Reklama

Powiadają starsi ludzie, że takich Świąt jak dawniej były, to już nie ma i nie będzie. Na półmetku życia mogę się pod tą smutną prawdą podpisać, ale nie wszystko, co smutno się zaczyna musi się tak samo kończyć. Rzeczywiście w dobie komercji i sprzedaży internetowej, w czasach, gdy można kupić prawie wszystko i większość tanio, odświętności w Świętach coraz mniej.

Na nikim nie robi wrażenia smak pomarańczy, „lepszej” kiełbasy i takich samych wędlin. Choinka częściej przypomina gadżet z żurnala niż pachnące rzemieślniczym artyzmem kolorowe drzewko. Prezenty pod choinką, jeśli nie mają Wi-Fi rzadko kiedy są trafionymi prezentami. Wszystko prawda i wszystkiego można żałować, ale przecież od zawsze było jasne, że materialne atrakcje i wrażenia artystyczne, to tylko cześć tradycji, która przetrwała erę lotów w kosmos i połączeń wideo z drugim końcem świata.

Reklama

Odświętne ubranie, odświętne nakrycia, odświętne spotkania i zawsze ta sama okazja – narodziny Jezusa Chrystusa. Tutaj nic się nie zmieniło i jeszcze przez długie lata się nie zmieni. Dlatego kto chce niech narzeka, komu się nudzi, ten jeszcze zatęskni za Świętami, a kto się cieszy, to też rozumie, że każda nowoczesna zmiana musi stać na fundamencie tradycji, bo inaczej zawiśnie w próżni i z hukiem zleci na ziemię.

Święta są inne niż były, ale to cięgle ta sama tradycja i te same obyczaje łączące wspólne gniazdo. Pomimo wielu „światłych” rozpraw i wykładów ekspertów, raczej obrzydzających Święta niż szanujących naszą wspólnotę, nadal trwamy i w tych fenomenalnych dniach jesteśmy razem. Dopóki ta cześć tradycji i wiary Polaków będzie zachowana, reszta jest tylko dekoracją.

W dniu tak uroczystym mam zaszczyt życzyć wszystkim stałym i spontanicznym Czytelnikom, wspierającym i krytykującym, aby znaleźli pod choinką swoje tęsknoty, marzenia, pragnienia i namiętności. Gdyby się nie udało otrzymać i wypracować pełnego pakietu, to zawsze i wszędzie człowiekowi w życiu niezbędne jest zdrowie i szczęście, a to już wystarczy do Wesołych Świąt!

Reklama

8 KOMENTARZE

  1. Klimat świąt zawsze tworzyli
    Klimat świąt zawsze tworzyli i tworzą ludzie .Nie wiem, czy to dobrze czy źle ,ale przecież od nas samych zależy, jakimi ludźmi się otaczamy .
    Zdrowia i radości w Święta Bożego Narodzenia życzę gospodarzowi i tym co go czytają ….

  2. Klimat świąt zawsze tworzyli
    Klimat świąt zawsze tworzyli i tworzą ludzie .Nie wiem, czy to dobrze czy źle ,ale przecież od nas samych zależy, jakimi ludźmi się otaczamy .
    Zdrowia i radości w Święta Bożego Narodzenia życzę gospodarzowi i tym co go czytają ….