Reklama

W czasach świetności i pełnej sprawności intelektualnej szefa PiS, powtarzające się komplementy dotyczące „genialnej strategii” miały w pewnych obszarach swoje odzwierciedlenie. Na pewno Kaczyński potrafił genialnie rozgrywać wewnętrzne spory i biznesy partyjne, nieźle mu wychodziło rozgrywanie opozycji po 2015 roku, ale nigdy nie potrafił się odnaleźć i niczego nie ugrał w polityce międzynarodowej. Spektakularnych porażek było tak wiele, że na potrzeby niniejszego felietonu autor może sobie przebierać jak w ulęgałkach, ale po co szukać archiwalnych atrakcji, skoro bieżąca mówi wszystko o „strategii”.

Od kilku tygodni PiS wyświetla Polakom serial pod tytułem „Niemieckie Patrioty”. Dla tych, którzy nie mają siły śledzić politycznych wyczynów jakiejkolwiek polskiej partii, podpowiem, że chodzi o propozycję Niemiec, aby na granicy z Ukrainą ustawić niemieckie „Patrioty”, czyli system obrony przeciw lotniczej. Inicjatywa pojawiła się zaraz po tym, jak w Przewodowie spadła ukraińska rakieta i zabiła dwóch Polaków. Z politycznego punktu widzenia ta oferta jest czymś gorszym niż niedźwiedzią przysługą, to wręcz prowokacja. PiS buduje swoją kampanię na ostrej kontrze wobec Niemiec, co nie jest niczym nowym, ale w tym roku dodatkowo doszły reparację i cała seria wypowiedzi Kaczyńskiego podczas objazdu gmin i powiatów. Trudno w takich warunkach godzić się nie przyjęcie niemieckiego konia trojańskiego, bo wyborcy mogliby się poczuć nieco skonsternowani. Jak to, bierzemy broń od Niemców, jak jacyś żebracy i w dodatku Niemcy będą stacjonować w Polsce, żeby obsługiwać ten sprzęt? Dobrze to nie wyglądało i zaczęły się nerwowe próby wyjścia z niekomfortowej sytuacji.

Reklama

Na początku minister Mariusz Błaszczak uprzejmie Niemcom podziękował za wsparcie Polski i wydawało się, że jest po sprawie, ale wtedy do akcji wkroczyła „genialna strategia”. Po rozmowach na Nowogrodzkiej zmieniono podziękowania na fantastyczną propozycję, która miała klinczować Niemcy. Polskie MON zaproponowało, aby należący do Niemców system rakietowy ustawić na terenie Ukrainy. Swoje trzy grosze dorzucił też prezydent Andrzej Duda i to był początek żenującego serialu. W ciągu koljnych dni Błaszczak zmieniał wersje z ukraińskiej na polską, po drodze Kaczyński dowcipkował, że pierwsi niemieccy żołnierze w Polsce mogą się pojawić nie wcześniej niż za 70 lat, bo to się źle u nas kojarzy. Andrzej Duda w środę krytykował Błaszczaka za przestawienie rakiet na Ukrainę, by w czwartek poprzeć tę decyzję. Identycznie zachowywał się minister Błaszczak i ostatecznie wszystko wróciło do pierwszej reakcji Polski. MON jeszcze raz podziękował Niemcom i ustala, kiedy i gdzie po polskiej stronie staną „Patrioty”.

Nie ma co przesadzać, w końcu to nie pierwsze poważna kompromitacja PiS i samego prezesa, dość wspomnieć „piątkę dla zwierząt”, gdzie tak się zamotali, że nikt nie wiedział, w którą stronę uciekać. Różnica polega jednak na tym, że tamta kompromitacja była „krajowa”, natomiast cyrki wokół niemieckich darów, to ośmieszenie nie tylko PiS, ale i Polski. Tymczasem zadanie było bardzo proste, choćby dlatego, że niemiecka minister obrony Christine Lambrecht ma fatalne notowania w swoim kraju i jest krytykowana zewsząd, w tym za propozycję „patriotyczną”. Niemieckie media wręcz wzięły w obronę Polskę i pisały o nieprofesjonalnym oraz prowokacyjnym zachowaniu pani minister. Wyłożone na tacy rozwiązanie i wyjście z było nie było trudnej sytuacji, zostało zastąpione „genialną strategią” i jakoś jestem dziwnie spokojny, że to nie koniec serialu. „Patriotów” nadal w Polsce nie ma i nikt w PiS nie wie, czy i kiedy się pojawią, a jak już by się pojawiły, to co z tym fantem robić. Bywało różnie z „genialną strategią”, ale takiego chaosu nie pamiętają najstarsi stratedzy z Nowogrodzkiej.

Reklama

36 KOMENTARZE

 1. Ja obstawiam że prezes nie może wykonać zdecydowanych posunięć bo jest zwyczajnie trzymany za jaja przez jakieś poważne harcerstwo. Musi chronić Matiego do samego końca, być może smutnego końca. To co widzimy to pokazówka mająca stworzyć pozory panowania nad sytuacją.

 2. Jaki jest PiC i jego czołówka, chyba każdy widzi i nie powinien mieć żadnych złudzeń co do tych żydowskich sprzedawczyków. Natomiast pierwszym w kolejce do preżydĘtury jest warszawski ćpun, którego sztandarowym dziełem jest poemat pt.”Gówno Wisłą płynie po polskiej krainie”. Do boju Polsko.!!!!

 3. Jak zwykle mam przyjemnosc nie zgodzic sie z matką.
  PiS Niemcow opierdolil, dal im do zrozumienia co nalezaloby zrobic ( przekazac stare szwabskie patrioty Ukrainie…). Szef NATO potwierdzil wersje PiS, ze nie prawda jest niemiecka wersja jakoby wymagaloby to wspolnej decyzji dowodztwa NATO.
  Po czym PiS Patrioty ze wstretem… bo niemieckie i przestarzale przyjal, albo lepiej powiedzial : sprawdzam……(jak Jagiello miecze pod Grunwaldem) oczywiscie biorac pod uwage niemiecka biurokracje i niemiecki balagan Patrioty najpewniej nigdy nie dojada a jak dojada to nie beda dzialac bo nie bedzie rakiet albo szyny zardzewialy i bedzie czym po szwabach jechac akurat przedwyborczo (ze tak sie chwalili pomoca a takie gowno oferuja).

  Przy okazji okazalo sie, ze to byl tylko pomysl pijarowy bo niemiecka armia i dowodcy niemieccy nic o tym nie wiedzieli a propozycja zostala rzucono na…internecie co wskazuje na farse ze strony szkopow.
  Szwaby wyszly na glupkow jakimi sa.

 4. Sprawa niemieckich Patriotów to tylko drobne zakłócenie. W tle toczy się znacznie ciekawszy proces – kompromitacja grupy podżegaczy wojennych przez rozsądne kręgi NATO. Na razie próbują przykleić do Morawieckiego enerdowskie szambo. Prawdopodobnie szykują coś jeszcze na Dudę i Kaczyńskiego.
  Będzie jeszcze wesoło!

 5. Mariusz Błaszczak stanowi żywy dowód tezy;
  Nie istnieje granica ludzkiej głupoty.
  Dodam, tandety również. Klasyczny urzędas, przeciwieństwo żołnierza.
  Najpierw, całkowicie bezprawnie, oddali polski sprzęt na Ukrainę, a teraz trwonią gigantyczne pieniądze i kupują bezmyślnie, co się da. Gdzie tu jakikolwiek plan uzbrajania własnej armii?
  Nie istnieje coś takiego jak strategia Kaczyńskiego, ponieważ karakan nie ma pojęcia o wojskowości, że o stosunkach międzynarodowych nie wspomnę. Jego Horyzonty kończą się na intrygach rodem z komitetu centralnego partii, przewodniczki naszej.
  @Gracz
  Odnotujmy, komu Rafał Trzaskowski zawdzięcza wzrost swej popularności. To niedoszły emerytowany zbawca narodu, poprzez farsę ostatnich wyborów prezydenckich sprawił, iż specjalista od spuszczania ścieków do Wisły stał się nadzieją lewactwa.
  Kaczyński i Trzaskowski w jednym stoją domu.
  Zamieszanie z nieszczęsnymi rakietami wzięło się z niewiedzy. Pisowcy nie wiedzą, kogo mają się słuchać bardziej. Niemców, Usraelitów, Ukraińców, czy każdego w jakimś procencie? Tu kolejne pytanie, kto czym w Polsce zarządza?
  Realną władzę w III RP sprawują siły zewnętrzne. Dlatego cisza, jak na pogrzebie organisty, w kwestii agenturalności Mateusza Jakuba Morawieckiego.
  http://noweateny.com/Polska/details/537/PREMIER-MATEUSZ-MORAWIECKI-JEST-SOWIECKIM-AGENTEM-ZWERBOWANYM-PRZEZ-MAJORA-STASI-CARL-HEINZA-SCHARPEGGE–TWIERDZI-DZIENNIKARZ-LEDCZY-LESZEK-SZYMOWSKI
  Nikt w ścierwomediach nie poruszy tego tematu bez polecenia z góry. Tj. przysłanego z Usraela, lub z Niemiec. Być może kompromaty na obecnego premiera polin posiadają również Rosjanie, bo Stasi znajdowała się pod dyskretną radziecką kontrolą.
  Moim zdaniem Leszek Szymowski zachowuje się, niczym wytrawny pokerzysta. Wszystkich kart na stół nie rzucił. Dobra strategia, gdy gra się o wielką stawkę. On, w tym momencie, zalicytował naprawdę mocno, bowiem ryzykuje życiem.

  • @Ufol
   Moim zdaniem, sprawa przeszłości agenturalnej Morawieckiego, zostanie przemilczana i zamieciona pod dywan. Mnie bardziej martwią samobójcze przygotowania do wojny z Rosją. To do czego jest zdolna obecna grupa zarządzająca i “prezydent”, jest przerażające. Ci obłąkańcy są zdolni DO WSZYSTKIEGO.

 6. @Ufol
  Ten zwrot “niedoszły emerytowany zbawca narodu” jest moim zdaniem od kilku ładnych lat całkowicie nieaktualny.
  Od ponad 5 lat, czyli od momentu “namaszczenia” tego osobnika, którego nazwiskiem nie chcę sobie kalać klawiatury na stanowisko premiera, stanowczo twierdzę, że ten żoliborski pokurcz, to anty polskie ścierwo, zdecydowanie zasługuje tylko na jedno, na określenie – emerytowany likwidator Polski.

  Im szybciej pogodzimy się z myślą, że Polski takiej, jaką pamiętamy 5, 7 czy więcej lat temu już nie ma i nie będzie, tym będziemy zdrowsi i mniej nerwów będzie ta postępująca na naszych oczach likwidacja Polski nas kosztowała.

 7. z innej beczki
  Ile jeszcze ta paranoja w Polsce ma trwac?

  Rosati niezaleznie od wczesniejszych przewinien jest Arką jak statek Diamond a ludzie chca ja zatopic (cytat niedokladny z MK) a KOWALSKI rzekomy antycovidianin p***li o zagrozeniu zdrowia i zycia setek poslow
  Basiukiewicz w sieci calym sercem za Rosatim

  Tydzien temu na blogu czytalem co jest w Szwecji
  Lekarz naczelny: Nie zostawać w domu z łagodnymi objawami
  Nie ma już powodu, aby pozostać w domu z łagodnymi objawami przeziębienia, które mogą być objawami covid-19, mówi starszy lekarz Magnus Gisslén, profesor chorób zakaźnych w Sahlgrenska Academy.

  – Myślę, że pozostawanie w domu tylko dlatego, że swędzi cię gardło lub masz bardzo łagodne objawy, nie ma już znaczenia. Ma to zbyt poważne konsekwencje dla społeczeństwa, mówi P4 Gothenburg.

  Jednocześnie Gisslén podkreśla, że ​​najważniejszą rzeczą, aby ograniczyć liczbę poważnych przypadków zachorowań na covid-19, są szczepienia.

  Sprostowanie: We wcześniejszej wersji tekstu błędnie podano, że Agencja Zdrowia Publicznego nadal zaleca pozostanie w domu w przypadku łagodnych objawów. Agencja Zdrowia Publicznego zaleca dziś pozostanie w domu, jeśli jesteś chory i masz objawy, które mogą być spowodowane covid-19

  https://omni.se/overlakaren-stanna-inte-hemma-vid-milda-symtom/a/nQ99x5

  Albo jest to polowiczne albo calkowite przyzwolenie na rozsiewanie covidu

 8. https://mobile.twitter.com/basiukiewiczpaw/status/1603098312449613830?cxt=HHwWjICz2f3arL8sAAAA

  generalnie nkt nie popiera Basiukiewicza
  nagle wszyscy uwierzyli ze w testy PCR i ze katar (bo Rosati raczej nic wiecej nie ma) to smiertelne zagrozenie, nawet jesli utrzymywal dystans i byl “w pracy” na krotko

  Wiele ludzi zmarlo przez blokade sluzby zdrowia ale nie mozna mowiac ze bylo az 200 tys zamordownanych bo inaczej przypisujemy podobne przestepstwa Lukaszence.
  Kryje sie za tym glownie paranoja amantadynowa a te 200 tys czy nieco mniej to ledwo 15% rozbite na 3 lata.

  Ludzie umierali umieraja i beda umierac, Kto sie nie zgadza ten w przyszlosci znowu bedzie blagac o kolejne lockdowny

 9. @Tejot
  Skąd wziąłem określenie pt. emerytowany zbawca narodu?
  (youtube .com/watch?v=h-aBKB7bit0)
  (Spacja umieszczona celowo, aby automatyczny cenzor mój komentarz przepuścił.)
  Właśnie z powyżej podlinkowanego wywiadu z 1994 roku. Polecam obejrzeć ten krótki film zarówno obecnym, jak i byłym wyznawcą prezesa. Np. MK wciąż się upiera, jakiż to niegdyś Jarkacz był błyskotliwy. Ten człowiek zawsze bzdurzył. Nieskładnie ględził, właściwie nie wiadomo o czym. Nic się nie zmienił, bowiem 28 lat temu bredził podobnie, jak czyni to obecnie.
  III RP, czyli “chuj dupa i kamieni kupa”, że tak ministerialną gadką pojadę, należy już do przeszłości. Nie posiadamy nawet tej karykatury własnego państwa, ponieważ w ciągu ostatnich trzech lat utraciliśmy ostatecznie suwerenność.
  Zdecydowana większość określa nas mianem skrajnych oszołomów, bowiem zostali do tego stopnia odmóżdżeni mediami głównego ścieku, iż dosłownie nie dostrzegają faktów.
  @Gracz
  Sądzę, iż Jarkacz chciałby wojować z Rosją, lecz nie ma tego robić czym.
  Nie ma tego robić kim.
  https://wprawo.pl/katarzyna-ts-przyjedz-mamo-na-przysiege/
  Ileż to plugawej krytyki nam, przeciwnikom służenia narodowi ukraińskiemu, na głowy wylali zwolennicy Jarosława i Donalda. Gdy marszałek Błaszczak do boju zawezwał, wówczas rozpierzchli się nieustraszeni wojownicy. Łatwo było wyzywać garstkę rozumnych od ruskich onuc, agentów Putina, kochających ZSRR, itd. itp.
  Strach obleciał niedoszłych zdobywców Moskwy, co to na fejsiku wojują zuchwale. Wystarczyła plotka o poborze dwustu tysięcy na krótkie szkolenie wojskowe.
  Służby państw poważnych wiedzą już na 100%. Wywołanie paniki w Polsce. tym samym jej całkowite sparaliżowanie, jest dziecinnie proste.

 10. @Ufol
  Znam tą krótką wypowiedź żoliborskiego gnoma, dla Teresy Torańskiej. Mam to nawet zarchiwizowane na dysku. Tak na wszelki wypadek …
  Na własny użytek sparafrazowałem jego odpowiedź, i używam określenia “emerytowany likwidator Polski”, co jak dla mnie dokładnie oddaje to, co ten człowiek wyprawiał w ciągu ostatnich kilku lat.
  Polska pod rządami Kaczyńskiego (to taki skrót myślowy, pisząc Kaczyński mam na myśli cały ten pisowski układ rządzący Polską 8 rok) przypomina tabletkę musującą wrzuconą do szklanki z ciepłą wodą – rozpuszcza się i znika …
  I co gorsza, ten układ rządzący obecnie Polską w relacjach z Berlinem, bo nie oszukujmy się i nie opowiadajmy bredni o jakieś Brukseli i tamtejszych komisarzach, zachowuje się jak narkoman na głodzie narkotykowym, który własną matkę sprzeda dla szmalu na zakup działki. I tak samo zachowują się te pisowskie szmaciarze. Są gotowi zapchnąć Polskę w przepaść, aby tylko dorwać się do tych mitycznych brukselskich pieniędzy. Których moim zdaniem i tak nie dostaną.

 11. Po rosyjskim ataku na bardzo waznego funcjonariusza panstwowego istnieje obawa ze moze to doprowadzic do chaosu i masowego szturmu na lasy badz place zabaw a w konsekwencji zalamania sluzby zdrowia ktora temu panu calkowicie podlega.

  Za chwile moze braknac respiratorow!
  Zwraca sie tez uwage ze w sieci agenci Kremla piszą ze to juz drugi przypadek gdy Ukraina czestuje nas “prezentem” by podwazyc tysiacletnią przyjazn
  Chcą nas podzielic ale my sie nie damy

 12. @Corintians
  Komendant być może wcześniej rozpoczął sylwestrowe strzelanie. Poza tym powinniśmy się cieszyć, bowiem szef milicji bawił się naprawdę bombowo.
  @Tejot
  Nieszczęsne kpo stanowi zbiór niedorzeczności i sprzeczności. Celem poprawienia humoru, tylko niektóre wyliczę:
  1. Krajowy, czyli unijny, bowiem według scenariusza podpisanego m.in przez Morawieckiego, zmierzamy wprost do zielonej transformacji. Dlatego tw. Jakob skutecznie wygasza polskie górnictwo.
  2. Jakiej odbudowy? Przecież kurwizja codziennie ogłasza, jakąż to potęgą gospodarczą się staliśmy, gdy pis władzę wywalczył. A tu nagle okazuje się, że coś trzeba odbudować.
  (Oj, kiepsko się staracie, spece od rządowej propagandy. Więcej czujności partyjnej by się wam przydało.)
  3. Pisowcom uroiło się w pustych łbach, że eurasy, które w końcu wyżebrzą, będą mogli wydać na dowolny cel.
  Eurasy mają zostać wyrzucone w błoto, lecz nowocześnie. Wicie, rozumicie, tak po unijnemu. Tzn. na oze = zdemolowanie energetyki, promocję “wartości europejskich”, = tresura w myśl zasad politycznej poprawności, oraz na inne tego rodzaju przedsięwzięcia.
  Pomijając powyższe;
  Jestem przekonany, że pis realnie nic nie uzyska. Skoro spełnia wszystkie żądania Berlina, dla śmiechu zwanego oficjalnie Brukselą, to czemu by nad Wisłą deszcz eurasów miał spaść?
  Po co płacić za coś, jeśli można to samo dostać za darmo.
  @Don Myszores
  Problem polega na tym, że tzw. dobra zmiana jedynie pogłębiła patologie III RP.
  Mówiąc najkrócej;
  Straciliśmy nawet tą namiastkę własnej państwowości, nie uzyskując nic w zamian. UE już oficjalnie decyduje choćby o tym, co mamy opodatkować. Żydzi kłócą się o to, co do kogo w polin będzie należało. Żywię nadzieję, iż kiedyś, realnie niepodległa Polska powstanie, lecz łatwe wolności się nie zdobywa. Trudno również powiedzieć, kiedy okazja się nadarzy.

 13. Rząd, rozrzucając przez kilka lat pieniądze na prawo i lewo, zadłużył Polskę tak dramatycznie, że bez pieniędzy z KPO nasz system finansowy może się zawalić. To nie jest przenośnia: ekonomiści zaczynają ostrzegać przed niewypłacalnością państwa
  https://polityka.se.pl/wiadomosci/rzadowi-klakierzy-kogo-mial-na-mysli-warzecha-aa-6B4J-Z6cR-Zc1J.html

  Dodam ze w wielu sprawach rozrzucanie pieniedzy mozna bylo zastapic wizytami u psychiatry.
  Kiedys dr Freud leczyl kokainą. dzis dr Pinokio leczy ludzkie lęki lockdownami i embargami

 14. Tak w ogole zdarzyl sie w Polsce niebywaly cud. Zwykle po jakichkolwiek (dowolny temat), nawet w skali nano, glosnych medialnie wypadkach w Polsce rodzi sie dyskusja do zaostrzania prawa i stosowania przeroznych ograniczen.

  Juz widze co by bylo gdyby podobny incydent z bronią (de facto nielegalną) dotyczyl cywila i byly ofiary w ludziach a nie daj boze zginely dzieci.