Reklama

Gdy swoje stanowisko przedstawia jakiś tam chłop z Biskupina, to nad tym może się pochylić kto chce, ale zazwyczaj niewielu chce. Gdy to samo robi szanowany profesor uznawany za „guru prawicy”, to mamy do czynienia z prawdziwą aferą, chociaż niekoniecznie początkiem czegokolwiek nowego. O tym, że czas Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera PiS się skończył mówią praktycznie wszyscy, w tym wrogowie i wyborcy szanujący prezesa, ale póki co wszystko odbija się od partyjnego betonu.

Profesor Andrzej Nowak wysmarował cały elaborat, mimo to nie znajdziemy tam szczególnie świeżych tez i argumentów. Treść jest wypełniona wszystkim tym, o czym mówi się od dawna, jeszcze przed porażką i utratą władzy przez „Zjednoczoną Prawicę”. Zobaczymy w artykule prof. Nowaka starość i młodość spiętą koniecznością zmiany. Dostrzeżemy też apel do Jarosława Kaczyńskiego i zarzut braku odwagi, bo prezes nie potrafi się zmierzyć z własną siłą i słabością jednocześnie. Obiecał odejść jako zwycięzca i nie podołał, tyle mniej więcej napisał autor o dymisji ciągle aktualnego szefa partii PiS i miał rację. Zanim jednak tę rację poprę, czy raczej powtórzę kolejny raz to, co pisałem przed prof. Nowakiem, wystąpię w roli adwokata diabła.

Reklama

Przed 2015 rokiem wielu pisało identyczne apele, mnie akurat w tej grupie nie było, ale faktem pozostaje, że tamte analizy nie wytrzymały próby czasu. Trzeba przy tym pamiętać, że jednak nastąpiła bardzo poważna korekta, o którą zabiegali, co bardziej rozgarnięci zwolennicy PiS i Kaczyński z Macierewiczem zostali przesunięci na tyły, a Smoleńsk całkowicie wyciszono. W efekcie PiS wygrał i to wielokrotnie, dlatego rodzi się pytanie, czy przypadkiem znów malkontenci żądający odsunięcia prezesa nie bredzą trzy po trzy. Tutaj kończy się moja rola adwokata diabła i zaczyna rola adwokata prawicowego wyborcy.

Nic dwa razy się nie zdarza, 10 lat temu mieliśmy inną rzeczywistość, inną strukturę elektoratu, inne nastroje i oczekiwania społeczne i innego prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Dziś sam prezes i geriatryczny wianuszek przybocznych, działa jak hamulec ręczny i piach w trybach jednocześnie. Taką polityczną machiną PiS do żadnego sukcesu nie dojedzie i co więcej bardzo trudno będzie mu ograniczać skalę porażki. Wszystko się na tym świecie zużywa i materia i żywy organizm. Co jakiś czas trzeba wykonać remont kuchni, łazienki, czy samochodu, ale w przypadku człowieka remonty zazwyczaj przynoszą groteskowe efekty w postaci nadętych botoxem policzków.

Czasu nie cofniemy, sprawności fizycznej i intelektualnej prezesowi nie przywrócimy, zgubnych dla wizerunku partii nawyków, w tym wieku też nie da się wyrugować. Podziały w PiS są tak głębokie, że każda kolejna porażka będzie podnosić poziom frustracji i tworzyć następne kwasy. Tego autorytetem prezesa już się skleić nie da, tym bardziej, że Kaczyński chyba z nikim nie ma ochoty rozmawiać poza Terleckim, Suskim i Błaszczakiem, do których zresztą mówi, a nie prowadzi dialog. W 2015 roku inny był świat, inna była Polska, w 2024 roku PiS musi znaleźć sposób, aby godnie podziękować Jarosławowi Kaczyńskiemu i dać mu jakąś mentorskie stanowisko na zapleczu partii.

Jeszcze trudniejszym zadaniem będzie wyznaczenie nowego lidera, na tyle zdolnego, żeby to wszystko z głową poukładać, ale jeśli tych dwóch radykalnych zmian PiS nie dokona, to wróci do czasów PC i Ruchu Odbudowy Polski. Etap zwycięstw pod dowództwem Jarosława Kaczyńskiego PiS nieodwracalnie ma za sobą. Tkwienie w tym stanie rzeczy, to hartowanie porażki. Niestety prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rezygnować nie zamierza, co komplikuje sprawy do poziomu zaklętego kręgu, z którego nie ma wyjścia.

Reklama

13 KOMENTARZE

 1. Kaczyński w najlepszym wypadku jest izolowany i nie ma nic albo mało do powiedzenia. Mówi o tym między innymi Ardanowski:
  https://www.youtube.com/watch?v=4zxmA3WGL2w
  Patrząc jednak na wieloletnie działania Kaczyńskiego i efekty tegoż, ja raczej przychylam się do opcji uważającej Kaczyńskiego za okrągłostołowca, świadomie wyprowadzającego patriotyczną prawicę na manowce. Kiedy tylko strona kierowana przez Kaczyńskiego zaczyna wychodzić na prostą i zdobywać popularność, jak za czasów Szydło, kiedy wielu komentatorów wieszczyło większość konstytucyjną w następnych wyborach, Kaczyński wywala popularną premier do Brukseli żeby wygłaszała płomienne mowy do pustych krzeseł a na jej miejsce wstawia bankstera. Żółta kartka w wyborach w 2019 nie pomogła i Kaczyński ochoczo zabrał się do realizacji “piątki” przeciw Polsce. Dwa punkty już zrealizował, ZP straciła już Sejm i Senat, pozostały trzy, przegranie wyborów samorządowych i do europarlamentu (już Legutko wyleciał), no i wisienka na torcie, przegranie wyborów prezydenckich. Dopiero wtedy Kaczyński będzie mógł przejść na “zasłużoną” emeryturę, a odbudowa prawicy zajmie lata, jeśli da się cokolwiek odbudować i jeśli Polska będzie jeszcze istniała jako państwo…

 2. @naturalna Marysia
  Taa, nadprezes jest nadludzko dobry, tylko skoro jest tak dobry to dlaczego wszystko psuje?
  Proszę sobie poczytać tekst profesora Andrzeja Nowaka na portalu Arcana zatytułowany “Głos starego wyborcy z myślą o młodszych”.
  “Gotowość do odejścia jest miarą dojrzałości” – pisze prof. Andrzej Nowak. Historyk uważa, że reformy w PiS nie uda się przeprowadzić bez zmiany prezesa partii.
  A jeśli się czytać nie chce, to polecam wywiad z profesorem, gdzie też te kwestie omawia.
  https://youtu.be/OPqT1i0-Knk?t=82
  Kult jakiejkolwiek jednostki prowadzi do totalitaryzmu i tego należy unikać za wszelką cenę.

 3. “Myśl globalnie, działaj lokalnie ”
  Wstąp do ROP-u KALENDARZ SPOTKAŃ RUCHU OBRONY POLAKÓW – GADOWSKI, PIECH, SUMLIŃSKI

  Przypominam. Podstawowym założeniem Ruchu Obrony Polaków jest, aby powstawał on OD DOŁU, aby zakładający ludzie się znali, aby nie wpuścić prowokatorów, farbowane lisy, aktualnych polityków. Dlatego Witold Gadowski organizuje spotkania , aby na nich tworzyły się regionalne zalążki GPS-u.. Gdy powstanie oficjalne stowarzyszenie to zostaną te koła oficjalnie zapisane do ruchu.

  Porada. Chcesz się zapisać ? Zorganizuj w swoim mieście spotkanie z którymś z liderów i na zakończenie zróbcie listę członków , wybierzcie przewodniczącego i zastępce. Działajcie w swoim regionie już TERAZ !!!

  http://ruch-obrony-polakow.pl/index.php/kalendarz-splywow/kalendarz-spotkan-ruchu-obrony-polakow-gadowski-piech-sumlinski

 4. Drodzy Polacy nie dajcie się podzielić. Każda “kosa” ciągnie do siebie bo nie potrafi się zintegrować z tymi którzy, już działają na dobro wspólne. PiS wyeliminowała nienawiść połowy Polaków do wartości i kultury Polskiej oraz do wiary katolickiej. Nigdy nie wierzcie tym którzy dzielą w imię czegoś dobrego – podział to jest zło z najwyższej półki. Mam nadzieję że tym razem już zrozumiała większość ludzi młodych i tych którzy mają pożyczki że warto zagłosować na tego kto już rządził i miał efekty gospodarcze. Boże chroń Polskę od ludzi złych i zakłamanych.

 5. @naturalna Marysia
  Tak PIS miał jakieś efekty gospodarcze ale co z tego skoro to wszystko zostanie teraz rozkradzione przez bandę ryżego folksdojcza? Czyżby nadprezes tego nie przewidział czy tylko wykonał zadanie do którego został wyznaczony przez globalistów?

 6. Dlaczego wy nie potraficie wyciągać pozytywnych wniosków z tego co się w Kraju dzieje tylko jakieś scenariusze z obcych stron tutaj wklejacie? Pan Morawiecki i cały PiS od początku rządzenia przez Tuska i jego poddanych mówi ba nawet krzyczy żeby zatrzymać ukraińskie dostawy zboża i żywności bo tam nawet wkradają się ruskie dostawy? W Ukrainie jeden oligarcha ma 800 tyś. ha i kto z nim będzie konkurował jak to nie wiadomo kto to i po co? Czy on też broni swojego kraju? czy Rusek wali w jego posiadłości pociskami jak w osiedla zamieszkałe? Nie podawajcie dziwnych stron skoro gościcie tutaj to przynajmniej uszanujcie gospodarza i piszcie od siebie a nie reklamujecie innych.