Reklama

W felietonie jest za mało miejsca, aby opisać „genialny manewr” PiS z ruskimi Migami, które miały być odesłane do amerykańskiej bazy położonej na terenie Niemiec, żeby potem trafić na Ukrainę. Dlatego też krótko podsumuje ten gambit, dzieląc na plusy dodatnie i ujemne. Jeden „plus dodatni” jest taki, że Polska w ostatniej chwili uciekła od konfliktu zbrojnego na Ukrainie, w który najpierw sama się wplątała, a potem Amerykanie chcieli Polskę wystawić. Cała reszta to już tylko i wyłącznie katastrofa. Do PiS po wielu latach dotarło, to co dla milionów Polaków było oczywiste. Przy pierwszej sytuacji podbramkowej USA razem z NATO uciekną za Odrę i co najwyżej zostawią nam Abramscy z demobilu, które w Polsce stacjonują.

Putin widząc ten kabaret z „sojusznikami” NATO, wzajemnie wpychających się na minę, po raz tysięczny przekonał się, że dla USA Polska jest mięsem armatnim, natomiast sama Polska nie zdobędzie się na odwagę wsparcia militarnego zaatakowanego sąsiada. Jeśli mamy mówić o „majstersztyku”, to taki rzeczywiście miał miejsce. Putin nie robiąc nic zyskał wszystko, Polska jak zwykle została na lodzie i walczy na dwa fronty, z wrogami i „sojusznikami”. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny, kolejny raz z gołym tyłkiem wychlamy się jako frontowi frajerzy. Nikt mnie nie przekona, że „niepokorni” z TVP Info, w pierwszych dniach konfliktu na Ukrainie, sami wymyśli przekazanie 28 polskich Migów, które jeszcze miały startować i lądować w Polsce, po operacjach bojowych z udziałem polskich pilotów. „Niepokorni” nie maja ani tyle wyobraźni, ani rozumu, żeby coś podobnego stworzyć, oni po prostu dostali ten „plan” z Nowogrodzkiej. Później zaczęło się rozpaczliwe wychodzenie z bagna na pograniczu wypowiedzenia wojny Rosji, ale było już za późno. „Sojusznik” z USA zobaczył, że może sobie kosztem Polski poudawać bohatera, który nie zlęknie się słów Putina i wesprze militarnie Ukrainę. Polska trafiła pomiędzy młot i kowadło i chociaż w ostatniej chwili ocaliła głowę, to w całej aferze poniosła wyłącznie straty.

Reklama

Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że rzekome oszukanie Amerykanów dotyczy głównego „sojusznika”, ale też dostawcy broni, z którym cały czas prowadzimy negocjacje. Polska położyła wszystkie karty na jednym stole, od Amerykanów mamy kupować czołgi, system Patriot i samoloty od F16 do F35. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że tego typu broni nie kupi się na straganie, czy jak mówił Putin, w pierwszym lepszym składzie z bronią. Jeśli zerwiemy wstępne umowy, to kolejni potencjalni dostawcy, a nie ma ich wielu, będą wiedzieć, że jesteśmy przyparci do muru. Jeśli zostaniemy przy negocjacjach z Amerykanami, to na pewno nie mamy w tej chwili zbyt dobrych notowań i przyjaznego nastawiania ze strony USA. Żaden inny kraj nie wpakował się w taką matnię na własne życzenie i jeszcze po drodze mamy wstępną umowę na elektrownie atomowe z amerykańską firmą. Jesteśmy całkowicie goli i bezbronni, nie mamy dokąd pójść, wystawili nas Amerykanie, w UE właśnie toczy się debata o polskiej niepraworządności, z kolei Orbana do niedawna jedyny partner Polski, robi własne interesy i Polskę odesłał do kąta.

Na końcu zostaniemy w taki sam sposób potraktowani przez Ukrainę w podziękowaniu za przyjęcie 2 000 000 uchodźców i oby tylko na 2 000 000 się skończyło. Całe polskie nieszczęście bierze się wyłącznie z polskiej głupoty objawiającej się wychodzeniem przed szereg. Jak to się dzieje, że inne kraje praktycznie nic nie tracą i jeszcze niektóre zyskują, podczas gdy Polska płaci gigantyczną cenę za problemy innych państw. Wszystko odbywa się w odwiecznym rytuale i zgodnie z polskim porzekadłem: „Wpieprzamy się między wódkę i zakąskę”, wygłaszamy jakieś puste deklaracje i na końcu z podkulonym ogonem wcinamy suchy chleb popijając wodą. Nie ma w tym żadnych majstersztyków non stop włazimy do bagna i cudem się z niego wygrzebujemy, by za chwilę powtórzyć „genialny manewr”.

Reklama

33 KOMENTARZE

 1. obym sie mylił
  “i co dalej” to sie mnozy jak gryby po deszczU….

  matka+dziecko -zasiłek 80zł/ dzień – czy da sie za tyle wynając pensjonat
  matka+ 2x dziecko (120zł/dzien….

  ktoś im wynajmie za w/w stawki pokoje/pensjonat …. i co bedzie za 2 mies…… i kto bedzie winny ze “teraz ci ludzie nie mają/ nie beda mieli gdzie mieszkać…. zobaczmy/pomyslmy cos sie wtedy wydarzy….

  [no chyba ze to ma byc 40zł na pokój albo na rodzine]

  cdN…

 2. Wg alternatywnych informacji wśród tzw uchodźców do Polski jest kilkadziesiąt narodowości !! Natomiast status studenta można kupić przy granicy za 20 euro wg informacji przekazanych od Grzegorza Płaczka i Piotra Szlachtowicza, którzy realnie na granicy byli. Jest też afera w Krakowie. Nowe wybudowane mieszkania, które miały byc dla polskich rodzin, zostaną przekazane Ukraińcom prawdopodobnie za darmo ! O tym również poinformował Grzegorz Płaczek w swoim najnowszym nagraniu. https://www.youtube.com/watch?v=k0PqHXj3ccE

 3. Myślę, że ta historia z MIG-ami nie przysporzyła Putinowi żadnej nowej wiedzy, ani nie zmieniła jego wrogiego nastawienia wobec Polski. Myślę także, że ona nie zmieni stosunku do nas USA (od początku było wiadomo, że obecne USA palcem nie kiwnie w obronie zaatakowanej Polski). Tyle, że tak zwani “pożyteczni idioci” zobaczyli “w realu”, jak się sprawy mają. O ile oni w ogóle jeszcze cokolwiek potrafią zobaczyć “w realu”. Polska po prostu “uciekła” od próby wmieszania jej w obcą wojnę. Tylko tyle i aż tyle.
  W mojej ocenie sprawa z MIG-ami pokazała, jak dysfunkcjonalne są obecnie centra władzy w Polsce. Nie tylko zresztą sprawa MIG-ów, również sposób potraktowania w Polsce uchodźców z Ukrainy. Dla mnie jest oczywiste, że to są osobiste pomysły i decyzje Kaczyńskiego. Tak zwanym “gołym okiem” widać, że te decyzje nie były poprzedzone żadnymi profesjonalnymi analizami skutków, ani kosztów. Kaczyński zamknął się w swojej bańce informacyjnej, pojęcia nie ma o tym, co się naprawdę dzieje. Decyzje podejmuje na podstawie swoich osobistych fobii, uprzedzeń i błędnych ocen, oraz zniekształconych informacji dostarczanych mu przez dworskich przydupasów. Nikt z otoczenia Kaczyńskiego nie ma odwagi (albo rozumu), żeby mu wprost powiedzieć, jakie idiotyczne decyzje podjął. Na dodatek Kaczyński w ogóle nie rozumie ekonomii, ani finansów. On nigdy w życiu nie zarabiał na siebie w swojej firmie, nie wie jak to “działa” i zapewne jest przekonany, że pieniądze rosną na drzewach. Udało mu(?) się przez pewien czas 500+, więc myśli, że wszystko zawsze będzie się tak samo udawało. A przy okazji ma on w faktycznej pogardzie Polaków, na zasadzie (skądinąd sowieckiej) “oni i tak wszystko zniosą i poprą mnie, bo mnie kochają, a ja im przecież tyle daję”. Darmowy socjał dla uchodźców to dla Polski obecnie jest katastrofa finansowa oraz społeczna. Tylko patrzeć, jak za chwilę zaczną wybuchać lokalne antagonizmy Polsko-Ukraińskie, na zasadzie konfliktów życiowych interesów. Kaczyński zapewne tego w ogóle nie rozumie. Zapowiadana przez Glapińskiego roczna (co najmniej) inflacja dwucyfrowa bardzo szybko zlikwiduje korzyści ze wszystkich 500+. Nieuchronna drożyzna oraz widoczne przywileje Ukraińców rozwścieczą ludzi. Unia ani Amerykanie nie dadzą Polsce ani “złamanego szeląga” jako rekompensatę za koszty przyjęcia uchodźców. Szkopi zapewne zechcą skorzystać z okazji, aby Polskę ostatecznie zniszczyć ekonomicznie. To nie są dla nas korzystne perspektywy. Wręcz przeciwnie. Chyba stajemy na krawędzi katastrofy. Czy Kaczyńskiemu i jego przydupasom wystarczy inteligencji, odwagi i stanowczości bay zrobić teraz to, co jest niezbędne?
  Jeszcze moje prywatne słówko o akcji przekazania w Krakowie przez PFR kilkuset mieszkań zbudowanych dla Polaków. Moim zdaniem przy budowie tych mieszkań porobiono znowu koszmarne przekręty (podobno są kłopoty z ich oddaniem ze względu na fatalny stan wykończenia). Akcja w Ukraińcami to dobry sposób na “przykrycie” tych przekrętów. Tam natychmiast powinien być NIK. I proszę mi nei mówić, że to teoria spiskowa. To doświadczenie życiowe.

  • @klamar
   Krótkie podsumowanie osiągnięć polityki Morawieckiego jest następujące:
   1. Nie dostaniemy żadnych pieniędzy z europejskiego funduszu odbudowy.
   2. Przynajmniej dwa miliony Ukraińców zostaną u nas na zawsze.
   3. Będziemy płacić kilka miliardów miesięcznie na ich utrzymanie przez długie lata.
   4. Do Polski przedostało się kilkaset tysięcy “studentów” dotad trzymanych za płotem na granicy z Białorusią.
   5. Putin upewnił się, że Amerykanie nam nie pomogą w momencie jego agresji.
   6. Wkurzyliśmy amerykańską administrację próbując ich wyrolować z migami.
   7. Wszyscy wiedzą że pilnie potrzebujemy się zbroić, więc i ceny sprzętu pójdą w górę.
   To tylko dokonania tegoroczne. Oby dobry Bóg miał nas w swojej opiece i uwolnił nas od rządów tego osobnika.

   • @Egon O.
    Może nie wszyscy w ekipie pinokia stracili rozum. Ta kanalia, niejaki Sznepf, który przez wiele lat udawał polskiego ambasadora w USA, strasznie pyszczy, że odbicie sprawy migów w stronę NATO i USA to “skrajna nieodpowiedzialność”. No, jeżeli jemu się to nie podoba, to znaczy, że decyzja jest dobra dla Polski. A oprócz tego całkowicie się zgadzam z listą powyżej, przyda się w dyskusjach z zaczadzonymi wiarą w wielkość “męża stanu” udającego polskiego premiera.

     • @Iwonn
      Kiedy pracował na placówce w NYC, oficjalnie się obnosił z koszernym pochodzeniem, praktycznie każde jego wystąpienie to było plucie na Polskę. Nawet kiedy uczestniczył w imprezach polonijnych też to robił. Cóż, bardzo dobry kolega innego “wybitnego” polityka, niejakiego Geremka, a to dużo wyjaśnia.

     • @Adam66, masakra, włos się na głowie jeży od tych wszystkich rewelacji n.t. “naszych” reprezentantów. Jedna wielka szajka trzyma stery władzy w kraju, pod płaszczykiem “demokracji”.

    • W pełni się zgadzam z Panem w ocenie Sznepfa:
     “Ta kanalia, niejaki Sznepf, który przez wiele lat udawał polskiego ambasadora w USA, strasznie pyszczy, że odbicie sprawy migów w stronę NATO i USA to “skrajna nieodpowiedzialność”. No, jeżeli jemu się to nie podoba, to znaczy, że decyzja jest dobra dla Polski.”
     ————-
     Trafna ocena na 100 % !!!

 4. Dyplomatołki odniosły sukces a rebours. Pokłóciliśmy się ze wszystkimi. Wuj Samuel z Usraela też się podkurwił. A właśnie to w nim pisowcy swego idola sobie upatrzyli. Pis podarował prezent Putinowi. Przebiegły Władimir nie miał dotychczas pewności, czy, w razie czego, NATO jakoś Polski by nie wspomogło. Teraz uzyskał stuprocentowe potwierdzenie dziejowej reguły. Polska, w przypadku konfliktu z Rosją, zostanie sama. Dodatkowo nie ma co liczyć nawet na poparcie medialne, którym cieszy się obecnie Ukraina.
  “Sojusznicy” z zachodu nie zapomną nam tego, że próbowaliśmy ich wciągnąć w wojnę z Rosjanami. Trudno, nikt nas na fejsiku nie polubi. Kredek nam również pożałują.
  Odnośnie sprawy egzotycznych dzików przenoszących ASF. Sprawa jest niezmiernie rozwojowa. Pierwsze reakcje urzędasów w USA zdają się popierać tezę pt. mleko się rozlało. Tzn. wywiad rosyjski, lub chiński, zdobył niezaprzeczalne dowody na potworne, oczywiście oficjalnie zabronione, eksperymenty.

 5. Polska pod PiS-em nie ma żadnej polityki zagranicznej. Ta władza własnym partykularnym interesom podporządkowała interes państwa i skłóciła nas niemal ze wszystkimi. Słabość Polskiej dyplomacji widać z każdej strony – po prostu jej nie ma.
  Co do zakupów sprzętu wojskowego z USA. Kraj taki jak nasz potrzebuje ponad 1000 czołgów, 2500 bwp, ok. 1000 systemów artylerii lufowej i rakietowej, min. 100 helikopterów szturmowych, 300-400 samolotów bojowych. Przy takich potrzebach to, albo buduje się własny przemysł zbrojeniowy kooperując z bliskimi sąsiadami i innymi średniakami albo produkuje się sprzęt licencyjny od głównego sojusznika. A my nic z tych rzeczy nie produkujemy. Wszystko ma być z importu.
  Pokażcie mi jeden kraj który zdołał się obronić przed atakiem większego i silniejszego sąsiada, nie mając własnego zaplecza produkcyjnego. To wszystko jest skutkiem decyzji podjętych przez magdalenkowy układ przed 30 laty. Owszem można to odkręcić ale potrzeba przemyślanej strategii i 20-30 lat na odbudowę potencjału naukowego i przemysłowego. Nikt o tym nie myśli a ludziom wciska się sieczkę o silnej i nowoczesnej armii.
  btw: Już wiecie dlaczego Mateuszek w 2021r spieniężył swój majątek w Polsce.

 6. PiS nie przygotował wojska polskiego na ewentualny konflikt, wszyscy nasi sąsiedzi są sojusznikami naszych przeciwników, Dworczyk nie potrafił sobie nawet poradzić z organizacją kilkunastu dni noclegów dla uchodźców.

  A przecież jest wiele możliwości.

  A teraz pytanie.

  Czy jeśli Polacy będą uciekać z jednego rejonu kraju, wierzycie że rząd PiSu jest w stanie zorganizować nam ewakuację?

 7. Wiem że Pan Piotr na tym portalu nie kasuje komentarzy, niestety one giną.
  Dlatego uprzedzam komentujących żeby nie używać zbyt ostrych słów, ani treści anty ukraińskich czy anty żydowskich. “Wielki Brat” czuwa i kontroluje, nikomu nie ufa.
  Orwell 1984 !!!

 8. @Adam66
  Aferą egzotycznych dzików pozwoliłem sobie ochrzcić ASF, który szalał, co zastanawiające, zwłaszcza w Polsce wschodniej. Guźce tam z Afryki przywieźli, czy co? Wielu rolnikom nasza władza dosłownie złamała życie. Hodowlę zamykają, a dalej, to radźcie sobie samodzielnie. Przecież to w końcu zwykli Polacy, a nie cudzoziemcy, których pis ukochał, że tak powiem, ponad wszystko.
  Pojawienie się ASFu pasuje mi do hipotezy laboratoriów broni biologicznej umieszczonych na Ukrainie. Temat długi, bolesny dla polskiej wsi i zdjęty błyskawicznie, w pewnym momencie, z tzw. bieżączki medialnej. Po prostu znikł, niczym teraz srowid.
  Zdumiałem się, gdy tylko usłyszałem o świńskiej zarazie rodem z czarnego lądu. Jakim cudem pojawiła się w Polsce?
  Zastanawiające, nieprawdaż?

  • @Ufol
   Dzięki. Tak, teraz pamiętam, rzeczywiście temat szybko znikł, pewnie dlatego, że ludzie mogli zacząć jakieś fakty kojarzyć. Do istnienia tych laboratoriów właśnie przyznała się Nuland, podsekretarz stanu, nazywając je “placówkami badawczymi”. Wprawdzie Gadowski w ostatnim komentarzu stwierdził, że te laboratoria to ruska fałszywka ale chyba nie znał tej wypowiedzi bo to z ostatniej chwili. Chociaż tych wrzutek i fałszywek z obu stron jest tyle, że jeszcze trochę to będziemy musieli chyba sobie sami swoje dowody osobiste sprawdzać żebyśmy mieli pewność, że my to my…

  • @Ufol
   Wydaje się, że ASF był przygotowywany przez tych, co uważają że jedzenie czerwonego mięsa zagraża planecie i tych co wykupili firmy produkujące sztuczne mięso oraz paszę dla ludzi z robaków. Laboratoria w kraju, który ich nie kontroluje, podejmą się każdego zlecenia i od kogokolwiek.

 9. kiedy “to wszystko” sie zaczeło[na ukr] przypomniał mi sie taki wywiad/rozmowa z jakim ukrancem.dyplomata/z ambasady? [ chyba mieszkający o ile dobrze pamietam w PL]
  było to po zajeciu kawałka wschodu ukr. (wazne!)
  Zapamietalem ten wywiad bo był “inny”
  otuz ten ukrainiec mówił o tym , “ze to nie dobrze ze z tych zajetych terenów uciekają ludzie”
  jak to?! (zdziwoiony)
  no bo jak odzyskamy te teremy to dobrze aby mieszkali tam Ukraińcy

  no ale Panie… przeciez tam jest wojna, czołgi karabin strzelają bombardują…..
  – no to jak juz ci ludzie muszą uciekać to najlepiej aby ich osiedlać jak najblizej tych terenów/ich domów…. [bo jak odzyskamy te teremy…] najlepij aby chcieli wrócic do swoich domów
  [czyli wnioskuje co ma na mysli, ze jesli wyjadą do Kijowa ( czy inne odległe meijscie )-> gdzie ułożą sobie życie -> to po prostu nie wrócą. podkreslam ze ta w/w rozmowa była w miare na świezo (w następnym roku?) po zajeciu

 10. PORUSZAJĄCE! 2016 r. Maria Pakosz-Pyż – Polka mieszkająca na Ukrainie – Polacy na Ukrainie żyją w ośrodkach kultu banderyzmu! Wreszcie ktoś nie czaruje i nie gada głupot. Cała prawda o Polakach którzy zostali na kresach i o tym w jakich warunkach muszą żyć. SZCZERA PRAWDA O TYM JAK ZAKŁAMANE SĄ I BYŁY POLSKIE WŁADZE. GDZIE JEST TA REALNA POMOC O KTÓREJ TYLE SŁYSZYMY?
  Tylko 10 minut warto posłuchać. Materiał z 2016 roku !! Jeżeli nie włączy się głos to na ekranie w rogu jest napis polski i należy go wcisnąć myszą.
  https://gloria.tv/post/ch7mZ2QKRdHo1bnLmDnyKL964

 11. Co najmniej pięć orderów Orła Białego dla Putina:

  1. W ciągu paru dni zniweczył dwieście lat propagandy antypolskiej na Ukrainie (mozolnie sączonej najpierw przez Austrię, potem przez Niemcy, Rosję i Rosję sowiecką) — nie mówiąc już o zniweczeniu stu lat propagandy komunistycznej. W epoce smartfonów cały świat już widzi odwieczną ohydę na Kremlu i nawet BBC porównuje Putina do Hitlera.

  2. Doprowadził do tego, że po raz pierwszy od roku 1920 Ukraińcy biją się poważnie z najeźdźcą rosyjskim. “Bratnij narod” ukraiński stracony już na zawsze. To początek końca Rosji jako imperium. Na nieszczęście Putina, obserwuje to konkurencyjna ohyda w Pekinie.

  3. Doprowadził do tego, że odradzająca się stara Rzeczpospolita (Międzymorze / pierwsza Unia Europejska itp.) teraz otrzyma znaczne wsparcie od Anglików i Amerykanów — aby zneutralizować zagrożenie ze strony rodzącego się kondominium niemiecko-rosyjskiego. Przy okazji kulejąca polska demografia dostala potężny zastrzyk wzmacniający.

  4. Swoimi zbrodniami wojennymi (bombardowaniem szpitali położniczych itp.) — pokazywanymi codziennie na ekranach bilionów smartfonów — ostatecznie pogrzebał “dorobek” marksizmu-leninizmu. To już koniec związunia.

  5. Doprowadził do tego, że PiS będzie rządził w Polsce przez następne 20 lat.

  Mało?

 12. […] nie istnieje i jeśli traktować propozycję prezesa PiS poważnie, to po porostu jest to udział NATO w konflikcie zbrojnym, innymi słowy idziemy na wojnę. Na szczęście wszystko wskazuje, że tego pomysłu nikt nie […]