Reklama

Sensacja, za siedmioma górami, jednym morzem i paroma pustyniami wybuchła wojna. Mamy temat na wiadomość dnia, pierwsze strony zapełnione. Czy to BBC World, czy Euronews, czy TVN 24,

Sensacja, za siedmioma górami, jednym morzem i paroma pustyniami wybuchła wojna. Mamy temat na wiadomość dnia, pierwsze strony zapełnione. Czy to BBC World, czy Euronews, czy TVN 24, wszędzie dowiemy się, że Izrael dowalił Hamasowi i zginęło 200 ludzi. Co takiego, w Iraku codziennie ginie więcej? Człowieku, nie żartuj, w Iraku ludzie giną od 5 lat, to już nikogo nie rusza. Że co, że w Polsce w wypadkach drogowych ginie codziennie kilkanaście ludzi, a w święta i długie weekendy więcej niż w Gazie? Stary, nie bądź śmieszny, to z dwojga nudnego lepiej puścić Irak, w Polsce ofiary wypadków są od kiedy upowszechniły się samochody. Teraz mamy prawdziwą sensację, Izrael zaatakował Gazę, wojna w Ziemi Świętej w Boże Narodzenie, wiesz jak to działa na ludzi? Odwołaliśmy reportaż o romansie Pomarańczy i sztucznych cyckach Haris Pilton, mamy news miesiąca i temat na co najmniej tydzień. Nowa wojna, świeży trup w zupełnie nowym miejscu.

Otóż nie. Wojna wcale nie jest nowa, wojna toczy się od 60 lat. Trup też nie jest świeży, trupów tam było więcej niż piasku, teraz trup jest po prostu w większej ilości, bardziej nośnej medialnie. Izrael zaatakował Hamastan, zginęło 200 osób, w dużej części, prawdopodobnie w większości, niewinnych cywilów. Do tego spłonął jakiś meczet, mamy więc konflikt religijny. Państwa arabskie w przypływie oburzenia potępiają Izrael, UE coś pomrukuje, zbiera się Rada Bezpieczeństwa Organizacji Niemocą Złożonej, Hamas mówi o trzeciej intifadzie, a Olmert o obronie obywateli Izraela. Światowe napięcie, oburzenie, konflikt w imię wyższych ideałów? Nie. Chodzi o politykę, śmierć paru Arabów i zniszczenie paru budynków to tylko skutek uboczny polityki. Mało kto wie co jest przyczyną wczorajszego ataku i nikt nie stara się tego wyjaśnić. Słyszymy jedynie komentarze dyżurnych ekspertów i pyskówki antysemitów, którzy widzą okazję do wymazania Izraela z mapy świata z filosemitami, którzy wyrżnięcie dwóch setek ludzi uważają za samoobronę Izraela przed islamskim terroryzmem. A jaka jest prawda?

Reklama

Hamas od dłuższego czasu ostrzeliwuje terytorium Izraela z kontrolowanej przez siebie strefy Gazy. Rakiety spadają na Izrael niemal codziennie, zginęło przez nie już sporo ludzi. W ostatnim ataku nie zginął nikt, były jedynie straty materialne, mimo to Żydzi mają ataków dość i nie należy się dziwić, bo kto by chciał żyć w ciągłym strachu przed pociskami, które mogą spaść na każdy dom w strefie przygranicznej i zabić każdego jej mieszkańca. To, że ostatnio nie zabiły nie świadczy o tym, że terroryści są święci, ale o tym, że kiepsko celują. W każdej chwili cel może się poprawić, a rząd nic nie robi, bojąc się, że cały proces pokojowy rypnie i świat stanie po stronie Palestyńczyków. Społeczeństwo bezczynnością rządu jest oburzone, a tu zbliżają się wybory. Słupki poparcia dla Kadimy spadają, rośnie za to poparcie dla prawicowej konkurencji z Likudu. Warto wiedzieć, że w Izraelu prawica nie oznacza ani antykomunistów, ani zwolenników hierarchii i własności, ani tych pobożnych, co się kiwają pod Ścianą Płaczu, czy w synagodze. To znaczy skupia ich też, ale równie dobrze może skupiać tych bezbożnych i socjalistycznych. Najważniejsze dla prawicy izraelskiej jest to, że popiera twardą politykę wobec Palestyny. Damy wam niepodległość, ale w takich granicach, jakie będą dla nas wygodne i po spełnieniu przez was naszych warunków. Likud jest twardy, Kadima stwierdziła więc, że aby utrzymać władzę musi być twardsza i postanowiła pokazać swój "patriotyzm". Patriotycznie uderzyła w Hamas, a że zginęło przy tym paru dzikusów to mało istotny szczegół, ważne, że słupki poparcia idą w górę. Ale nie tylko Kadima korzysta. Korzysta też Hamas.

Hamas miał pecha, Hamas przedobrzył z ekstremizmem, świat miał w końcu Hamasu dość i dość mieli go sami Palestyńczycy. Wszyscy wiedzieli, że Hamas jest be, terroryści stracili wszystko, oprócz jednej bazy. Hamas ma strefę Gazy, z Gazy ostrzeliwał Izrael. Izrael wziął na Hamasie odwet, a że zginęli niewinni ludzie Hamas wezwał do intifady. O ile korzyść dla Kadimy jest oczywista, o tyle korzyść dla Hamasu nie jest pewna. To dla terrorystów być lub nie być, jeśli apel okaże się skuteczny wracają do gry, jeśli nie, to wkrótce skończy się ich panowanie w Gazie. A co na to świat? Kraje arabskie są oburzone, to znaczy są oburzone sztucznie. Nikomu w Arabii Saudyjskiej, czy w innej Syrii nie zależy na jakiejś Gazie, ale jest okazja, by dokopać Izraelowi. Wiem już co zrobi Unia Europejska, UE na razie nie wyraża się jasno i nie będzie. Prawdopodobnie potępione zostaną obie strony konfliktu, Unia będzie lawirować jak w przypadku Gruzji. Dlaczego? Bo UE widzi już kolejną strefę wpływów. Sprawę Kosowa rozwiązała Unia, dziś Kosowo jest de facto protektoratem Unii. W Gruzji Unia nie sprostała niedźwiedziowi, ale jeszcze nie wszystko stracone. UE chce wysłać tam misję i chce przejąć proamerykańską Gruzję. Rosja bierze separatystyczne republiki, UE ma całą resztę. Saakaszwili może się nie utrzymać długo u władzy i Europa właśnie na to liczy, że po Miszy przyjdzie ktoś bardziej odpowiedni dla Europy. W Palestynie będzie tak samo, UE będzie chciała tu ugrać jak najwięcej dla siebie, będzie chciała włączyć się w rozwiązanie konfliktu w zastępstwie Amerykanów.

Po co Unii Kosowo, Gruzja, czy Palestyna? Po nic, UE chce po prostu wzmocnić się wewnętrznie poprzez wzmocnienie swojej polityki zagranicznej i chce w ten sposób pokazać, że nie tylko dotrzymuje kroku supermocarstwom, takim jak Chiny, czy USA, ale że ma swoją strefę wpływów. Strefą wpływów UE jest Europa i jej okolice, wszystkie Kaukazy i Bliskie Wschody. Europa chce pokazać Amerykanom, że jest silniejsza i że rządzi na swoim terytorium. Teoria spiskowa, mam puknąć się w głowę? Nie, to przemyślana strategia, oczywista dla każdego. Robimy z Unii supermocarstwo i wzmacniamy ją tym samym wewnątrz, pogłębiając integrację. Tylko dlatego europejscy politycy zabierają głos w sprawie tego konfliktu, zresztą wszyscy mówią o konflikcie dla własnego interesu. Media mówią o trupach, bo chcą zwiększyć oglądalność, Arabowie, bo chcą rozprawić się z Izraelem, Hamas, bo chce wrócić do gry, Kadima, bo chce utrzymać się przy władzy. To, że 200 ludzi zginęło nikogo nie obchodzi, nie obchodzi ani mnie, bo codziennie ginie więcej równie nieznanych mi ludzi, ani Was, z tego samego powodu. I jeśli ktoś powie, że jestem cynicznym bydlakiem, nieczułym na ludzką tragedię, to niech przyjmie do wiadomości, że sam jest nie tylko bydlakiem, ale i hipokrytą, udającym żal, bo tak wypada. To i tak lepiej niż ci, którzy konfliktem żyją i z konfliktu korzystają, oni są bydlakami, hipokrytami i hienami, dotyczy to dziennikarzy, polityków i zwykłych ludzi, którzy pod maską żalu cieszą się z trupów, bo mogą udowodnić, że trzeba zniszczyć Izrael, albo, że Izrael nie może dać Palestyńczykom wolności, póki nie zniszczą terroryzmu. Pozostaje spuścić nad tym zasłonę milczenia. Z szacunku dla ofiar.

Reklama

135 KOMENTARZE