Reklama

W ogóle nie jest mi przykro ani z powodu postawionej diagnozy, ani z powodu stanowiska rozmaitych ekspertów, którzy zawsze bronią swoich fałszywych tez, choćby rzeczywistość krzyczała, że wszystko wygląda inaczej. Kiedyś pokusiłem się o taką większą analizę, gdzie pokazałem jak bardzo topornie są analizowane wyniki wyborów z podziałem na województwa. Prosty zabieg z mapą wyborczą malowaną na czerwono i niebiesko, pokazywał, że PiS poza Podkarpaciem i Podhalem nie ma czego szukać i nawet na Podlasiu dostaje baty.

Wystarczyło wejść nieco głębiej, do tak zwanej Polski powiatowej i gminnej, aby zobaczyć na czym polega manipulacja. Owszem PiS przegrywało, ale po pierwsze niewielką liczbą głosów, a po drugie były to głosy głównie z dużych miast. Na poziomie gmin i powiatów PiS uzyskiwało lepsze wyniki od PO albo w najgorszym razie przegrywało minimalnie. Po zdemaskowaniu tej socjologicznej i statystycznej niedorzeczności nic się nie zmieniło. Mapę wyborczą ciętą siekierą wojewódzką nadal pokazywano we wszystkich mediach i dopiero w 2015 roku nastąpiło wielkie zdziwienie ekspertów. Nieco inaczej wygląda sprawa z frekwencją, tutaj rzeczywiście było tak, że przez wiele lat niska frekwencja wyborcza działała na niekorzyść PiS, jednak te uwarunkowania całkowicie się zmieniły, czy jak kto woli, zmienił się wektor frekwencyjny. Pokazały to wszystkie wybory po 2015 roku, łącznie z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których PiS zawsze wypadał najgorzej, ale najbardziej dobitnie było to widać w wyborach prezydenckich. Polska od lat nie widziała frekwencji powyżej 70%, w wyborach prezydenckich 2019 roku taką frekwencję zobaczyła i w pojedynku Duda reszta świata, wygrał ten pierwszy.

Reklama

Dlaczego tak się stało, że frekwencja zaczęła działać na korzyść PiS? Odpowiedź nie jest szczególnie skomplikowana i zaskakująca – działał efekt rozbudowanych programów socjalnych. Polacy szli do urn, bo po prostu żyło im się lepiej, czuli to w portfelach, jak mówią mądre głowy występujące w mediach. Bronili 500+, trzynastych emerytur, no i w ogóle sytuacja ekonomiczna do 2020 roku była najlepsza w dziejach III RP. Było o co się bić przy urnach, zwłaszcza w sytuacji, gdy PiS i telewizja Kurskiego non stop straszyli, skądinąd słusznie, że PO zabierze wszystko. Ba! Sama Po i jej zaplecze celebrycko-medialne mówiło wprost, że pracują na nierobów i pijaków głosujących na PiS, dlatego to się musi skończyć po przejęciu władzy. PiS miał prostą robotę propagandową do wykonania i wydatną pomoc ze strony największej partii opozycyjnej. W rzecz w tym, że jedno i drugie się zmieniło, Tusk zaczyna obiecywać benzynę po 5 złotych i pensję dla nauczycieli gdzieś tak w okolicy 7000 zł netto. Z kolei beneficjenci 500+ i trzynastej emerytury płacą takie rachunki za gaz, węgiel, prąd i paliwo, że dostają drgawek po zapewnieniach jak to żyje im się lepiej. Żyło się!

Dziś prawie wszystkie badania sondażowe pokazują odwrotną tendencję, im mniejsza frekwencja, tym mniejsza przewaga PiS nad PO. I chociaż do sondaży zawsze i wszędzie trzeba podchodzić z dużym dystansem, to akurat wskaźnik frekwencyjny całkowicie koresponduje z logiką procesu wyborczego. Ogromna grupa społeczna nie tylko nie ma się już o co bić, ale za zaistniałą sytuację gospodarczą kraju obwinia władzę. Rozpaczliwa próba przeniesienia odpowiedzialności na Putina, przy pomocy propagandowego neologizmu „putinflacja”, kompletnie się nie powiodła. Do tego stopnia był to ślepy strzał, że w ostatnim czasie Morawiecki i reszta polityków PiS przestała się tym neologizmem posługiwać. Największym problemem PiS jest dziś frekwencja wyborcza, bo nic tak nie pokazuje ilu Polaków straciło wiarę w to, że jest i będzie dobrze, jak deklarowana absencja w wyborach. Obecne badania pokazują, że próg 50% jest praktycznie poza zasięgiem i jeśli tak rzeczywiście będzie, to PiS z trzecią kadencją się pożegna.

Reklama

22 KOMENTARZE

 1. Oczywiście Kaczyński jest świadomy sytuacji opisanej w felietonie. W związku z tym, że większa część nadmiarowych zgonów to elektorat PiS, a wielu wyborców zostało zniechęconych przez covidowy zamordyzm i przywileje dla przesiedleńców, to kontynuowanie władzy po wyborach jest niemożliwe.

  Ale Kaczyński ma plan B. Według niego trzeba będzie doprowadzić kraj do takiego stanu, by można było wprowadzić stan wojenny, zawieszający ad calendas grecas wszystkie elementy demokracji. Będzie to tym łatwiejsze, że nasi zachodni sąsiedzi zrobią to samo. A później będzie Wielka Kompromitacja i powitamy z radością rząd światowy.

 2. Sa plusy ujemne ze PISowi wiele rzeczy nie wyszlo.
  Czy wiecie ze nadal nie minely 2-3 lata przewidziane na pandemie?
  Co by bylo gdyby dzis w Szwecji i na Bialorusi umarlo nadmiarowo 200 tys (per capita) a w Polsce symboliczne 5 tys?
  I co wiecej lockdown nie dewastowal gospodarki a nauka zdalna byla wysoce efektywna?

  PISiory wowczas dalej by wrzeszczaly o ludobojstwie w Szwecji, (gdzie nigdy nic szczegolnego sie nie działo) bronili zamykanych lasow, przeszkoli, kwarantanny zdrowych ludzi po 2 miesiace, kar 10 tys za jazde rowerem, poza kagancem na twarzy mozna byloby im założyć na szyje łancuch, a nawet naszczac do pyska.
  I tak do konca swiata i jeden dzien dluzej niz orkiestra Owsiaka bo kazde zycie jest bezcenne.

  Dzieki temu ze Nowogrodzka wymordowala (po czesci) 200 tys osob i doprowadzila do hiperinflacji, mozemy nornalnie zyc.

 3. W niedzielę szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego poinformował o kolejnych 10 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Bilans ten wzrósł do 2 679.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/7687498,szwecja-rosnie-bunt-ofiary-koronawirus-liberalne-panstwo-ludobojstwo.html

  Agata
  2020-05-04 22:47:12
  Szwecja – cywilizacja śmierci.

  krótko mówiąc
  2020-05-04 08:35:27
  Szwecja to stan umysłu

  jaity
  2020-05-03 18:16:22
  Przodownicy eugeniki, trudno się więc dziwić.

  ⚽miłan-ek🎃
  2020-05-03 19:28:25
  A więc klęska, skonczyli jak Białoruś.

  sferige
  2020-05-06 15:36:23
  Szwecja- 2020-05-06. Zarażonych: 23981, zgonów: 2941. To chyba domy starości już prawie puste. To takie państwo opiekuńcze – opiekuje się koronawirusem, aby miał pracę.

 4. ps

  Hucpa z UKRAINĄ pod bardzo wieloma wzgledami przypomina hucpe z wirusem.
  Covidem nie straszono tylko starszych bo rowniez pokazywano duszących sie i zdychajacych od braku oddechu mlodych ludzi.
  Forsujac wtedy zdradzieckie decyzje rowniez brano na litosc poslugujac sie najmlodszymi
  Jak teraz przy temacie Ukrainy.
  Braun chodzac se maski zabijal wszystkich i zdaniem np takiego Rozenka byl winny ze jakis maluch leży na OIOMie w Poznaniu czy gdzies tam

  wczoraj sprawdzilem statystyki angielskie ONS
  Omikron ponoc wariant duzo łqgodniejszy od mutacji brytyjskiej i indyjskiej, a spowodowal w analogicznym okresie wsrod dzieci wyraznie wieksze ilosci zgonow, hospiitalizacji ogolnych i na intensywanej terapii. Dodamy POMIMO szczepien
  w Polsce zapewne bedzie podobnie

  dzis juz nie ma ludobojstwa w Szwecji ani mordowania dzieci polskich poprzez brak kondomu na glowie czy pojscie do lasu

  bo dzis PISuarow interesuje tylko Ukraina i ukrianskie dzeci ktorym dano 500+
  co wiecej nawet nie sa siewcami smierci gdy siedza w przeludnionych klasach

 5. O frekwencję się zaczyna walczyć 2 miesiące przed wyborami. Czy PiS wygra czy nie to mi raczej zwisa. Ale nie wykluczam wygranej, zwłaszcza jeśli sypną groszem przed wyborami dla elektoratu socjalnego i emerytów. Wypierdolenie Kurskiego to błąd. Urbański ich kiedyś pogrzebał chcąd robić “wyważoną” telewizję.

 6. Jak na to wszystko to poparcie jest bardzo wysokie. Problem w tym, że to partia grająca po swojemu, nie biorąca jeńców. Z tego powodu ma słabą zdolność tworzenia koalicji. Jak to powiedział polityk PSL “kto by chciał się umawiać na randkę z modliszką”.
  Jakiś Hołownia z 9% będzie paniskiem w sejmie, PiS bez samodzielnej większości będzie zmasakrowany.
  Atutem PiS jest słaba opozycja. KO to straszne leniuchy, Lewica to katastrofa do siódmej potęgi.
  Konfederacja mogła poszaleć, zrobiła dobre wrażenie podczas koronki ale niestety zbudowała sobie nad głową sufit krytykując programy socjalne PiS. Strasząc odebraniem pięcsetplusów itp będą zawsze na +-10%, więcej nie podskoczą.
  Największym problemem partii rządzącej jest brak nowej twarzy na trudne czasy. Potrzebny ktoś empatyczny z chochlą zupy jak kiedyś Kuroń, coś podobnego.. jakaś dobrotliwa mamusia. Z całym szacunkiem dla premiera, który potrafi być bardzo aktywny i pracowity – podczas chudych lat ludzie zawsze będą mieć przed oczami miskę ryżu.

 7. Najbardziej w tej tragedii i komedii granej równocześnie, śmieszy fakt, iż pis sam na własną klęskę ciężko zapracował. Nie utraciliby poparcia, gdyby zajęli się, że się tak wyrażę, konsumowaniem owoców władzy. Mogliby sobie dokradać na boku, byle nie tyle co platforma i by się trzymali pewnie żłobu, przynajmniej przez następną kadencję.
  Nie musieli wchodzić w plandemię. Mogli ją utopić w swojskim urzędniczym pierdzielniku, w którym za nic, nikt, nigdy nie odpowiada. Nie wprowadzać szmat, że o reszcie łajdactw nie wspomnę. Nie straciliby wizerunkowo, bowiem zachód i tak ich skrajnymi konserwatystami i nacjonalistami nazywa.
  (Wielka szkoda, że ta ocena jest całkowicie fałszywa. Jakże bym się cieszył, gdyby choć odrobinę konserwatyzmu i nacjonalizmu pis wykazywał.)
  Po rozpoczęciu rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie mogli zwyczajnie ogłosić, że czekamy na wspólne, wypracowane w porozumieniu, stanowisko UE. Brukselskich pasożytów nic tak nie przeraża, jak perspektywa utraty części pieniędzy, które z zapałem ten administracyjny moloch rabuje. Wystarczyłoby powiedzieć, że przyjmiemy uchodźców, gdy tylko środki z USA i UE otrzymamy. Zachód, gadający bez przerwy o prawach człowieka, błyskawicznie milknie, kiedy wspomni się o kosztach takowej troski. Jeżeli ktoś chce przyjąć uciekinierów, niech to uczyni za własne pieniądze. Nie pojawiłby się problem osiedleńców posiadających większe prawa od Polaków.
  Pisowcy postąpili odwrotnie. Obdarzyli Ukraińców przywilejami, w tym zwłaszcza finansowymi, a to musi doprowadzić Polskę do bankructwa. O zgodzie na zielony ład nie chcę pisać, ponieważ jedynie wulgarne słowa mi do łba przychodzą.
  Nie kupuję argumentu pt. totalna opozycja robiłaby to samo.
  Rządzi pis, zatem ta partia ponosi odpowiedzialność za zrujnowanie naszej ojczyzny. Poza tym, zostali wybrani dlatego, aby działać inaczej niż po.
  Cóż, jako wyborca odsądzanej od czci i wiary konfy, wcześniej ugrupowań korwinowych, mam poczucie skrajnie gorzkiej satysfakcji.
  Pis, po, = jedno zło. My, “zaawansowane oszołomy”, niestety znów mieliśmy rację.

 8. Ufol. Przy zblizajacych sie wyborach prezydenckich najwazniejszym celem represjonowania ludzi przez PISowską Targowice bylo udawanie ze robia cos dobrego. Cena nie grala.
  Poza tym ci kretyni naprawde uwierzyli glupszym od siebie ze milicja bedzie lekarstwem na wszystko.
  Juz od jesieni 2020 mieli dane mobilnosci google ze restrykcje nie dzialaja, a i tak hucpe ciagneli dalej

  Dla efektu parunastu marnych procentow dewastowali wszystko. A dysproporcje zasobow szpitalnych w Europie to kilkaset procent
  Oni nawet dla 1% zrobiliby lockdown, zwlaszcza gdyby mialo im dzieki temu piknąć w sondażach
  Zrujnowali caly kraj i sa calkowicie bezkarni

  Kaczynski wczoraj mowil ze oni maja na wszystko bo PO kradla setki miliardow
  Prezio niech nie mysli ze jest taki cwany. Ksiazki do historii kiedys go opiszą

 9. @C
  “Oni nawet dla 1% zrobiliby lockdown, zwlaszcza gdyby mialo im dzieki temu piknąć w sondażach”

  Oni zrobia o wiele wiecej nawet jezeli nie piknie.
  Wydaje mi sie, ze zupelnie w tym calym komentatorskim bardachu przepada refleksja na temat natury wladzy.

  Otoz, moim zdaniem, natura ta jest uniwersalna w czasie i przestrzeni i lezy w niej poniewieranie “suwerena” poprzez wzbudzanie poczucia niepewnosci, zagrozenia i niedostatku oraz projekcja bariery silowej i kompetencyjnej oddzielajacej wladze od spoleczenstwa.

  Roznice programowe to dekoracja, w rzeczywistosci celem jest wladza sama w sobie i korzysci z niej plynace.

  Nie ma barbarzynstwa ani podlosci ktorej nie dopusci sie grupa trzymajaca wladze w sytuacji zagrozenia stanu posiadania i w sytuacji gdyby standardowe narzedzia kontroli okazaly sie nieskuteczne, obstawiam interwencje instytucji zewnetrznych.

  Nadzieja w chaosie, mam nadzieje, ze w rzadach panstw UE znajdzie sie wystarczajaco duzo fanatykow zeby storpedowac energetyczne porozumienie z Rosja.
  Zreszta na podobny obrot sprawy luczy chyba tez WP, coraz smielej manipuluje nastrojami na Zachodzie.

 10. Rotor.
  Lukaszenka nie poszedl w hucpe wlasnie dlatego ze sie bal utraty wladzy i “pomocy” wielkiego brata z Moskwy jak u nas po 1980 .
  Wielu pamieta jak Lukaszenka rozbil grupe Wagnera a malo kto wie ze usunal z Bialorusi kremlowskich dziennikarzy ktorzy dorabiali mu rogi ze nie walczy z grypką.
  Mowiac wprost oni zostali wy***rdolni bez zbednego tlumaczenia dlaczego tak sie stalo a pozytecznego idiote Ciechanouskiego nie raz zatrzymywano pod jakimis preteksami (jezdzil w kolko po Bialorusi i bredzil ze trzeba sluchac WHO)

  Lukaszenka nie walczyl z wirusem tylko zwolennikami sanitaryzmu, ktorzy byli glosni na roznych odcinkach. Wyrzucano z pracy, byly areszty na pare dni, a nawet stawiano ciezkie i zmyslone zarzuty typu korupcja.

  Doprawdzac kraj do ruiny tylko po to by pozniej metodami czysto silowymi utrzymywac wladze to czyste szalenstwo.
  Ale w sumie po PISiorach wszystkiego mozna sie spodziewac

  • @C.
   Z tego co widze, doprowadzenie kraju do ruiny lub nie w hierarchii wartosci nie zalapuje sie na podium.
   Dla uczciwosci nalezaloby dodac, ze nasilajacy sie teraz kryzys nie do konca jest wynikiem polityki obecnej ekipy, wynika ze splotu wielu czynnikow, majacych swoje zrodlo glownie w doktrynie ekonomicznej panstw Zachodu i rewolucji technologicznej i kulturowej ostatnich dziesiecioleci.
   Rodzimych politykow rozliczac mozna tylko z tego, jaka postawe obrali w obliczu tych wyzwan, a byla to postawa bierna, reakcyjna i majaca na celu wylacznie ugruntowanie wplywow zdobytych dzieki obietnicy realizacji interesow, racji stanu i obrony dziedzictwa Polskiego Narodu.
   Wedlug tych kryteriow oceny obecna ekipa jest jedna z najbardziej destrukcyjnych formacji politycznych w historii Polski.

 11. w sprawie filmu

  Nie mam satysfakcji bo ludzie sa zli przede wszystkim na ostatecznie wyniki a nie uzyte srodki. A to sa 2 rozne rzeczy.
  Czym rozni sie 15 umierajacych osob na wiosne 2020 od 15 umierajacyh osob obecnie?
  Niczym. Prawie niczym, bo kiedys ludzie umierali bo umierali a dzis umieraja bo mamy dlug zdrowotny

  Nie mam watpliwosci ze gdyby szczanie do pyska przecietnemu kowalskiemu dawalo jakies efekty to wiele osob nadal by to chwalio
  Ludziom sie nie dogodzi dlatego ludobojstwem bylo 3 tys covidow w Szwecji w maju 2020.
  Godzili sie na to by naszczac do pyska, godzili sie na hipernifacje, godzili sie na zadluzanie na wnuczka, godzili sie na to by byc traktowanym jak podludzie a wszystko co gorsza BEZTERMINOWO lub co najmniej na 2 lata
  Broniono nie tylko represji ale skrajnych represji jakich nie doswiadczyl zaden kraj skandynawsk.

  https://www.socialstyrelsen.se/globalassets/sharepoint-dokument/artikelkatalog/statistik/2021-3-7289.pdf
  Sredni wiek zmarlych na covid w Szwecji byl wyzszy niz srednia dlugosc zycia
  A gdyby nawet wynosil 40 lat to co? Mamy zaglodzic wszystkich do ostatniej miski ryzu? Odebrac im wszelkie podstawowe prawa?