Prześlij dalej:

Dokładnie nie pamiętam, ale chyba radziecki agent Kwaśniewski na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powiedział o „Solidarności” mniej więcej coś takiego: „Dajcie im rządzić, niech ludzie zobaczą, a jeszcze za nami zatęsknią”. W tej prognozie nie ma niczego nowego, to jest wręcz reguła, której podlegają prawie wszystkie zjawiska, grupy społeczne i poszczególne jednostki działające w oficjalnym „umundurowaniu”. Jakieś 30 lat temu większość Polaków zapewne była święcie przekonana, że na przykład taki Olbrychski, czy Janda, to są ludzie z innego świata, z innej planety, nadludzie nie puszczający bąków, mówiący językiem Mickiewicza i mądrzejsi od greckiej bogini Ateny.

Takie były wyobrażenia, ale dziś Polacy regularnie słyszą, co ci aktorzy mówią i widzą, co aktorzy robią. Nastąpiło czołowe zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością i niegdysiejsi bogowie okazali się zwykłymi śmiertelnikami, w dodatku takimi śmiertelnikami, których zachowanie, poziom intelektualny wraz z kondycją moralną wielu grzeszników może pocieszać. Syndrom spadającej maski, czy jak kto woli kurtyny, to jest coś, czego nie da się „odzobaczyć”. Jeśli człowiek raz zobaczy w jaki sposób wyjmuje się królika z kapelusza, wyleczy się z magii na zawsze. Niezawodna prawidłowość pozbawiająca złudzeń i tej procedurze poddali się sędziowie. Większość uczestników postępowań, gdzieś tak do 2016 roku znała sędziów w togach, mówiących tym specyficznym językiem, często niezrozumiałym dla profesjonalnych pełnomocników. Oczywiście część podejrzewała, że sędziowie są ściśle związani politycznie, ideologicznie, towarzysko z wpływowymi grupami, ale tego się prawie nigdy nie dało udowodnić.

W okolicach 2016 roku sędziowie zrzucili togi, zaczęli się „po cywilnemu” pokazywać w mediach, na ulicach, a także we własnych sądach, gdzie odstawiali rozmaite szopki. Wystarczyło pięć sekund na opuszczenie kurtyny, na opadnięcie maski, na pokazanie podwójnego dna w kapeluszu, z którego wyciąga się królika i jest po wszystkim. Uczestnicy postępowań i szczęśliwcy pozbawieni tej „przyjemności”, gołym okiem zobaczyli, co ci sędziowie sobą reprezentują i z kim trzymają. Sędziowski język zamienił się w język uliczny, pospolity, zrozumiały dla każdego i przez to wielu gorszący. Sędzia bez togi i atrybutów władzy sędziowskiej wygląda jak znajomy mechanik samochodowy, szwagier, kolega z podstawówki. Sędzia stojący obok polityka, zakładający na siebie koszulki z takimi sami hasłami, jak zwykli zakładać uliczni demonstranci, stracił cały majestat, całą oprawę zbudowaną z togi, łańcucha i hermetycznego języka półbogów.

Strony

Źródło foto: 
38150 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

15 (liczba komentarzy)

 1. Środowisko sędziowskie popełniło ogromny błąd zezwalając krzykliwej mniejszości na stanie się jego reprezentantem i wytoczenie totalnej wojny rządowi. Reputacja sędziów w zasadzie legła w gruzach i przez lata się nie da tego naprawić. Ucierpią wszyscy, nawet ci najlepsi i najbardziej moralni.

  Z drugiej strony trochę się dziwię postawie młodszej generacji sędziów. Gdyby nawet doszło do jakieś wielkiej czystki, to nie oni byliby jej ofiarami a przy okazji mogliby zapełnić zwolnione miejsca. Czyżby zwykła logika ustępowała tu przed feudalnymi nawykami?

 2. Te zwolnione miejsca, po nowej ustawie nie będą już tak atrakcyjne i godne pożądania dla młodych, jak te dawniejsze, pełne przywilejów i bezkarności. Oni by bardzo chcieli zająć te stanowiska, ale na dotychczasowych zasadach. Po to zresztą szli do tego zawodu. Teraz czeka ich zwykła, rzetelna praca, a to burzy ich plany życiowe.

 3. Może i tak. Ale usunięcie starej gwardii uwolni etaty, których młodzi i tak by nigdy nie dostali. Gdyby już siły nie pozwoliły owym starym funkcjonować, to awansowaliby swoje dzieci. Niewątpliwie wyczyszczenie starej gwardii pomoże podnieść poziom profesjonalizmu.

 4. Aleście się Panowie rozmarzyli. Uważam, że oni jeszcze napsują nam niemało krwi. 260 mld kupi niejdną stację, sąd, gazetę i zmanipuluje jeszcze wielu 'młodych, wykształconych z wielkich miast'.

 5. Niestety bardzo duża część z "Bogów" w todze pokazała się jako cyniczna, pazerna zgraja prowadzących sklepik z wyrokami na zamówienie malutkich homo sowieticus. Niestety wojna zabrała mam większość palestry . . . . a resztę złajdaczył do szczętu PRL. Startujemy tu od nowa. Dziwne tylko, że na zachodzie dzieje się jakby podobnie. "Lekarz wypisuje pacjenta z psychiatryka. Gratuluję, jest pan całkiem normalny! Nie cieszy się pan? Z czego! Rok temu byłem Napoleonem! Dziś jestem nikim!" Jeszcze parę lat temu sędziowie byli kimś  . . . . dziś zrównali się chyba deficytem wiarygodności z POKO! A to chyba nie jest ostatnie ich słowo. Kolejny dowcip który napisało życie. „Dziś adwokaci tak bardzo zdrożeli, że taniej jest kupić sobie sędziego.” Za PO jedynym splendorem tego środowiska stało się to, że nie każdego było na nich stać! Bezkarność to przywilej bogatych! Reszta ma tylko płacić i nie wnikać w naturę prawa i wyroków. 

 6. avatar

  Takie są widać "tryndy". To jest cena liberalnego świata bez wartości. Wymiar sprawiedliwoci pozostał bastionem starej komuny zakonserwowanej w liberalnej zalewie w trakcie machlojek pod okrągłym stolcem.

 7. znakomita analiza psychologiczno-społeczna

 8. Właściwie, to nic ciekawego się nie dzieje. Okazało się tylko, że ustrój i prawodawstwo państw demokratycznych jest do dupy i wymaga szybkiej weryfikacji.

 9. "Widok sędziów bez togi, zachowujących się jak „Samoobrona”" - to byłby niewątpliwie komplement. Teraz należy skojarzyć, że to są ci sami, którzy każą nazywać się 'wysokim sądem', a korzystając z immunitetu kradną, dają się skusić by przywłaszczyć sobie niewielką sumę jak ostatnie szumowiny. Są tam niby i jacyś lepsi, ale jakoś nie słychać by się próbowali odciąć od sędziów-obszczymurków. Widać przewaga hołoty jest niekwestionowalna.

 10. jaki ten człowiek jest głupi https://wpolity...

  ostatnio był materiał który mi zapadł w pamięć z bełkotFaktów to  ten który został zapowiedziany jakoś tak: "znowu 27 do 1" a w trakcie materiału dowiedziałem sie od "lekarki" ze przez brak wejścia Polski w  porozumienia w sprawie klimatu 2050, przez CO2 moge dostać "obturacyjnej choroby płuc" (czy jakoś tak) i jeszcze kilku innych chorób związanych z oddychaniem...

  dobrze przeczytaliście - w wyniku tego dwutlenku węgla który wydychamy przez całe zycie hehe

 11. Właśnie przeczytałem na Interii, że Gowin wniesie poprawki znoszące kary dyscyplinarne dla kasty. Jeżeli tak to pies trącał PIS

 12. nie wiem, czy wszyscy zauważyli działanie TVN 24? od 2 dni w porze wysokiej oglądalności Morozowski- Pochanke, Olejnik nadają bez przerw na reklamę.O czym świadczy takie wzmożenie?

 13. To że otworzyły się oczy społeczeństwu nie ma dla sędziów znaczenia, bo społeczeństwo może im skoczyć. Przecież nie są wybierani przez lud pracujący. Sami się mianują we własnym gronie. Są wrogo nastawieni do państwa w którym przebywają i są posłuszni tylko instytucjom międzynarodowym.

 14. Wszyscy śmieją się z opozycji a gdzie byli posłowie prawicy ,że mało brakowało do obalenia ustawy. Dla mnie to nie jest smieszne w konteksie dalszych  głosowań

 15. BINGO!

 16. Strony