Reklama

Chodzą słuchy na politycznym mieście, że przymiarki do wymiany Tuska na Trzaskowskiego są bardzo poważnie brane pod uwagę. Zabieg miałby być kopią z 2020 roku, kiedy to ten sam Rafał Trzaskowski wymienił „prawdziwą prezydent” Małgorzatę Kidawę-Błońską. Jak wiadomo „dupiarz” wyborów nie wygrał, ale na pewno uchronił PO od pełnej kompromitacji i zbudował sobie zupełnie nową pozycję w partyjnych szeregach. Mało tego, Trzaskowski mówił wprost podczas kampanii, że nie tylko czas Kaczyńskiego minął, ale i Tusk w polskiej polityce zakończył swoją karierę.

Życie bardzo szybko i brutalnie zweryfikowała wyobrażenia pana Rafała, Tusk został w międzyczasie wyproszony z UE i musiał szukać sobie na nowo miejsca w „polskim piekiełku”. Od samego początku było jasne, że Tusk nic nowego nie zaproponuje, grał znaczonymi kartami, odmieniał Kaczyńskiego przez wszystkie przypadki, ale zapomniał, że to już zupełnie inna gra. O ile powrót Tusk zapobiegł rozpadowi PO, o tyle marzenia o „efekcie Tuska” zostały prawie natychmiast skasowane, a właściwie nigdy nic podobnego nie miało miejsca. Prawdziwy dramat Tuska zaczął się jednak dopiero wtedy, gdy postanowił się nadmiernie uaktywnić. Mit „rycerza na białym koniu” działał do momentu, gdy Tusk siedział w Brukseli i raz na miesiąc popełnił jakiś komentarz na Twitterze. Objazd po Polsce naszpikowane całą serią sprzecznych ze sobą obietnic, czyli typowych dla Tuska kłamstw, odbił się na sondażach tak, że nawet sztab PiS poczuł się mile zaskoczony.

Reklama

Dla człowieka jako tako obytego z polską polityką taki obrót spraw nie mógł być niespodzianką. Było oczywiste, że na froncie obietnic socjalnych Tusk nie przebije PiS, które ma tutaj gigantyczną przewagę w postaci konkretnych i zrealizowanych programów. Krótko mówiąc PiS „dał” zamiast obiecywać i na tym ciągle bazuje. Podobnie sprawy mają się na froncie liberalnym, gdzie Tusk stracił wszystkie argumenty na rzecz Konfederacji. Nie da się budować wiarygodności wśród elektoratu antysystemowego, młodego i libertyńskiego za pomocą prymitywnych sztuczek pod tytułem „Nasze socjalistyczne „babcine” to program liberalny, wspierający aktywne kobiety”. Wspomniane grupy elektoratu nie wchodzą w takie niuanse, równie dobrze można zapraszać Świadków Jehowy na kaszankę z grilla. Oni widzą wyłącznie populizm i socjalizm „za ich pieniądze”, dlatego uciekają nie do Brauna i Winnickiego, ale do Mentzena i Bosaka.

Czy to są wystarczające argumenty i podstawy do wymiany Tuska. Zdecydowanie nie i co więcej sondaże wskazujące na większą popularność Trzaskowskiego, jak i medialne wrzutki też tego nie zmienią. Wymiana Tuska na stracie wywołałby lawinę kryzysów, po pierwsze to jest Tusk nie Kidawa-Błońska, a to oznacza, że nie da się upokorzyć i do końca walczyłby o swoje, po trupie PO. Druga kwestia to przyznanie się do porażki, wymiana Tuska to już definitywne pokazanie elektoratowi, że PO kolejny raz kłamała na całego i tylko z powodu braku skuteczności kłamstw zmienia naczelnego kłamcę. No i trzeci argument wskazujący na generalną różnicę pomiędzy Tuskiem i Kidawą-Błońską, to zajmowane w partii stanowisko. Wymiana obecnego szefa PO na obecnego polityka samorządowego, to zupełnie inna operacja niż proste podmienienie kandydata w wyborach prezydenckich.

Przy tym wszystkim nie można zapominać o Trzaskowskim, który nie ma w tej chwili żadnego interesu, aby pakować się w tak ryzykowną operację. W jego interesie leży porażka Tuska, przejęcie pełnej kontroli w PO i start w wyborach prezydenckich, w których tym razem będzie faworytem. Z tych i jeszcze wielu innych powodów nie przewiduję powtórki z rozrywki. Tusk będzie musiał do końca nieść ciężar kampanii wyborczej i cała odpowiedzialność spadnie na niego. Jeśli elektorat ma dość PO na stracie kampanii, to będzie bardzo trudno ten trend odwrócić. Właściwie Tusk nie ma na to żadnych szans, jedynie tragiczna kampania PiS mogłyby mu pomóc.

Reklama

21 KOMENTARZE

 1. Tusk będzie odprawiony jak tylko spełni swoje zadanie “prostowania ścieżek” przed Trzaskowskim. Ten ostatni został już naznaczony na nowego władcę kraju. Uczynił to niedawno książę William, który odziedziczył po swoim dziadku przywództwo NWOwskiej kabały na Europę.

  Na nic się zdała służalczość Dudy podczas książęcej wizyty. Los Dudy, podobnie jak Morawieckiego i Kaczyńskiego jest już przesądzony. Kabała nie chce militarnej konfrontacji z nuklearną Rosją, a wymienieni do niej prą za wszelką cenę.

 2. PO ma swoje dwadzieścia kilka procent i tego sufitu nie przeskoczy. PiS był w lepszej sytuacji ale wkrótce konfa odbierze mu głosy. Będzie płacz po wyborach…
  PiS jest zabetonowany jeśli chodzi o obecną globalistyczną klikę udającą prawicę.. będą próbowali ratować się pokazywaniem elektoratowi lubianej Szydło ale wyborcy tego nie łykną. Każdy widzi że Morawieckie, Niedzielskie, Pudy itp krety są w tej partii nie do ruszenia.

  • Sprawa jest znacznie powazniejsza
   PIS zbudowal duze poparcie dlatego ze nie bylo w biednej długo (niektorzy uwazaja ze biednej do dzis) Polsce normalnej lewicy tylko fanaberie burżuazyjne.
   Ja tam nie wiem czy oni wszyscy sa odmózdzeni, czy oplacani przez kogos

   gracz nizej chyba przesadza z milionami Ukraincow bo wiekszosc wrocila do siebie. Maja w nosie bomby Putina. Nie powiem ze to przewidzialem bo po prostu czytalem o Polakach za okupacji i jak zmieniala im sie psychika wraz z uplywem czasu
   “Szkoleni psychopaci” jak to mowil Braun tez mysleli ze beda grypką straszyc do usranej smierci – PIS z premedytacją zrujnowal swiat jaki znalismy

 3. Niektorzy piszą że PIS bedzie chcial wygrac poprzez opowiadanie bajek o robalach jak to PO nakaze je jesc po uprzednim zakazie miesa.
  Otóż. Maka ze swierszczy, kilogram, kosztuje kilkaset zlotych.Kogo na to stac poza PISiorami ktorzy obsadzili rodzinki w spolkach skarbu panstwa?
  Po drugie jest prawdopodobnie nieaceptowalna przez wszystkich wegan ktorym przeszkadza nawet miód jako produkt “wykorzystywania zwierzatek”.

  Nie robi za to zadnego wrazenia ze “legalizuje sie” co mamy jesc. Malo tego legalizuje sie na szczeblu unijnym.
  Czy jedzenie psiej kupy jest legalne? Czy komisja europejska wyrazila na to zgode?

 4. Raz można ludziom naobiecywać a potem lud mówi – sprawdzam, była waloryzacja 5 zł, OFE gdzieś zniknęło, ogólna rozpierducha w państwie, wyjazdy na zmywak, trzeba wymienić na nowszy model, ale nie lepszy, taśma klejąca, czajka, chodzenie w marszach z tymi z piórkami w d…Czy u nich normalnych nie ma?

 5. Wojna niedługo się skończy i to dobrze się skończy. Rosja właśnie obejmuje przewodniczenie Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Oraz właśnie kończy się kadencja starszego referenta ( bo przecież nie wodza) Stoltenberga. Na to stanowisko aspirują wspaniali ludzie : Już wybór Aleksandra Kwaśniewskiego bardzo dobrze rokuje, ale jest jeszcze coś lepszego : Ursula von der Leyen:
  https://wiadomosci.wp.pl/nowe-stanowisko-dla-von-der-leyen-zaskakujace-doniesienia-6882581574724512a
  I to jest naprawdę dobra wiadomość. Nie tylko kwalifikacje kandydatki, wszak była swego czasu  ministrem obrony RFN. Po absolutnie odniesionych sukcesach na tym stanowisku 2 lipca 2019 przywódcy państw Unii Europejskiej podczas szczytu Rady Europejskiej wysunęli wspólnie jej kandydaturę na funkcję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Teraz gwarantuje, że Putin nie zbombarduje atomowo Polski, bo gdzieżby się wtedy mogli przechadzać Niemcy po zakończeniu wojny na Ukrainie
  Kilka lat temu czytałam felieton S. Michalkiewicza, który wieszczył, że Niemcy właśnie wygrywają II WŚ.
  Co zrobimy z zakupionym za ciężkie pieniądze uzbrojeniem ?

 6. w UK wymyslono blokery metanu.
  Jak krowa puszcza bąka to powstaja zmiany klimatu zagrazajace istnieniu planety
  https://newsrounds.econaiplus.com/uk-considers-giving-cows-methane-blockers-to-cut-climate-emissions/

  Wielu kwestionowalo zgony PCRu a taka wlasnie byla pandemia – nadmiarowe zgony glownie wsrod osob predysponowanych, starszych, schorowanych, czesto w obiektach panstwowych, na ogol bez zwiazku z zapaleniem pluc
  Czlowieka mozna robic w bambuko ile wejdzie