Reklama

Bardziej niż śmiać chce mi się płakać nad polityką zagraniczną rządu i Prezydenta RP również. Za jednozdaniowy komentarz może wystarczyć słynna diagnoza Bartoszewskiego: „Polska to brzydka panna bez posagu, która nie powinna być zbytnio wybredna”. Przez całe lata środowisko polityczne skupione wokół PiS dostawało wysypki i unosiło się patriotycznie, za każdym razem, gdy ta zakompleksiona opinia Bartoszewskiego była przywoływana. Prócz reakcji alergicznych padały jednoznaczne deklaracje, że po wygranych wyborach PiS będzie prowadziło zupełnie inną politykę i wówczas wybrzmiały też inne znane słowa: „Polska wstanie z kolan”. Z tej zapowiedzi w jakiejś części wywiązał się rząd Beaty Szydło, który uprawiał dość siermiężną dyplomację, ale przynajmniej na wyprostowanych nogach. Po obaleniu rządu Beaty Szydło, czego dokonał sam Kaczyński i jego pomazaniec Morawiecki, niemal natychmiast wszystko zaczęło się sypać.

Trudno, żeby się nie sypało, skoro głównym zależeniem przy powołaniu nowego rządu było imponowanie „europejskim elitom”. Polska premier, kojarzona z niedzielnym rosołem, była zbyt przaśna dla Nowogrodzkiej, dlatego premierem Polski został polityczny amant, który miał uwieść Angelę Merkel i pozostałych decydentów w Brukseli. Warto przypomnieć na czym oparto to naiwne przekonanie, a chodziło o znajomość angielskiego i biegłe poruszanie się w świecie finansów. Morawiecki w skrojonym na miarę garniturze robił za tajną broń Kaczyńskiego i chociaż niemal od samego początku było widać, że to nie ma prawa się udać, we władzach PiS do dzisiaj nie zagościła żadna refleksja. Obojętnie jak będziemy patrzeć na Beatę Szydło, za jej czasów Polska przynajmniej zachowywała się konsekwentnie, łącznie z tak wykpiwanym 27 do 1. Morawiecki wszedł w układy z europejskimi biurokratami, czy raczej mu się wydawało, że wszedł i zaczęliśmy zewsząd zbierać baty. Polityka na linii Polska – UE to jedna wielka katastrofa, niczego na tym polu nie wygraliśmy i wszystko przegraliśmy, od polskiego węgla po polski wymiar sprawiedliwości.

Reklama

Gdy się wydawało, że gorzej polityki międzynarodowej prowadzić się nie da, przyszedł konflikt na Ukrainie i dopiero tutaj się okazało, co to znaczy beznadziejna polityka zagraniczna. Nie chcę wymieniać wszystkich błędów, bo na samą myśl robi mi się bardzo smutno, ale parę generaliów dla porządku podam. Polska jest jedynym krajem, który nie robi na Ukrainie żadnych interesów i jednocześnie ponosi najwyższe koszty: polityczne, gospodarcze i finansowe związane z naszym zaangażowaniem w nie nasz konflikt zbrojny. W powietrzu wisi też nieuchronny konflikt społeczny, co jest naturalną konsekwencją niezrozumiałych przywilejów dla Ukraińców, finansowanych z kieszeni Polaków. Bezrozumnymi komunikatami wysyłanymi w świat Morawiecki doprowadził do takiej sytuacji, w której każdy dostawca ropy i gazu wie, że Polska nie ma wyjścia i musi kupować surowce po takiej cenie, jaką im konkurencyjni dla Rosji dostawcy wystawią. Z każdym dniem Polska będzie ponosić coraz wyższe koszty swojej „polityki” i przyjdzie taki moment, w którym wzruszające obrazki zaczną Polaków doprowadzać do wściekłości.

Tymczasem PiS i Andrzej Duda bazują tylko i wyłącznie na wzruszających obrazkach oraz opowieściach o wielkiej tragedii za naszą wschodnią granicą. Wizyta Kaczyńskiego i Morawieckiego zakończyła się totalną kompromitacją, a jej symbolem stała się „misja pokojowa NATO”. Wczorajsza wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie sprowadziła się do kilku zdjęć, gdzie prezydenci bratnich państw padają sobie w ramiona niczym Breżniew z Honeckerem. Zachwytom nad przyjaźnią polsko-ukraińską nie było i nie ma końca, ale to jest kino familijne, taki polityczny „Domek na prerii”. Nic, poza tanimi wzruszeniami, nie łączy Polski i Ukrainy, nie mamy żadnych stricte politycznych, czy gospodarczych planów, a nieustanna paplanina o ruskich bandytach, jednej złotówki nie przyniesie. PiS i Andrzej Duda prowadzą dokładnie taką politykę zagraniczną, jaką zalecał Władysław Bartoszewski.

Reklama

58 KOMENTARZE

 1. Duduś najwidoczniej lubi się przytulać. Morawiecki wstał z kolan żeby położyć się na plecy tak jak mu każą. Coraz bardziej mam przekonanie, że to celowe niszczenie gospodarki i społeczeństwa Polskiego, totalną głupotą już nie da się tego wytłumaczyć. Pytanie tylko kreta zasadnicze czy jest to powód kwitów czy też napchania kieszeni zagraniczną forsą dla rządzących?
  Dlaczego warto słuchać pandemicznych baronów? Studium Małpiej Ospy
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/05/dlaczego-warto-suchac-pandemicznych.html

 2. Ten wiersz Tuwima dobrze tę kwestię opisuje.
  “Gdy znów do murów klajstrem świeżym
  Przylepiać zaczną obwieszczenia,
  Gdy “do ludności”, “do żołnierzy”
  Na alarm czarny druk uderzy
  I byle drab, i byle szczeniak
  W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
  Że trzeba iść i z armat walić,
  Mordować, grabić, truć i palić;
  Gdy zaczną na tysięczną modłę
  Ojczyznę szarpać deklinacją
  I łudzić kolorowym godłem,
  I judzić “historyczną racją”,
  O piędzi, chwale i rubieży,
  O ojcach, dziadach i sztandarach,
  O bohaterach i ofiarach;
  Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
  Pobłogosławić twój karabin,
  Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
  Że za ojczyznę – bić się trzeba;
  Kiedy rozścierwi się, rozchami
  Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
  A stado dzikich bab – kwiatami
  Obrzucać zacznie “żołnierzyków”.
  – O, przyjacielu nieuczony,
  Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
  Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
  Króle z panami brzuchatemi;
  Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
  Gdy ci wołają: “Broń na ramię!”,
  Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
  I obrodziła dolarami;
  Że coś im w bankach nie sztymuje,
  Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
  Lub upatrzyły tłuste szuje
  Cło jakieś grubsze na bawełnę.
  Rżnij karabinem w bruk ulicy!
  Twoja jest krew, a ich jest nafta!
  I od stolicy do stolicy
  Zawołaj broniąc swej krwawicy:
  “Bujać – to my, panowie szlachta !”
  Julian Tuwim “Do prostego człowieka”.

 3. MK odrzuca, z niepojętym dla mnie uporem, znaczenie Żydów, oraz masonerii. Chodzi mi tu również o wzajemne wspieranie się obecnie tych dwóch, niesłychanie wpływowych środowisk. Nie da się, bez przyjęcia do wiadomości pewnych faktów, zrozumieć właśnie następujących wydarzeń. Takich jak choćby plandemia, czy rosyjska operacja militarna na Ukrainie, że o projekcie polin nie wspomnę.
  Nawiązując do nieszczęsnego Władysława Bartoszewskiego;
  Polska nie jest dziś brzydką panną bez posagu, która się do wszystkich wdzięczy.
  Upadła jeszcze niżej;
  Teraz jest darmową dziwką, którą dyma kto chce, oraz jak często sobie tego życzy.
  Nie mamy już własnego kraju. Trwa budowa nowego tworu politycznego i społecznego. Ukropolin powstaje w zastraszającym tempie, nawet dla, tak zaprawionego w bojach jak ja, wyznawcy tzw. spiskowych teorii dziejów.
  Wnioskując logicznie z tego, jak zachowują się najważniejsi pisowscy aparatczycy, podejrzewam, że kluczowe decyzje już zapadły. Być może podkarpackie taśmy również swoją rolę tu odegrały. Niegdyś wątpiłem, iż są tak mocne, lecz teraz podzielam poglądy największych “szurów”. Dlatego spodziewam się dalszego szybkiego zwijania państwowości polskiej, przy równoczesnym ustanowieniu ukropolińskiego dziwadła. Usrael posiada bogate tradycje we wspieraniu upa, więc nasi “sojusznicy” mają do czego nawiązać, gdyby trzeba było zdyscyplinować głupich nadwiślańskich tubylców, którzy nie zrozumieli w porę, że historia się nie skończyła.
  Za późno na otrzeźwienie. Jeszcze AD. 2016 istniała szansa na utrzymanie niepodległości. Jak głosi hagada zawiedzionych wyznawców pisu, wówczas prowadziliśmy własną politykę zagraniczną.
  A kto podpisał globalne porozumienie klimatyczne w pierwszym roku rządów “dobrej zmiany”?
  Pytanie retoryczne;
  Wiersz Tuwima trafia w samo sedno. Pewne okoliczności i prawa historii nie zmieniają się.

 4. Skoro Pioter krytykuje polską politykę wobec bandytów z UE, chętnie byśmy się dowiedzieli, jak powinna ona wyglądać. Poprosimy konkrety.

  ‘nie mamy żadnych stricte politycznych, czy gospodarczych planów’.
  Oczywiście, że mamy. Ukraina w UE to plan polityczny, oczywiście wielką niewiadomą jest na razie przebieg wojny. Geszefty związane z Ukrainą w UE – sektor prywatny swoje plany ma, nie muszą być one scentralizowane.

  • @Zacny Wuj, Ukraina w UE to mrzonka. Za duży koszt. Zdaje się, że wypowiedział się ostatnio któryś unijny dygnitarz w tym temacie.
   >oczywiście wielką niewiadomą jest na razie przebieg wojny
   Jak zawsze. Wchodząc w wojnę, nie wiadomo z czym się wyjdzie i czy w ogóle? Wniosek? Lepiej nie wchodzić nie będąc mocarstwem atomowym.

   • @Iwonn
    ‘Ukraina w UE to mrzonka. Za duży koszt.’
    Może i tak, ale taki jest polski plan. Ostatecznie może się okazać, że USA ‘przekonają’ Niemcy, a ci ‘przekonają’ resztę UE.

    ‘Wchodząc w wojnę, nie wiadomo z czym się wyjdzie i czy w ogóle? Wniosek? Lepiej nie wchodzić nie będąc mocarstwem atomowym.’
    Również będąc mocarstwem atomowym zwykle nie warto. Czasami jednak specjalnego wyboru nie ma.

  • Akurat gesty polityczne nic nie kosztuja i moim zdaniem trudno mieć pretensje do Dudy, że obejmował się z Zeleńskim. A co miał zrobić? Napluć mu do ryja? PiS i Duda robia wiele błedów ale tutaj MK najwyraźniej traci poczucie rzeczywistości.

   • Jak dla mnie to nie chodzi o sam gest tylko o to co za tym idzie. Polski prezydent najpierw by się poprzytulał dla mediów w geście przyjaźni a potem poza kamerami zaczął omawiać kwestie zapłaty za pomoc i kontraktów dla polskich firm przy odbudowie. To realistyczne podejście do rzeczywistości. Tymczasem Duda się ściska z komikiem, ale nie idą za tym żadne korzyści dla Polski. Taki pusty gest dla rozhuśtania emocji.

 5. Niemiecki rząd obiecał nam czołgi za przekazane Ukrainie.

  Czesi przekazali swoje, i niemiecki rząd przekazał im 14 starych czołgów…. Plus zapronował ZAKUP. 86 nowych czołgów w niemieckiej firmie zbrojeniowej. Od Polski oczekuja ze pojdzie w slady Czech.

  Przypomnijmy może, że w razie ataku na Niemcy to polscy czołgiści beda umierac za niemieckich obywateli, to polskie miasta beda bombardowane drodzy niemieccy “sojusznicy z NATO”

  Niemcy dokonali zniszczenia gospodarczego politycznego i demograficznego Polski i nie poczuwają się, do spłacenia długu w postaci broni i czolgow do obrony Polski.

  Mam nadzieję że Polski rząd na oficjalnej dyplomatycznej i pisemnej drodze wystapi do rządu Niemiec o dostarczenie 250 najnowszych czołgow Leopard 2a7 V.

  • @Knock.out.4

   ‘Mam nadzieję że Polski rząd na oficjalnej dyplomatycznej i pisemnej drodze wystapi do rządu Niemiec o dostarczenie 250 najnowszych czołgow Leopard 2a7’
   Wątpię, czy to coś pomoże. Chociażby z tego powodu, że Niemcy niekoniecznie w ogóle mają tyle czołgów. Za wikipedią: ‘The German Army had approximately 266 Leopard 2 tanks in service as of 2020.’, z czego prawdopodobnie znacznie mniej w najnowszej wersji.

   W sumie pomysł jest super: 266 – 14 (dla Czech) – 250 (dla Polski) = 2.
   Armia niemiecka uzbrojona w 2 (dwa) czołgi…………… :))))

 6. Czy Morawieckiemu można przypisać obalenie rządu Szydło? Nie, to zrobił sam Kaczyński. Zrobił to zaraz po tym, jak po odrzuceniu wniosku totalnej opozycji o wotum nieufności obdarował premier ogromnym biało-czerwonym bukietem i obdzielił cmok-nonsensem w rękę. Morawiecki w tamtym czasie i jeszcze długo potem, aż do ostatniego czasu nie miał żadnej siły politycznej. Był tylko wybrańcem zakulisowych sił, na których polcenie Kaczyński torował mu drogę.

  Kaczyński z greckimi darami i pocałunkiem Judasza też jest tylko ilustracją prawdziwego problemu. Prymitywny intrygant i zdrajca, niezdarny, o odpychającym wyglądzie gnoma, nie miał prawa zaistnieć w polityce tzw. demokracji. W dojrzałej demokracji to podstawa, że polityk ma zadbane zęby i płaszcz w garderobie, tymczasem do uwiedzenia Polaków wystarczyło coś takiego. Grupa trzymająca władzę nie musiała się kompletnie wysilać. To jest dopiero miara naszego upadku.

  Jak się komuś wydaje, że mogło być gorzej, to od razu mówię, że nie. Nie mogło być gorzej, bo jak by mogło to by było. Jeśli zwyczajem pisowców ktoś teraz chciałby przywołać PO, to niech lepiej zapomni. PO przynajmniej stać było na samodzielną politykę i to w sytuacjach, które teraz odbieramy jako dramatyczne. Rząd Tuska postawił się mistyfikacji świńskiej grypy, oraz przyznajmy, że Traskowskiego “po co nam CPK, przecież jest lotnisko w Berlinie” nie jest nawet w promilu tak szkodliwe, jak pisowskie “po ci nam armia, przecież jest ukraińska”.

  Czasami czuję się niezręcznie komentując tutaj. Ileż razy można w taki czy inny sposób napisać “a nie mówiłem”. Tym bardziej, kiedy gospodarz wyraźnie chce być szczery. Niestety

  Szczerze mówiąc, to ręce opadają. Nie na to co się dzieje, tylko dlaczego tak jest.

 7. @taktyczny
  ‘Rząd Tuska postawił się mistyfikacji świńskiej grypy, ‘
  …. ale tylko dlatego, że ‘piniędzy nie ma i nie będzie’. Podobnie Albania zdecydowała się zignorować covid, tylko dlatego nie stać ich na fanaberie. Dziękuję, nie chcę Tuska, i nie chcę by Polska była Albanią.

  • Kiedyś, Zanim Was tu kimisarzu, Partia skierowała, linkowałem poniższy filmik. Nie musicie na to patrzeć, ale normalni ludzie też tu zaglądają, to kto chce, niech ma okazję złapać szerszy obraz POPiSowej nawalanki.

   Żeby był pełen kontekst, to przypomnę, że rząd Tuslka miał wtedy naprawdę pieniądz, bo to były czasy zielonej wyspy. Mnie zaskakuje, że nawet taki Donald Matole się nie bał. Może ten tupet zdecydował, że wypromowano go na światowe salony polityczne, czego nigdy nie zazna Kaczyński, Morawiecki ani Duda. Zwłaszcza znamienny jest fragment zaczynający się od słów “nie tylko w książkach i nie tylko w filmach”. Każdy pisowiec by się zesrał, jakby miał coś takiego powiedzieć.

   https://youtu.be/34HZ5JBQt0E

  • @Zacny Wuj
   >‘Rząd Tuska postawił się mistyfikacji świńskiej grypy, ‘
   >…. ale tylko dlatego, że ‘piniędzy nie ma i nie będzie’.
   Nie, nie dlatego. Dlatego, że tamta plandemia była za słabo przygotowana. 10 lat minęło i byli już gotowi. A pieniądze na walkę z wirusem o śmiertelności grypy też się znalazły. W międzynarodowych instytucjach. Tylko to było warunkiem wprowadzenia zniewolenia i inwigilacji ludzi pod przykrywka nowej “pandemii”. Kupione media, rządy i medycy. I masz “pandemię”. To nie zostało dopięte w 2009 i było jeszcze sporo etycznych lekarzy. Oni wtedy stanęli przeciwko WHO i koncernom farmaceutycznym. Teraz ich szeregi stopniały i “pandemia” mogła odbyć się bez większych problemów.

   • @Iwonn
    ‘>…. ale tylko dlatego, że ‘piniędzy nie ma i nie będzie’.
    Nie, nie dlatego. Dlatego, że tamta plandemia była za słabo przygotowana. ‘
    Nie widzę sprzeczności. Jakby była bardziej przekonująca, to kasa mogłaby się znaleźć. Akurat wtedy mieszkałem w DE, i muszę przyznać, że Niemiaszki zostały nieźle zastraszone. Zabrakło decydującego elementu w postaci szmatek.

    • @Zacny Wuj, no właśnie. I teraz się znalazła. Tylko nie u nas a w głębokich kieszeniach międzynarodowych instytucji. Szkoda tylko, że to wszystko pożyczone. Rząd zadłużył nas na kilka pokoleń. Z powodu choroby o śmiertelności 0,1% w populacji ogólnej. Nie lepiej było jednak zignorować? Jak Tusk i Kopacz?

     • @Iwonn
      ‘Nie lepiej było jednak zignorować? Jak Tusk i Kopacz?’

      Pewnie, że byłoby lepiej. A co do Tuska i Kopacz, czy w początkach kowida wypowiedzieli się jasno za zignorowaniem? Bo teraz to każdy może być mądry.

 8. PISANIE TAKICH GŁUPOT PANU wIELGUCKIEMU ŁATWO PRzYCHODZI ,STĄD NAPŁYW TROLLI KTÓRZY TU PISZA KOMENTARZE.

  Wyjaśniam panu Kurce ,że zakupy surowcow w tym ropy i gazu odbywa sie na gieldach i dotyczy to 80% wolumu handlu i gdzie istnieje system zakupów spotowych dawno skomputerozowany gdzie statek tankowiec z ropą czy gazem skroplonym to gdy wypłynie z miejsca załadunku towar czyli ropa może zmienić kilkakrotnie właściciela .To nie ma nic wspolnego z polityka zagraniczną danego panstwa w tym Polski o czym rozpisuje sie znawca polityki i handlu z jego kurnej chaty
  Trzeba mieć minimalna wiedze jak to działa.O tym wie nawet mój kuzyn własciciel gospodarstwa na płn.Mazowszu który zaczyna obiad od sprawdzenia cen zboża i produktów rolniczych na giełdzie materiałowej w Chicago czyli miejsca oddalonego od mojego domu 40 km .Pozwala mu rokować jaką politykę sprzedarzy ma przyjąć.Okres zawirowań wojennych zawsze jest korzystny dla producentów rolnych jak również sprzedawców materiałów .

  • @geo-zak: To prawda co piszesz. Dodam tylko, że na wyższej, z uwagi na wojne na Ukrainie, cenie ropy WSZYSCY producenci ropy zarabiają więcej, na czele z Amerykanami. USA jest największym na świecie producentem ropy. A Rosja obecnie sprzedaje swoją ropę z 30% upustem.

 9. @geo-zak 23 maja 2022 W 17:46

  > NAPŁYW TROLLI KTÓRZY TU PISZA KOMENTARZE.

  trolling – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla internetowych forów dyskusyjnych i mediów społecznościowych, polegające na zamieszczaniu kontrowersyjnych, napastliwych, często nieprawdziwych treści w celu zwrócenia na siebie uwagi albo sprowokowania, ośmieszenia lub obrażenia innych użytkowników.

  Idealnie pasuje do ciebie.

  Z takim wstępem to będziesz miał raczej tu pod górkę.

  Jak się wpada raz na sto lat to można nie znać kontekstu.

  Polska nadal kupuje rosyjskie węglowodory, w dodatku za ruble… tyle, że za pomocą pośredników którym musi dopłacić za fatygę.

  Taka to antyrosyjskość “polskiego” rządu.

 10. Nie mam pojecia o co tym tzw. politykom chodzi, chca stworzyc IV Rzeczpospolita Obojga Narodow, tylko ze tym razem polsko-ukrainskiego, na co oni licza, ze moze sie przylaczy do tego tworu Litwa i bedzie kolejne supermocarstwo? To sa totalne mrzonki takie szanse mielismy, ale 400 lat temu, teraz to nie wypali,Ukraina jest po prostu wieksza od nas, ludzi ma wprawdzie mniej, bo na papierze jest ich ok.48 mln. , ale z tego 1/3 to Rosjanie.Boje sie ze to skonczy sie tak, ze Rosja weznie wschod i poludnie Ukrainy, przez co pozbawi ich najbogatszych terenow, a to co zostanie bedzie na naszym utrzymaniu, a co do tego ich prezydenta ja juz w TV nie moge jego sluchac, wszystkie jego wypowieddzi sa traktowane w polskiej telewizji jak prawda objawiona,a poza tym juz prawie polowa EU placi w rublach za gaz i rope, a my jak zwykle zostalismy z reka w nocniku, rece opadaja skad takich matolow biora i nie wazne z ktorej opcji, wszyscy sa podobni

 11. “Pieknie sie przytulali…”.
  co uznaly warte do odnotowania media calego swiata od Nowego Jorku przez Paryz do …Jerozolimy.

  Dlatego bo przemowienie prezydenta Dudy ( pierwsze takie od czasu wybuchy wojny) w ukrainskim parlamencie mialo znaczenie symboliczne i taki byl miedzy innymi cel…
  Tuz przed wyjazdem do….Davos.

  Nalezy plakac nad powyzszym felietonem i mozna to robic na kolanach jak sie chce.

  Prezydent RP nie zalatwial ( bo nie jest od tego…) kontraktu na odbudowe elektrowni na Ukrainie co wedlug Piotera powinien zrobic prezydent… tworzyl akty strzeliste i symboliczne co dla socjologa naszego powinno miec swoja wage i swoje miejsce.

  Na pewno nie zaszkodzi to przyszlym kontraktom i bynajmniej jedno nie wyklucza drugiego.

  Obecnosc 3 milionow Ukraincow w Polsce z czego moze zostanie na stale 2 to niekoniecznie jest odbieranie od ust szanownemu Pioterowi bulki drozdzowki ani pani Nowakowej z na przeciwka.

  Anegdotycznie by tematu za bardzo nie rozwijac dodam, ze moj kolega ze studiow wlasnie przyjmuje do pracy architekta Ukrainca nie tylko dlatego bo ten Ukrainiec jest dobry…ale rowniez dlatego, ze juz mysli o przyszlej robocie na Ukrainie…np.

  Na ile symboliczna jest zapowiedz Zelenskiego, ze Polacy beda mieli na Ukrainie takie same prawa jak Ukraincy niekoniecznie musi zaszkodzic polskim inwestorom i przedsiebiorcom.

  Z gory odpowiem, ze nie jest wina PiSu, ze to Niemcy sa gospodarcza potega a nie Polska.
  I tak sie kraje jak materialu staje.
  Szwaby maja kase Polacy maja jej znacznie mniej co nie znaczy, ze sferze miedzyludzkiej i symbolicznej nie mozemy budowac sobie kapitalu.

  Pioterze szanowny – nie wpadaj w safandulizm i narzekalnictwo zaawansowane. Bo niedlugo czytac Cie beda jedynie przyslowiowi antyglobalisci.

  • “Z gory odpowiem, ze nie jest wina PiSu, ze to Niemcy sa gospodarcza potega a nie Polska.”

   A to spytam wobec tego kto w takim razie jest winny, że Polska NIE jest potęgą gospodarczą choć by mogła? Zapewne zła zagranica? Bo przecież nie PiS et consortes!

   Tylko błagam, bez wyjeżdżania z bóldupieniem jak komuch maowiecki wobec Norwegów.

 12. Wszystkich polskich patriotow, ktorzy bohatersko w czasach rzadow Jaruzelskiego pozostali w ojczyznie pozdrawiam.
  Starszy Ogniomistrz.

  Osobiscie uwazam, ze dobrowolny powrot z oplywajacego mlekiem i miodem “zachodu” do steranej ojczyzny na wiele lat… wymagal wiekszej odwagi niz niemoznosc i strach przed wyjazdem z Elku w czasie komuny.

 13. Bez przekonanian polecam specjalne wydanie Dziennika Gazeta Prawna zwiazane z Ekonomicznym Forum w Davos…jest tam wiele artykulow i analiz dotyczacych planow wspolpracy ekonomicznej Polski z Ukraina… Brak przekonania bierze sie z tego, ze “felietonistyczna sila” przekazu ma zrodlo sensacjonalizmie i dyletanctwie…

  Moze chociaz Pioter przeczyta – ostatecznie to nie tomy analiz ale ekonomiczna publicystyka sygnalizujaca co sie dzieje…
  https://edgp.gazetaprawna.pl/wydanie/58448,23-maja-2022/74546,Dziennik-Gazeta-Prawna-Wydanie-specjalne-Davos-PL/1?smclient=ba24b1f6-a719-40f8-9de3-73f05b9023ec&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=SM_MAIL_IPL_ZL36418

 14. @Andrzeju B – winna jest historia i geografia (wedlug mnie)
  Polska raczej od kilkuset lat potega gospodarcza nie byla bo znajdowala sie na peryferiach gospodarczego postepu.
  Przez wieki bazowalismy na eksporcie ziarna (i smoly…) i konserwowano wspierajacy taka ekonomie strukture spoleczna.
  Pozniej byly zabory, 20 lat zrywu, straszne spustoszenie wojenne, kosmiczna gospodarka PRL oraz pogon za Europa ostanich 30 lat. Z calkiem niezlymi wynikami. PKB mierzony parytetem siły nabywczej w relacji do Niemiec skoczył z 30 do 60 proc przez 30 lat. Nie jest tak strasznie… Dochód narodowy przypadający na jednego Polaka wzrósł po 1990 roku ponad 7-krotnie. Lepszym wynikiem na całym świecie może się pochwalić tylko 12 krajów, ale żaden z Europy….Gdybyśmy chcieli dogonić kiedyś Niemców, to przy średniej różnicy tempa wzrostu 4 proc. do 1,5 proc. na naszą korzyść, odrabianie strat potrwa nie mniej niż aż pół wieku mowia ekonomisci – czyli np. ja bede mial raptem 114 lat… A ostatnie 7 lat PiS-u z pandemia…itp. roznica ta sie zmniejszala najszybciej.( O dziwo… Polska w pandemii rozwija się w tempie kilkukrotnie szybszym niż Niemcy. Kryzys gospodarczy, który przyszedł w parze z COVID-19, zasypał znaczącą część przepaści dzielącej nas od zachodnich sąsiadów i podobnych).

 15. Co najmniej pięć orderów Orła Białego dla Putina:

  1. W ciągu paru dni zniweczył dwieście lat propagandy antypolskiej na Ukrainie (mozolnie sączonej najpierw przez Austrię, potem przez Niemcy, Rosję i Rosję sowiecką) — nie mówiąc już o zniweczeniu stu lat propagandy komunistycznej. W epoce smartfonów cały świat już widzi odwieczną ohydę na Kremlu i nawet BBC porównuje Putina do Hitlera.

  2. Doprowadził do tego, że po raz pierwszy od roku 1920 Ukraińcy biją się poważnie z najeźdźcą rosyjskim. “Bratnij narod” ukraiński stracony już na zawsze. To początek końca Rosji jako imperium. Na nieszczęście Putina, obserwuje to konkurencyjna ohyda w Pekinie.

  3. Doprowadził do tego, że odradzająca się stara Rzeczpospolita (Międzymorze / pierwsza Unia Europejska itp.) teraz otrzyma znaczne wsparcie od Anglików i Amerykanów — aby zneutralizować zagrożenie ze strony rodzącego się kondominium niemiecko-rosyjskiego (którego nie da się już dłużej kamuflować). Przy okazji, kulejąca polska demografia dostala potężny zastrzyk wzmacniający.

  4. Swoimi zbrodniami wojennymi (bombardowaniem szpitali położniczych itp.) — pokazywanymi codziennie na ekranach bilionów smartfonów — ostatecznie pogrzebał “dorobek” marksizmu-leninizmu. To już koniec związunia.

  5. Doprowadził do tego, że PiS będzie rządził w Polsce przez następne 20 lat.

  Mało?

 16. Nieświętej pamięci Władysław Bartoszewski celnie określił pisowców;
  (dyplomatołki)
  Jakże trafne określenie. Partia, nasza obecna siła przewodnia, zdołała skłócić Polskę ze wszystkimi potencjalnymi partnerami. O sojuszach możemy zapomnieć przy końskiej dawce politycznej schizofrenii. Jak inaczej nazwać to, co wyprawiają pisowcy?
  1. Nadzieję pokładają w Usraelu gdzie uchwalono ustawę 447, czyt. piąty rozbiór Polski, oraz 943, czyli powszechną narrację
  w amerykańskim
  szkolnictwie wszystkich szczebli, o polskich nazistach.
  2. Chcą wyrzucić kolejne dziesiątki miliardów w błoto. Tzn. kupić zupełnie nam nieprzydatne czołgi Abrams. To mniej więcej tak, jak gdyby tonącemu przywiązać do szyi kamień młyński.
  3. Jesteśmy uzależnieni, niczym ćpun w ostatnim stadium nałogu, od tzw. pieniędzy z UE, a równocześnie pis z Brukselą próbuje się spierać. Trafnie ostatnio nazwał pisowców prof. Mirosław Piotrowski:
  “Ferajna bezrefleksyjnych dyletantów.”
  https://www.youtube.com/watch?v=IXunPtwLEhs
  Piotrowski zna sporo sekretów pisu, w końcu był europosłem z ramienia tej partii, chociaż nigdy do niej nie należał, jednak mógł zawrzeć wiele, nazwijmy to, znajomości w komitecie centralnym. Zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom intelektualny aparatczyków, którzy stanowią powielenie prezesa;
  nieuka, chama i, najdelikatniej pisząc, kreatury. Erudyta i poliglota typu Piotrowskiego, nawet, jeżeli to nieco śliski typ, w moim przekonaniu, mówi sporo prawdy o swoich dawnych kolegach. Mocno się poróżnili, dzięki temu wiemy, m.in to, że pisowcy ujawnienia jakiś faktów autentycznie się obawiają. Kolejne wydarzenia jedynie upewniają mnie w hipotezie, jak to nazywają ścierwomedia, spiskowej;
  Sądzę, iż władza już się na coś, niezwykle złego dla Polaków, zgodziła i teraz trwa proces, nazwijmy to, oswajania nas z nową, fatalną rzeczywistością.
  4. Wciąż powraca tłumaczenie pt. koszty epidemii kowida.
  Po pierwsze nie było żadnej epidemii. To fałszerstwo, od początku całego zajoba. Pis powinien zignorować kretyniadę, tj. nie wprowadzać lockdownów, nauki zdalnej, noszenia szmat na twarzy i całej reszty tego obłędu. Postąpił odwrotnie, ponieważ obecna władza jest nie tylko bandą zdrajców. To najgłupsi rządzący Polską w jej całej, ponad tysiącletniej historii.
  5. Powyższe wyjaśnia również bezwarunkowe poparcie dla Ukrainy, oraz obrzydliwe odczłowieczanie Rosjan. Według kurwizyjnej propagandy są oni dosłownie podludźmi. Uważam za niemal pewne, iż haki na wielu pisowców znajdują się na taśmach z afery podkarpackiej. Materiały kompromitujące na debili w rodzaju Błaszczaka, Kuchcińskiego, czy kogo tam szantażują, potrafi zdobyć nawet bezpieka z Ukrainy. Nomen omen burdelu Europy, jak rzeczowo i wciąż aktualnie, określił Ukrainę Roman Dmowski.
  6. Pis zniszczył Polskę finansowo i to na pokolenia. Trudno zarzucić Stanisławowi Krajskiemu sympatię dla demoliberalnej platformy. Tym bardziej wypada mi się z nim zgodzić. Platforma mówiła prawdę, gdy jej wierchuszka wprost przyznała, że pieniędzy w Polsce brak. Przyszedł pis i jakimś cudem się znalazły. Klucz do tej tajemnicy nazywa się kreatywna księgowość. Nastała dobra zmiana i zaczęli nas zadłużać bez opamiętania. Obecnie wpadliśmy w spiralę zadłużenia, tzn. rośnie ono coraz prędzej. Nie da się wytwarzać czegoś z niczego. Po prostu wróci na naszą ziemię nędza, o której z wielką radością opowiadał przyszły premier u Sowy. Mateusz Morawiecki ucieszył się nadchodzącą biedą Polaków tak bardzo, że nie zauważył nawet botanicznej osobliwości. Ryż u nas nie wyrośnie. Pozostaje się zdać na kasze:
  gryczaną, lub jęczmienną. Od święta może być polana olejem, a codzienna z postem. Nowa dieta cud autorstwa delegata banksterów na Ukropolin.
  7. Pis zaprzepaścił tysiącletnie dziedzictwo Polaków-rycerzy. Skurwił nieodwracalnie nasz cywilizacyjny dorobek i poświęcenie niezliczonych bohaterów. Przypomnijcie sobie Państwo chociażby konferencję antyirańską, na której Usraelici dali nam jasno do zrozumienia, iż haracz Żydom Polska musi zapłacić i ta decyzja nie podlega negocjacjom. Trwa proces rozbrajania resztek wojska polskiego zwany w mediach przesyłaniem broni na Ukrainę. Pisowcy przez 7 lat swoich rządów nie zrobili nic, aby ułatwić Polakom dostęp do broni palnej. Dla nich obywatel to niewolnik, który ma na władzę tyrać i, w razie czego, być bezbronny.
  Idą trudne czasy liczone w dziesiątkach lat. Pis reaguje na ten fakt przewidywalnie. Tzn. prostacką cenzurą. Np. zamyka niezależne media obywatelskie takie jak wrealu24. Cóż za paradoks. Youtube stał się ostoją, w przypadku tej stacji, bo inaczej już by ich abw zamknęło. Służba owa bowiem, unika walki z obcą agenturą, natomiast gnębi autentycznych patriotów m.in Jacka Międlara. Spadamy w dziejową przepaść i nie wiemy nawet jak bardzo jest głęboka.

 17. @Ufol
  Te twoje: dyplomatołki…ścierwomedia, kretyniada, debile, Usraelici … haracz Żydom, powielanie prezesa jakoby
  nieuka, chama i, najdelikatniej pisząc, kreatury… itd. itp. (Czego tam nie ma…) lokuje cie zdecydowanie w kategorii zaawansowanych oszołomów. …” Polaków-rycerzy” – błednych.
  Brakuje jedynie odniesienia do cytatów z “Medrców Syjonu” i nawiazania do wzrostu prezesa…oraz: plutokratów, masonów, Iluminatów, Grupy Bilderberg, Opus Dei, służb specjalnych, biurokratów, a zwlaszcza reptilian (!).

  Prawda jest chyba duzo bardziej prozaiczna. Rzady PiSu to odzwierciedlenie naszego aktualnego spoleczenstwa jak onegdaj byly rzady SLD i tfu tfu Platformy. Podejrzewam, ze ostanie 7 lat z rzadami “Nowoczesnej”/Platformy + PSL bylyby znacznie gorsze np. w czasach pandemii… A co do zrujnowania polskiej ekonomii to tez przesadzasz z lekka. Ostatnie 7 lat to rekordowe tempo nadrabiania historycznych zaleglosci w stosunku do Europy…rowniez na skutek tego co sie z nia…dzieje.

 18. Andrzej Falicz. Nie wiem co robisz na tym blogu skoro z nikim się nie zgadzasz a wycieczki personalne i powielanie propagandy z mediów głównego ścieku to Twoje “ulubiene” argumenty.
  Ufolowi oraz innym nie dorastasz do pięt ze swoimi wynurzeniami. Nie osiągniesz tutaj absolutnie nic. Zwrócono Ci kulturalnie kilka razy uwagę a w tej chwili już nikt nie wchodzi z Tobą w żadną dyskusję, bo to nie ma sensu. Medów głównego nurtu masz od groma, tam sobie szukaj ludzi o podobnych poglądach 🙂 Rzadko się tutaj wypowiadam ale lubię poczytać wszystkich komentujących, których Ty próbujesz gnoić, ustawiać do pionu za pomocą tego co na wstępie napisałem. Polemiki żadnej z Tobą nie będzie, także twoja ewentualna odpowiedź zostanie zignorowana. Żegnam.

 19. @Andrzej Falicz
  Polityczna poprawność, którą próbujesz na kontrowersjach.net promować opiera się na irracjonalizmie, oraz maksymalnie płytkich, wręcz prostackich emocjach. Dlatego trudno z takimi poglądami polemizować. Żeby wyjaśnić na czym polega ten fenomen niezatapialności postmodernizmu, wrzucam poniżej 5 konkretów. Takie moje luźne nawiązanie do, popularnych ostatnimi laty, piątek Jarosława Kaczyńskiego, którego, jak podejrzewam, wyznawcą jesteś. Prezesa wyróżnia m.in to, że nie posiada on zwolenników, jak inni politycy, lecz wyznawców. Popierają go oni bezkrytycznie, bez względu na jego kolejne decyzje. Dziś może zaprzeczyć własnym wczorajszym zapewnieniom, a wierzący w pis natychmiast przestawią się na nową mądrość etapu.
  Teraz do szczegółów przechodzę.
  1. “Przytulanie prezydentów miało symbolicznie podkreślić naszą bliskość kulturową…”
  Polaków ukształtowała cywilizacja łacińska, Ukraińców zaś turańska. Polecam zapoznać się choćby z dziełami Feliksa Konecznego. Poza tym sądzę, że nie przeczytałeś hajdamaków. Gdybyś poznał poemat Tarasa Szewczenki, zachowując proporcje, ukraińskiego Adama Mickiewicza, to byś wiedział, że tożsamość ukraińska opiera się na mordowaniu Polaków. Dodam możliwie okrutnym, bo ideą przewodnią poematu jest maksymalnie bestialskie rezanie Lachów. Właściwie nic poza rzeziami tam się nie znajduje.
  Wiek dwudziesty wzbogacił dorobek cywilizacyjny Ukraińców. Wykształcili własną formę nazizmu. Nie wiem czy banderyzm nie charakteryzuje się większą brutalnością od hitleryzmu. Dopóki na Ukrainie stoi jeden pomnik któregokolwiek ludobójcy, w rodzaju Stepana Bandery, Romana Szuchewycza, czy mniej znanych zbrodniarzy, dotychczas będę uważał Ukraińców za śmiertelnych wrogów. Jeżeli z własnej woli się swego odrażającego dziedzictwa nie wyrzekną, to nie ma mowy o pojednaniu. Ono bowiem wymaga prawdy.
  2. Żadnej epidemii kowida nie było. Jest ona globalną mistyfikacją.
  Pisałem już o tym wielokrotnie, więc dziś ograniczę się jedynie do podlinkowania jednej z książek objaśniających ten przekręt wszech czasów:
  https://www.wydawnictwowektory.pl/pl/p/Jozef-Bialek-COVID-19-Globalna-mistyfikacja/234
  Pis zbankrutował kraj walcząc z nieistniejącym wyzwaniem. Nie kupuję argumentów gdybologicznych;
  A gdyby rządził Tusk to by jeszcze gorzej było.
  Rządzi Kaczyński i to on ponosi odpowiedzialność za obecny upadek polskiej państwowości.
  3. “Te twoje: dyplomatołki…ścierwomedia, kretyniada, debile, Usraelici … haracz Żydom, powielanie prezesa jakoby
  nieuka, chama i, najdelikatniej pisząc, kreatury… itd. itp. (Czego tam nie ma…) lokuje cie zdecydowanie w kategorii zaawansowanych oszołomów.”
  Wielki komplement stanowi nazwanie mnie zaawansowanym oszołomem. III RP wykształciła swoją, demoliberalną świętojebliwość, czyt. nikt tu, z samozwańczego lepszego towarzycha, nie nazywa rzeczy i osób odpowiednio. Wszystko przykrywa kłamliwa mowa-trawa, która zdrajców zamienia w mężów stanu, złodziei w wizjonerów biznesu, a bełkoczących durniów w mędrców.
  Chwała Taktycznemu za przywoływanie jakże licznych przykładów na to, że Jarosław Kaczyński jest nieukiem, chamem i kreaturą. Ja nie mam tyle cierpliwości, żeby nurkować w szambie dokonań niedoszłego zbawcy narodu.
  Pozostańmy wyłącznie przy obecnej dyskusji, żeby uniknąć bałaganu. Spróbuj obalić tezy Taktycznego.
  4. Ustawa 447 obowiązuje. Haracz, który mamy, zgodnie z nią wypłacić organizacjom żydowskim przekracza, wielokrotnie, nasze możliwości finansowe. Polska musi zatem zapłacić lasami, złożami, słowem, własnym terytorium. Mówiąc wprost w USA uchwalono piąty rozbiór Polski. Polityczna poprawność nienawidzi logiki, bowiem nie poddaje się ona jej prostackim fałszerstwom intelektualnym.
  5. Tracimy ostatnie atuty, którymi dysponowaliśmy jeszcze AD. 2015. Były niewielkie, jednak istniały. Utraciliśmy jedno narodowy charakter kraju, co skazuje nas na ciągły kryzys wynikający z tego, że Ukraińcy mogą być rozgrywani przez służby państw poważnych. Tzn. mogą im posłużyć jako piąta kolumna.
  Niemcy, Żydzi, Rosjanie, uzyskali właśnie genialne narzędzie do destabilizowania obszaru nad Wisłą. Polacy wielokrotnie się łudzili, że zdołają poszczuć Ukraińców na Rosjan i nigdy to się nie udało, nawet po wielkim głodzie z lat trzydziestych XX wieku. Tym bardziej nie powiedzie się to teraz, po wirtualnej wojnie.
  Skoro tak nam się byczo żyje, to dlaczego zadłużenie Polski błyskawicznie wzrasta?
  Czemu, dysponując bogatymi złożami, importujemy węgiel kamienny z Kolumbii?
  Dlaczego perspektywa posiadania własnego domu i samochodu, bo tak definiować należy bogactwo narodu, oddala się coraz bardziej od statystycznego Kowalskiego?
  Przecież gonimy zachód, zaraz go przegonimy dzięki dobrej zmianie. A Polakom żyje się, z dnia na dzień, biedniej.
  Jeżeli trollujesz celem przekonania tu kogoś do popierania pisu, to tracisz czas. Ruina umysłowa oraz zdemoralizowanie władzy są zbyt wielkie, aby je przykryć propagandą, nawet najwybitniejszą. Pisowska bowiem jest wyłącznie siermiężna. Subtelna, niczym walenie “oszołomów” po łbach kijem baseballowym. Ostatnio partia deleguje funków medialnych na odcinek internetowy. Utrudniają dostęp do autentycznej informacji, oraz trollują o sukcesach pisu, ile się tylko da. Nic na tym nie zyskają, wręcz przeciwnie, stracą poparcie myślących ludzi.
  Pisowcy, w przeciwieństwie do platformiarzy, nawet kłamać elegancko nie potrafią.
  Arsene Lupin nie rozwalał wszystkiego łomem, nie łaził w brudnym dresie. Kradł z klasą. Pisowcy nie dość, że kanalie, to na dodatek troglodyci.
  Jako “zaawansowany oszołom”, czyli wyborca tzw. skrajnej prawicy, ostatnio konfederacji, jestem odporny na wyzwiska fajnopolaków i pelikanów. Właśnie mój pogląd;
  pis, po, jedno zło, pozwala mi na wyważony ogląd naszej, za przeproszeniem, sceny politycznej.

  • @Ufol
   Twoje przemyślenia generalnie trzymają się kupy, ale może zaproponuj coś rozsądnego, co robić tu i teraz. Bo krytykować rzeczywistość jest banalnie prosto, a wskazać jakieś lepsze, i co najważniejsze relane rozwiązania już nie.

   Co do ustawy 447 akurat się nie zgadzam. Owszem, obowiązuje, i to już od dawna. Zarówno Trump, jak i Biden mogli z niej skorzystać. Dlaczego tego nie zrobili? Po prostu realne interesy dla USA (głównie w zakresie zbrojeń) są dużo ważniejsze niż interesy jednego z tamtejszych lobby. Dopóki Amerykanie liczą na zakupy broni, to się nie zmieni.

 20. @Zacny Wuj
  Żydzi nie stanowią w USA lobby, lecz faktyczną władzę. Obaj, wymienieni przez ciebie prezydenci, popierają ich bezczelne żądania. Nie martw się, proces budowy Ukropolin postępuje i to szybciej, niż mogli podejrzewać “ciemnogrodzianie” i “zaawansowane oszołomy”. Niedługo także pochłaniacze medialnej papki przekonają się, że mieszkają już w kraju, który do nich nie należy.
  Gorzej, pełnią w nim rolę podludzi.
  “Twoje przemyślenia generalnie trzymają się kupy, ale może zaproponuj coś rozsądnego, co robić tu i teraz. Bo krytykować rzeczywistość jest banalnie prosto, a wskazać jakieś lepsze, i co najważniejsze relane rozwiązania już nie.”
  Realne rozwiązania były wskazywane przez szczerze kochających ojczyznę myślicieli np. Lecha Jęczmyka, Stanisława Michalkiewicza, Mateusza Piskorskiego, Józefa Białka, Adama Wielomskiego, Marcina Hagmajera, Przemysława Załuskę… A ostatnio przez posła Grzegorza Brauna.
  https://www.youtube.com/watch?v=V0gl8ewb1is
  Niestety ludzi mądrych w III RP wyśmiewano i wyzywano od wariatów. Teraz jest już za późno. Istniały okazje na umocnienie suwerenności polskiej jeszcze AD. 2015. Wówczas nastała dobra zmiana. Gdyby była ona prawdziwa, jak nadal twierdzą wyznawcy Jarosława Kaczyńskiego, to podjęto by natychmiast kroki zmierzające do celu nadrzędnego, czyli troski o niepodległość kraju i dobrobyt obywateli. Władza postąpiła przeciwnie.
  Podpisali pakiet klimatyczny – 2016
  Nie wymogli na Ukrainie rezygnacji z kultu zbrodniarzy.
  Zrobili, co w ich mocy, aby Polacy pozostali narodem rozbrojonym, zamiast ułatwić dostęp niekaranym obywatelom do broni palnej.
  Tchórzliwie unikali opodatkowania wielkich korporacji. Dla finansowych oligarchów jesteśmy wzorcową republiką ziemniaczaną, w której niewolnicy tyrają, a bogacze wywożą stąd walutę. Patrz np. pozycja banksterów nad Wisłą.
  (Siedzi, na stołku premiera, ich delegat, a durna biomasa za kurwizyjną propagandą powtarza, że to prawdziwy patriota.)
  Udawali, że problem haraczu na rzecz organizacji żydowskich nie istnieje.
  Wyrzucili, nadal to czynią, dziesiątki miliardów w błoto. Tzn. kupowali zupełnie nam nieprzydatne uzbrojenie w USA. Często owa broń posiada jedną, jakże współczesną, więc nowoczesną, cechę. Jest bezobjawowa i równocześnie niezmiernie kosztowna.
  Tak oto przechodzimy do roku 2020. Weszli w kowidowy obłęd, zamiast ominąć górę lodową, polski statek obrał kurs na zderzenie z nią. Niestety nie zatonęła. Nasza łajba się rozleciała i właśnie tonie. Tak metaforycznie pozwoliłem sobie opisać nadchodzące bankructwo kraju.
  Ostatni gwóźdź do naszej trumny wbiją ukraińscy osiedleńcy. Obecnie tracimy, na ich rzecz, resztę zasobów, które jeszcze nam dotąd pozostały. Nie zostanie nam za chwilę już żaden atut. Ukraińcy podziękują nam wtedy zapewne, że tak powiem, po wołyńsku.
  Podkreślam, bo często słyszę od pisowców mowę-trawę w stylu:
  (Uprawiasz ruską propagandę. Krytykować można, ale konstruktywnie. Zaproponuj coś mądrzejszego, jak tak wszystko wiesz, itd. itp.)
  Świat tak nie funkcjonuje. Okazja raz stracona przepada na zawsze.
  Rzeczywistość nie przypomina gry komputerowej. Nie wybacza błędów, bezkarnie ich popełniać w życiu nie można, a w polityce błąd jest gorszy od zbrodni.
  Najbardziej smutkiem napełnia mnie głupota naszego społeczeństwa. Większość wciąż kocha bezwarunkowo Ukrainę. Odczłowiecza Rosjan. Uważa, że rząd nie wywołał inflacji.
  (To wszystko sprawka Putina, ale my mu pokażemy. Jak się z ukraińskimi przyjaciółmi do kupy zbierzemy, to tak kota Ruskim pogonimy, że się za Uralem zatrzymają.)
  Poważne państwa dbają, jak zwykle, o własne interesy. Polska jest fenomenem, tu się specyficznie zgodzę z mediami głównego ścieku. Jednak, w przeciwieństwie do nich, uważam naszą wyjątkowość za cechę szkodliwą, w przyszłości, wielce prawdopodobne, zabójczą.
  Pozostanie po nas pusty śmiech historii.
  Być może powstanie przysłowie, w rodzaju:
  (Głupi jak Polak.)
  Mnie takie zapisanie się na kartach dziejów nie cieszy, lecz skrajnie przygnębia.
  Sądzę, iż odpowiedziałem rzeczowo i wyczerpująco. Dlatego, z mojej strony, dyskusję uważam za zakończoną.

 21. @Ufol
  ‘Żydzi nie stanowią w USA lobby, lecz faktyczną władzę. Obaj, wymienieni przez ciebie prezydenci, popierają ich bezczelne żądania. ‘
  Zobacz, uzasadniam konkretnymi argumentami, dlaczego tak nie jest, a Ty po prostu powtarzasz garść frazesów. Może po prostu wykaż, w czym nie mam racji. Na czym KONKRETNIE polega to, że ‘Obaj, wymienieni przez ciebie prezydenci, popierają ich bezczelne żądania. ‘?

  ‘Nie wymogli na Ukrainie rezygnacji z kultu zbrodniarzy.’
  Rozsądny postulat, ale jak miałoby to KONKRETNIE wyglądać?

  ‘Zrobili, co w ich mocy, aby Polacy pozostali narodem rozbrojonym, zamiast ułatwić dostęp niekaranym obywatelom do broni palnej.’
  Jaki procent obywateli jest za? Nie oceniam tutaj, czy dostęp do broni jest dobry, czy nie. Po prostu niekoniecznie od razu podejrzewam spisek.

  ‘Zaproponuj coś mądrzejszego, jak tak wszystko wiesz, itd. itp.)
  Świat tak nie funkcjonuje. Okazja raz stracona przepada na zawsze.’
  To nie ma nic do rzeczy. Owszem, okazja raz stracona przepada na zawsze, ale życie toczy się dalej, i zawsze można coś rozsądnego zaproponować.

  Fajnie podyskutować, ale w jednej kwestii różnimy się zasadniczo – jesteś zorientowany na problem, podczas gdy ja jestem zorientowany na rozwiązanie. Nie oceniam, co jest lepsze – po prostu taka jest różnica.

  ‘Poważne państwa dbają, jak zwykle, o własne interesy. Polska jest fenomenem, tu się specyficznie zgodzę z mediami głównego ścieku. ‘
  Mam inne zdanie, ale nie przez negację GWnianej propagandy. Po prostu spędziłem kilkanaście lat za granicą. Głównie w Niemczech – oni są prawdziwymi mistrzami autodestrukcji.