Reklama

My się uczymy, choć „oni” nadal bredzą swoje, pod niezmienną propagandę. Zabawa jak nie kijem go to pałką trwa nieustannie i widać to na każdym kroku. Jeśli tylko Polska zaczyna walczyć o swoje, zawsze i wszędzie powtarza się to samo kłamstwo – nasza pozycja w świecie zmalała do zera, jest katastrofalna. Metodą uwiarygodnienia tej szytej blagi jest wypracowany sposób komentowania na jedno kopyto. Gdy prezydent Andrzej Duda jedzie na jakieś spotkanie i nie zabiera głosu, to… „pokazuje jak Polska jest słaba”. Gdy prezydent nie jedzie na spotkanie, to…„pokazuje jak Polska jest słaba”. Gdy prezydent zaprasza do Polski prezydenta USA, to… „pokazuje jak Polska jest słaba” i skłócona z Europą dlatego musi szukać przyjaciół za oceanem. I tak dalej i tak bez końca.

Obojętnie, co na arenie międzynarodowej zrobi prezydent albo rząd, wszystko jest „wykluczeniem Polski”, „okazaniem słabości”, „kompromitacją”. Przy tych wszystkich „ocenach” nigdy nie są brane pod uwagę racjonalne argumenty, obiektywne okoliczności, trwa nieustanne deprecjonowanie nie tyle PiS, ale Polski „pisowskiej”. Jest tego kłamliwego bełkotu tak wiele, że bardzo trudno się przebić z najprostszą i najbardziej oczywistą prawdą, ale na szczęście prawda sama się pokazuje i to bardzo wyraźnie. Napisałem, że prawda się pokazuje, bywa jednak tak, że kłamstwo się chowa i życie toczy się normalnie. Dwa tytułowe odniesienia do konkretnych wydarzeń doskonale pokazują tę świeżą wartość w polskiej rzeczywistości. Łatwiejsza do skomentowania jest wizyta Komisji Weneckiej, zaproszonej prywatnie przez szczecińskiego lekarza Tomasza Grodzkiego i od tego zacznę.

Reklama

Cóż my tu mamy? Dla 99,99% Polaków kompletnie anonimowych ludzi z całego świata. Bułgar, Szwed, Włoch, ktoś tam jeszcze, przyjechali do Polski, żeby porozmawiać o „naszej młodej demokracji”. Jeszcze 5 lat temu mielibyśmy z tej wizyty żółte paski TVN na żywo, byłby to temat dnia, a już nie daj Boże zlekceważenie komisji przez Sejm i rząd zostałoby objęte jedna wielką histerią. Jak jest dziś? TVN rzecz jasna coś tam marudzi, ale to jedyny komentarz do tego, że sejm i rząd RP nie mają zamiaru spotykać się z KE, bo mają swoje zajęcia. Polacy w Internecie i tym bardziej w realnym świecie kompletnie się tym nie ekscytują. Jeden dyżurny „KODziarz” nie wyszedł na ulicę, by bronić „ten kraju” przed „Polexitem”. Lekki szmerek medialny, bez żadnego odzewu, co kiedyś było nie do pomyślenia, dziś jest normą. Dość powiedzieć, że w 2015 roku nawet cześć polityków PiS miała głęboki kompleks „międzynarodowych instytucji” i skończyło się to zaproszeniem Komisji Weneckiej przez Waszczykowskiego. Było i na szczęście minęło.

Jeszcze mocniej widać szacunek dla samych siebie w decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który odmówił udziału w sponsorowanych przez Kreml uroczystościach „wyzwolenia Auschwitz”. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ wprost przekłada się na stosunki międzynarodowe i to z kim? Jeśli w pakiecie mamy, Żydów, Rosję Radziecką, a w tle Niemcy i Francję, no to Polska jest tak „wykluczona”, że strach. O takich „wykluczeniach” natychmiast pisze „cała światowa prasa” i tak dalej. Co faktycznie się dzieje po tym, jak Andrzej Duda odrzucił zaproszenie? No właśnie nic, nie licząc rytualnych pogawędek „ekspertów” w TVN24, które giną w lawinie innych tematów. Pokazujemy Żydom i innym światowym graczom, że nie będziemy brać udziału w szopce, po czym nie pojawia się jeden poważny komentarz, że Polska znów pokazuje „antysemityzm”. Czyż nie pięknie i normalnie, na co tak długo przyszło nam czekać?

Wygląda to naprawdę nieźle, w każdym razie o niebo lepiej niż w 2015 i nawet później, gdy daliśmy się ograć i zaszantażować w sprawie ustawy o IPN. Ciężko było patrzeć na te wszystkie polskie delegacje, które de facto jechały na dywanik do Izraela. W końcu postawiliśmy się raz, drugi, trzeci, co zawsze jest trudne i kosztuje sporo zdrowia, ale procentuje i w tej chwili taki gest jak olanie radzieckich obchodów w Izraelu nic nie kosztuje i jeszcze daje satysfakcję. Do ideału jeszcze sporo brakuje, ale postęp jest i to wyraźny, co warto pochwalić i wydobyć z propagandowej sieczki.

Reklama

28 KOMENTARZE

 1. Powoli największym wrogiem

  Powoli największym wrogiem marszałka Grodzkiego stają się.. Dziennikarze. Dobrze zauważyłem?

  Ambasador Izraela kilka razy palnal coś w rodzaju "Yad Vashem" to autonomiczna instytucja i Państwa Izrael nie interesuje co oni organizują. To po co się tam pchamy?

 2. Powoli największym wrogiem

  Powoli największym wrogiem marszałka Grodzkiego stają się.. Dziennikarze. Dobrze zauważyłem?

  Ambasador Izraela kilka razy palnal coś w rodzaju "Yad Vashem" to autonomiczna instytucja i Państwa Izrael nie interesuje co oni organizują. To po co się tam pchamy?

  • Rrzeczywiście Grodzkiemu może

   Rzeczywiście Grodzkiemu może być szkoda tych 'prywatnie zarobionych' pieniędzy. Mogło by przecież zabraknąć na rozwój naukowy medyków w jego szpitalu. A ci z KW jak sobie pojeżdżą taksówkami za własne ojro, to drugi raz nie dadzą się w takie maliny wpuścić.

   Można tylko obstawiać zakłady, kto sobie boleśniej strzelił w kolano? Putin z Kantorem, czy Grodzki?

  • Rrzeczywiście Grodzkiemu może

   Rzeczywiście Grodzkiemu może być szkoda tych 'prywatnie zarobionych' pieniędzy. Mogło by przecież zabraknąć na rozwój naukowy medyków w jego szpitalu. A ci z KW jak sobie pojeżdżą taksówkami za własne ojro, to drugi raz nie dadzą się w takie maliny wpuścić.

   Można tylko obstawiać zakłady, kto sobie boleśniej strzelił w kolano? Putin z Kantorem, czy Grodzki?

 3. Ciekawe, że mają tam być:

  Ciekawe, że mają tam być: reprezentujący "Rosję Radziecką, a w tle Niemcy i Francję". Coś pięknego! Inicjator agresji (Stalin knuł aby mieć wojnę w Europie), agresor i tchórzliwy dureń który sprawił, że agresja była możliwa! Francuzów najlepiej scharakteryzował Keitel który przy podpisywaniu kapitulacji spytał Francuskiego generała czy podpisze się on pod obu stronami traktatu. Prezydent nie powinien jechać i basta. Teraz nawet jeśli byłby zaproszony. Wyślemy przedstawiciela? Polska delegacja obowiązkowo z czerwonym trójkątem i P oznaczeniem więźnia Polaka. Może jakiś żyjący więźniowie? Albo ich potomkowie? Może ktoś taki powinien przeczytać Polskie wystąpienie! Jeśli będzie. Bardzo czekam na pierwszego Polaka który poprosi o likwidację jego drzewa w Jad-Washem w ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata! Jeśli to miejsce jest tak wykorzystywane politycznie to wstyd w tym brać udział!

  • Tak, są jeszcze żyjący

   Tak, są jeszcze żyjący więźniowie niemieckich oprawców. Żyje jeszcze chociażby moja mama, więźniarka obozu Ravensbruck od której  dużo się nasłuchałem, jak Niemcy byli katowani i gnębieni przez więźniów, biedacy. Teraz potomkowie i przedstawiciele tych bydlaków organizują spęd w ich obronie.Na chwilę obecną najgorsze,co mogą zrobić Polacy, to wysłać tam swojego przedstawiciela bez prawa głosu. A tak właśnie zapowiedział główny dywersant MSZ. Czyli tak, nie jedzie Prezydent Duda i bardzo słusznie, ale z drugiej strony "wyślemy przedstawiciela" Proste pytanie, po jaki ch..?

   • Może Polski przedstawiciel

    Może Polski przedstawiciel powinien jakoś obrzowo pokazać w jakiej sytuacji Rosja nas chce ustawić? Np. powinien zostać przywieziony jak Hannibal Lecter? Koniecznyn jest przypomnienie o tym, że za wiki : "

    W całkowitej liczbie ofiar obywatele polscy wiary żydowskiej stanowili od 2 700 000[4] do 3 000 000[5], z czego około 500 000[5] zginęło w gettach i obozach pracy, 200 000 Żydów polskich zamordowały oddziały Einsatzgruppen. 1 400 000[4] do 1 800 000[5] spośród ogólnej liczby pomordowanych Żydów to ofiary obozów zagłady. Wojnę przetrwało ok. 500 000, w tym jedynie 100 000 Żydów pod okupacją niemiecką[5].

    Podobnie duże straty miały miejsce wśród nieżydowskiej populacji polskiej. Szacuje się, że łączne straty śmiertelne słowiańskiej ludności polskiej pod okupacją niemiecką wyniosły ok. 2 770 000 osób[2][6]. Do grupy tej nie dolicza się ofiar zbrodni sowieckich na terenach włączonych po 1939 roku w granice ZSRR, a także nie uwzględnia ona ofiar zbrodni UPA na Wołyniu. " Z tych oficjalnych szacunków wynika również, że w latach 1939–1945 – na skutek działań wojennych i podczas okupacji – spośród każdego tysiąca przedwojennych obywateli II Rzeczypospolitej zginęło 220 osób (dla porównania: USA – 2,9, Belgia – 7, Wielka Brytania – 8, Francja – 15, Holandia – 22, ZSRR – 116) ."  "

    Dokładne oszacowanie ofiar wśród obywateli polskich w czasie niemieckiej okupacji sprawiła naukowcom po zakończeniu II wojny światowej duże trudności ze względu na rozproszone dane oraz fakt, że wiele z tych zbrodni odbywało się w tajemnicy i często nie były ujawniane opinii publicznej. Miały one charakter planowej, metodycznej akcji eksterminacyjnej o charakterze czystek etnicznych. Gubernator Generalnego GubernatorstwaHans Frank, powiedział w jednym z wywiadów dla nazistowskiej gazety Völkischer Beobachter:

    „Gdybym o każdych siedmiu rozstrzelanych Polakach chciał rozwieszać plakaty, to w Polsce nie starczyłoby lasów na wyprodukowanie papieru na takie plakaty”, „Polska nie śmie nigdy więcej powstać!”.

    Zdaje się jest o czym wspominać. Bo na zachodzie kwestia strat Polski jest białą plamą o czym pisał R.C. Lukas w książce „Zapomniany Holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939−1944”. Za co mu się dostało: " Faktem jest, że autor książki Zapomniany Holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939−1944 sporo zaryzykował, nadając jej właśnie taki tytuł." Bo ważne jest tyllko to jedno ludobójstwo!

 4. Ciekawe, że mają tam być:

  Ciekawe, że mają tam być: reprezentujący "Rosję Radziecką, a w tle Niemcy i Francję". Coś pięknego! Inicjator agresji (Stalin knuł aby mieć wojnę w Europie), agresor i tchórzliwy dureń który sprawił, że agresja była możliwa! Francuzów najlepiej scharakteryzował Keitel który przy podpisywaniu kapitulacji spytał Francuskiego generała czy podpisze się on pod obu stronami traktatu. Prezydent nie powinien jechać i basta. Teraz nawet jeśli byłby zaproszony. Wyślemy przedstawiciela? Polska delegacja obowiązkowo z czerwonym trójkątem i P oznaczeniem więźnia Polaka. Może jakiś żyjący więźniowie? Albo ich potomkowie? Może ktoś taki powinien przeczytać Polskie wystąpienie! Jeśli będzie. Bardzo czekam na pierwszego Polaka który poprosi o likwidację jego drzewa w Jad-Washem w ogrodzie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata! Jeśli to miejsce jest tak wykorzystywane politycznie to wstyd w tym brać udział!

  • Tak, są jeszcze żyjący

   Tak, są jeszcze żyjący więźniowie niemieckich oprawców. Żyje jeszcze chociażby moja mama, więźniarka obozu Ravensbruck od której  dużo się nasłuchałem, jak Niemcy byli katowani i gnębieni przez więźniów, biedacy. Teraz potomkowie i przedstawiciele tych bydlaków organizują spęd w ich obronie.Na chwilę obecną najgorsze,co mogą zrobić Polacy, to wysłać tam swojego przedstawiciela bez prawa głosu. A tak właśnie zapowiedział główny dywersant MSZ. Czyli tak, nie jedzie Prezydent Duda i bardzo słusznie, ale z drugiej strony "wyślemy przedstawiciela" Proste pytanie, po jaki ch..?

   • Może Polski przedstawiciel

    Może Polski przedstawiciel powinien jakoś obrzowo pokazać w jakiej sytuacji Rosja nas chce ustawić? Np. powinien zostać przywieziony jak Hannibal Lecter? Koniecznyn jest przypomnienie o tym, że za wiki : "

    W całkowitej liczbie ofiar obywatele polscy wiary żydowskiej stanowili od 2 700 000[4] do 3 000 000[5], z czego około 500 000[5] zginęło w gettach i obozach pracy, 200 000 Żydów polskich zamordowały oddziały Einsatzgruppen. 1 400 000[4] do 1 800 000[5] spośród ogólnej liczby pomordowanych Żydów to ofiary obozów zagłady. Wojnę przetrwało ok. 500 000, w tym jedynie 100 000 Żydów pod okupacją niemiecką[5].

    Podobnie duże straty miały miejsce wśród nieżydowskiej populacji polskiej. Szacuje się, że łączne straty śmiertelne słowiańskiej ludności polskiej pod okupacją niemiecką wyniosły ok. 2 770 000 osób[2][6]. Do grupy tej nie dolicza się ofiar zbrodni sowieckich na terenach włączonych po 1939 roku w granice ZSRR, a także nie uwzględnia ona ofiar zbrodni UPA na Wołyniu. " Z tych oficjalnych szacunków wynika również, że w latach 1939–1945 – na skutek działań wojennych i podczas okupacji – spośród każdego tysiąca przedwojennych obywateli II Rzeczypospolitej zginęło 220 osób (dla porównania: USA – 2,9, Belgia – 7, Wielka Brytania – 8, Francja – 15, Holandia – 22, ZSRR – 116) ."  "

    Dokładne oszacowanie ofiar wśród obywateli polskich w czasie niemieckiej okupacji sprawiła naukowcom po zakończeniu II wojny światowej duże trudności ze względu na rozproszone dane oraz fakt, że wiele z tych zbrodni odbywało się w tajemnicy i często nie były ujawniane opinii publicznej. Miały one charakter planowej, metodycznej akcji eksterminacyjnej o charakterze czystek etnicznych. Gubernator Generalnego GubernatorstwaHans Frank, powiedział w jednym z wywiadów dla nazistowskiej gazety Völkischer Beobachter:

    „Gdybym o każdych siedmiu rozstrzelanych Polakach chciał rozwieszać plakaty, to w Polsce nie starczyłoby lasów na wyprodukowanie papieru na takie plakaty”, „Polska nie śmie nigdy więcej powstać!”.

    Zdaje się jest o czym wspominać. Bo na zachodzie kwestia strat Polski jest białą plamą o czym pisał R.C. Lukas w książce „Zapomniany Holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939−1944”. Za co mu się dostało: " Faktem jest, że autor książki Zapomniany Holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939−1944 sporo zaryzykował, nadając jej właśnie taki tytuł." Bo ważne jest tyllko to jedno ludobójstwo!

 5. wybiórcza pozwoliła mi

  wybiórcza pozwoliła mi dzisiaj przeczytać art. " Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu"

  czyli coś jest na rzeczy i to cos bardzo Złego!

  i w związku z tym PYTANIE:

  Czy przepisy które dały możliwość Podwyższania opłat za parkowanie miastom

  to czy w tych przepisach jest coś takie ze

  na Mieszkańców SPP* (zameldowanym/zamieszkującym**) można nałożyć co miesięczną opłatę? podatek? ("haracz") za posiadanie samochodu tzn za parkowanie w miejscach "publicznych" np przy drodze ?

  czy cos takiego jest w tych przepisach / noweli?

  *strefy płatnego park

  **Trzeba udowodnic

   

   • Na drogach gminnych, czyli

    Na drogach gminnych, czyli miejskich (a nie wojewódzkich i krajowych) oplaty uchwalają Rady Miast, ale pomysłodawcą jest zwykle wójt/burmistrz/prezydent. Stosowne pretensje trzeba więc zgłaszać do uchwałodawców i pomysłodawców miejscowych (to są tzw. opłaty lokalne).

 6. wybiórcza pozwoliła mi

  wybiórcza pozwoliła mi dzisiaj przeczytać art. " Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu"

  czyli coś jest na rzeczy i to cos bardzo Złego!

  i w związku z tym PYTANIE:

  Czy przepisy które dały możliwość Podwyższania opłat za parkowanie miastom

  to czy w tych przepisach jest coś takie ze

  na Mieszkańców SPP* (zameldowanym/zamieszkującym**) można nałożyć co miesięczną opłatę? podatek? ("haracz") za posiadanie samochodu tzn za parkowanie w miejscach "publicznych" np przy drodze ?

  czy cos takiego jest w tych przepisach / noweli?

  *strefy płatnego park

  **Trzeba udowodnic

   

   • Na drogach gminnych, czyli

    Na drogach gminnych, czyli miejskich (a nie wojewódzkich i krajowych) oplaty uchwalają Rady Miast, ale pomysłodawcą jest zwykle wójt/burmistrz/prezydent. Stosowne pretensje trzeba więc zgłaszać do uchwałodawców i pomysłodawców miejscowych (to są tzw. opłaty lokalne).