Reklama

Wiem, wiem, złośliwi już układają palce i piszą: „o której wojna?”. O burej! Co zostało z „wojny” to każdy może sobie pooglądać, „legendarna” armia znów zebrała baty i to od pododdziałów bardziej przypominających partyzantów niż żołnierzy. Na tym etapie można powiedzieć, że główny cel został zatopiony, a było nim udawanie wojny i ten obraz miał przestraszyć zarówno Zachód, jak i władze w Kijowie. O ile Zachód w pierwszej fazie rzeczywiście, jak to Zachód, podwinął ogon, o tyle Ukraińcy doświadczeni codzienną obocznością czołgów i regularną obecnością majdanów, znieśli to psychicznie zupełnie inaczej niż się spodziewał Putin. Takiej mobilizacji i podwyższonego morale nie było na Ukrainie nigdy, a wszystko przez jeden dotąd dla mnie niezrozumiały ruch Putina, czyli irracjonalny atak na Kijów.

Gdyby Rosja ruszyła całą siłą tylko na wschodnie tereny Ukrainy, dawno byłoby po wszystkim i Kreml odniósłby niewielkie straty polityczne. Wstrzymanie Nord Stream 2 na parę miesięcy, parę śmiesznych sankcji w podobnym czasie i po wszystkim. Stało się inaczej, Putin wbrew umowie z USA i Niemcami, a także ponad ustalenia z Chinami, ruszył z teatrem wojennym na całą Ukrainę. Przyczynę tej szaleńczej decyzji może kiedyś poznamy, póki co roboczo stawiam na mieszankę walki o utrzymanie władzy i osobistej idei fix Putina, którą jest przejście do historii za pomocą odbudowy potęgi ZSRR. O tym ten mówił setki razy i wielu politykom na świecie, ponoć nawet Tuskowi proponował podział Ukrainy na linii Lwowa. Od czterech dni widzimy jednak, że autorska operacja Putina to jedna wielka kompromitacja militarna, czego akurat należało się spodziewać, ale też całkowita porażka polityczna. Może na wstępie przypomnę ile Władimir ma lat? Oficjalnie 70 lat, ale istnieje też wersja, że ta porzucona przez matkę sierota urodziła się w 1950 roku. Obojętnie jaką wersję przyjmiemy za prawdziwą, Putin ma parę lat mniej od schyłkowego Breżniewa, ale za to rządzi o dwa lata dłużej niż Breżniew.

Reklama

Spektakularna akcja na Ukrainie mogłaby go odmłodzić i zapewnić kolejną kadencję, w dodatku zdobyłby wielką sławę za życia. Problem w tym, że nie chodziło o spektakularną porażkę, tylko o spektakularne zwycięstwo, którego nie ma i nie będzie. Zdobycie Kijowa w dwa dni, bez ofiar i obiektów cywilnych, to była jedyna szansa na powodzenie operacji. Nic takiego się nie stało i obecnie na Putina rzucili się wszyscy. Rosja została sama, potępienia i sankcje płyną zewsząd, od Kazachstanu, przez USA i Niemcy, aż po USA. Nie lepiej wygląda to w samej Rosji i na Kremlu. Każdy dzień niesie za sobą upokorzenia i ośmieszenie Putina. Kto jeszcze pamięta o jego pogróżkach „jądrowych” wymierzonych w ewentualnych dostawców broni na Ukrainę? Na pewno zapomniały USA i o dziwo Niemcy, które w końcu pod presją krajów UE dostawę mają zorganizować. Od czasu ataku na Kijów Putin pokazał się dwa razy, w jakimś nocnym żenującym filmiku nagranym na telefonie, gdzie rozpaczliwie apelował, aby się ukraińscy żołnierze poddali i dziś wygłosił nijakie przemówienie do rosyjskich żołnierzy. Tłumu wokół niego nie ma i tym bardziej braw od narodu, który żadnej wojny z Ukrainą nie chce.

Putin po tym co zrobił jest całkowicie niestrawny dla Zachodu, nikt nie będzie poważenie traktował człowieka, który okazał się nieprzewidywalnym szaleńcem i przekroczył wszystkie granice. W Rosji też apetyczny nie jest, oligarchowie doskonale wiedzą, że z Putinem przywiązanym do szyi niczym koło młyńskie, poza rogatki rosyjskie nie wypłyną, a oni maja miliardy i chcą żyć jak zachodni playboye. Wreszcie zostaje kadra polityczna i wojskowa, lojalna do momentu, gdy jest trzymana za twarz autorytetem i siłą przywódcy. Putin autorytet i siłę stracił w cztery dni i tej wyrwy nie jest w stanie niczym uzupełnić. W interesie Rosji, oligarchów, Kremla i samych Rosjan jest wymiana obłąkanego dziadka Putina na kogoś z zachodnim sznytem. Tylko tak Rosja może odbudować wizerunek i nie będzie to trudne zadanie, bo Zachód w ułamku sekundy zapomina o rosyjskim przaśnym niedźwiedziu, jak tylko zobaczy prozachodniego polityka w garniturze od Armaniego. Nie daję Putinowi większych szans na długie rządzenie, ale to jest Rosja, dlatego każda racjonalna analiza może się wysypać po jednym nieprzewidzianym ruchu desperata Putina.

Reklama

37 KOMENTARZE

 1. Te wszystkie rewelacje dot. Putina to Gospodarz bierze skąd? Z mediów czy od Eleny z kijowskiej piwnicy? Na razie nic nie wiemy bo na relację drugiej strony nałożono embargo. W kablówce np nie mogę nawet białoruskich kanałów z filmami i bajkami obejrzeć. Piewcom demokracji i wolności słowa to jakoś nie przeszkadza.

 2. Histeria w mediach opiera się na emocjonalnych komunikatach z pominięciem geostrategicznego kontekstu. Putin będzie spalony jak przegra operację ukraińską a wątpię żeby poniósł klęskę. W przypadku osiągnięcia zamierzonych celów można mówić o wzroście znaczenia Rosji na świecie. Świat nie ogranicza się do Polski, UE i UK. Dla Polski ta awantura jest długofalowo korzystna.
  Dodatkowy plus jest taki, że to pozwala skończyć po cichu koronkę, choć tutaj nie wiem czy tak jest w 100% – korzystając z odwróconej uwagi suwerena mogą przeciągać w nieskończoność obowiązek kagańców.

 3. To wojna współczesna. Nic w niej nie jest takie, jak się wydaje. Prawdę odkryjemy później, być może za późno. Jeżeli chodzi o szczyty władzy, to walczą ze sobą grupa rekonstrukcyjna Związku Radzieckiego z ekipą sponsorowaną przez Sorosa i wychowaną przez Schwaba. Na dole giną po obu stronach zwykli ludzie i to oni są jedyną ofiarą tej walki węży. Znowu ktoś składa ofiarę z ludzi szatanowi.

 4. Prognoza własna – Rosja przegra ta wojnę. Putin nie dożyje końca marca. Ukraina odzyska Donbas, przy sprzyjających okolicznościach również Krym.
  Nareszcie świat dowie się o zamachu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Oczywiście cała wina zostanie zrzucona na trupa Putina.

  PS: Gdyby Polski rząd miał jaja ,upomniałby się o Okręg Kaliningradzki, który kiedyś należał do Polski. Te rosyjska baza wojskowa jest wielkim niebezpieczeństwie militarnym dla Polski.

  http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/wojna-na-ukrainie/76-wojna-na-ukrainie-codzienne-wiadomosci-i-analizy

 5. Cześć

  to co się teraz dzieje to operacja ZMIANA CARA.

  Najprawdopodobniej elita zarządzająca na Kremlu uznała ( słusznie ) , ze Rosja pogrąża się w bagnie.

  Nord Stream ( którym sie straszy u nas tak jak za dzieciństwa mojego i Gospodarza ) pershingami nie wyzywi 140 mln rosjani trzeba sie dogadąc z zachodem. Normalny pałacowy przewrót i zmiana na innego kagiebowca nie wchodi w grę dlatego Putina , ktoś zmusił najpierw do operetkowego zachowania a później bezsensowenej przegranej wojny. Po przegranej wojnie spoleczeństwo będzie chciało krwi cara i ją dostanie. Może twarzą firmująca tą zmiane będzie Nawalny i posypią sie kredyty z zachodu

  • @ Knock.out.4
   Błaszczakowi udało się utopić armię w ciągłych “dialogach technicznych” i zastopować wszystkie działania modernizacyjne Macierewicza. Mam nadzieję że w przypadku wojny owe dialogi techniczne odstraszą przeciwnika lub zrobi to świadomość, ze nie przystoi walczyć z grupami rekonstrukcyjnymi.

   Kiedy nasze wojsko dostanie zamiennik anulowanych Caracali? Mamy poczekać jeszcze dwa tygodnie?

  • Roxanne

   naprawdę nie widzisz tego.

   Na pocieszenie powiem Ci , że zrozumiałem co sie dzieje dopiero wczoraj po południu.
   W czwartek przerazony siedziałem przed komputerem do drugiej w nocy.

   rano o piątej nie wyspany obudziłem sie po to żeby sprawdzić czy Kijów padł.

   Dopiero wczoraj dotarło do mnie co sie dzieje.

   ta wojna to jest ustawka wyslano jakieś tyłowe oddziały na odstrzał , żeby się.

   dzisiaj Rosjanie do Charkowa wysłali na zwiad 8 samochodów , który został bohatersko odparty a samochody zniszczone.

   Jutro masz totalną panikę w Rosji – wyłaczony swift zamknięte banki dolar po 200 rubli.

   a za parę dni jest po Putinie.

   Oczywiście ogromnie współczuje ofiarom i wszystkim uchodźcom.

 6. Wysłuchałem najnowsze video Pana Piotra Wielguckiego i jestem w ciężkim szoku !
  Szanowny Panie Piotrze !
  W 2014 roku na Ukrainie doszło do siłowego przewrotu i objęcia władzy przez banderowców !!
  Pucz w 2014 kosztował USA 5 milardów dolarów, co oficjalnie przyznała Victoria Nuland. Transportowali kontenery z dolarami do Kijowa aby rozdawać je na Majdanie. Dwie republiki doniecka i ługańska zbuntowały się przeciwko tej nowej władzy w Kijowie. Przypominam, że Wschód Rosji czyli ogólnie rzecz biorąc Donbas, jest zamieszkany przez Rosjan i Ukraińców rosyjsko-języcznych. To te dwie republiki doniecka i ługańska zbuntowały się przeciwko nowej banderowskiej władzy w Kijowie. Wysłano na zbuntowane republiki wojsko i doszło do wojny domowej. Doszło znowu do mordowania cywilów przez wojska zarządzane z Kijowa na terenach, ktore nie chciały się jej podporządkować. Porozumienia mińskie doprowadziły do częściowych autonomi tych dwóch zbuntowanych republik i konflikt wygaszono. Na Krymie, strategicznym przyczółku ogłoszono refernedum, czy mieszkający tam obywatele chcą należeć do banderowskiej Ukrainy czy do Rosji. Rękami i nogami ponad 90% mieszkańców Krymu zagłosowano za przynależnością do Rosji !! W ten sposób ten “psychopata” Putin bez jednego wystrzału w drodze referendum przejął Krym, który był od zawsze radziecki a wcześniej podarowany przez Chruszczowa Ukrainie w 1954 roku ! Podsunowując. Na Ukrainie od 2014 roku rządzi junta banderowska. Rok 2019 na Ukrainie został ogłoszony rokiem Bandery !!Nie wspomnę o innych sprawach i zachowaniach Ukraińców wobec Polaków, bo byłoby tego na kilka stron. Obecnej władzy w Kijowie marzy się Ukraina od Sanu aż do Bugu. Jakbyś Panie Gospodarzu poczytał w ich przewodnikach historycznych na temat Krakowa i innych polskich terenów, to byś się Przyjacielu bardzo zdziwił co tam wypisują!! Co do przesuwania tych granic NATO w stosunku do Rosji. Na prawdę dla Polski to jest korzystne ? Z jednej strony inteligenty facet co udowodnił wiele razy a z drugiej totalny amator. Przecież Polska, Ukraina, montując bazy zachodnich wojsk, wyrzutnie rakiet na swoich terenach przeciwko Rosji przy jej granicach wystawia się z automatu na pierwszy odstrzał !! A co gdyby Rosja postawiła swoje bazy i wyrzutnie rakiet oraz innej broni przy granicy w Meksykiem albo Kanadą ? Co zrobiłoby USA ? A pamiętasz Gospodarzu, że próba zainstalowania na Kubie broni radzieckiej w latach 60-tych o mały włos nie skończyła się wojną ?? Tylko dzięki Kenediemu, który zastosował blokadę morską do niczego nie doszło i Rosjanie się wycofali !!
  I na koniec sprawa Putina. Przypominam Gospodarzu, że w 2010 roku Putin przeprosił za Katyń, za Stalina, bolszewików a film Wajdy nakazał pokazać we wszystkich rosyjskich stacjach w godzinach największej oglądalności. A później na drugi dzień powtórzyć to raz jeszcze !! Można powiedzieć, że chociaż tyle albo aż tyle.! Ale wg mnie to bardzo dużo. Czy Putin w czasie swoich rządów wyrządził Polakom jakąś krzywdę ? Nie, nie wyrządził A bajania o tym, że spowodowal katastrofę smoleńską były, tylko dla dzieci rodem z PIS. Krótko: Podczas lotu:wieża w Mińsku-nie ma warunków do lądowania. Lecą dalej.
  Wieża w Smoleńsku-nie ma warunków do lądowania ! Postanawiają i tak wylądować ! Ale były zamówione media na odpowiednią godzinę i nasi partyznaci a dokładnie jeden główny wydał rozkaz do lądowania w widoczności, której normalnie jest to absolutnie zabronione ! Żeby było zabawniej, przed startem samolotu a Warszawy dokładnie już wiedziano o panujących fatalnych warunkach atmosferycznych, które są w Smoleńsku !! to tyle z mojej strony i prosze o bardziej przemyslane video. Pozdrawiam

 7. grzecznie przypomnę, że:
  wojna na Ukrainie i przyjęcie do Polski co najmniej 5 mln Ukraińców, którzy z wdzięczności zasilą betonowy elektorat PiS_u, gwarantuje Kaczyńskiemu samodzielną większość w przyszłym Sejmie…
  … tak się robi politykę

  • Jeżeli nada im się wszystkim prawa wyborcze wraz z Kartą Polaka to PIS nie będzie im do niczego potrzebny. W następnych wyborach mamy większościową partie ukraińską która wybierze premiera i rząd który ustanowi ukraińskie władze w policji , administracji i wojsku.

  • Dzień dobry. Wczoraj rozmawiałem ze znajomą faramceutką. W jej przypadku oraz koleżanek, które zna nie wykonano żadnych kroków w celu zastraszenia czy też prób przymuszenia do szczepień. W samym rozporządzeniu, które jest oczywiście niezgodne z Konstytucją nie ma żadnych zapisów na temat ewentualnych sankcji, kar dla ludzi, którzy się tych szczepień nie zrobią. A wracając do Ukrainy. Czy Państwa nie dziwi fakt, że ledwo rozpoczęła się wojna… głównie medialna co podkreścla sam Piotr Wielgucki a w Polsce jest juz ponad 100 tysięcy uchodźców ? Dla mnie jest to zorganizowana i zaplanowana akcja od samego początku.

   • Witam. Wg. najnowszych danych jest już ponad 200.000. Prób przymuszeń do szczepień może NARAZIE nie ma, ale bandycki przepis będzie obowiązywał. Poza tym dwóch zrodniarzy covidowych, Niedzielak z Morawcem, dalej są na stanowiskach. Ten ostatni, płatny sk…yn Schwaba jest nawet kreowany na boCHatera. Pozdrawiam

  • Tu jest jeszcze jeden aspekt który chyba nam umyka.

   Przymus szczepienia żołnierzy>masowy pobór>szczepienie jako pierwsza czynność po skoszarowaniu>odmowa wykonania rozkazu w czasie wojny=pluton egzekucyjny.

   Podwyższone stany gotowości w Europie wschodniej gdzie mamy gorsze wyszczepienie niż na zachodzie.

   “Mają rozmach skurwysyny”?

 8. Ja na razie nie wydaję żadnych osądów, nie mam zdania co tym konflikcie myśleć. Bolesne jak zwykle jest to, że cierpią niewinni ludzie, natomiast o co tam chodzi? Ciężko powiedzieć, świat niestety “się przebudowuje”, teorii jest wiele, na sam konflikt też należy patrzeć wielopłaszczyznowo (Putin, Rosja, władza w Rosji, USA, Chiny, globaliści itd.- na każdy temat można coś powiedzieć). Jak pokazywały dotychczasowe wojny i tzw. pandemia- życie setek, tysięcy czy milionów ludzi nie ma znaczenia dla tych, którzy pociągają za sznurki, liczy się cel. Patrząc z perspektywy naszego podwórka- na razie pewne jest, że Polska przeżywa i będzie przeżywać najazd Ukraińców i nie wiadomo kogo jeszcze (wiadomo, że przy wojnie, zamieszaniu itd. łatwiej “upchać” przez granicę inne nacje), całkiem możliwe, że w UE i PL nastąpi dokręcenie śruby, bo zagrożenie wojną, terroryzmem itd. Natomiast ciężko powiedzieć jaki będzie wynik starcia na wschodzie, czy konflikt się rozleje, trzeba składać informacyjne puzzle i czekać.

 9. Poczekamy, będziemy obserwować, bo nic innego nie pozostaje. W każdym razie internauci odkopali zdjęcie sławnego zniszczonego bloku mieszkalnego, które dzisiaj pokazywane jest jako zniszczenie od uderzenia rosyjskiej rakiety a w rzeczywistości było wykonane w 2018 roku i zniszczenia były spowodowane wybuchem gazu 🙂 Jeżeli w istocie tak jest to mamy zastosowane stare metody znane z tzw pandemi.

 10. Matka zapomniał, to co sam zauważył, że jeden emocjonalny mem może zupełnie zmnienić ocenę sytuacji i zniszczyć jak najbardziej uzasadnioną logiczną narrację. Negowanie istnienia wojny na Ukrainie, sugerowanie, że to nowy zajob nie wytrzymuje konforntacji z rzeczywistością medialną. Memy ze zdjęciami porównani skali zniszczeń z II wojny światowej z obrazami z Ukrainy nie przebijają się do świadomości społecznej. Przebijają się filmiki z biednymi, płaczącymi dziećmi, a czsem z wylekniałym kotkiem i efektami działań ukraińskich żołnierzy. To, że Rosjanie nie będą bombardować bratniego narodu, a jedynie obiekty kontrolowane przez nazistów to wiadomo. Jasne jest też, że ostrzał cywilnych budynków, przedszkoli, domów dziecka jest głównie związany z faktem, że ustawienie koordynat celowniczych wszelkich pocisków na kacu jest bardzo trudne. No, i stąd przypadkowe trafienia w te wrażliwe obiekty. Ale w percepcji na świecie to nie ma znaczenia: to wojna uderzająca głównie w riebionki, kotki i matki z małymi dziećmi. To nie jest nowy zajob, to realna tragedia. Po szaleństwie covidowym, dzieci doświadczają czegoś, o wiele groźniejszego: doświadczenia przeżycia wojny. Dzieci w Polsce. Skoro najlepsi koledzy Tyszka, Igor płaczą po kątach, chodzą smutni, nie są już tak otwarci na zabawy, to ich polscy koledzy empatycznie doświadczają tych samych traum. Dzieci w Polsce już wiedzą, że bandyci mogą zabijać też ich niewinnych kolegów i koleżanki, ich rodziców i dziadków. W Polsce praktycznie wszędzie w szkołach uczą się dzieci ukraińskie. Emocjonalne doświadczenie wojny jest niestety nie oszczędzone dzieciom w Polsce. Po zajobie, to kolejne bardziej traumatyczne doświadczenie. O skutkach tych wojennych doświadczeń na psychikę polskich dzieci kompetetnej wiedzy może Matce udzielić Stara (jak sądzę z wielu wpisów rzadki ptak w zawodzie, nauczyciel z powołania).

  • Jeżeli myślisz, ze można stworzyć patriotycznych i silnych obywateli “chroniąc” dzieci przed wszystkim to prosiłbym o podstawy inne niż “dzieła” jakiś progresywnych pind.

   Stałe zaniżenie poziomu i wymagań kreuje społeczeństwo bezwolnych niewolników które na najmniejsza wzmiankę o niebezpieczeństwie leci pod skrzydła opiekuńczego państwa.

   Albo przerwiemy ten zaklęty krąg albo już nas nie ma.

   Zachód ma zakumulowane bogactwo z lepszych czasów a co my mamy poza ludźmi… którzy staja się coraz bardziej podobni do rozlazłego Zachodu?

   Dzieci trzeba wychowywać wtedy nie złamią się na widok kolegi Dzesiki który płacze po kątach.

   Mam w domu dziesięcio- i czterolatka. Zero śladu po strasznej pandemii.

   Naparzają w fortnite aż miło. A kolegi Dzesika to faktycznie nawet kwiatkiem nie powinno się uderzyć…

 11. Dziękuję za zauważenie moich wypocin. Niestety nie umiem w jakikolwiek sposób odpowiedziećć/skpmentować gdyż mój komentrrz nie odnosi się do kwestii podniesionych przez Pana. Szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo to podstawa wychowania spełnionych ludzi w przszyszłości (to wnioski jeszcze z ery pzrdpińdziej). Gratulacje, że Pana dzieci są szczęśliwe, ale od nawet od doświadczeń wojennej traumy nawet z drugiej ręki nie będzie możliwe je uchronić. Na szczęście można to przezwyciężyć

 12. […] wartość narodowej waluty, niebotycznie podnosić ceny energii i paliw. Ktoś na końcu zawsze będzie musiał za to zapłacić i nie trudno zgadnąć, że będzie to przysłowiowy Kowalski. W beznadziejnej wydawałoby się […]