Reklama

Rytualne ogłaszanie końca PiS, czy Jarosława Kaczyńskiego to sport dość stary i najczęściej nudny, ale coś się jednak zmieniło. Sytuacja w sejmiku małopolskim pokazuje, że nic nie trwa wiecznie, a co za tym autorytet prezesa PiS również przemija. Jakby nie patrzeć sprawa jest nie tylko żenująca, ale jeszcze może doprowadzić do politycznej tragedii, czyli ponownych wyborów. A co najbardziej ciekawe Kaczyńskiego nie słuchają najbliżsi i wysoko postawieni w partii współpracownicy.

Prezes PiS w swoim stylu chciał zaprowadzić porządki w regionie i postawić na czele nową siłę intelektualną. Od lat wiadomo, że Kaczyński ma słabość do młodych wykształconych z wielkich miast, chociaż nieraz się na nich przewiózł. Tym razem postawił na Łukasza Kmitę i ogłosił małopolskim strukturom PiS, że właśnie tego polityka mają wybrać na marszałka województwa. Jak wiemy wybory odbyły się dobrych parę miesięcy temu, a PiS pomimo większości nadal nie wybrał marszałka. Po drodze Kaczyński wysadził ze stołka byłego ministra Andrzeja Adamczyka i miało to być ostrzeżenie dla samej Beaty Szydło.

Reklama

Trochę wcześniej, bo jeszcze na parę dni przed wyborami, centralne władze PiS miały też potężne pretensje do Małgorzaty Wassermann, kolejnej wpływowej osoby w tym regionie i w całej partii. Poszło o atak na Łukasza Gibałę, którego po cichu popierała Nowogrodzka. Wszystkie te wydarzenia i jeszcze parę innych sprawiły, że napięcie polityczne w małopolskim regionie partyjnym przekroczyło poziom absurdu, co nawet grozi powtórką wyborów, a to z kolei byłoby katastrofą wizerunkową dla partii.

Pewnie konflikt zostałby dawno zażegnany, ale największy problem polega na tym, że obecny marszałek województwa, którym jest Witold Kozłowski nie chce opuścić prestiżowego stołka. Oczywiście sam niewiele by zrobił, ale udało mu się zdobyć poparcie kilku radnych i cała ta grupa jest uznawana za ludzi Beaty Szydło. Była premier jest zbyt doświadczonym politykiem, aby otwarcie się sprzeciwiać Kaczyńskiemu, dlatego zapewnia władze partii, że nie ma najmniejszego wpływu na postawę zbuntowanych radnych. Jest to zdecydowanie rozsądniejsza postawa niż jawne przyłączenie się do buntu, jednak wcale nie musi oznaczać politycznego bezpieczeństwa. Prezes może dojść do słusznego przekonania, że jeśli sobie Beata Szydło nie radzi w regionie, to powinna stracić w nim wpływy.

W czasach, gdy słowo prezesa Jarosława Kaczyńskiego było święte i kończyło wszelką dyskusję, marszałek w Małopolsce zostałby wybrany natychmiast i to ten wskazany przez prezesa. Najwyraźniej te czasy już przeminęły, co zapewne wiąże się także z utratą władzy. Nowe realia polityczne są takie, że nawet sam Jarosław Kaczyński nie może sobie pozwolić na otwarty konflikt z Beatą Szydło, czy Małgorzatą Wassermann. Skutkiem osłabionej pozycji Kaczyńskiego są gorszące sceny w Małopolsce i nie tylko. Swego czasu nie wytrzymał też Mateusz Mariawicki, było nie było ulubieniec prezesa, który nie zostawił suchej nitki na pomyśle prezesa, aby Jacek Kurski startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jedyne co się prezesowi w ostatnim czasie udało jakoś pokładać to wojna z Suwerenną Polską, ale tutaj bardziej „pomogła” choroba Zbigniewa Ziobro i ataki ze strony Donalda Tuska, niż genialna strategia. Jarosław Kaczyński z całą pewnością nadal jest politykiem numer jeden w PiS i niemal na pewno utrzyma prezesurę, ale coraz więcej wskazuje, że to już nie jest ten Jarosław Kaczyński, który miał powszechny i niekwestionowany posłuch w partii.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. “A co najbardziej ciekawe Kaczyńskiego nie słuchają najbliżsi i wysoko postawieni w partii współpracownicy.”

    Kaczynski byl tylko dyrygentem orkiestry, podobnie jak Tusk, ale caly biznes jest w tarapatach, na sale wszedl dyrektor filharmonii i nikt sobie teraz dyrygentami glowy nie zawraca.
    Mowiac inaczej, konczy sie beztroskie rumakowanie, sytuacja jest niepewna i wszyscy nerwowo czekaja na wytyczne z centrali. Wyglada na to, ze USA scedowaly duza czesc kontroli nad Europa na rzecz Niemiec i kazdy mysli o tym jak ustawic sie z tym wiatrem.