Prześlij dalej:

Bardzo często lud posługuje się frazeologią nie znając etymologii i semantyki. Mądrze brzmi? Dla mnie to grafomania pseudonaukowa i komplikowanie rzeczy prostych. Normalny człowiek mówi jak człowiek – nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz. Normalnych ludzi jest na świecie najwięcej, wbrew histerycznym ocenom pesymistów, dlatego też w dzisiejszym felietonie zwracam się do normalnych i piszę normalnym językiem, aby zażyć odtrutkę na medialny bełkot. Szanowni „normalsi”, kiedy ostatni raz byliście w sejmie? Poważnie pytam i jest to kluczowe pytanie w kontekście całego zjawiska, jakie zamierzam opisać.

Założę odważnie, że 90% czytających niniejsze słowa nie była w sejmie nigdy, a w ostatnim miesiącu sejmu nie odwiedziło 99,9% Czytelników. Bardzo podobnie ta statystyka będzie wyglądała na innych portalach, z drobną korektą związaną z większą liczbą Użytkowników. Pozwólcie zatem, że zadam kolejne pytanie, z pozoru uwłaczające ludzkiej inteligencji, ale pozory, jak wiadomo, mylą. Skoro nie bywacie w sejmie, to skąd wiecie, co tam się dzieje? Od polityków? Od ekspertów? W niewielkim stopniu może i od nich, bo część ekspertów i polityków posiada własne „media”, z reguły o mniejszym zasięgu niż kontrowersje.net, ale coś tam sobie w Internecie piszą.

Przyznacie jednak, że zdecydowana większość informacje czerpie z mediów i to tych głównych. Kto zatem decyduje o treści i formie przekazu? Tylko i wyłącznie media, a media to żywi ludzie, których nazywamy dziennikarzami. Poszczególne redakcje i wydawcy mogą z politykiem zrobić, co chcą i tak się zresztą dzieje. Redaktor naczelny jest w stanie pominąć wydarzenie, jakim na forach internetowych żyje znaczna cześć społeczeństwa, żeby daleko nie szukać, tak było z niejakim Durczokiem. Z drugiej strony wydawca bez trudu wykreuje nie tyko temat dnia, ale temat półrocza i tutaj melduje się nam „Mama Madzi”. Takie są fakty, dość powszechnie znane i dla ułatwienia zostały przywołane prostymi słowami, bez semantyki i etymologii, żeby nikt się nie musiał pocić i biegać po Wikipedii.

W świetle faktów to nie polityk, któremu zawsze i z pełną swobodą da się zarzucić wszelkie zło świata i tym bardziej nie „przeciętny człowiek” odpowiada za „narrację”. Wszystko jest dziełem mediów i niby mówimy o oczywistej oczywistości, ale gdy się pojawia konkret to rusza cały cyrk ze wzajemnym przerzucaniem się kto jest bardziej głupi i kto ma byle jaki gust. „Genialną” wymówkę w tej kwestii, niezależnie od proweniencji, mają właśnie dziennikarze. Przekonanie, że widz, słuchacz, czytelnik są tak prymitywni, jak prymitywne są treści medialne, to doskonałe alibi dla dziennikarskiej bylejakości. Nikt i nigdy do końca nie zweryfikuje, ile w produkcjach medialnych jest kreacji pod konkretne potrzeby, a ile talentu, czy beztalencia twórców. Na szczęście jedno ustalenie nie budzi żadnych wątpliwości i to już nie ma usprawiedliwień.

Strony

Źródło foto: 
12904 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

4 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Nie tak dawno ktoś próbował w opozycji do "dziennikarze" wylansować słowo "nocnikarze" i akurat ten felieton mi o tym przypomniał.

 2. Ale nawet dziennikarze opozycji uważają, że zaginięcie plakatu jest ciekawsze od faszyzmu i łamania konstytucji.

  A z dobrych wieści miesiąc po przyznaniu azylu norweżce z dzieckiem, norwedzy wyrzucili polskiego konsula i zapewniali, że rząd Polski będzie siedział cicho. Ale rząd Polski wyrzucił konsula norweskiego i zagroził, że ma więcej wniosków azylowych norwegów. Rezultat? 

   

  Martin Welhaven, norweski prokurator i szef regionalnych struktur policji, przyznał, że słynna interwencja wobec polskiego konsula Sławomira Kowalskiego poszła za daleko. Policjanci żałują incydentu.

 3. avatar

  Mała rzecz a cieszy a stąd pytanie: czegoż to boją się biurokraci? BTW, co słychać u Brevika?

 4. avatar

  Mój ulubieny "jezuita" znowu się produkuje w temacie jakże nam dobrze znanym.

  https://twitter.com/ojcieckramer/status/1104111885685805056

 5. Strony