Reklama
THE KINGDOM OF BALANGA

(1988-1989 – People Republic of Ubavu)


THE KINGDOM OF BALANGA

(1988-1989 – People Republic of Ubavu)


Historia

Królestwo Balangi jest niewielkim państwem położonym w środkowo-zachodniej Afryce. Jego historia jest niezbyt skomplikowana – w 1857 roku odkryte zostały przez podróżnika brytyjskiego Owena Ballantine’a ziemie największych plemion – Alpaga i Hara. Nie było to trudne – plemiona te składały się głównie z koczowników specjalizujących się w hodowli bydła rogatego; zamieszkiwały one żyzne sawanny, przez które bez problemu można było przeprowadzić nie tylko ekspedycję odkrywczą, ale całe karawany kupieckie. O wiele trudniejsze, górskie i gęsto zalesione tereny, leżące na północy kraju, spenetrował dopiero niemiecki podróżnik Friedrich Jaegermeister w latach 1910-1913, w okresie niemieckiej dominacji na tych terenach. Odkrył on tajemnicze plemię Pigmejów Borygo, zamieszkujące górne partie pasma górskiego Pink Elephant Ridge. Jaegermeister nie mógł nadać temu pasmu nowej nazwy – figurowała ona na mapach już od blisko półwiecza, zdobył jednak najwyższy szczyt pasma i nadał mu nazwę Katzenjammerspitz na cześć swojego teścia, który – jako bogaty kupiec hamburski i wpływowy pruski polityk – dopomógł mu w organizacji i sfinansowaniu wyprawy.

Reklama

Niedługo po zakończeniu I Wojny Światowej postanowieniem Traktatu Wersalskiego, a ściślej jego mało znanej części, zwanej Aneksem z Cognac, na terytorium Balangi powołany został przez Wielką Brytanię protektorat pod nazwą Królestwa Balangi, z miejscowym kacykiem jako królem, a brytyjskim ambasadorem jako wicekrólem. Człowiek ten – Sir Humphrey Beefeater, noszący tytuł Duke Of Glenfiddich, zapisał się na kartach historii Balangi wprowadzeniem nie tylko miejscowej odmiany apartheidu, zwanej Black&White, ale również zwyczaju picia alkoholu z lodem. Do dzisiaj rezydencja, w której kwaterował Sir Humphrey, a w której mieści się obecnie Muzeum Kolonialnej Historii Balangi, nosi nazwę „On the Rocks".

Ze względu na związki z Wielką Brytanią Balanga przystąpiła do II Wojny Światowej po stronie Aliantów. Żołnierze balangijscy brali udział w zdobywaniu Monte Cassino, i niestety polegli wszyscy w walce o wzgórze Benedictine. Inny ich oddział z powodzeniem uczestniczył w inwazji w Normandii i wsławił się podczas walk o Calvados – miejscowość w Bretanii o strategicznym znaczeniu. Zdobycie jej otworzyło dywizjom amerykańskim drogę do zdobycia Paryża i wyzwolenia reszty Francji.

Po wojnie Balanga stosunkowo szybko pozbyła się zależności od Wielkiej Brytanii. Oficjalną stolicą kraju została Biba, pełniąca tę funkcję po dziś dzień. Utrzymany został ustrój kraju – monarchia dynastyczna; obecnie Balangą rządzi kacyk Pee Jack IV. Religia wyznawana przez ok. 95% Balangijczyków nosi nazwę voodoo (w uproszczonej transkrypcji wg Jana Czeczota – wódu). Ok. 3% ludności to nawróceni przez włoskich misjonarzy katolicy, a niepijąca mniejszość – pozostałe 2% – mahometanie. Ich stosunkowo niewielka ilość tłumaczy się bardzo już na tych terenach słabym wpływem derwiszów podczas powstania Mahdiego oraz małą popularnością islamu – głównie ze względu na obostrzenia dotyczące spożywania alkoholu. Struktura zatrudnienia jest bardzo prosta i zrównoważona: 50% tubylców zajmuje się szamaństwem (zwanym także zagrychownictwem), podczas gdy pozostałe 50 % to bimbrownicy (lokalna nazwa producentów alkoholu). Podstawowe produkty, eksportowane przez Balangę do wszystkich krajów Afryki i części krajów świata, to wódka z prosa, likiery: kokosowy, bananowy i daktylowy oraz słynne wina z winnic Kvassa. Plagą są pustoszące zbiory prosa i daktyli białe myszy, które naukowcy brytyjscy zaklasyfikowali jako gatunek endemiczny mus alba balangii.

Największą rzeką Balangi jest Yava, zwana od niedawna Pope-Yava. Zmiana nazwy została dokonana po jednej z jakże licznych pielgrzymek papieża Jana Pawła II, upamiętnionej również pomnikiem na głównym placu Biby. Na cokole pomnika znajduje się tablica z napisem: “Tribute to Pope John ‘Walker’ Paul The Second – From Grateful People of Balanga”. Przydomek nadany papieżowi ma sugerować podziw Balangijczyków dla jego licznych pielgrzymek.

Z nowszych dziejów Balangi na uwagę zasługuje burzliwy epizod rewolucyjny lat 1988-1989, kiedy to pułkownik Smirnoff, były rezydent GRU w Balandze, postanowił obalić panującego kacyka podczas jego nieobecności, spowodowanej wizytą w Tuborgu – rezydencji króla Grenlandii Hakana VII. Przy pomocy tajnej policji V.S.O.P. (Very Secret Offensive Police) Smirnoff przejął kontrolę nad większością prywatnych gorzelni, stacją radiowo-telewizyjną i pałacem królewskim (w tej kolejności). Zmieniwszy nazwę kraju na People Republic of Ubavu i przyjąwszy tytuł Generalissimusa Napoleona, Smirnoff zaczął zagarniać olbrzymie wpływy z eksportu Balangi, co doprowadziło w końcu do upadku jego reżimu. Olbrzymia dysproporcja pomiędzy gigalitrami eksportowanych trunków, a znikomym strumyczkiem trafiającym na rynek wewnętrzny, doprowadziła do wrzenia społecznego i rozruchów, w których szczytowej fazie V.S.O.P. porzuciło swego zagranicznego mocodawcę i przyłączyło się do zbuntowanych tłumów. Szef V.S.O.P., major Jack „Bourbon" Daniels, po szczerej rozmowie z Pee Jackiem IV został zwolniony z pełnienia obowiązków i upieczony jako główne danie na Ucztę Zwycięstwa. Jego funkcję przejął wierny monarchii kapitan Gordon „Dry" Gin.

Współczesność

Królestwo Balangi ma się nieźle i w obecnym światowym układzie sił zajmuje wygodną, neutralną pozycję. Ostatnio jedną z większych państwowych gorzelni wykupił szkocki koncern Slainte Mhath Ltd., co pozwoliło kacykowi na zakup nowego statku flagowego balangijskiej floty – niszczyciela rakietowego „Sea Gram". Dwie z szesnastu oficjalnych żon kacyka powiły synów, co zapewnia dynastii ciągłość, a produkcja i eksport wciąż rosną.

Polskie Ministerstwo Handlu Zagranicznego w 1993 r. zainteresowało się balangijską ofertą eksportową; rozmowy dwustronne o ustalenie barterowej wymiany, w tym bezcłowego kontyngentu, mającego trafić na polski rynek nie przyniosły rezultatu ze względu na odmienność gustów Polaków i Balangijczyków (ci ostatni nb. nie mogli zrozumieć, jak powstaje Żubrówka i wyrazili opinię, że alkohol produkowany ze zwierząt kopytnych to nie jest dobry pomysł).

Za kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego Kancelaria Prezydenta planowała wizytę w Balandze (w roku 2003), ale nagły atak tzw. wirusa filipińskiego w kraju docelowym sprawił, że w ostatniej chwili wyjazd odwołano. Krążyły plotki, że Prezydent jednak poleciał i nawet wylądował na Biba Duty Free Airport, ale oficerowie BORu widząc zasięg epidemii wymusili na pilotach ponowny start, zaledwie Kwaśniewski postawił stopę w otwartych drzwiach samolotu.

W roku 2005, w związku z rosnącą falą nielegalnego importu chińskich podróbek alkoholi do kraju i państw ościennych, w Balandze powołano Central Bureau of Alcohol. Jednak jego działalność nie przyniosła znaczących rezultatów, przede wszystkim ze względu na nikłą skuteczność agentów, którzy wykazali się niską odpornością podczas przeciągających się procedur organoleptycznego rozróżniania oryginałów od podróbek. Szef CBA, Milton Sparklingwater, twierdzi jednak, że powodem małej skuteczności Biura były regularne zatrucia ze względu na niską jakość produktów z Państwa Środka.

Balanga okazała się w ostatnich latach idealnym krajem dla polskich futbolistów, którzy regularnie bywają tu na zgrupowaniach, odbywając mecze sparringowe z miejscowymi piłkarzami FC Bar Ceylona, klubu założonego i po dziś dzień kierowanego przez lankijskich imigrantów, a sponsorowanego przez ich firmę – czołowy lokal w Bibie. Zgrupowania odbywają się pod czujną opieką działaczy PZPN, którzy w celu minimalizacji kosztów przelotu odbywają w Balandzie swoje walne zebrania w tym samym czasie, co zgrupowania zawodników.

W 2008 roku, po wyborze Baracka Obamy na prezydenta USA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Balangi wystosowało do krajowych mediów i światowych agencji prasowych notatkę, stwierdzającą, że prawuj Obamy po kądzieli, Vyataa „Paw” Hoolanca, należał do dynastii balangijskich kacyków, ale ze względu na różnice w poglądach politycznych wyemigrował swego czasu do Kenii. Ponieważ większość państw tego regionu szczyci się bliższym lub dalszym pokrewieństwem z rodziną Obamów, a weryfikacja informacji jest praktycznie niemożliwa, także i ta została umieszczona przez media pozabalangijskie w dziale „Osobliwości”. Nie przeszkodziło to czołowemu browarowi balangijskiemu w wypuszczeniu limitowanej serii piw „White House” i „Policeman At The Gates”.

Dalsze losy Królestwa będą przedmiotem naszej nieustającej uwagi, zwłaszcza w piątkowe wieczory. Long live Balanga!

________
Tekst chroniony prawem autorskim. Opublikowany na witrynie www.kontrowersje.net . Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i przedruk tylko za zgodą autora.

Reklama

81 KOMENTARZE

  • Wie Kot co,
   ja to mam bardziej zacięcie historyka i antropologa niż geografa, ale postaram się ustalić te temperatury.

   Natomiast co do kotów, to stosunek jest pozytywny, ze względu na wspomnianą plagę myszy. Co więcej, rokrocznie na głównych ulicach Biby odbywa się wyścig kotów, zwany od najwyższego szczytu w kraju “Katzenjammer Marathon”; zwycięzca otrzymuje przechodnie trofeum w kształcie dużej białej tabletki, zwane od nazwy fundatora “alkaseltzer”.

  • Wie Kot co,
   ja to mam bardziej zacięcie historyka i antropologa niż geografa, ale postaram się ustalić te temperatury.

   Natomiast co do kotów, to stosunek jest pozytywny, ze względu na wspomnianą plagę myszy. Co więcej, rokrocznie na głównych ulicach Biby odbywa się wyścig kotów, zwany od najwyższego szczytu w kraju “Katzenjammer Marathon”; zwycięzca otrzymuje przechodnie trofeum w kształcie dużej białej tabletki, zwane od nazwy fundatora “alkaseltzer”.

  • Wie Kot co,
   ja to mam bardziej zacięcie historyka i antropologa niż geografa, ale postaram się ustalić te temperatury.

   Natomiast co do kotów, to stosunek jest pozytywny, ze względu na wspomnianą plagę myszy. Co więcej, rokrocznie na głównych ulicach Biby odbywa się wyścig kotów, zwany od najwyższego szczytu w kraju “Katzenjammer Marathon”; zwycięzca otrzymuje przechodnie trofeum w kształcie dużej białej tabletki, zwane od nazwy fundatora “alkaseltzer”.

  • Szanowna Pani!
   Otóż mnie się też kiedyś wydawało, że to takie trudne, w związku z tym, że ani na stronach PKP, ani też na stronach linii lotniczych nie figurują takie połączenia.

   Od czegóż jednak instynkt podróżniczy? W tym przypadku znakomicie sprawdza się powiedzenie “Koniec języka za przewodnika”. Uprzejmie proszę wypróbować, wsiadłszy do dowolnej taksówki (z oczywistych względów nie mogę polecać konkretnej firmy), następujące teksty w stronę taksówkarza:

   – Balanga, najkrótszą drogą, poproszę –

   albo nawet konkretniej

   – Biba, jak najszybciej, bardzo uprzejmie proszę! –

   Gwarantuję, że dowiezie Panią bez pudła.

  • Szanowna Pani!
   Otóż mnie się też kiedyś wydawało, że to takie trudne, w związku z tym, że ani na stronach PKP, ani też na stronach linii lotniczych nie figurują takie połączenia.

   Od czegóż jednak instynkt podróżniczy? W tym przypadku znakomicie sprawdza się powiedzenie “Koniec języka za przewodnika”. Uprzejmie proszę wypróbować, wsiadłszy do dowolnej taksówki (z oczywistych względów nie mogę polecać konkretnej firmy), następujące teksty w stronę taksówkarza:

   – Balanga, najkrótszą drogą, poproszę –

   albo nawet konkretniej

   – Biba, jak najszybciej, bardzo uprzejmie proszę! –

   Gwarantuję, że dowiezie Panią bez pudła.

  • Szanowna Pani!
   Otóż mnie się też kiedyś wydawało, że to takie trudne, w związku z tym, że ani na stronach PKP, ani też na stronach linii lotniczych nie figurują takie połączenia.

   Od czegóż jednak instynkt podróżniczy? W tym przypadku znakomicie sprawdza się powiedzenie “Koniec języka za przewodnika”. Uprzejmie proszę wypróbować, wsiadłszy do dowolnej taksówki (z oczywistych względów nie mogę polecać konkretnej firmy), następujące teksty w stronę taksówkarza:

   – Balanga, najkrótszą drogą, poproszę –

   albo nawet konkretniej

   – Biba, jak najszybciej, bardzo uprzejmie proszę! –

   Gwarantuję, że dowiezie Panią bez pudła.

  • Prawie się zgadza
   Została oceniona wyżej niż reprezentacja Polski, ale w rankingu PARPA i – niezależnie – IAS.

   PS. Nie wiem, czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale BEZ zalogowania i pod Chromem – śmiga aż miło, natomiast przy próbie zalogowania i po zalogowaniu, czy to pod FF, czy pod Chromem – muli. Połączenie zalogowanego usera tak opóźnia, bardziej niż niezalogowanego?

    • Teraz nabałaganię
     chyba zaczęło śmigać (???), ale zanim zaczęło, w prawej kolumnie “ostatnio dodanych” było coś takiego razy dużo:

     Warning: MySQL server has gone away query: INSERT INTO root_watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (279, ‘php’, ‘%message in %file on line %line.’, ‘a:4:{s:6:”%error”;s:12:”user warning”;s:8:”%message”;s:0:””;s:5:”%file”;s:73:”/home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/modules/node/node.module”;s:5:”%line”;i:179;}’, 3, ”, ‘http://kontrowersje.net/comment/reply/4741/68314’, ‘http://kontrowersje.net/node/4741’, ‘87.206.175.79’, 1256495375) in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/includes/database.mysqli.inc on line 128

     (służę całością na życzenie, ale to się plus minus powtarza).

     Edit: Przebóg, śmiga zaiste!!!

     • Mogę dołożyć do bałaganu? To
      Mogę dołożyć do bałaganu? To było zanim przeczytałam, że śmiga.

      Czy ktoś zechciałby mi przetłumaczyć radosną wiadomość?, zrozumiałam,ze dziękują.;) Zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo, że potem i przedtem obrażają, chciałabym wiedzieć czy.;)

      Wyskoczyło mi gdy próbowałam otworzyć stronę z tematem, który mnie zainteresował. Na kontrowersjach.

      Site off-line

      The site is currently not available due to technical problems. Please try again later. Thank you for your understanding.

      If you are the maintainer of this site, please check your database settings in the settings.php file and ensure that your hosting provider’s database server is running. For more help, see the handbook, or contact your hosting provider.

      The mysqli error was: Can’t connect to MySQL server on ‘78.46.67.167’ (111).

      Kiedy próbowałam wysłać pytanie wyskoczyło mi to:

      user warning: in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/themes/kontrowersje/page.tpl.php on line 1040.

     • To nie ja, to google przetłumaczyło
      Strona off-line

      Strona jest obecnie niedostępna ze względu na problemy techniczne. Prosimy spróbować ponownie później. Dziękujemy za wyrozumiałość.

      Jeśli jesteś opiekunem tej strony, proszę sprawdzić ustawienia bazy danych settings.php pliku i upewnić się, że dostawca hostingu serwera bazy danych jest uruchomiony. Aby uzyskać dodatkową pomoc, zobacz podręcznik, lub skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych.

      Mysqli był błąd: Nie można połączyć się z serwerem MySQL na ’78 .46.67.167 ‘(111).

     • Dziękuję bardzo.:) Teraz mi
      Dziękuję bardzo.:) Teraz mi głupio, bo mogłam sama zapytać wujka google.
      Widzę, że na jakiś czas przestanę zamęczać, bo oczom mym ukazała się kolejna niespodzianka.

      Ostatnie odpowiedzi

      01.01.1970 01:00
      01.01.1970 01:00
      itd.
      Mam dość.:)

     • To nie koniec 🙂 Portal
      To nie koniec 🙂 Portal strasznie się wlókł, więc zrobiłem jak radził Quackie i wylogowałem się. Od razu wszystko zaczęło śmigać. Opuściłem portal, a potem wróciłem, żeby znów się zalogować i… okazało się, że już jestem zalogowany ( a może zalogowałem się, ale zrobiłem to nie zwracając na to uwagi ), a portal chodzi dość szybko. Cuda.

     • Mam niejasne wrażenie, że ktoś coś zmienia
      w portalowym sofcie, w trakcie tej tu dyskusji. Albo Kurak, albo ktoś inny.

      Jeżeli to ktosiowi cokolwiek pomoże, to moim zdaniem NAJSZYBCIEJ śmigało, kiedy “ostatnie odpowiedzi” – w kolumnie PO PRAWEJ stronie, pod zakładką “Portal” były w ogóle WYŁĄCZONE. Co prawda w którymś momencie to wyłączenie mieszało, bo na stronie http://kontrowersje.net/tracker pokazywało się ostrzeżenie na czerwono z różowym, ale portal śmigał. Jak dla mnie “ostatnie odpowiedzi” – w kolumnie PO PRAWEJ stronie, pod zakładką “Portal” mogą w ogóle nie istnieć, i tak widzę na podstronie “ostatnie wpisy” (tej zlinkowanej wyżej), ile jest ostatnich odpowiedzi i do czyich wpisów. Teraz ustawiłem sobie w tych pozostałych ustawieniach ilość komentarzy na zero i jest świetnie.

      Natomiast nadal będę się upierał, że najlepiej mi się czytało i dyskutowało, kiedy ilość komentarzy BEZPOŚREDNIO POD WPISEM była ustawialna (czyli najlepiej jak najwięcej, żeby nie dzieliło komentarzy na strony) i ze znacznikami “New”.

     • Dziękuję:) Na razie
      Dziękuję:) Na razie zadziałało. Rzeczywiście CUDA.:)

      PS do tatusia chrzestnego tutaj, coby już przestać bałaganić. Na drugie mam Cierpliwość, ale czasem o tym zapominam.:(

  • Prawie się zgadza
   Została oceniona wyżej niż reprezentacja Polski, ale w rankingu PARPA i – niezależnie – IAS.

   PS. Nie wiem, czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale BEZ zalogowania i pod Chromem – śmiga aż miło, natomiast przy próbie zalogowania i po zalogowaniu, czy to pod FF, czy pod Chromem – muli. Połączenie zalogowanego usera tak opóźnia, bardziej niż niezalogowanego?

    • Teraz nabałaganię
     chyba zaczęło śmigać (???), ale zanim zaczęło, w prawej kolumnie “ostatnio dodanych” było coś takiego razy dużo:

     Warning: MySQL server has gone away query: INSERT INTO root_watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (279, ‘php’, ‘%message in %file on line %line.’, ‘a:4:{s:6:”%error”;s:12:”user warning”;s:8:”%message”;s:0:””;s:5:”%file”;s:73:”/home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/modules/node/node.module”;s:5:”%line”;i:179;}’, 3, ”, ‘http://kontrowersje.net/comment/reply/4741/68314’, ‘http://kontrowersje.net/node/4741’, ‘87.206.175.79’, 1256495375) in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/includes/database.mysqli.inc on line 128

     (służę całością na życzenie, ale to się plus minus powtarza).

     Edit: Przebóg, śmiga zaiste!!!

     • Mogę dołożyć do bałaganu? To
      Mogę dołożyć do bałaganu? To było zanim przeczytałam, że śmiga.

      Czy ktoś zechciałby mi przetłumaczyć radosną wiadomość?, zrozumiałam,ze dziękują.;) Zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo, że potem i przedtem obrażają, chciałabym wiedzieć czy.;)

      Wyskoczyło mi gdy próbowałam otworzyć stronę z tematem, który mnie zainteresował. Na kontrowersjach.

      Site off-line

      The site is currently not available due to technical problems. Please try again later. Thank you for your understanding.

      If you are the maintainer of this site, please check your database settings in the settings.php file and ensure that your hosting provider’s database server is running. For more help, see the handbook, or contact your hosting provider.

      The mysqli error was: Can’t connect to MySQL server on ‘78.46.67.167’ (111).

      Kiedy próbowałam wysłać pytanie wyskoczyło mi to:

      user warning: in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/themes/kontrowersje/page.tpl.php on line 1040.

     • To nie ja, to google przetłumaczyło
      Strona off-line

      Strona jest obecnie niedostępna ze względu na problemy techniczne. Prosimy spróbować ponownie później. Dziękujemy za wyrozumiałość.

      Jeśli jesteś opiekunem tej strony, proszę sprawdzić ustawienia bazy danych settings.php pliku i upewnić się, że dostawca hostingu serwera bazy danych jest uruchomiony. Aby uzyskać dodatkową pomoc, zobacz podręcznik, lub skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych.

      Mysqli był błąd: Nie można połączyć się z serwerem MySQL na ’78 .46.67.167 ‘(111).

     • Dziękuję bardzo.:) Teraz mi
      Dziękuję bardzo.:) Teraz mi głupio, bo mogłam sama zapytać wujka google.
      Widzę, że na jakiś czas przestanę zamęczać, bo oczom mym ukazała się kolejna niespodzianka.

      Ostatnie odpowiedzi

      01.01.1970 01:00
      01.01.1970 01:00
      itd.
      Mam dość.:)

     • To nie koniec 🙂 Portal
      To nie koniec 🙂 Portal strasznie się wlókł, więc zrobiłem jak radził Quackie i wylogowałem się. Od razu wszystko zaczęło śmigać. Opuściłem portal, a potem wróciłem, żeby znów się zalogować i… okazało się, że już jestem zalogowany ( a może zalogowałem się, ale zrobiłem to nie zwracając na to uwagi ), a portal chodzi dość szybko. Cuda.

     • Mam niejasne wrażenie, że ktoś coś zmienia
      w portalowym sofcie, w trakcie tej tu dyskusji. Albo Kurak, albo ktoś inny.

      Jeżeli to ktosiowi cokolwiek pomoże, to moim zdaniem NAJSZYBCIEJ śmigało, kiedy “ostatnie odpowiedzi” – w kolumnie PO PRAWEJ stronie, pod zakładką “Portal” były w ogóle WYŁĄCZONE. Co prawda w którymś momencie to wyłączenie mieszało, bo na stronie http://kontrowersje.net/tracker pokazywało się ostrzeżenie na czerwono z różowym, ale portal śmigał. Jak dla mnie “ostatnie odpowiedzi” – w kolumnie PO PRAWEJ stronie, pod zakładką “Portal” mogą w ogóle nie istnieć, i tak widzę na podstronie “ostatnie wpisy” (tej zlinkowanej wyżej), ile jest ostatnich odpowiedzi i do czyich wpisów. Teraz ustawiłem sobie w tych pozostałych ustawieniach ilość komentarzy na zero i jest świetnie.

      Natomiast nadal będę się upierał, że najlepiej mi się czytało i dyskutowało, kiedy ilość komentarzy BEZPOŚREDNIO POD WPISEM była ustawialna (czyli najlepiej jak najwięcej, żeby nie dzieliło komentarzy na strony) i ze znacznikami “New”.

     • Dziękuję:) Na razie
      Dziękuję:) Na razie zadziałało. Rzeczywiście CUDA.:)

      PS do tatusia chrzestnego tutaj, coby już przestać bałaganić. Na drugie mam Cierpliwość, ale czasem o tym zapominam.:(

  • Prawie się zgadza
   Została oceniona wyżej niż reprezentacja Polski, ale w rankingu PARPA i – niezależnie – IAS.

   PS. Nie wiem, czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale BEZ zalogowania i pod Chromem – śmiga aż miło, natomiast przy próbie zalogowania i po zalogowaniu, czy to pod FF, czy pod Chromem – muli. Połączenie zalogowanego usera tak opóźnia, bardziej niż niezalogowanego?

    • Teraz nabałaganię
     chyba zaczęło śmigać (???), ale zanim zaczęło, w prawej kolumnie “ostatnio dodanych” było coś takiego razy dużo:

     Warning: MySQL server has gone away query: INSERT INTO root_watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (279, ‘php’, ‘%message in %file on line %line.’, ‘a:4:{s:6:”%error”;s:12:”user warning”;s:8:”%message”;s:0:””;s:5:”%file”;s:73:”/home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/modules/node/node.module”;s:5:”%line”;i:179;}’, 3, ”, ‘http://kontrowersje.net/comment/reply/4741/68314’, ‘http://kontrowersje.net/node/4741’, ‘87.206.175.79’, 1256495375) in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/includes/database.mysqli.inc on line 128

     (służę całością na życzenie, ale to się plus minus powtarza).

     Edit: Przebóg, śmiga zaiste!!!

     • Mogę dołożyć do bałaganu? To
      Mogę dołożyć do bałaganu? To było zanim przeczytałam, że śmiga.

      Czy ktoś zechciałby mi przetłumaczyć radosną wiadomość?, zrozumiałam,ze dziękują.;) Zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo, że potem i przedtem obrażają, chciałabym wiedzieć czy.;)

      Wyskoczyło mi gdy próbowałam otworzyć stronę z tematem, który mnie zainteresował. Na kontrowersjach.

      Site off-line

      The site is currently not available due to technical problems. Please try again later. Thank you for your understanding.

      If you are the maintainer of this site, please check your database settings in the settings.php file and ensure that your hosting provider’s database server is running. For more help, see the handbook, or contact your hosting provider.

      The mysqli error was: Can’t connect to MySQL server on ‘78.46.67.167’ (111).

      Kiedy próbowałam wysłać pytanie wyskoczyło mi to:

      user warning: in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/themes/kontrowersje/page.tpl.php on line 1040.

     • To nie ja, to google przetłumaczyło
      Strona off-line

      Strona jest obecnie niedostępna ze względu na problemy techniczne. Prosimy spróbować ponownie później. Dziękujemy za wyrozumiałość.

      Jeśli jesteś opiekunem tej strony, proszę sprawdzić ustawienia bazy danych settings.php pliku i upewnić się, że dostawca hostingu serwera bazy danych jest uruchomiony. Aby uzyskać dodatkową pomoc, zobacz podręcznik, lub skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych.

      Mysqli był błąd: Nie można połączyć się z serwerem MySQL na ’78 .46.67.167 ‘(111).

     • Dziękuję bardzo.:) Teraz mi
      Dziękuję bardzo.:) Teraz mi głupio, bo mogłam sama zapytać wujka google.
      Widzę, że na jakiś czas przestanę zamęczać, bo oczom mym ukazała się kolejna niespodzianka.

      Ostatnie odpowiedzi

      01.01.1970 01:00
      01.01.1970 01:00
      itd.
      Mam dość.:)

     • To nie koniec 🙂 Portal
      To nie koniec 🙂 Portal strasznie się wlókł, więc zrobiłem jak radził Quackie i wylogowałem się. Od razu wszystko zaczęło śmigać. Opuściłem portal, a potem wróciłem, żeby znów się zalogować i… okazało się, że już jestem zalogowany ( a może zalogowałem się, ale zrobiłem to nie zwracając na to uwagi ), a portal chodzi dość szybko. Cuda.

     • Mam niejasne wrażenie, że ktoś coś zmienia
      w portalowym sofcie, w trakcie tej tu dyskusji. Albo Kurak, albo ktoś inny.

      Jeżeli to ktosiowi cokolwiek pomoże, to moim zdaniem NAJSZYBCIEJ śmigało, kiedy “ostatnie odpowiedzi” – w kolumnie PO PRAWEJ stronie, pod zakładką “Portal” były w ogóle WYŁĄCZONE. Co prawda w którymś momencie to wyłączenie mieszało, bo na stronie http://kontrowersje.net/tracker pokazywało się ostrzeżenie na czerwono z różowym, ale portal śmigał. Jak dla mnie “ostatnie odpowiedzi” – w kolumnie PO PRAWEJ stronie, pod zakładką “Portal” mogą w ogóle nie istnieć, i tak widzę na podstronie “ostatnie wpisy” (tej zlinkowanej wyżej), ile jest ostatnich odpowiedzi i do czyich wpisów. Teraz ustawiłem sobie w tych pozostałych ustawieniach ilość komentarzy na zero i jest świetnie.

      Natomiast nadal będę się upierał, że najlepiej mi się czytało i dyskutowało, kiedy ilość komentarzy BEZPOŚREDNIO POD WPISEM była ustawialna (czyli najlepiej jak najwięcej, żeby nie dzieliło komentarzy na strony) i ze znacznikami “New”.

     • Dziękuję:) Na razie
      Dziękuję:) Na razie zadziałało. Rzeczywiście CUDA.:)

      PS do tatusia chrzestnego tutaj, coby już przestać bałaganić. Na drugie mam Cierpliwość, ale czasem o tym zapominam.:(