Stażystka z KPRM kolejny raz sponiewiera Rzeplińskiego – lubię tę odcinkową komedię

Prześlij dalej:

W ciągu niecałego roku sejm przegłosował trzecią wersję ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Mało kto pamięta, że wszystkie trzy zdaniem prezesa Rzeplińskiego były niekonstytucyjnie, łącznie z tą pierwszą, którą Rzepliński z posłami PO napisał. Mówię o trzech niekonstytucyjnych ustawach, bo wyrok w sprawie tej ostatniej jest formalnością, zresztą starym zwyczajem został ogłoszony w mediach. Po zwołaniu tajnego posiedzenia, co wprawdzie jest dopuszczalne, ale Bóg jedyny wie, czemu miało służyć, prezes Rzepliński przedstawił pozostałym 9 sędziom swoją wykładnię. W ogóle nie będzie rozpatrywana konstytucyjność ustawy. Trybunał na mocy wcześniejszego wyroku, dotyczącego poprzedniej ustawy PiS, uzna za obowiązującą ustawę PO. Prezes Rzepliński rozciągnął rzymską zasadę res iudicata (powaga rzeczy osądzonej) jak swoje stare kalesony i tą kazuistyką postanowił w ekspresowym tempie wrzucić ustawę do kosza. Nim się pośmiejemy z Rzeplińskiego warto poświecić kilku słów samej zasadzie res iudicata, ponieważ jest to jedna z fundamentalnych regulacji prawnych, która nie pozwala sądom wyrządzić krzywdy obywatelowi. Mądrze i tajemniczo się to nazywa, ale rzecz sprowadza się do prostej i powszechnie znanej reguły. Nie można sądzić dwa razy w tej samej sprawie. Trudno sobie wyobrazić wymiar sprawiedliwości, który nie byłby związany zasadą res iudicata, oznaczałoby to wprost, że można na przykład w nieskończoność wrzucać na wokandę Łączewskiego, sprawę Mariusza Kamińskiego. Mało tego, po odbyciu wyroku, czy wykonaniu wyroku cywilnego lub administracyjnego, obywatel mógłby stanąć jeszcze raz przed sądem i ponownie odpowiadać za ten sam czyn.

Widać zatem, że Rzepliński powołał się na bardzo mądrą zasadę tylko zrobił to po swojemu –głupio i bez związku. Res iudicata w przypadku takich dokumentów może występować jedynie wówczas, gdy treść ustawy jest IDENTYCZNA z treścią, która wcześniej została uznana za niekonstytucyjną. W każdym innym przypadku mamy do czynienia z całkowicie nowym dokumentem, a żeby było śmieszniej, dokładnie tak przebiega proces legislacyjny. Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny, to znaczy czym się powinien zajmować, bo zajmuje się kompromitowaniem samego siebie. Trybunał bada konstytucyjność przepisów prawa i gdy stwierdza, że jakieś zapisy są niekonstytucyjne, to wskazuje je do poprawki. Następnie przepisy poddawane są korekcie i albo nikt nie składa ponownego wniosku do TK albo są badane raz jeszcze przez TK. Co to oznacza? Ano tyle, że słynna ustawa, gdzie kontrowersyjne były dwa słowa „lub czasopisma”, trafiłaby do TK w identycznej postaci, naturalnie po usunięciu „lub czasopisma”. Mamy wówczas całkiem nowy przepis prawny i TK bez żadnej łaski musi ponownie zająć się rozpatrzeniem wniosku. A co zrobił Rzepliński z ustawą, która zawierała nie tylko usunięte, ale całkowicie nowe zapisy? Nie raczył się nią zająć, w sposób ewidentny łamiąc prawo, z konstytucją na czele. Nie koniec kompromitacji. Zasada res iudicata dotyczy wyroków PRAWOMOCNYCH, tymczasem wyrok w sprawie poprzedniej ustawy, to nie wyrok, ale makulatura i tak dochodzimy do sedna komedii.

Strony

32921 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

11 (liczba komentarzy)

 1. przekaże do działu "ściśle tajne".

 2. A tak przy okazji dla wątpiących - jeśli prezes TK robi sobie takie jaja z prawa w świetle jupiterów, to czy ktoś ma jeszcze wątpliwości jakie jaja sobie robią sądy powszechne ze zwykłych obywateli?

 3. wszystko. Chyba nie ma rzeczy której nie można włożyć w usta oskarżonego lub oskarżyciela, choćby proces Kurki.

 4. To nie jest jeszcze ostatni akt. 11.08 TK orzeknie niekonstytucyjność ustawy, więc będzie działał według starej. W ustawie czerwcowej wybór Prezesa następuje nie później niż 3 trzy miesiące od końca kadencji (czyli od 19 września) a w nowej między 15 a 30 dniem (od 19 listopada do 4 grudnia).
  Zgromadzenie Ogólne wskaże dwóch kandydatów a Prezydent zażąda trzech i nie wybierze prezesa w ogóle (zastąpi go pewnie Biernat).
  Jeżeli p. Rzepliński nie dopuści do ZO trzech sędziów z PiSu to nawet przy trzech kandydatach są marne szanse na wybór inny niż z pozostałej siódemki. Wystarczy, że pozostali sędziowie wskażą jako kandydatów Kieresa, Wróbla (kadencję do 2020 roku) oraz Zubika.
  Przyłębska, Pszczółkowski i Jędrzejewski wskażą siebie nawzajem i mając po 2 głosy odpadną w kojenych rundach. 

 5. .

 6. wprowadzić urząd Sędziego Generalnego. Skoro mają takiego prokuratorzy, to dlaczego nie mają mieć sędziowie - ulepieni z innej gliny? Nieskazicielnie nieskazicielni i nieomylni? Powoływałby go oczywiście Minister Sprawiedliwości. Wszelkim oponentom z góry odpowiadam, że nie przekonacie mnie do zmiany stanowiska faktem, że nie ma takiego odpowiednika w świecie (tzw. cywilizowanym). Ale też nie ma takich "sędziów" jak u nas Rzepliński - ale przecież nie on jeden jest w tym TK, nie wieszajmy psów tylko na nim - większość sędziów TK to jego wspólnicy (i wielu byłych, którzy mu robią legendę po różnych mediach). A w dniu ogłoszenia niekonstytucyjności inkryminowanej ustawy może warto by było poprzez media (różne) przybliżyć życiorysy "ogłaszaczy".

 7. avatar

  szkoda tylko, że Alzheimer ośmiesza Polskę a nie chorego ( z czego się zresztą nie ma co śmiać).
  A może należy zaskarżyć "wyrok" Rzeplińskiego jako nie konstytucyjny

 8. W krajach gdzie rządzą liberlewacy stosowana jest wykładnia prawna Kalego. Komisja Europejska wraz z Komisją Wenecką są tego przykładem. Rzepliński nie jest wyjątkiem. Zamiast prawa mamy "czeski film", a wszystko w imię bliżej nieokreślonych wartości.
  Żyjemy w świecie iluzji, w odrealnionej rzeczywistości kreowanej przez media. 
  Rządzą nami psychopatyczni Skurwiele, bo my byliśmy Idiotami.
  Ostatnio coś drgnęło. Zmieniły się Węgry i Polska, może zmienią się także inne kraje... Oby.

 9. W nawiązaniu do kontrowersyjnych informacji z ukrainy(mała litera zostałą zastosowana z pełną świadomością):

  http://www.tvp....

  proponuję tytuł kolejnego artykułu:

  " Prawdziwy Polak NIGDY nie zhańbi się zabijaniem dzieci, kobiet ( kobiet w ciąży!) i starców. My to mamy zapisane w genach!"

 10. Strony