Prześlij dalej:

Trudno się silić na oryginalność, gdy widać to, co widać. Opera mydlana trwa w roli Hamleta dla ubogich niezmiennie występuje „marynarkowy” Junckera i kelner Merkel, w Polsce znany jako polityczny troll. Jest jednak pewna okoliczność, która wyróżnia tę produkcję od pozostałych oper mydlanych, otóż tandetny melodramat Tuska reżyseruje życie, nie sam Tusk, co nawinie zakłada wielu publicystów. „Król Europy” najzwyczajniej w świecie sam nie wie, co z nim będzie i permanentny stan niewiedzy połączony ze strachem sprzedaje publice jako rozterki „zbawcy narodu”.

Kalendarz polityczny zdradza Tuska na każdym kroku, a jego fałszywy charakter jeszcze bardziej. 20-21 listopada odbędą się wybory na szefa EPP, w których Tuska kandyduje i jest to dla niego idealna fucha, jakiś tam prestiż i absolutnie nic do roboty. Z takiej okazji nie zrezygnuje na pewno i będzie trzymał dla siebie tę opcja do końca, co oznacza, że w najbliższym czasie nie może zadeklarować udziału w wyborach prezydenckich. Mniej pamiętliwym przypomnę, że hamletyzowanie Tuska to nic nowego, przecież dokładnie tak samo było, w przypadku jego drugiego startu w wyborach prezydenckich, kiedy ostatecznie wysłał do „pilnowanie żyrandola” safandułę chodzącego „środkiem polskiej drogi”. Przed wyjazdem do Brukseli, Tusk też zapewniał, że nie ma większego honoru niż bycie premierem Polski i to dla niego jest najważniejsze.

Dziś mamy dokładnie to samo, co najmniej dwie opcje do wyboru, z czego jedna to cieplutka i pewna posada, druga to ryzykowanie wszystkim. Nie ma sensu bawić się w prorokowanie, co zrobi Tusk, skoro on sam tego nie wie i daję za to głowę, tu i teraz Tusk nie ma pojęcia, w którą stronę pójść, żeby się najlepiej ustawić. Natomiast można z duża precyzją powiedzieć, jakie czynniki zdecydują o ostatecznym losie Tuska. Przede wszystkim oferta z zagranicy, wszyscy mówią o szefie EPP, ale nikt nie wie, czy Merkel nie ma dla Tuska rezerwowej oferty, czy może jest odwrotnie i „Mutti” zmusi swojego kelnera do udziału w polskich wyborach prezydenckich. Podstawowa rzecz to tanie poczucie satysfakcji Tuska, tanie czyli takie, które nie będzie wymagało większego ryzyka. Takie kryterium wskazuje na przyjęcie oferty wyłożonej na talerzu i wyklucza start w ciężkiej kampanii prezydenckiej, ale…

W polityce jeden dzień może wywrócić plany i karierę, dlatego Tusk w tej chwili niczego nie jest pewien i czeka na rozstrzygnięcie, co z kolei w całości wyjaśnia jego „chciałabym, ale się boję”. Jednym słowem, Tusk nie dlatego urządza nudny i irytujący teatrzyk, bo tak sobie wymyślił i wyreżyserował, ale dlatego, że nie ma innego wyjścia. Główny problem polega jednak na tym, że to wszystko widzą ludzie, ci z partii, ci z zaplecza medialnego, w końcu sam elektorat. Efekt jest taki, że niegdysiejszy „rycerz na białym koniu” został piechotą dogoniony przez białogłowę Kidawę-Błońską. Skoro sondaże prezentowane przez TVN wskazują na kilkuprocentową różnicę pomiędzy „wielkim” Tuskiem i kobietą, o której jeszcze 3 miesiące temu nikt poważanie nie myślał, jako kandydatce na prezydenta, to trudno o bardziej bolesne podsumowanie realnej pozycji Tuska.

Strony

Źródło foto: 
25050 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

9 (liczba komentarzy)

 1. Albo Niemcy przepchną Tuska na szefa EPP, albo uznają że ta karta jest już całkowicie zgrana i nie przepchną. W obydwu przypadkach będziemy mieli do czynienia z grą wewnętrzną w PO - być może z udziałem Tuska w przypadku drygim (?) -  o nominację na kandydata w wyborach prezydenckich, w których największym faworytem wydaje się Kidawa - Błońska.  

  W kandydaturę Tuska w wyborach prezydenckich nikt przytomny już nie wierzy. Przeciwko Andrzejowi Dudzie staną Kidawa-Błońska, Kosiniak - Kamysz, Adrian Zandberg oraz jeden porządny i patriotyczny profesor (Konfederacja). Problem pojawi się dopiero w drugiej turze i o tym powinien pomyśleć PiS już dzisiaj.

   

 2. Obawiam się że przeciwko Dudzie stanie człowiek namaszczony przez Sorosa, występujący pod flagą zjednoczonej opozycji oraz kandydat Konfederacji. Ciekawe będzie, kogo w drugiej turze poprze konfederacyjny elektorat.

 3. Tusk, za to co zrobił wolnej Polsce, zasługuje w pełni na obecny los Wałęsy. Niech się ubiera w koszulkę OTUA, wylewa swoje frustracje przez internet i bywa na trzeciorzędnych imprezach. Niech widzi jak ci, którzy uważali go za ważnego przyjaciela odwracają się od niego, bo już nic nie może załatwić. Ot, taka równia pochyła.

  Mam też nadzieję że prezydentura jak i obiecana przez Merkel fucha będą poza jego zasięgiem.

 4. Jeżeli politycy niemieccy zmusza Tuska do objecia funkcji szefa EPP, to będzie znaczyło że wytypowali go na stanowisko Prezydenta tenkraju. 

 5. Jeśli tusk dostanie od swoich niemieckich mocodawców polecenie służbowe i stanie do wyborów,to te wybory wygra.Nie będę mojej tezy udowadniał (za dużo pisaniny),przypominam tylko rozmach finansowania przez niemców kampanii wyborczej PO w 2007 roku.Małe litery użyte celowo.

 6. Są jeszcze wyborcy. Nad nimi Niemcy nie panują...

 7. Każde "wybory" w 3rp,to mniejsze lub większe oszustwo.Podziwiając pańską wiarę w 3rp,zadziwiony,pozdrawiam.

 8. avatar

  Faktycznie, ma bardzo duże szanse wygrać. Ale z "globalnych" względów może się wywrócić, chyba?

 9. avatar

  Lubię chodzić po cmentarzach. Moja refleksja na temat cmentarzy jest taka, że trzeba zważać na czas, bo czas to wszystko sprawia. Chodząc po cmentarzach widzę "przesunięcie w czasie". Ludzie, którzy leżą w grobach mieszkali w domach te kilkadziesiąt, lub więcej lat temu, teraz żywi mieszkają w domach a za kilkadziesiąt lat oni będą leżeć w grobach, a w domach będą mieszkać ich dzieci i wnuki. I tak cmentarz pokazuje, że naszym życiem jest CZAS, który się skończy, ale dopóki trwa, trzeba go wypełniać treścią solidną i znaczącą. Życie samo z siebie nie ma sensu, nabiera sensu wtedy, gdy sens się weń włoży. Sens w swoje życie każdy musi włożyć sam, i takie jest nasze zadanie na ziemskie istnienie. Damy radę!

 10. Strony