Reklama

Arkadiusz Mularczyk liczył przez dwie kadencje i w końcu doliczył się „kwoty około”. Jak widać po samym tytule żartów nie ma, a gdy jeszcze dodam, że chodzi o mityczne reparacje od Niemiec, to już w ogóle robi się bardzo poważnie. Czy aby na pewno? Niestety nie, jest to jeden z tych tematów, który rzeczywiście był bardzo poważny, ale do czasu politycznego zaangażowania partii rządzącej PiS. O tym, że żadnych reparacji od Niemiec nie uzyskamy wiedzą w PiS wszyscy, zaczynając od Jarosława Kaczyńskiego, przez Mularczyka, który 7 lat kalkulował ile powinniśmy dostać, kończąc na Marku Suskim. I chociaż każdy rozsądny człowiek wie, że mamy do czynienia z grą polityczną, to trzeba to bez końca nazywać po imieniu, ponieważ kłamstwa z przestrzeni publicznej muszą być eliminowane lub przynajmniej piętnowane.

PiS się bawi polską historią i to tą najbardziej tragiczną, przecież mówimy o milionach ofiar i całych miastach obróconych w perzynę. Mówimy o poległych żołnierzach i pomordowanych cywilach, na ulicach, żywcem spalonych w stodołach i zagazowanych w obozach. Sięganie po tę świętość po to, żeby sobie dodać punktów wyborczych, co zresztą i tak się nie stanie, jest czymś wyjątkowo obrzydliwym i cynicznym. Mam pełne prawo do tej opinii co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze i w przeciwieństwie do polityków opozycyjnych zawsze uważałem, że reparacje dla Polski są czymś oczywistym i fakt, że żaden polski rząd nie miał odwagi się tym zająć, to kolejna tragedia. Po drugie, gdy PiS się tym zajął na początku pierwszej kadencji, w dobrej wierze wspierałem i ze wszystkich sił apelowałem o wsparcie. Dziś żal na to wszystko patrzeć i nie ma czego wspierać, ani też do kogo apelować. Reparacje to kolejne „wstajemy z kolan”. Politycy PiS pogadają sobie na spotkaniach wyborczych o abstrakcyjnych kwotach i przede wszystkim abstrakcyjnych wysiłkach rządu, potem skasują karty wyborcze i jeśli jakimś cudem utrzymają władzę sprawa znów ucichnie do czasu następnej kampanii.

Reklama

W tych warunkach, które mamy wręcz warto się zastanowić, czy skandaliczne wypowiedzi byłych ministrów spraw zagranicznych: Sikorskiego i Schetyny, nie są bardziej uczciwe, niż to, co robią politycy „dobrej zmiany”. Sikorski z Schetyną zdecydowanie występują przeciw polskiemu interesowi narodowemu, ich tezy o „rozliczeniu Niemiec z przeszłością”, to zwyczajne kłamstwa, ale przynajmniej nie pozostawiają złudzeń, że Polska jest w stanie cokolwiek od Niemców uzyskać. Reparacje od Niemiec były możliwe, jednak wymagało to gigantycznej pracy i konsekwencji przez wiele lat, tymczasem PiS przez wiele lat uprawiał polityczny teatr wyłącznie na wewnętrzne potrzeby polityczne. W Niemczech żaden poważny polityk i partia i nie traktowali wypowiedzi Kaczyńskiego i Morawieckiego inaczej niż śmiechem albo machaniem ręką. Każda procedura w międzynarodowym prawie jest skomplikowana i ciągnie się latami, w tym przypadku sprawa jest wyjątkowo skomplikowana i chodzi o gigantyczną kwotę, co oznacza, że należało zatrudnić najwyższej klasy fachowców z najdroższych światowych kancelarii, a nie posła Mularczyka.

Gdyby nawet Polsce nie udało się uzyskać reparacji, to przynajmniej wysiłki prawne, poparte konkretami, pozwalałby nam prowadzić skuteczną politykę i negocjacje z Niemcami w innych obszarach. Nic podobnego się nie stało i już się nie stanie, temat został całkowicie rozmyty i ostatecznie zamęczony. I te zniszczenia, jakich dokonał PiS, są nie do odrobienia. Choćby jakakolwiek inna ekipa rządząca wyrażała polityczną wolę i odwagę, aby się tym z pełną powagą zająć, to na zgliszczach pozostawionych przez PiS niczego nie uzyska. Kaczyński popełnił wiele politycznych błędów, większość z nich w ostatnich dwóch latach, ale ten błąd jest grzechem szczególnym, bo ociera się o profanację i kupczenie pamięcią historyczną. Nie da się tego spokojnie słuchać i spokojnie na to patrzeć, natomiast trzeba o tej kampanijnej propagandzie mówić całą prawdę i tylko prawdę.

Reklama

47 KOMENTARZE

 1. Kaczynski w przeszlosci zaplacil wysoką cene za zbijanie poparcia poprzez nastroje antyniemieckie
  ostatecznie dziadek z Werhmachtu to nie byl dobry dla niego interes, przynajmniej z mojego punktu widzenia

  i podobne, na plaszczyznie czysto politycznej, marne interesy robi od 2 lat probujac budowac poparcie polityczne fundujac rodakom najgorsze sku…nastwa, nie zapominajac ze Orban mial nas w swojej opiece

  w Szwecji jest kampania, temat covidu nie istnieje ku rozpaczy eksperta koronowego
  Rzad sie nie chwali, opozycja nie krytykuje ostatecznych wynikow (dla skrajnej prawicy sklonnej wczesniej do krytyki byloby to wrecz samobojstwem),
  po prostu temat grypki olano
  https://omni.se/granskaren-pandemin-har-glomts-bort-i-valrorelsen/a/7dXWJo

 2. Ewentualne reparacje należą się prawnemu następcy II Rzeczpospolitej, czyli przedwojennej Polski. Aby były wypłacone, obecne państwo musi udowodnić że jest tym prawnym następcą, a nie kontynuatorem PRL. Tu mogą pojawić się trudności i dlatego raczej nie powinniśmy liczyć na jakiekolwiek środki z tego tytułu.

 3. W sumie to można by się pokusić o wyrwanie czegoś. Najprostszym sposobem jest obiecanie pokaźnego procentu od tej kwoty Izraelowi na przykład 350mld (w końcu żydowskie ofiary na terytorium RP szły w miliony, nie wspominając o majątku). Wtedy lobby miałoby interes w przyłączeniu się do projektu a w naciskach są skuteczni. Polski majątek w Niemczech jest żaden natomiast niemiecki u nas ogromny… można by zagrozić nacjonalizacją :-). Grunt to znaleźć mocnego sojusznika i w tym temacie podpowiadam. Z resztą kiedyś Daniels albo inny Weiss coś takiego chlapnął “weźcie od Niemców”

  • Bardzo mądrze Pan odpowiedział smartboy’owi. Obiecanie Żydom tego że im damy jak Nam Niemcy dadzą, to byłby ogromny błąd polityczny. To byłoby przyznanie racji Izraelowi że im coś się od nas należy. A należy im się 1000 wagonów gruzu po ich kamienicach, i nic więcej.

 4. PO mówi, że reparacji żądać nie wypada, legendarny Piotr twierdzi, że reparacji nie da się uzyskać. Czyli w/w zgodnie wykonują tą samą robotę, każdy na powierzonym sobie odcinku. Dodatkowo Schetyna i Sikorski są niby uczciwi – skojarzenie z niejakim Michnikiem nazywającym Kiszczaka człowiekiem honoru narzuca się samo.

 5. Zacny wuj, a jak tam wyglada sprawa czołgów dla Polski? ich żądania nikt nie kwestionuje

  PIS to chłopaki które nie płaczą ale z nimi najwyzej mozna ubić muche w kiblu a nie dobry interes

  Waszyngton moze i dobry droga w temacie. Pamietam jednak ze tam Duda zalatwial nam szczepionki. Szczypawki bez UE bysmy zobaczyli zapewne pod koniec 2021 czyli po 5 lockdownie i prewnecyjnie jezdzacych czolgach przeciwko siewcom smierci (delta straszna mutacja)

 6. Hołownia napisał

  “Rozpętana przez PiS antyniemiecka nagonka jest haniebna, hańbą jest wykorzystywanie zdjęć zamordowanych przez Niemców dzieci, żeby utrzymać się u władzy w kraju, który się osobiście sponiewierało i doprowadziło na skraj ubóstwa.” — napisał Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

  Zgadzam sie co do tresci ale Hołownia niech nie opowiada bajek że w ostatnim czasie nie grał z PISem w jednej drużynie. Nawet w sprawie szmat na ryju na ulicy byl koalicjantem nowogrodzkich psycholi.

  Gdyby glupota byla scigana z urzedu i surowona karana, Hołownie w najlepszym wypadku czekałoby dożywocie

 7. Niestety PIS okazał się koniem trojańskim, jak napisała kiedyś Czarna Limuzyna

  “Czym się różni PIS od PO ?
  Jak do tej pory to rządy PiS są kataklizmem dla Polski. Takie są fakty.
  PiS okazał się gorszy od PO, co wcale nie oznacza, że PO nie może być jeszcze gorsze od PiS

   Od aktualnego PiS może też być gorszy przyszły PiS
  Dzięki takiemu straszakowi- straszenie PO, elektorat PiS zaakceptował dokładnie to, na co by się nie zgodził za rządów PO.

  Na tym polega manipulacja zbiorową świadomością. :PiS zgodził się na likwidację Polski w sposób całkowity, ale stopniowy, lecz nieodwołalny.
  PO optuje za natychmiastową likwidacją Polski i również nieodwołalnie.

  Różnica wynika z temperatury gotowania żaby – elektoratów PO i PiS !!! ”

  PS Moim zdaniem … Pinokio Morawiecki to człowiek globalistów i Klaus Schwaba, Yuval N. Harari z Światowego Forum Ekonomiczne. Zadaniem Morawieckiego jest osłabiane Polski poprzez dodruk pieniądza, zadłużanie i bankructwo państwa, a potem sprzedaż naszych dóbr ziem, lasów, strategicznych przedsiębiorstw zagranicznym koncernom.
  Grupa Trzymająca Władzę w Polsce cieszy się, że Polacy podzieleni na 2 plemiona Tutsi i Hutu, sorry PIS i PO, nawzajem się “wyrzynają”.

  Dzięki temu, ONI robią w ciszy wspaniałe interesy, rozkradają nasz kraj oraz uczestniczą w przygotowaniach do Wielkiego Resetu. NWO.
  PIS, PO i reszta partii TYKO ich MARIONETKI, Naprawdę rządzą ludzie stojący za ich plecami, czyli globaliści i banksterzy jak Morawiecki.

  http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/115-warto-poczytac-1-10-wrzesien-2022

 8. A dlaczego Kaczyński miałby nie kupczyć reparacjami? Wszak od 12 lat kupczy własnym bratem. Skoro przy koszuli bliższej ciału nie ma skrupułów, to dlaczego miałby je mieć w odniesieniu do emocji innych ludzi? Weście mnie nie rozśmieszajcie z tym oburzeniem na kaczora, który jest przewidywalny jak “Lato z radiem”.

 9. Wazne info
  PIS domaga sie by Niemcy zaplacili za ukrainskie zbrodnie

  zrodlo wiecej niż wiarygodne a uczciwosc czlowieka niepodwazalna
  tabelki z FB raczej nie wkleje
  ” Berlin ma nam zapłacić także i za ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, którego skalę oszacowano z niespotykaną dotąd w literaturze przedmiotu dokładnością. Precyzja podanej liczby (59 023) rzuca się w oczy zwłaszcza na tle innej, szacującej liczbę polskich żołnierzy zabitych przez Niemców na okrągłe 150 000″

 10. Od początku czułem niesmak i swoiste deja vu.
  Aż nagle sobie uprzytomnilem.

  Piotrek napisał felieton w stylu taniego szantażu moralnego ala Owsiak…
  Jak można kupczyć biednymi małymi dziećmi chorymi na raka..czyli PiS kupczy bezgranicznymi ofiarami polskiego narodu itd.

  Niedobrze mi się zrobiło.

  PiS wyliczył koszty, których z milionów prawnych….(!)
  powodów Niemcy nie poniosą…I nie wypłacą-
  “bo sowieci przy pomocy marionetkowrgo rządu PRL zrzekli się w 1953 na rzecz DDR…”

  Oczywiście można było “nie kupczyć” jak robiono to od ponad 30 lat i nie robić nic…
  I to byłoby szlachetne.?!

  Kompleksy..?

  Odszkodowania bez mrugnięcia okiem na poziomie finansowym, moralnym, politycznym domagają i będą się domagać Żydzi jeszcze przez tysiąc lat i na tym wygrywają.
  “Polacy niech milczą.
  Skoro do tej pory milczeli”.

  Uważam, że PiS robi to co powinno być zrobione od dawna ( uchwała sejmowa jest od ponad dekady…).
  I chwała mu za to.
  I tyle w tym temacie.

 11. W 2016r, gdy popierałem PiS ze wszystkich sił, byłem przekonany, że niema bardziej złodziejskiej i zdradzieckiej partii jak PO. Działalnosć kaczyńskiego, dudy i morawieckiego po 2018r udowodniła mi jak bardzo się myliłem. Temat “wyborów” i demokracji na Obszarze polskojęzycznym, uważam za zamknięty.

 12. Ja pamiętam był taki gościu jak “Gajowy Marucha” wszyscy tam komentowali komu była bliska Polska i wroga, okazało się, że to ruski agent .Może teraz tutaj zakotwiczyli i obrzydzają nam nasz kraj? Czytałam jak gospodarz pisał że ma “informatora” w PIS i dlatego tak trafnie pisał dzisiaj ma jakiego pytam?

 13. Teraz w temacie: Od czegoś trzeba było zacząć w sprawie reparacji od Niemiec . Wszystkie rządy nie widziały tematu zrobił to PiS jak potrafił. Na bazie tego teraz powinni zając się prawnicy ale nie z Polski bo tu zdrajców za dużo. Dzisiaj są tacy którzy to negują i jest mi wstyd za nich . Niemcy zniszczyli Polskę zabili niewinnych ludzi i jak czytam że my nie powinniśmy Niemcom zakłócać spokoju to pytam kim wy jesteście?
  Cały świat wczoraj dowiedział się prawdy o Niemcach i na czym wzbogacili się w przeszłości i nawet komentarze były trafne. Opozycja nasza jest opłacana przez Niemcy jedni, Ruskich drudzy i dlatego mamy to co mamy – czyli bieda i chaos…

 14. “O tym, że żadnych reparacji od Niemiec nie uzyskamy wiedzą w PiS wszyscy, zaczynając od Jarosława Kaczyńskiego, przez Mularczyka, który 7 lat kalkulował ile powinniśmy dostać, kończąc na Marku Suskim. (…) PiS się bawi polską historią i to tą najbardziej tragiczną, przecież mówimy o milionach ofiar i całych miastach obróconych w perzynę. Mówimy o poległych żołnierzach i pomordowanych cywilach, na ulicach, żywcem spalonych w stodołach i zagazowanych w obozach. Sięganie po tę świętość po to, żeby sobie dodać punktów wyborczych, co zresztą i tak się nie stanie, jest czymś wyjątkowo obrzydliwym i cynicznym. (…) Kaczyński popełnił wiele politycznych błędów, większość z nich w ostatnich dwóch latach, ale ten błąd jest grzechem szczególnym, bo ociera się o profanację i kupczenie pamięcią historyczną.”

  Konsekwencje tego, co zrobił teraz rząd PiS mogą być znacznie gorsze, niż się wydaje. Nie dość, że nie uzyska żadnych reparacji (co oczywiste), to na odchodne (utrata władzy w 2023 r.) podważy na płaszczyźnie prawno-międzynarodowej przynależność do Polski Ziem Odzyskanych.
  Cytując za str. Business Insider:
  “Istnieje bowiem dokument z 23 sierpnia 1953 r., w którym Warszawa formalnie zrzeka się swojej części reparacji od Niemiec. Równocześnie pod dokumentem nikt się nie podpisał, a protokół z posiedzenia Rady Ministrów, na którym dokument miał zostać przyjęty, podpisał jedynie Bolesław Bierut. Historycy wskazują, że w 1953 r. to nie Rada Ministrów, a Rada Państwa miała uprawnienia do zrzeczenia się reparacji. Do tego najprawdopodobniej dokument nie został wysłany do Bonn, a jego treść napisano w Moskwie i jedynie przywieziono do Warszawy.
  Jak jednak jeszcze w 2004 r. ostrzegał w opinii dla Sejmu ekspert od prawa międzynarodowego prof. Cezary Mik, zakwestionowanie tamtego oświadczenia ze względu na brak suwerenności Polski w tamtym okresie, może postawić pod znakiem zapytania wszystkie decyzje z okresu PRL. W tym normalizację stosunków z RFN, która poprowadziła do uznania granic na Odrze i Nysie Łużyckiej”.
  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/reparacje-od-niemiec-kaczynski-przywraca-temat-raportu-wciaz-nie-ma/pcnsdgt

  Mimo tak poważnych zagrożeń, jakie to posunięcie może w przyszłości sprowadzić na integralność terytorialną Polski, PiS i tak to zrobił, wiedząc że niczego, poza paroma punktami procentowymi w wyborach (a i to nie jest pewne) nie uzyska. Patrioci partii-karmicielki i własnych stołków, a nie Polski.

  • Zamiast pieprzyć o reparacjach, mogliby wymiksować Polskę z “zielonego ładu”, który podpisali. “Zieloną transformację” Polski sami oceniają na 2,5 biliona zł. (a jak na tyle oceniają, tzn. że będzie dużo więcej). Toż to straty zbliżone do drugowojennych. A potem jeszcze płacenie miliardów rocznie ad Kalendas Graecas za technologie wiatrakowo-atomowo-fotowoltaiczne Niemcom (tak, Niemcom!), Amerykanom, Duńczykom, Brytyjczykom, Kanadyjczykom, Norwegom i cholera wie komu jeszcze przez następne pokolenia Polaków. PiS nie tylko nie doprowadzi do uzyskania żadnych reparacji, ale wręcz przeciwnie – do płacenia przez nasz naród klimatystycznych kontrybucji naszym zachodnim “przyjaciołom” do końca świata.

 15. Zakotwiczenie u Niemca zaczyna uwierać, że tak Polskę atakujesz? Niemcy po tym raporcie utracą wiarygodność . Od zawsze mnie dziwiło jak Polak może być taki sprzedajny że wywalczył całując rączki i na kolanach obywatelstwo niemieckie lub zamieszkał tam dla kasy i klasy. Koniec z tym. Teraz świat widzi że to niczym się nie różni od Ruska – o tyle dzisiaj inaczej bo babcia Merkel sprowadziła przybyszów, którzy ich od środka rozwalą.

 16. obecne problemy Polakow w duzej czesci sa spowodowane tym ze PIS podejmowal takie a nie inne decyzje polityczne, motywowane wylacznie zbijaniem kapitalu politycznego a nie dobrem Polakow.
  Propaganda falszywego sukcesu byla wazniejsza niz tymczasowe spadki w sondazach.
  Teraz sie budzą z reką w nocniku. Tuba propagandowa nie jest juz efektywna a pomyslow brakuje. Nie pomaga wiele zwalanie wszystkiego na Tuska gdy rządzi sie 7 lat

  Reparacje w tym momencie to chwytanie sie brzytwy
  Znalezli sobie temat na przeczekanie wierzac naiwnie ze pozniej sytuacja w Polsce ktorą zdewastowali sie polepszy.
  PIS od 2 lat w sposob szczegolnie żeruje na antyinstynktach i glupocie stadnej. Nie dzieje sie obecnie nic czego nie przewidzial pan Piotr.
  Temat reperacji w tym wydaniu w ogole nie dotyczy reparacji.
  Przed wyborami pewnie wyskoczą z LGBT

  PIS siega rynsztoka. Niektorzy juz straszą ze PO odbierze bony weglowe haha.
  kiedys wkleje za jednym zamachem skrocoene wszystkie wazniejsze statystki surowcowe (Rosja dla UE) i lockdownowe (Szwecja i Bialorus).
  Nie oceniam czy to PIS zdrajcy czy tylko debile?

 17. Żydzi zawarli już sojusz z Niemcami. Właśnie dlatego połączyły się dwie polityki historyczne. Dzięki temu Teutoni mogą zrzucać na nas odpowiedzialność za ich zbrodnie z drugiej wojny światowej.
  Koszerni “hollywoodzcy czarodzieje” pracują wytrwale nad tabunami troglodytów, tzn. społeczeństwami demoliberalnego zachodu. Praktycznie już się udało temu motłochowi wtłoczyć do łbów hagadę o polskich nazistach i rycerskich Niemcach.
  Choćby powyższy fakt dowodzi tego, że przygotowania do akceptacji powołania do istnienia polinu, ewentualnie ukropolinu, idą pełną parą.
  Warto sięgnąć do mądrości najwybitniejszego umysłu, jeżeli chodzi o twórców polskiego nacjonalizmu i republikanizmu.
  Roman Dmowski napisał:
  “W polityce nie istnieją pojęcia słuszności i braku słuszności, a jedynie siły i braku siły.”
  Nie uzyskamy żadnych, należnych nam odszkodowań, jeżeli nie będziemy silni. Nikt nie negocjuje ze słabymi. Ostatnie dwa lata naznaczone fałszywą pandemią, uświadomiły mi, iż nie istnieje już liczny naród polski. Większość mieszkańców naszego kraju stanowi, trzymając się terminologii Dmowskiego, żywioł polski.
  Straciliśmy fundament naszej tożsamości, czyli umiłowanie wolności. Nie zapomnę szczucia na garstkę rozumnych, którzy nie uwierzyli w kowidową propagandę.
  Gdyby tkwił w nas, 1% odwagi naszych przodków, wówczas nie zostałby odpalony, na polskiej ziemi, plandemiczny obłęd.
  Nomen omen, zdrowe społeczeństwo, odrzuciło by tą brednię, a jeżeli by się władza upierała przy bezczelnym kłamstwie, to zostałaby wymieniona w trybie błyskawicznym.
  Jeśli ktoś miał w lutym jeszcze maleńkie złudzenia, to ukrainofilia i antyrosyjski amok poliniaków, musiały rozwiać ostatnie wątpliwości. Pomagamy, wydając dosłownie ostatnie pieniądze, naszym śmiertelnym wrogom.
  Poddaliśmy się globalistom, ponieważ mieszkańcy III RP są, w zdecydowanej większości, bezmyślnym nieświadomym swojej odrębności, prymitywnym tłumem.
  Najpierw należałoby odbudować naród. Dopiero wówczas można uprawiać realną politykę. Profesor Stanisław Żerko, historyk, znawca stosunków polsko-niemieckich, precyzyjnie opisał problem pt. jak powinniśmy dążyć do wypłaty zadośćuczynienia od RFNu.
  https://wprawo.pl/katarzyna-ts-reparacje-jako-wunderwaffe/
  Pis działa odwrotnie, zatem niczego nie uzyska. Chodzi im jedynie o tandetną propagandę w stylu;
  (No, myśmy chcieli te szwabskie reparacje wyciągnąć, ale się nam nie udało. Głosujcie na nas, bo Tusk, to by nawet o tym nie zagadał, a prezes Kaczyński, to co innego. On Niemcom przypomniał, żeby zapłacili. To nie jego wina, że Szkopy, to chamy som.)
  Sprawę największej wagi sprowadzili do poziomu jednego z pośród wielu pustych haseł partyjnej kampanii wyborczej.
  Poza głównym tematem felietonu;
  @Kłębek Nerwów
  Moim zdaniem tragizm sytuacji polega na tym, że zielony ład, o którym Pan napisał, jest trudny do wyobrażenia dla tzw. statystycznego Kowalskiego. Polacy czerpiący informacje z mediów głównego ścieku, naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, do jak potwornej nędzy, w krótkim czasie z resztą, ich ta szalona idea doprowadzi.

 18. Kto rządzi, zdrajcy czy idioci?

  Zyski Rosji w półroczu 2021/ procent dostaw dla UE
  Ropa 24.7 mld / 25%
  Gaz 15mld /48.4% (NORWEGIA 20.5%)
  Wegiel 2.1mld /46%

  1/3 zużycia gazu w Polsce to gospodarstwa domowe, przemysł ok. 20%, zakłady azotowe 15%, elektrociepłownie, rafinerie i przemysł petrochemiczny oraz handel i pozostałe usługi po 10%

  Gaz nie bedzie latwo zastapic bo Norwegia nie jest w stanie zwiekszyc wydobycia, wegiel nie byl warty świeczki zakazywac, z ropą WYDAJE SIE ze temat malo wazny – my sie obedziemy a Rosja i tak sobie opchnie komu innemu

  Nie ma nadmiernej śmiertelności w Szwecji
  Średnia długość życia, 2006-21:
  80,8 / 81 / 81,1 / 81,4 / 81,5 / 81,8 / 81,7 / 81,9 / 82,2 / 82,2 / 82,3 / 82,4 / 82,5 [[[ 83,1/82,4 ]]] 83,1
  spłaszczenie 2019+2020:
  80,8 / 81 / 81,1 / 81,4 / 81,5 / 81,8 / 81,7 / 81,9 / 82,2 / 82,2 / 82,3 / 82,4 / 82,5 [[[ 82,7+82,8 ]]] 83,1
  # 2019 nienaturalnie wysoki, anomalia (brak grypy itp.)

  BIAŁORUŚ, najmniej ograniczeń na świecie, najwolniejszy proces szczepień (Sinovac, Sputnik) w regionie, ourworldindata org
  2019 (max) – 134161, 2020 – 159349, 2021 – 158349 / nadmierna śmiertelność 19%
  BIAŁORUŚ, ourworldindata org inne szacunki, nadmierna śmiertelność 26%
  BIAŁORUŚ, dane skradzione przez hakerów, nadmierna śmiertelność 2020 – 21%, marzec 2021 – 30 000
  BIAŁORUŚ, raport WHO – nadmierna śmiertelność 20%

  Słowacja, największy ucisk w UE.
  2018 (max) – 54293, 2020 – 58089, 2021 – 73 461 / nadmierna śmiertelność 21%
  Słowacja, raport WHO – nadmierna śmiertelność 22%

  Rosja, 2018 – 1 827 827, 2020 – 2 124 479, 2021 – 2 445 509 / nadmierna śmiertelność 25%
  Rosja. Raport WHO – nadmierna śmiertelność 30%

  Lockdown efektywnosc.
  Obliczenia dla Szwecji w 2020 r. Krótkoterminowy efekt blokujący wynosi 38% – zgon, 75% – infekcja.

  1 fala zgonów nosicielskich bez blokady – 5795, szacunki z blokadą (63 dni) – 3573
  https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0249732

  38% to wartość teoretyczna:
  * Wiele innych badań pokazuje, że skuteczność blokowania (w UE) była jednorazowa (1 fala). Znacznie mniej później.
  * W Szwecji maski były rzadko używane
  Fala 1 – 1%, Fala 2 – 7%, Fala 3 – 9%, Fala 4 – 2%, Fala 5 – 8%
  Miejsca publiczne, skuteczność masek (infekcja) to „30% lub więcej”
  Wysoka skuteczność masek = niska skuteczność blokowania (netto)

 19. Zadnych reparacji nie bedzie, bo zaden marionetkowy rzad w Polsce o nie nie wystapi, albo raczej nie wystapi w sposob wlasciwy. No chyba, ze USA ma juz na tyle na pienku z Niemcami, bo fikaja, ze zamierza je podporzadkowac i spowoduje,ze marionetkowy rzad polski wystapi o cos. Ale nawet jesli poprze, to pieniadze pojda na amerykanskie technologie zbrojeniowe, ktore i tak sa przestarzale i calkowicie kontrolowane przez USA i na pomoc Ukrainie. Powiem szczerze, ze taka ewentualna opcja bedzie dla Polski grozniejsza niz cokolwiek innego, bo moze oznaczac, ze USA i Niemcy umowia sie oddac Polske na kolejny kraj frontowy z Rosja. Czyli,ze wybuchnie u nas wojna. Jednak ta nie wybuchnie dopoki dostatecznie nie nakupimy amerykanskiej broni…. PIS jest taka sama marionetka jak i poprzednicy od 45 roku i mam nadzieje, ze w sprawie reparacji klamia, dokladnie tak jak mowi Piotr.

 20. Po prawie ośmiu latach rządów tych “patriotów” (czyich?) już powinniśmy się chyba czegoś o ich sposobie działania nauczyć?
  Czy dalej nic?
  Otóż podnoszenie tematu reparacji i wciąganie do tego Izraela ma na celu TYLKO i WYŁĄCZNIE pośrednie oficjalne przyznanie, że Izraelowi od Polski coś się należy.
  Inaczej mówiąc – typowa charakterystyczna perfidia i tyle.

 21. Prawda jest taka, że Polski Sejm w roku 2004 zobowiązał polskie władze uchwałą do żądania od Niemiec odszkodowań za straty poniesione na skutek niemieckiej agresji i okupacji.
  Uchwałę poparl Sejm od lewa do prawa od Millera po Tuska.

  Przygotowania do ogłoszenia raportu trwały 5 lat.
  Cały świat mówi o raporcie.
  Od Chin i Korei…po wszystkie media amerykańskie i europejskie.

  Jak to się nie liczy i zasługuje na głupawą krytykę…zamiast jednoznacznego wspólnego stanowiska wszystkich Polaków to jest z nami rzeczywiście źle.
  Po raz kolejny mam wrażenie, że Kurka miesza…z przekory by mieszać.
  Czy są jednak jakieś granicę?

 22. graczu, niezaszczepic sie to żaden pryszcz

  byc przeciwniekiem tej calej hucpy to dopiero jest osiagniecie
  gospodarza milo sie czytalo od poczatku

  w marcu 2020 wyslalem komus smsa ze trwa holocaust Polakow a pseudopozycja bierze w nim udzial

  smiali sie, teraz ja sie smieje z nich choc nam wszystkim do śmiechu nie powinno byc

 23. @corintians
  “Niezaszczepić się to żaden pryszcz”, powiedz to setkom tysięcy ludzi którzy potracili dorobek całego życia, stracili pracę, znajomych, trafili do skorumpowanej do cna “służby zdrowia”, poniżani i traktowani jak trędowaci, itd, itd, itd.. Co do Gospodarza bloga, to jestem obecny na tym blogu od 9ciu lat, tylko dlatego, że Gospodarz jest taki, jaki jest. Osobiście jestem głęboko wdzięczny gen. Flynnowi, za te słowa. Pozdrawiam.

 24. apropos sluzby zdrowia to cos sprawdzilem

  Szumowski klocil sie ze mamy tyle samo lekarzy co zachod ale nie wazne sa liczby
  Mnie interesowalo ile mamy wzgledem 2000 gdy bylo chyba jeszcze normalnie
  https://pulsmedycyny.pl/polska-ma-najmniej-lekarzy-w-calej-unii-europejskiej-977230
  i otoz liczba lekarzy wynosi …….. tyle co mielismy
  Normalnie curwy w domu polecialy jak to odczytalem, slyszac jednoczesnie ze ktos w rodzinie musial robic USG prywatnie bo panstwowo termin na 2023
  Starzenie populacji postepuje ale nie to okolicznosci istotnie wazna CALOSCIOWO. Specjalizacje typowe dzieciece tez nie dzialaja jak kiedys. Nawet do okulsty nie mozna sie dostac

  a przypomne, liczba lekarzy ciagle ta sama a naklady na sluzbe zdrowia wzrastaja

  ja tam sie nie znam ale chyba warto sie zastanowic czy 200 tys umarlo bo tak mialo byc (jak na Bialorusi) czy ich czesciowo zamordowano jak pisze uparcie gospodarz

 25. odnosnie filmu
  Panie Piotrze, Dostalem miesiac temu od szwedzkiej rady zdrowia maila zwrotnego jak w ogole mozliwy spadek dlugosci zycia skoro wiek zmarlych na covid był WYŻSZY niz srednia dlugosc zycia

  tak, bo covid zabijal u nich starszych niz ci co byli w potencjalnym wieku do umierania

  Medellivslängd är ett indexmått det vill säga ett resultat av en beräkning som tar in alla dödsrisker i 1-åriga åldersgrupper för hela befolkningen ett visst år. Så även de äldre i befolkningen tas med i måttet för ett visst år.
  Eftersom de äldre dog i större utsträckning under pandemin var dödsriskerna i dessa åldersgrupper högre än det vanliga, och det påverkade beräkningen av medellivslängd. Generellt kan man säga att högre dödsrisker leder till lägre medellivslängd. Men det allra vanligaste om man kollar över en liten längre tidsperiod är att dödsriskerna minskar över tid (och att medellivslängd ökar).

 26. Wg “Ukraińskiej Prawdy” gdy w kwietniu była szansa na negocjacje pokojowe między UKR a FR, to pojawił się Borys Johnson i to storpedował: “Według źródeł Ukraińskiej Prawdy bliskich Zelenskiemu, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który pojawił się w stolicy niemal bez ostrzeżenia, przywiózł dwa proste przesłania. Pierwszy – że Putin jest zbrodniarzem wojennym, należy na niego naciskać, a nie z nim negocjować.

  A drugi jest taki, że nawet jeśli Ukraina jest gotowa podpisać z Putinem jakieś porozumienia o gwarancjach, to oni [Wielka Brytania i USA] nie są. Stanowisko Johnsona było takie, że kolektywny Zachód, który jeszcze w lutym sugerował, że Zelenskyy powinien się poddać i uciec, teraz poczuł, że Putin nie jest tak naprawdę tak potężny, jak sobie wcześniej wyobrażali, i że oto pojawiła się szansa, aby go “przycisnąć”.”
  https://greatgameindia.com/ukraine-russia-peace-deal/

 27. porownanie tego dokturka do Jaruzela sprawilo ze boli mnie brzuch ze smiechu

  obecnie 91 procent żołnierzy podległych DGRSZ jest zaszczepionych dwiema dawkami przeciwko COVID-19 – dodaje płk Pidek.
  http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/36362?t=Wojskowa-pomoc-w-czasie-pandemii

  gracz twierdzi ze wielu ludzi zmuszano do szczepien
  A chyba nikt nie ma watpliwosci ze zdrowe jak kon wojsko szczepilo sie dobrowolnie by nie umarli na katar a maski ktore nosili na przestrzeni otwartej uratowaly ich od meczarni pod respiratorem.

  gdyby nie wojsko i milicja mielibysmy trupy na ulicach co zauwazyl na niedawnej konwencji prezes Kaczynski