Reklama

W bardzo krótkim rysie filozoficznym, jednozdaniowy, można napisać, że człowiek zawsze poszukiwał idealnej recepty na życie doczesne i to lepsze po śmierci. Od oddawania czci bożkom i totemom, przez wychwalanie i strach przed żywiołami, aż po najbardziej ucywilizowaną formę wiary, czyli religię. Spośród wszystkich dużych religii, najszerzej pojęte chrześcijaństwo najprościej oddaje to, co jest i powinno być dla człowieka święte. Zdaję sobie sprawę, że publikowanie tak banalnych zdań w Internecie natychmiast spotyka się odruchowymi reakcjami domorosłych „filozofów” i „historyków”, z płonącymi stosami, rozpasaniem kleru i najnowszą akcją propagandową pedofilia to zboczenie księży.

Niespecjalnie się tym przejmuję, mam dla takich myślicieli dwa słowa pozdrowienia – wypad pajacu i przechodzę do sedna. Z bardzo dużego dystansu, jaki do religii mają ateiści, mogę bez żadnych zobowiązań i uprzedzeń zauważyć fundament chrześcijaństwa, którym jest nic innego jak szacunek dla człowieka: nienarodzonego, żywego i nieżyjącego. Dekalog, z pominięciem przykazań ściśle odnoszących się do wiary, jest najprostszym i uniwersalnym kodeksem, zawierającym w sobie wszystkie pozostałe szczegółowo rozpisane prawa człowieka. Bez względu na światopogląd, żaden człowiek, o ile chce się nazywać człowiekiem, nie zakwestionuje takich zasad jak: nie kradnij, nie zabijaj, nie kłam. Proste, przejrzyste, zrozumiałe dla każdego i jednocześnie bardzo trudne do wykonania w czasie codziennych ludzkich zmagań. Takie drogowskazy dopiero wówczas okazują się fundamentem, a nie banałem, gdy człowiek całkowicie się pogubi.

Reklama

Innym doskonałym wskaźnikiem humanizmu chrześcijaństwa są święta, obchodzone przez wierzących i niewierzących. Teologiem nie jestem, dlatego nie będę pisał o wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Świętami Wielonocnymi, ale dla mnie zwykłego śmiertelnika dwa wspomniane Święta i Dzień Wszystkich Świętych to chrześcijaństwo i humanizm w pastylce. Boże Narodzenie oddaje cześć fenomenowi narodzin, dla każdego człowieka, nawet dla takiego, który urodził się w stajence i zamiast łóżeczka wystrojonego w kokardy pierwsze chwile życia spędził w żłobie. Wielkanoc jest misterium śmierci, ale w rzeczywistości symbolizuje lepsze życie po życiu, o ile to na ziemi człowiek przeżył godnie. Dzień Wszystkich Świętych rozumiem bardzo podobnie, z tą różnicą, że w tym dniu żyjący wspominają zmarłych, którzy nie zmartwychwstali, a żyją w pamięci bliskich.

Nic nowego, nic oryginalnego w tych paru akapitach się nie znajduje, jednak na tym właśnie polega cała siła prostoty, połączonej z mistyką, co razem składa się na głęboki humanizm pozwalający przetrwać, jak również mobilizować ludzi do czynienia i szanowania dobra. Istnieje wiele innych porządków moralnych, świeckich i religijnych, lepiej lub gorzej podpowiadających jak żyć, jednak fenomen chrześcijaństwa polega nie tylko na prostocie, równie ważny jest uniwersalizm. Dekalog i symbolika chrześcijańskich świąt jest czytelna pod każdą szerokością geograficzną i dla wszystkich ludzi, bez wzglądu na to, czy wierzą, czy nie wierzą, czy gardzą albo szydzą. Magia chrześcijańskich świąt ciągle działa, dekalog nadal obowiązuje we wszystkich kodeksach.

Odpowiada mi taki porządek rzeczy, tym bardziej, że wbrew wszelkim postępowym histeriom, nigdy jako ateista nie czułem się ofiarą „inkwizycji”, przeciwnie dzień w dzień chcą mnie spalić na stosie kapłani tolerancji. Czuję się bezpiecznie i rozsądnie w kulturze chrześcijańskiej, zapalenie znicza na grobach bliskich mój rozum łączy z oddaniem szacunku zmarłym, a nie z emisją CO2. I chociaż nie wszystko akceptuję, nie wszystko mogę uznać za swoje, to zdecydowanie lepiej mi w chrześcijańskim „ciemnogrodzie”, niż w postępowym domu wariatów, w którym gardzi się człowiekiem przed życiem, za życia i po śmierci. Potrzebne są takie dni, aby sobie kolejny raz przypomnieć kim jesteśmy i czym możemy się stać.

Reklama

32 KOMENTARZE

 1. MK nakreslił W swoim

  MK nakreslił W swoim felietonie bardzo piękny obraz. Niestety w wojnie cywilizacji postępowy dom wariatów zaczyna wygrywać. Powoli uzyskują przewagę liczebną, nawet w Polsce. Tęczowe lewactwo codziennie zdobywa jakiś przyczółek.

  Jezus pytał czy znajdzie jeszcze jakąkolwiek wiarę gdy powtórnie przyjdzie. Kiedyś dziwiłem się czytając ten fragment Pisma, zanik wiary wydawał się niemożliwy. Teraz w dobie masowej apostazji widać że to proroctwo się spełnia. Czyżby Jego przyjście byłoby tak bliskie?

 2. MK nakreslił W swoim

  MK nakreslił W swoim felietonie bardzo piękny obraz. Niestety w wojnie cywilizacji postępowy dom wariatów zaczyna wygrywać. Powoli uzyskują przewagę liczebną, nawet w Polsce. Tęczowe lewactwo codziennie zdobywa jakiś przyczółek.

  Jezus pytał czy znajdzie jeszcze jakąkolwiek wiarę gdy powtórnie przyjdzie. Kiedyś dziwiłem się czytając ten fragment Pisma, zanik wiary wydawał się niemożliwy. Teraz w dobie masowej apostazji widać że to proroctwo się spełnia. Czyżby Jego przyjście byłoby tak bliskie?

 3. No i dodatek dla takich jak

  No i dodatek dla takich jak @Bart.

  Arkadiusz B. i cała ta grupa wokół Banasia, promowana i wspierana przez Banasia, nie wzięła się przecież znikąd. PiS powinien swojego uwikłania w postkomunizm bardzo głęboko się wstydzić, a wydaje się – sądząc po @Barcie – że absolutnie się nie wstydzi. Śmieci w rodzaju Banasia w dalszym ciągu znajdują swoich obrońców, między innymi w botach głęboko antypolskich i być może izraelskich o nazwie @Bart:

  https://www.youtube.com/watch?v=xipK6HAnq4w

  Czas najwyższy z całym tym brudem postsowieckim, otaczającym dzisiaj PiS (na który głosowałem, bo jest przecież w tej partii bardzo wielu polskich patriotów) skończyć. I to skończyć definitywnie, panie Bart.

   

   

   

  • Dzięki ludziom że Służby

   Dzięki ludziom że Służby Celnej i Krajowej Administracji Skarbowej uniknięto wypływu z Polski setek miliardów złotych, które następnie rozdano Polakom pod postacią programu 500+. Atak na Banasia rozpoczął nijaki Bertold Kittel, który kiedyś zniszczył Szeremietiewa, co umożliwiło Komorowskiemu pozbycie się patrzącego mu na ręce współpracownika. To kilka faktów. Niektórzy wrogowie Polski są bardzo zadowoleni z niszczenia etosu polskich organów skarbowych, bo mają nadzieję że może w przyszłości pieniądze będą płynąć do nich, a nie do jakiś tam Polaków. Atak na Banasia to zapewne dopiero początek demontażu polskiej skarbówki. Na razie wszystkie wysunięte przeciwko niemu zarzuty są geremkowskimi "faktami prasowymi". Na pańskim miejscu zastanowiłbym się czy warto uczestniczyć w tej nagonce.

   Czy już zasłużyłem na tytuł izraelskiego bota?

   • Absolutnie Pan nie zasłużył

    Absolutnie Pan nie zasłużył na żadną negatywną nazwę.

    Wskazuję jedynie na Arkadiusza B. i jego życiorys. Spróbował Pan się zapoznać? Proszę się przy okazji zapoznać z doniesieniami na temat wyłudzeń VAT przez ekipę otaczającą Banasia, także na temat niejasnych źródeł pochodzenia majątku Banasia. To wszystko powinno być wyjaśnione do bólu. Do bólu, to znaczy dokładnie wprost przeciwnie, niż to co zrobił Antoni Macierewicz (esbecka legenda lat osiemdziesiątych) z wyjaśnieniem zagadki zbrodni 10.04.2010.

    Antoni Macierewicz, to również – podobnie jak Marian Banaś – prominentny dzialacz Prawa i Sprawiedliwości. 

     

     

     

     • Nie sądzę, żeby w książce

      Nie sądzę, żeby w książce Piątka było cokolwiek interesującego, zwłaszcza na temat Macierewicza. Piszę o sowieckiej legendzie Macierewicza lat osiemdziesiątych na podstawie własnych przeżyć i własnych doświadczeń. Jestem świadkiem tamtych lat i wydarzeń. Proszę pytać, o ile jest Pan zainteresowany.

       

       

       

       

     • Wszyscy na salon24 wiedza kim

      Wszyscy na salon24 wiedza kim ty jestes – ruska onuco!

      Przy*walesalo sie to tutaj i obraza Polakow!

      A won ruskie onuce!!!

    • Moze tylko tak wstepem ,

     @ marektomasz                                                                                                                                                                                                                                                    Moze tylko tak wstepem , Antoniego Macierewicza spotykalem czasami na zjazdach Solidarnosci w Gdansku , blizej poznalem go w Obozie Internowanych – Nowy Lupkow,  Musze przyznac ze osobiscie mam do Antoniego szacunek.

     Teraz mam pytanie. Jezeli Antoni Macierewicz byl SB-cka legeda z lat osiemdziesiatych to dlaczego nie stal sie bogatym jak wielu innych ktorzy z tymi SB -kami wspolpracowali ?  Czy czlowiek na uslugach SB bylby w stanie rozwalic WSI jak i napisac raport o tych dzialaniach sluzb ? 

     Mysle ze wiele odpowiedzi na tego typu zarzuty wyjasnia jak dzialaly-dzialaja sluzby w RP w ksiazkach Wojciecha Sumlinskiego i majora Tomasza Budzynskiego .

     • @Mister

      @Mister

      "Jezeli Antoni Macierewicz byl SB-cka legeda z lat osiemdziesiatych, to dlaczego nie stal sie bogatym jak wielu innych ktorzy z tymi SB -kami wspolpracowali?"

      Bo przestałby być legendą. Nie sądzę, żeby Antoni Macierewicz współpracował z SB w takim znaczeniu, jak agent Bolek w latach 70-tych. Myślę jedynie, że umożliwiono mu "ucieczkę" z internowania żeby mógł prowadzić swoją działalność i że pozwalano ową działalność nagłaśniać. Z początku lat osiemdziesiątych pamiętam tekst Macierewicza postulujący zawarcie sojuszu pomiędzy podziemną "Solidarnością", Kościołem oraz LWP. Zna Pan ten tekst? Można się dzisiaj z tym tekstem gdzieś zapoznać?

      "Czy czlowiek na uslugach SB bylby w stanie rozwalic WSI jak i napisac raport o tych dzialaniach sluzb?"

      Powtórzę – nie sądzę, żeby Antoni Macierewicz był na usługach SB. Mam zdanie o Macierewiczu podobne do zdania wygłoszonego przez śp. prof Wolniewicza:

      https://www.youtube.com/watch?v=QjkFNHq2kgs

      Co do rozwiązania WSI i sposobu, w jaki to się odbyło, mam swoje hipotezy. Myślę, że była zgoda najważniejszych służb specjalnych na świecie – izraelskiej, amerykańskiej, rosyjskiej i niemieckiej – na takie działanie Antoniego Macierewicza. Gdyby takiej zgody nie było, nie byłoby też pana Antoniego z nami.

       

   • ”Jeżeliby się okazało, że

    ”Jeżeliby się okazało, że Szeremietiew jest niewinny, będzie to oznaczało koniec mojej kariery politycznej, bo jako człowiek honoru nie będę mógł pełnić funkcji publicznej". /Bronisław Komorowski, 2001/

    W 2011 roku Sąd RP uznał, że Romuald Szeremietiew jest niewinny…

 4. No i dodatek dla takich jak

  No i dodatek dla takich jak @Bart.

  Arkadiusz B. i cała ta grupa wokół Banasia, promowana i wspierana przez Banasia, nie wzięła się przecież znikąd. PiS powinien swojego uwikłania w postkomunizm bardzo głęboko się wstydzić, a wydaje się – sądząc po @Barcie – że absolutnie się nie wstydzi. Śmieci w rodzaju Banasia w dalszym ciągu znajdują swoich obrońców, między innymi w botach głęboko antypolskich i być może izraelskich o nazwie @Bart:

  https://www.youtube.com/watch?v=xipK6HAnq4w

  Czas najwyższy z całym tym brudem postsowieckim, otaczającym dzisiaj PiS (na który głosowałem, bo jest przecież w tej partii bardzo wielu polskich patriotów) skończyć. I to skończyć definitywnie, panie Bart.

   

   

   

  • Dzięki ludziom że Służby

   Dzięki ludziom że Służby Celnej i Krajowej Administracji Skarbowej uniknięto wypływu z Polski setek miliardów złotych, które następnie rozdano Polakom pod postacią programu 500+. Atak na Banasia rozpoczął nijaki Bertold Kittel, który kiedyś zniszczył Szeremietiewa, co umożliwiło Komorowskiemu pozbycie się patrzącego mu na ręce współpracownika. To kilka faktów. Niektórzy wrogowie Polski są bardzo zadowoleni z niszczenia etosu polskich organów skarbowych, bo mają nadzieję że może w przyszłości pieniądze będą płynąć do nich, a nie do jakiś tam Polaków. Atak na Banasia to zapewne dopiero początek demontażu polskiej skarbówki. Na razie wszystkie wysunięte przeciwko niemu zarzuty są geremkowskimi "faktami prasowymi". Na pańskim miejscu zastanowiłbym się czy warto uczestniczyć w tej nagonce.

   Czy już zasłużyłem na tytuł izraelskiego bota?

   • Absolutnie Pan nie zasłużył

    Absolutnie Pan nie zasłużył na żadną negatywną nazwę.

    Wskazuję jedynie na Arkadiusza B. i jego życiorys. Spróbował Pan się zapoznać? Proszę się przy okazji zapoznać z doniesieniami na temat wyłudzeń VAT przez ekipę otaczającą Banasia, także na temat niejasnych źródeł pochodzenia majątku Banasia. To wszystko powinno być wyjaśnione do bólu. Do bólu, to znaczy dokładnie wprost przeciwnie, niż to co zrobił Antoni Macierewicz (esbecka legenda lat osiemdziesiątych) z wyjaśnieniem zagadki zbrodni 10.04.2010.

    Antoni Macierewicz, to również – podobnie jak Marian Banaś – prominentny dzialacz Prawa i Sprawiedliwości. 

     

     

     

     • Nie sądzę, żeby w książce

      Nie sądzę, żeby w książce Piątka było cokolwiek interesującego, zwłaszcza na temat Macierewicza. Piszę o sowieckiej legendzie Macierewicza lat osiemdziesiątych na podstawie własnych przeżyć i własnych doświadczeń. Jestem świadkiem tamtych lat i wydarzeń. Proszę pytać, o ile jest Pan zainteresowany.

       

       

       

       

     • Wszyscy na salon24 wiedza kim

      Wszyscy na salon24 wiedza kim ty jestes – ruska onuco!

      Przy*walesalo sie to tutaj i obraza Polakow!

      A won ruskie onuce!!!

    • Moze tylko tak wstepem ,

     @ marektomasz                                                                                                                                                                                                                                                    Moze tylko tak wstepem , Antoniego Macierewicza spotykalem czasami na zjazdach Solidarnosci w Gdansku , blizej poznalem go w Obozie Internowanych – Nowy Lupkow,  Musze przyznac ze osobiscie mam do Antoniego szacunek.

     Teraz mam pytanie. Jezeli Antoni Macierewicz byl SB-cka legeda z lat osiemdziesiatych to dlaczego nie stal sie bogatym jak wielu innych ktorzy z tymi SB -kami wspolpracowali ?  Czy czlowiek na uslugach SB bylby w stanie rozwalic WSI jak i napisac raport o tych dzialaniach sluzb ? 

     Mysle ze wiele odpowiedzi na tego typu zarzuty wyjasnia jak dzialaly-dzialaja sluzby w RP w ksiazkach Wojciecha Sumlinskiego i majora Tomasza Budzynskiego .

     • @Mister

      @Mister

      "Jezeli Antoni Macierewicz byl SB-cka legeda z lat osiemdziesiatych, to dlaczego nie stal sie bogatym jak wielu innych ktorzy z tymi SB -kami wspolpracowali?"

      Bo przestałby być legendą. Nie sądzę, żeby Antoni Macierewicz współpracował z SB w takim znaczeniu, jak agent Bolek w latach 70-tych. Myślę jedynie, że umożliwiono mu "ucieczkę" z internowania żeby mógł prowadzić swoją działalność i że pozwalano ową działalność nagłaśniać. Z początku lat osiemdziesiątych pamiętam tekst Macierewicza postulujący zawarcie sojuszu pomiędzy podziemną "Solidarnością", Kościołem oraz LWP. Zna Pan ten tekst? Można się dzisiaj z tym tekstem gdzieś zapoznać?

      "Czy czlowiek na uslugach SB bylby w stanie rozwalic WSI jak i napisac raport o tych dzialaniach sluzb?"

      Powtórzę – nie sądzę, żeby Antoni Macierewicz był na usługach SB. Mam zdanie o Macierewiczu podobne do zdania wygłoszonego przez śp. prof Wolniewicza:

      https://www.youtube.com/watch?v=QjkFNHq2kgs

      Co do rozwiązania WSI i sposobu, w jaki to się odbyło, mam swoje hipotezy. Myślę, że była zgoda najważniejszych służb specjalnych na świecie – izraelskiej, amerykańskiej, rosyjskiej i niemieckiej – na takie działanie Antoniego Macierewicza. Gdyby takiej zgody nie było, nie byłoby też pana Antoniego z nami.

       

   • ”Jeżeliby się okazało, że

    ”Jeżeliby się okazało, że Szeremietiew jest niewinny, będzie to oznaczało koniec mojej kariery politycznej, bo jako człowiek honoru nie będę mógł pełnić funkcji publicznej". /Bronisław Komorowski, 2001/

    W 2011 roku Sąd RP uznał, że Romuald Szeremietiew jest niewinny…

 5. Wszystkich Świętych to

  Wszystkich Świętych to wspomnienie tych co zostali już zbawieni, również tych bezimiennych. Zaduszki to wspomnienie naszych bliskich zmarłych. Bardzo Polskie to Święta gdzie wyraża się szacunek dla zmarłych nawet wrogów. – taka jest Nasza Tradycja. W przeciwieństwie  do innych narodów, nawet tych chrześcijańskich. Przykład Trumpa o śmierci przywódcy IS jest dosadny

 6. Wszystkich Świętych to

  Wszystkich Świętych to wspomnienie tych co zostali już zbawieni, również tych bezimiennych. Zaduszki to wspomnienie naszych bliskich zmarłych. Bardzo Polskie to Święta gdzie wyraża się szacunek dla zmarłych nawet wrogów. – taka jest Nasza Tradycja. W przeciwieństwie  do innych narodów, nawet tych chrześcijańskich. Przykład Trumpa o śmierci przywódcy IS jest dosadny

 7. Zobaczcie co zrobił komuch

  Zobaczcie co zrobił komuch Balcerowicz:
  Pamiętajmy o Piotrze Szczęsnym i jego przesłaniu do nas. Niech potężnieje!
  https://twitter.com/LBalcerowicz/status/1190216184173486080

  Zadałem pytanie: 
  Dlaczego Żydzi nie lubią uprawiać ziemi? Wiesz wnuczku?
  Takie pytanie zadał mi kiedyś mój dziadek. Nie wiedziałem. A wy wiecie?

  A chciałem teraz napisać: 
  Dlaczego nad trumną katolika mowią "z prochu jesteś, w proch się obrócisz",
  a nad trumną komunisty "z pi#du wyszoł i w p#zdu paszoł"?
  I już nie zdążyłem, bo właśnie zablokowali mi TT i muszę zweryfikować nr telefonu, więc chwilowo nie mogę pisać. Ale WY możecie….

 8. Zobaczcie co zrobił komuch

  Zobaczcie co zrobił komuch Balcerowicz:
  Pamiętajmy o Piotrze Szczęsnym i jego przesłaniu do nas. Niech potężnieje!
  https://twitter.com/LBalcerowicz/status/1190216184173486080

  Zadałem pytanie: 
  Dlaczego Żydzi nie lubią uprawiać ziemi? Wiesz wnuczku?
  Takie pytanie zadał mi kiedyś mój dziadek. Nie wiedziałem. A wy wiecie?

  A chciałem teraz napisać: 
  Dlaczego nad trumną katolika mowią "z prochu jesteś, w proch się obrócisz",
  a nad trumną komunisty "z pi#du wyszoł i w p#zdu paszoł"?
  I już nie zdążyłem, bo właśnie zablokowali mi TT i muszę zweryfikować nr telefonu, więc chwilowo nie mogę pisać. Ale WY możecie….