Reklama

Od dwóch dni jestem w delegacji, tak to dyplomatycznie nazwijmy, chociaż rzeczywistość delikatnie od tej interpretacji odstaje. Trafiłem do Warszawy i za każdym razem, gdy tu trafiam, to jestem chory. Nie umiem się odnaleźć w tym zgiełku, tłoku i „wielokulturowości”, ale jest jedno miejsce w Warszawie, gdzie wieje prowincją i to taką dość przygnębiającą. Tani hotel w dzielnicy Włochy i nie to, żebym narzekał, tani hotel ma to do siebie, że jest tani, chodzi o coś innego. W tym hotelu zobaczyłem parę ciekawych zjawisk, które dość dobrze definiują obecną sytuację społeczno-polityczną. Na recepcji siedzi młoda Ukrainka, góra 25 lat, sprząta hotel około 50-letnia Polka. Klienci to przeważnie tacy sami „delegaci” albo uchodźcy z Ukrainy. Jedyną głośną rozmowę polityczną, jaką słyszałem na korytarzy, to jakieś zgrane dowcipy o Kaczyńskim i złorzeczenia na ceny paliw. Poza tym słychać płacz i żale ukraińskiego dziecka, które uspokaja mama i muszę przyznać, że akurat ta „uchodźczyni” raczej wycofana niż roszczeniowa.

W hotelu mam telewizor i to jest największa ilustracja polskiej rzeczywistości widzianej okiem obecnej władzy. W dzielnicy Włochy zrozumiałem dlaczego „totalna opozycja” i cała reszta GW z TVN, tak bardzo strzelają do mediów Kurskiego i widzą zagrożenie dla siebie. Po kilku godzinach spędzonych z TVP Info wszystko jest dla mnie jasne. Rzeczywiście obawy konkurencji PiS są w pełni uzasadnione, przekaz jaki płynie z mediów Kurskiego może wywiercić dziurę w mózgu na wylot. Tak się składa, że w Biskupinie oglądam konkurencyjną stację TVN24 i jeśli miałbym te dwie propagandowe tuby porównać, to jedna różnica od razu rzuca się w oczy. TVN24 jest stacją perfidnie manipulującą przekazem, jednak robią to kreatywnie, na wiele sposobów z angażowaniem „znanych i lubianych”. U Kurskiego mamy jedną wielką siermięgę propagandową, ładowanie łopatą jedynie słusznych treści do głów i popychanie kolanem. Kto się tym nie katował, ten może nie wiedzieć i nawet nie wyobrażać sobie o co chodzi, dlatego podam parę przykładów. Pierwszą informacja jaką usłyszałem to: „drugi Cyba”. Myślę sobie, żadna nowość, drugich Cybów PiS używa średnio co tydzień, jak PO kota Kaczyńskiego. Tymczasem chodziło o nożownika, który napadł na ochroniarza Orlenu.

Reklama

Dobrze, niech będzie, dzikie prawo polityki, ale mija jeden serwis, drugi serwis, trzeci serwis i we wszystkich to samo, łącznie z tym samym ekspertem i politykiem, co to wyrażają najgłębsze oburzenie. W TVN coś takiego rozegraliby na 100 sposobów, w studio pojawiłaby się pani psycholog, potem emerytowany ochroniarz, były policjant, profesor socjologii, „przypadkowi ludzie” zaczepieni przez reportera na ulicy i wszyscy oczywiście mówiliby, że PiS jest zły, ale przynajmniej w różny sposób. U Kurskiego jedna wielka propagandowa katarynka, non stop to samo i tak samo. Drugi obrazek to jakaś starsza pani, która trafiła na spotkanie z Tuskiem i zadała mu „trudne pytanie”. Cała akcja pachnie na kilometry tym samym, co robili KOD-ziarze na spotkaniach z politykami PiS, ale to jeszcze pół biedy. W przekazie powtórka z rozrywki, 120 razy ten sam materiał, z jednym komunikatem „Tusk jest zły”. Za każdym razem identyczne kadry i komentarze. Ktoś powie, że tak się nie da, że to jest odstraszanie, a nie przekonywanie.

Tak i nie, sam nie daje rady i uczciwie przyznam, że męki przy TVN są co najmniej dwa razy mniejsze, co nie oznacza, że to nie jest czysta propaganda, bo jest. Tyle tylko, że w wielu polskich domach i szczególnie wśród starszych ludzi na prowincji, grający telewizor w tle, to jest stały rytuał. Choćbyś nie chciał to przełączając kanały pomiędzy „M jak miłość” i „Ojcem Mateuszem” nadziejesz się na „drugiego Cybę” i prawdopodobnie to jest cała tajemnica tej kurskiej siermięgi. Klasyczne 1000 razy powtórzone i niekoniecznie kłamstwo, ale prymitywny przekaz polityczny, staje się faktem dla milionów Polaków bez dostępu do telewizji satelitarnej, czy kablowej. Proste, wręcz prostackie, jednak z dużym prawdopodobieństwem bardzo skuteczne. Kurskiemu słynne „ciemny lud to kupi” wcale się nie wyrwało, jestem przekonany, że to jego medialne kredo.

Reklama

25 KOMENTARZE

 1. Ostatnio słuchałem regionalnego radia. Często są tam audycje w których można wyrażać swoje opinie na temat obecnej sytuacji. Powiem, że na przestrzeni ostatniego roku nastroje i nastawienie ludzi do PiS diametralnie się zmieniło. W zeszłym roku głosy za i przeciw obozowi władzy rozkładały się fifty-fifty. Teraz 9/10 telefonów to głosy mocnego sprzeciwu. Napięcie w narodzie w końcu wybuchnie – i to jest duży pozytyw.
  https://polskawliczbach.blogspot.com/2022/06/rzeczywista-agenda-stojaca-za.html

 2. Ciekawe czy ta propaganda będzie nadal działać gdy ludzie będą skrobać dno swoich garnków po męczącej wyprawie po chrust i szczaw. Na razie wydaje im się jeszcze że dadzą radę, że oszczędności wystarczy, a braki towarów i drożyzna mają charakter przejściowy.
  Nie wiedzą że rządząca nami lucyferiańska, neokomunistyczna grupa chce zmienić ich życie w codzienną walkę o byt. Tak, by nie starczało sił i energii na nic innego. W ten sposób przez jakiś czas zniewolą społeczeństwo. Byle do jesieni, bo wtedy zacznie się kolejna pandemia z laboratorium.

 3. Jaro Slawa Ukrainie jeszcze nie raz zaskoczy.
  Od dawna sie zastanawiam kiedy nastapi wypowiedzenie wojny “oligarchii’ i pierwsze nacjonalizacje.
  W Polsce na takie cos moze byc podatny medialne grunt. Covid pokazal ze spoleczenstwo nie ma zadnych hamulcow by zniszczyc w ulamku sekundy drugiego czlowieka.
  Pokolenie ludzi zbierajacych chrust w lesie gdy czasowo lasy nie spowodują efektu Bergamo.

 4. Ogłupienie i uśpienie polskojęzycznych lemingów jest trudne do uwierzenia. Wygłoszony za rządów PO tekst Tuska ‘teraz paliwo może być i nawet po 7 złotych’ spotkał się z oburzeniem i krytyką w mediach, nawet jemu przychylnych. Dziś jest realne 8 złotych/litr i ani jednej nawet zapowiedzi protestu na ulicach.

 5. Coś się zaczyna dziać. Tzn. niezadowolenie wyraźnie narasta, zwłaszcza z powodu nieustannie rosnących cen. Pojawiają się spontaniczne, zatem niebezpieczne dla władzy, protesty, obecnie przeciwko rozbojowi paliwowemu. Jak inaczej określić bowiem to, po ile się w Polsce tankuje?
  Pisowcy dążą do wygaszenia tego, groźnego dla nich, procesu społecznego.
  Robią powtórkę z pamiętnego podpalenia punktu szprycowania.
  Ostatecznie kogoś przymknęli, podejrzewam dla formalności, pewnie dlatego zatrzymanie odbyło się, że tak powiem, bez medialnego jazgotu.
  (wprawo.pl/policja-zatrzymala-podpalacza-punktu-szczepien-i-budynku-sanepidu-w-zamosciu-grozi-mu-do-15-lat-pozbawienia-wolnosci/)
  Podpalacz już spełnił swoje zadanie, napuścił ciemny lud na płaskoziemców. Poszczuty motłoch znienawidził myślących, więc cel operacji został osiągnięty. Wygasł rodzący się wówczas, oddolny opór przeciwko sanitaryzmowi.
  Linkuję video-felieton Atora, ponieważ to yutuber umiarkowany, nawet nieco politycznie poprawny.
  https://www.youtube.com/watch?v=PmhQTIlAAFM
  Prędko spadającej jakości życia nie da się w nieskończoność przykrywać propagandą. Pisowcy próbują, z właściwą im topornością, odwrócić kota ogonem.
  (Ruscy agenci i wszelkie inne szury atakują Orlen, nasze dobro, oraz czyhają na życie prezesa Daniela Obajtka.)
  Nie byłbym sobą, gdybym nie wrzucił odrobiny mojego ulubionego czarnego humoru.
  Niedoszły zamachowiec miał w samochodzie pistolet i dwa granaty a ochroniarza zaatakował nożem. Doprawdy logika porażająca. Tak bezdennie głupia prowokacja mogła powstać tylko w mózgach w pisowskim komitecie centralnym. Czy w całej partii, naszej sile przewodniej, nie znaleźli jednego w miarę finezyjnego kłamcy? Zwracam się niniejszym do czytających kontrowersje.net służbowo;
  Czy wy musicie łgać aż tak siermiężnie?

 6. Lepiej nie narzekajmy, bo minister Cieślak tu wpadnie incognito i się nami “zajmie”

  Swoją drogą to genialny pomysł – ministrowie PiSu zamiast dowiedzieć się co ludzie myśla i dostosowac do nich swój przekaz,

  Tam gdzie idą karzą ludzi za krytykę. I wszędzie gdzie potem trafia ludzie beda szczesliwi i tylko tam.

  Skuteczne? Skuteczne.

  Zapewne polityka juz niedlugo bedzie sie opierac na zastraszaniu. Urzednicy beda chodzic po sklepach i jak uslysza krytyke, od razu legitymacja w reku, kontrola podatkowa / sanepid. I pani ze sklepu zacznie uciszac krytyke w sklepie zeby nie miec nieprzyjemnosci.

 7. TVP dawno sobie odpuściłem.
  Czasem lubię posłuchać Rachonia bo ma dobre wejścia chociaż ” Jedziemy ” jest bezndziejny do bólu. Mecenas Markiewicz starej daty inteligent z górnej półki czasem sie w TVP pojawi.

  TVN irytuje bardziej…właśnie dlatego bo nie jest to łopatologia gdzie od razu wiadomo o co chodzi ale to wężowe plemię i mam z tyłu głowy skąd to wszystko jest.. od Waltera, Stokrotki czy Mrozowskiego. Śniadania “mistrzów” z lewackimi mądralami z prowadzącym z
  ” rodzina z tradycjami” to symbol TVN.

  Zostaje POLSAT i coraz częściej tylko internet, Youtube itd.
  I z tego co wiem coraz więcej ludzi to robi.

 8. @Andrzej Falicz
  PIS-PO jedno zło. Chazarzy od dawien dawna zawsze obstawiają wszystkie strony sceny politycznej. Kazimierz Wielki wpuścił Polskę w czosnek i od tamtej pory Polska ma same kłopoty, włącznie z wymazaniem państwa z mapy na 123 lata. Jedynym rozwiązaniem byłoby sprawdzanie do siódmego pokolenia i jeśli ktoś zajeżdża czosnkiem to bilecik w jedną stronę…
  Sam czosnek bardzo lubię ale jako warzywo:-)

 9. https://rumble.com/v17kbz8-dark-outpost-live-06.07.2022-bombshell-real-putin-imprisoned-since-2010.html
  Tymczasem jest grubsza sensacja. Właśnie pojawiło się wideo dotyczące Władimira Putina pokazujące, że rosyjski prezydent przebywa w więzieniu od 2010 roku, odsiadując karę dożywocia za nadużycie władzy, kradzież mienia państwowego, oszustwa finansowe i terroryzm.

  Został zneutralizowany przez patriotów i zastąpiony przez sobowtóra lub klona.

  Jeśli to prawda, a wideo wygląda na autentyk, to tłumaczyłoby doskonale dlaczego Putin zdradził agendę Santa Klausa i działa przeciwko NWO. Ciekawa cholernie sprawa i na pewno odbije się szerokim echem… Ciekawe co na to nasze “media” głównego nurtu, które Putinem straszyły i dalej straszą od 3 miesięcy. To, że tak jest wiadomo od 2015 roku, jak z byłej żony Putina zrobili wariatkę, bo kłapała na prawo i lewo, że to nie jest jej mąż, po tym jak zniknął na parę dni.

  (Na temat Władimira Putina materiał zaczyna się od 25 minuty)

 10. Odbiorca TVP jest moja staruszka mama i prawde mowiac TVP nie musi sie wysilac, bo IQ tych starszych ludzi juz nie istnieje. I to nawet u osoby, ktora nie byla wcale kiedys glupia. Pozostala czesc 50 plus, to stare, przestraszone zgredy, onanizujace sie bogoojczyzniano oczywiscie z faszystowskim odcieniem: “zmuszac wszystkich do tego co jedynie dobre”, co rozni sie od marksistowskiego “zmuszac wszystkich do tego co nam partia akurat nakazuje” wcale nie tak diametralnie. TVP im bebenek podbija i kwita. Nie wyrwa sie z wplywu tej propagandy do momentu kiedy glod zajrzy w oczy, ale wowczas pewnie szybko ich zutylizuja, jak to zrobili w “pandemii”. I kwita.