez uwzględnienia roli odgrywanej zwłaszcza przez dwa powyżej wymienione środowiska. Poza tym państwa poważne nie są zarządzane przez polityków, których ciemny lud, widzi w telewizji. Rzeczywista władza należy bowiem do elit planujących przyszłość w perspektywie pokoleń. Tym bardziej żałośnie wygląda III RP, w porównaniu choćby z naszymi wielkimi sąsiadami. Zakończę, swoim zwyczajem, czarnym i szyderczym humorem. Zachodni politycy chwalą się, jak to ruskie aktywa zablokowali, czyt. ukradli Rosjanom 300 miliardów $. Trzystu miliardów dolarów amerykańskich żądają od nas Żydzi. Doprawdy magiczna suma, bowiem wciąż powraca w różnych, jakże nietypowych rozliczeniach.

 8. Prawde mowiac po tym co PIS odwalil od poczatku 2020-go, plandemia, 5tka dla zwierzat,, ustawa o braku odpowiedzialnosci i co dalej odwala, to raczej by mnie bardzo zmartwilo gdyby mieli juz te calkowicie pelna wladze, wlacznie z podporzadkowanym sadownictwem. Mysle,ze kiedy kloca sie pod stolem rozne agentury i kazda ma jakis wplyw na cos, to przynajmniej my, uczciwi ludzie dowiadujemy sie roznych rzeczy. ktore w systemie domknietym nigdy by na jaw nie wyszly. Walki w mafii czasem morduja cala mafie… Rozmarzylam sie….

 9. PIS dla koryta jest w stanie zrobic wszystko.
  Oskarzenie kogos o powiazanie z Putinem jest jak zrzucenie bommby atomowej na wroga. O takie kontakty PIS od dawna oskarza Konfederacje, co nie przeszkadza planowania z nimi koalicji po wyborach.
  PIS przez 2 lata pokazal kim są naprawde. Na dodatek popierani przez najglupszych ktorym mozna spuscic sie do ryja jesli tylko TVP powie ze to pomoze na grypke.