Reklama

Prezydent na Westerplatte powiedzial, ze – przy zachowaniu wszelkich proporcji – mozna porownac Holokaust z mordem katynskim w tym znaczeniu, ze Zydzi gineli, bo byli Zydami, a polscy oficerowie ginel

Prezydent na Westerplatte powiedzial, ze – przy zachowaniu wszelkich proporcji – mozna porownac Holokaust z mordem katynskim w tym znaczeniu, ze Zydzi gineli, bo byli Zydami, a polscy oficerowie gineli, bo byli polskimi oficerami. Sens tej wypowiedzi jest jasny i klarowny – w obu przypadkach ludzie byli mordowani nie za to, co zrobili, ale za to kim po prostu byli. Ich wina bylo nie to, ze cos zlego przedsiewzieli, ale to, ze kims byli (Zydami lub polskimi oficerami).

Profesor Aleksander Smolar, na pytanie Piotra Smilowicza w ostatnim Newsweeku o to, jak ocenia te slowa prezydenta, powiedzial: “To akurat bylo niefortunne. Zydzi byli modorwani dlatego, ze byli Zydami. Polscy oficerowie byli mordowani dlatego, ze nalezeli do elity podbitego narodu.”

Reklama

Czegos nie rozumiem – przeciez profesor Smolar powtarza dokladnie sens wypowiedzianych przez prezydenta slow, ale sam nazywa je niefortunnymi. Albo wiec profesor nie zrozumial slow Lecha Kaczynskiego, albo nie zrozumial wlasnych slow. W tym drugim wpadku byloby to, zaiste, niefortunne.

Reklama

3 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry Państwu! Witam
  Dzień dobry Państwu! Witam Cię Marku! Tak zgodzę się z Tobą, nastąpiło tu zapewne nieporozumienie i Profesor Smolar po prostu nie zrozumiał słów Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chciałbym jednak poprosić Cię, abyśmy zamknęli ten temat i zwrócili uwagę na projekt “Przyjazne Państwo”. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 2. musze uciekac do roboty –
  musze uciekac do roboty – zajrze tutaj wieczorem i zobacze, czy czasem pare osob nie zdazylo zrobic ze mnie antysemite, glupka, zamoryrdyste, zwolennika zamykania ust i wroga profesora Smolara….
  strasznie trudno w Polsce powiedziec jakas rzecz i nie byc oskarzanym o sianie nienawisci i bycie troglodyta…a ja tylko chce od czasu do czasu powiedziec, ze – by nawiazac do wczorajszego wpisu – Jerzy Buzek i Tadeusz Mazowiecki nie byli LEGENDAMI PODZIEMIA, choc sa zaluzonymi dla Polski osobami, a profesor Smolar sie pomylil, choc miewa tez racje….tylko tyle i az tyle:))) pozdrawaim

 3. Marku. Mam gdzieś, czy to Ty wkleiłeś ten tekst, czy
  Twoja teściowa lub też MK. Ty go napisałeś? Zgadza się?

  Zatem. Ani Twój prezydent ani Ty, nie macie racji. A wiesz kto miał rację mordując oficerów polskich w Katyniu? Rosjanie. A wiesz dlaczego? Bo gdyby Polacy napadli w 39 roku na Rosję, uwięzili jej 20 000 oficerów, to mogłaby się zdarzyć podobna rzecz do tej w Katyniu.

  Zabijasz przewodnika i stado masz pod kontrolą.