Reklama

W ostatnim czasie nie ma się z czego śmiać, chyba że śmiech potraktować jako terapię i odreagowanie wszystkich zwalających się na głowę problemów. Na tym ponurym tle pojawił się naprawdę pyszny dowcip, który od wczoraj opowiadają media i politycy. Po dymisji premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, natychmiast wylały się opinie, że to dowód na wysoką kulturę i jeszcze wyższe standardy brytyjskiej demokracji. Podobne bezrefleksyjne frazesy padają niemal zawsze, gdy tylko w Polsce pojawi się jakaś afera, to odpala się rytualne: „W cywilizowanym kraju za coś takiego polityk dawno podałby się do dymisji”. Odrębny kabaret to autorzy takich i jeszcze śmieszniejszych postulatów. Wczoraj na przykład odezwał się znany z prawdomówności Donald Tusk i wezwał swojego byłego doradcę do dymisji, na wzór standardów brytyjskich. Boki zrywać!

Pośmialiśmy się, a teraz przejdźmy o parę poziomów wyżej niż poziom, po którym poruszają się media z politykami i spójrzmy na fakty. Podstawowy fakt jest taki, że Borisa Johnsona do dymisji zmuszono i nie miało to nic wspólnego z honorowym, czy dżentelmeńskim podejściem do sprawy. Przeciwnie! Jeszcze dwa dni temu Boris Johnson oświadczył, że nie zrezygnuje, pomimo nacisków i rezygnacji ze stanowisk jego ministrów. Do dymisji doszło pod gigantycznym naporem politycznym ze strony partii konserwatywnej, czyli ludzi, których Boris Johnson był szefem. Pod tą presją połączyły się media i dopiero wówczas doszło do dymisji, ale warto też pamiętać od jakiego czasu presja trwała. Cofnijmy się do 30 listopada 2021 roku, gdy powstał pierwszy raport dotyczący przyjąć organizowanych przez gabinet Borisa Johnsona. Działo się to w czasie, gdy poddani królestwa byli pozamykani w domach i mieli zakaz spotykania się w większym gronie rodzinnym, nawet w okresie świątecznym. Partygate – tak nazwano te aferę i nie była to jedna prywatka, tylko seria imprez do rana, organizowanych od 2020 roku. W odpowiedzi na zarzuty Boris Johnson notorycznie kłamał, w końcu przyznał, że rzeczywiście imprezy były organizowane, ale on nie zdawał sobie sprawy z naruszenia prawa, które sam wprowadził.

Reklama

Tak z grubsza wygląda wyższa kultura i standardy brytyjskiej demokracji, a dla ambitnych mam jeszcze małe uzupełnienie. Nie jest to pierwsza taka historia, gdy własne środowisko polityczne zagryza lidera i o ile Boris Johnson na to zasłużył, to już Margaret Thatcher niekoniecznie. Idealną puentą dla tego wątku jest przejęcie władzy przez Borisa Johnsona, który wcześniej wykończył i wysadził z fotela swoją koleżankę i szefową Theresę May. Mógłbym jeszcze długo pisać o wyższości zachodniej demokracji nad „naszą młodą demokracją”, ale wystarczy uzupełnić opowieść o jeszcze jeden przykład z innej, bo amerykańskiej beczki. Niejaki Bill Clinton nie tylko „palił, ale się nie zaciągał”, Clinton był tak zdolnym politykiem i na chłodno podchodzącym do spraw najwyższej wagi państwowej, że nie zauważył, gdy pewna Monika dokonała na nim “innych czynności”. Przez dwie kadencje nie zauważył i nigdy się do dymisji nie podał, pomimo oczywistego skandalu i kłamstwa. Mało tego, amerykański senat, komisje i inne instytucje przyklepały tę groteskową wersję wydarzeń niemal co do przecinka i dzięki temu kłamca mógł pozostać prezydentem USA. Pani Monika to jedna z wielu afer, była jeszcze pani Paula Johns i seria malwersacji finansowych, które zarzucono Clintonowi i jego żonie. Wszystko zostało zamiecione pod dywan, a żona Hillary zamknęła oczy na listę kochanek oraz inne fakty i wystartowała w wyborach prezydenckich.

Nie mam najlepszego zdania o polskich politykach i polskiej polityce, ale jestem niemal pewien, że u nas premier, czy prezydent po takiej serii wyczynów, jaką zaprezentował Clinton, co najmniej na drugą kadencję by się nie załapał. Wyższa kultura i standardy demokracji zostały wymyślone przez polityków i media, w rzeczywistości pod żadną szerokością geograficzną nic podobnego nie występuje. Polska nie jest ani gorsza, ani lepsza pod tym względem, można powiedzieć, że mieści się w średniej krajowej. Cała reszta jest tylko i wyłącznie specjalnością polityków wspomaganych przez media i nazywa się kłamstwem poplątanym z bredniami.

Reklama

23 KOMENTARZE

 1. Wiatr zmian, będzie cała seria upadków rządów, nie tylko w Europie. Ciekawe czy będą zwykłe podmiany czy rozszerzone z późniejszym zacieraniem śladów tak jak Abe, który oberwał z pukawki. Przeorientowanie deepstate może być niebezpieczne dla dotychczasowych funkcjonariuszy.

 2. Mam dwie sprawy które musze poruszyć:
  1. Gospodarz dziwnym trafem nie zauważył że Wielka Brytania to centrum prania rosyjskich pieniędzy przez ich oligarchów. To oczywiście za zgodą tamtejszych władz stworzono taki system gdzie ich obywatele pracujący uczciwie przez całe zycie i pokolenia i płacący podatki nie są w stanie kupić domu. Gangsterzy z Rosji wywindowali tak ceny!

  2. Tak, przez tę stronę promowana partia w Polsce Konfederacja z Bosakiem i Braunem na czele – od wczoraj okazała się partią Ruska a nie Polską, głosując Bosak przeciw wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO a wasz kochany Braun wstrzymał się od głosowania.
  To pokazuje kim oni tak naprawdę są oni są po prostu opłacani przez Putina i wrogami Polski! Nareszcie się odkryli i to cieszy! Zwycięstwo wtedy jest gdy pozna się prawdziwe intencje wroga…

  • @ naturalna Marysia
   Putin bardzo cieszy się z uderzenia w rosyjskich oligarchów, bo nie musi tego robić własnymi rękoma. Zrobili to za niego zachodni politycy, niszcząc tę silną i wpływową prozachodnią grupę. Najbardziej prozachodnią w całym rosyjskim społeczeństwie.

  • @ naturalna Marysia:
   Pan Erdogan próbujący zablokować wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO: mąż stanu dbający o interesy Turcji.
   Panowie z Konfederacji wstrzymujący się lub głosujący przeciw wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO: Partia Ruska.
   Czy to nie daje do myślenia? Czy Polacy zawsze muszą poświęcać swój Kraj i swoich Współobywateli w interesie obcych? Za wolność Waszą, a nie Naszą? Patrz – lord Farquaad w filmie Shrek I: “Zapewne wielu z Was zginie, ale jest to poświęcenie, na które jestem gotów”.

  • @naturalna Marysia 8 lipca 2022 W 11:03

   Idź śmierdzieć gdzie indziej, dobrze?

   Smród pisowca który dopiero co obciągał amerykanom jest nie do zniesienia.

   Sam mam różne żale do konfy ale wymuszanie wspólnej postawy u wszystkich to jest poziom nazistowskich Niemiec u szczytu potęgi.

   Podoba ci się totalitaryzm? To może wyemigruj do Korei Północnej.

   Poziom funkcjonariuszu rzucanych na ten odcinek jest żenujący…

 3. – Zjednoczone Królestwo stało się centrum prania rosyjskich pieniędzy to dlatego zrobiono wszystko aby wywalić ze stanowiska Borisa Johnsona ,który stał się przyjacielem Ukrainy i pomaga jej w obronie Ukrainy. Teraz jak to Rosyjski polityk powiedział czas na Polskę. Cieszy was to nie?

 4. Przyczyną wymuszonej dymisji Johnsona jest jego zaangażowanie w podsycanie wojny na Ukrainie, wbrew sygnałowi, a właściwie poleceniu, które wydał Kissinger. Następne w kolejce będzie trio Kaczyński, Duda i Morawiecki, które także zignorowało ten przekaz. Dla globalistów rządzących Zachodem najważniejsze jest teraz pokonanie Chin w zbliżającej się konfrontacji. Ukraińska wojna drenuje Zachód ze sprzętu, ale przede wszystkim z amunicji, której nie da się szybko odtworzyć w krajach, które większość produkcji przerzuciły do Chin właśnie. Dlatego ludzie naprawdę rządzący Zachodem chcą ukraińską wojaczkę zakończyć jak najszybciej, oszczędzając zasoby.

  Proponuję by zapiąć pasy i przygotować się na ostrą jazdę w Polsce. Ciekawe czym załatwią naszych trzech tenorów.

 5. Nie nadazam z pisowskim mysleniem.
  Skoro konfederacja jest taka putinowska to dlaczego przy braku wiekszosci sejmowej napalone na koryto PISiory beda na kolanach ich prosic o koalicje? Pewnie dzis sluzby 24h szukaja na nich wszelakich hakow ale takowych moga nie znalezc.

  Johnson niedawno powiedzial ze orzeczenia sadu amerykanskiego to krok w tył.
  Skoro tak to chyba jest wiekszym zbrodniarzem od Putina ktory w tych sprawach sie nie wypowiada a konkretne ustawodawstwo odziedziczyl.

  • Nie oczekujmy logicznego myślenia od wyborców PiS a zwłaszcza ich trolii tu się udzielających i jadących na tekstach o ruskiej Konferencji które bawią już chyba nawet przedszkolaków. Pani Marysia reprezentuje głos ludobójczej partii, która w ostatnie dwa lata rękoma jej funkcjonariuszy pokroju adama niedzielskiego za aprobatą naczelnika Polin jarosława kaczyńskiego posłała do piachu 200 tysięcy Polaków do piachu i upadlajac na niewyobrażalną dotąd skalę resztę narodu który zabić się nie dał więc trudno o bardziej walący się grunt pod nogami i racjonalną obronę polityki której obronić się nie da, stąd totalnie z dupy wzięte teksty propagandowe na jakich jechał PiS czy kurwizja przed ostatnimi wyborami. Tylko tyle i aż tyle. Od tutejszych i wszelkich agitatorów PiS czy tych którzy po ostatnich dwóch latach nadal wspierają to ludobójcze ugrupowanie nie oczekujmy zbyt wiele, a już zwłaszcza logiki czy wyszukanej propagandy bo musi być ona równie prymitywna jak ludzie tą władzę tworzący.

 6. Co polski charge d’affair robi na terytorium Białorusi OKUPOWANEJ przez Rosję? Kolejnego wyślemy do Doniecka?

  Rysiu Petru przypomniał, że jako doradca Leszka Balcerowicza załatwił Polsce przyłączenie do UE. A może przyłączenie nastąpiło, bo Niemcy mieli w tym interes gospodarczy, a Rysiu tylko się kręcił na zdjęciach?

  W każdym razie zgodzę się z jednym Z Ryszardem – to takim politykom jak Rysiu Petru, Leszek Balcerowicz i Donald Tusk zawdzięczamy, że Polacy tłumnie ruszyli do demokratycznych wyborów i wybrali PiS do władzy, 3 razy w ciągu 15 lat i szykuje się czwarty.

  Dziękujemy Rysiu Petru!! jesteś wielki!!

 7. a i przy okazji zeby popusc nastroj wkleje statystyki zgonow z najwiekszych zatloczonych szwedzkich aglomeracji, w imie czego niszczono swiat
  wylacznie rodowici mieszkancy (imigranci wymagaja odrebnej dyskusji)
  lata 2015-21
  Stockholms län 12718 12706 12639 12808 12066 14198 12013
  Skåne län 10286 10401 10462 10537 10081 10830 10393
  Västra Götalands län 13099 13159 13341 13192 12966 13734 12876

  liczba zakazen w Szwecji w 2020 nie byla nizsza niz w Polsce