Prześlij dalej:

Pierwsze komentarze po utracie większości przez PiS w senacie w wykonaniu, przepraszam za wyrażenie, masowego komentatora sieciowego, nie były niespodzianką. Ignorancja łamana na przekonanie o własnej genialności, ale to taka ignorancja, że żal patrzeć. Senat zablokuje wszystkie ustawy! Tak grzmiała internatowa ignorancja, chociaż mogła sobie wpisać jedno hasło do wyszukiwarki i sprawdzić, że to kompletna bzdura. O likwidacji senatu mówiło się od lat, miedzy innymi dlatego, że senat nie ma żadnej możliwości zablokowania ustaw, może jedynie zgłaszać poprawki, które sejm przyjmuje lub odrzuca większością bezwzględną, czytaj zwykłą większością.

Internetowe paplanie, że PiS nic teraz nie zrobi, bo utracił senat nie ma żadnych podstaw logicznych i prawnych. Wszystkie, ale to dosłownie wszystkie ustawy, które przeszły w poprzedniej kadencji przeszłyby i w tej, z tą różnicą, że opóźniłoby się tempo legislacji. Nie ma zatem najmniejszego zagrożenia, że jakakolwiek ustawa przegłosowana przez sejm, zostanie zablokowana przez senat, czyli PiS może nadal bez większych przeszkód wprowadzać dobre zmiany. Czy to oznacza, że wszystko wygląda tak kolorowo po przegrupowaniu sił w senacie. Niestety nie, w takim składzie i przy porozumieniu całego anty-PiS, towarzystwo jest w stanie wybrać sobie marszałka senatu, a to oznacza spore problemy, ponieważ marszałek może bardzo dużo.

Ustawy zablokować się nie da, jednak można przy pomocy rozmaitych kruczków prowadzić obstrukcję i to zgodnie z prawem. Senat ma miesiąc na wniesienie poprawek do ustawy przesłanej przez sejm, jeśli tego nie zrobi ustawa przechodzi w takim kształcie, jaki zaproponował sejm. Z tej możliwości opozycyjny marszałek z całą pewnością korzystałby nieustannie. Pojawiły się też inne niedogodności i zagrożenia, które krążą po Internecie, część sensowna, część niegodna uwagi. Prawdą jest, że senat powołuje dwóch członków KRS, dwóch członków kolegium IPN i aż trzech członków Rady Polityki Pieniężnej.

Tutaj rzeczywiście jest spory kłopot, ale najważniejsza w tym zestawie KRS nie jest zagrożona przez najbliższe trzy lata, ponieważ KRS powołano w kwietniu 2018 roku, a kadencja trwa cztery lata. Pozostaje jeszcze jedna kwestia, średniej wagi, gdzie też pojawiło się wiele nieporozumień. Otóż senat nie powołuje, ale musi wyrazić zgodę na powołanie: Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Strony

Źródło foto: 
36048 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

26 (liczba komentarzy)

 1. Cieszyć się z dziury w serze może każdy, ale ja nie widzę w tym sensu. 
  Zadowolony z wyników wyborów może być Romek Giertych, gdyż jego poplecznicy z dawnego LPR-u, w komplecie zameldowali się w sejmie.
  Dzięki turystyce wyborczej zmienił się krajobraz w senacie.
  PiS utraciło płynność legislacyjną.
  Ogromny wysiłek Polaków został zaprzepaszczony przez sztabowców  Kaczyńskiego. Dwa miliony Polakow więcej zagłosowało na PiS... i co?

 2. PiS źle rozegrał kwestię nominacji kandydatów na senatorów. To wybory większościowe, gdzie często decyduje znane nazwisko. Robota jest spokojna, więc można do niej wyznaczyć starszych polityków. Tacy ludzie jak Piotrowicz, Naimski, Borowski czy Pawłowicz mogliby spokojnie znaleźć tam miejsce. Wystawianie w Warszawie nieznanego lekarza, popieranego przez PiS świadczy o tym, że partia ta lekceważy Senat, więc wyborcy zrobili to samo.

  Niestety Brudziński jako szef kampanii zawalił, podobnie jak na stanowisku ministra. Mam nadzieję że to nie on będzie Delfinem.

 3. Czuję się przez PiS oszukany. Polacy wspaniale zareagowali na apele Kaczyńskiego i gremialnie poszli głosować. Nikt nie przypuszczał, że sztabowcy zmarnują nasze głosy.

  Na pisowskim zagonie orze tylko Morawiecki i kilku młodszych. Pozostali, ta "stara gwardia", to wędkarze i grzybiarze.

 4. Czyli idealni kandydaci do Senatu...

 5. avatar

  Na senatora w Warszawie to mogliśmy i wystawić Panią Sprzątaczkę z Nowogrodzkiej (albo najlepiej nikogo) bo tu każdego szkoda w tym Lemingradzie ale gdzie indziej należało popracować. Pan Brudziński ostatnio sprawdzał się jako wicemarszałek Sejmu wszystko późniejsze nie było udane.

 6. Szanowny Panie Gimbusik.

  Czytam nie komentuje,teraz postanowiłem Panu odpisać.

  Nikt niczego nie zmarnował,wszystko było zaplanowane.Dobrze Pan odgadł intencje PiS,gdzie się podziało dwa miliony głosów.

  Pozdrawiam.

 7. Czy wyborów do Senatu PiS nie przerżnął w średnich i dużych miastach, na własne życzenie? 

  A co jeśli od stycznia przyszłego roku PiS i PO w parlamencie będą współpracować w niektórych, ważnych sprawach? 

 8. Przecież w "ważnych sprawach" to współpracują cały czas.

 9. To wina Karczewskiego, zadbał tylko o własny tyłek!

 10. avatar

  Co Pani? Niby, że jak?

 11. Takie pytanie, raczej mocno brnące w teorię - co jeśli dałoby się posadzić Kwiatkowskiego i Gawłowskiego? Jak prawo rozwiązuje taki problem i czy w ogóle rozwiązuje?

 12. Rozwiązuje, rozwiązuje. Neumann w Tczewie to wyjaśnił.

 13. Bogdan Zdrojewski zgłosił siebie, jako kandydata na Prezydenta. 

 14. Ciekawszym zagadnieniem jest, co zrobić jak opozycja przejmie stanowisko Prezydenta. Może on zawetować wszystkie nowe ustawy. Aby się przygotować na taką ewentualność PiS ma kilka miesięcy czasu. Po prostu trzeba teraz uchwalić wszystkie niezbędne ustawy reformujące państwo. Gdyby pojawił się taki opozycyjny prezydent, to nie dostałby już nic istotnego do podpisania. Nie będzie ustaw, to nie będzie weta. Przynajmniej naród będzie miał trochę wytchnienia od rozrostu biurokracji. Myślę że dotąd uchwalone ustawy nie byłyby w stanie zmieścić się do TIRa.

 15. Dokładnie tak.
  Sęk w tym, że te ustawy musiałyby byc juz przygotowane i dopracowane, a na 99% nic takiego nie ma miejsca.
  Wystąpienie Prezesa i jawnie zademonstrowane rozczarowanie może wskazywać, że takiego obrotu spraw nikt się tam nie spodziewał więc zapewne też i nie przygotował.

  Przy okazji to równiez pokazuje niejakie odklejenie najwyższego kierownictwa od rzeczywistości co również za dobrze nie rokuje na przyszłość.

   

 16. A ja myślę, że kolejka chętnych do odpłatnej zmiany barw ustawi się na Nowogrodzkiej sama. W końcu PiS ma konfitury, a opozycja nie. 

 17. avatar

  Oby!

 18. Komentator "Bart" i jemu podobni zrobią wszystko, żeby żadna kolejka na Nowogrodzkiej się nie pojawiła.

  Antagonizowanie wszystkich wokół PiS-u, nastawianie wszystkich przeciwko PiS-owi, to zdaje się jedyne zadanie takich, jak Bart. Prezentowanie PiS-u jako partii gromadzących prymitywnych ćwoków oszalałych na punkcie wyjątkowości PiS-u, to nie jest dobry PR w kraju demokratycznym i pluralistycznym.

   

   

   

 19. podsumowując wybory do sejmu: prawie sie "rypło" o 1,6 % -  policzcie sobie - gdyby te +1,5-2% wiecej było do dowolnego  antypisa to by było "po większości samodzielnie"

  a w senacie sie "rypły" okregi gdzie było 60tys głosów vs 60tys i sie "rypło" o np 1500głosów, w innym okr. 80tys vs 80 tys i róznica 3000

  i tu dochodzmy do setna czyli -ktoś cos gada- o "mediach"

  o co chodzi.... o - "obiektyyywność polsatu" niech ta  gawryluk sie odnisie do tego ze to własnie przez nią i sp. mogło sie to bez problemu "rypnąć" o te 1,5% do sejmu

  przez tą rzekomą "obiektywność" która wygląda mniej-wiecej tak: brejzy budki i inne nitrasy kłamią przed kamerą i nawet im powieka nie drgnie, kłamią łzą do kamery, czesto odwracają wszystko o 180st..... a "obiektyyywność polsatu" polega na tym, ze te łgarstwa "trzeba pokazać"

  niech gawryluk  sie odniesie do pokazywania nieustannie tych łgarstw "anty pisu" przez ostatnie lata

  za chwile moze być kolejny plebiscyt 8 600 000 głosów VS wiecie ile

  ps. czy senat jest potrzebny by zatwierdzić roczny budzet ? poprawki do budżetu ?

  ps2. Pisowcy od czasu do czasu -w radach miast - próbują wdrażac działania obstrukcyjne i z tego co wiem pokon radzi sobie z tym bez problemu.

  ps3. Lidia Staroń powinna zostać przewodniczącym w przypadku "pata", tylko czy bedzie chciała, jest jeszcze opcja dwóch przewodniczących ;-) jeden prowadzi nieparzyste a drugi w parzyste hehe

 20. Konfederacja już robi ciamajdan w sądzie najwyższym. A wystarczyło odpalić korwinowi parę milionów, i konfederacja miałaby 4,5 procent w wyborach. 

 21. avatar

  Przepraszam Pana, o co chodzi z tym ciamajdanem w SN?

 22. Bez Korwina to Konfederacja pewnie miałaby 8% albo i więcej.

   

 23. Z moich obserwacji wynika, że jest na odwrót. Korwin to bardzo bezczelny błazen i pierwowzór Palikota. Menda i kanalia ale uwielbia popularność i trybunę sejmową. Skompropmituje sie juz do reszty.

 24. Poczekajmy parę tygodni i kto wie czy Kaczor nie zaproponuje dealu PSLowi. Kosiniak nie będzie chciał ale aparat w terenie nie przeżyje kolejnych czterech lat bez dojścia do koryta. Poza tym deal z PSLem to odbicie sejmków i samorządów gdzie PSL jest w koalicji z PO.

 25. MK!

  Nie jest zle! Powiem wiecej... jest bardzo dobrze!

  Dziekuje za Notke.

  Jestem pewny, ze (mimo Senatu - a po co on potrzebny?);)  bedzie wspaniale!

   

 26. Dobra, optymizm jest ok. Ale trzeba się liczyć z czarnymi scenariuszami. Tj. przeciąganiem posłów i senatorów na drugą stronę. A marchewka jaką mogą icm zaproponować jest dosyć atrakcyjna. Oczywiście Libicki jest już ustawiony pod PIS . . .  ale ten transfer może PIS-owi potężnie zaszkodzić. Przyjmowanie w swoje szeregi takiego "sortu" politycznego niszczy postrzeganie PIS jako partii nie ubabranej w polityczny cynizm. Może czasem nie warto silić się na pragmatyzm za wszelką cenę.

 27. Strony