Reklama

Katastrofa lotnicza Okęcie 1980 miała miejsce 14 marca 1980 o godzinie 11:15.

Katastrofa lotnicza Okęcie 1980 miała miejsce 14 marca 1980 o godzinie 11:15. W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 “Mikołaj Kopernik” (nr rejestracyjny SP-LAA), lot nr 007. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi.

14 marca 1980 r. Anna Jantar wracała do kraju z koncertów w Stanach Zjednoczonych samolotem IŁ-62 polskich linii lotniczych LOT. Na warszawskim lotnisku Okęcie doszło do katastrofy. Zginęło w niej 87 osób – załoga i pasażerowie, w tym piosenkarka.

Reklama

Samolot miał wystartować z Nowego Jorku 13 marca 1980 około godziny 19:00 czasu lokalnego, jednak intensywna śnieżyca i konieczność oczyszczenia samolotu i pasa startowego spowodowały duże opóźnienie. Start nastąpił ostatecznie o 21:18. Po dziewięciu godzinach rutynowego lotu, około 11:12 czasu lokalnego, samolot pilotowany przez kapitana Pawła Lipowczana i pierwszego oficera Tadeusza Łochockiego zbliżał się do lotniska Okęcie na kierunku 150.
PAP:
”Morze przelecieć, utonąć w fosie
14.03.1980 r. Katastrofa samolotu IŁ-62 “Mikołaj Kopernik”
14.3. Warszawa. PAP. 14 bm. w godzinach południowych samolot Polskich Linii Lotniczych “IŁ-62”, lecący z Montrealu do Warszawy uległ katastrofie przy podchodzeniu do lądowania”

Dysponując jedynym sprawnym silnikiem oraz możliwością sterowania tylko poprzez wychylanie lotek, załoga zdołała jeszcze, co potwierdzają analizy i świadkowie, ukierunkować tor samolotu tak, że zderzenie samolotu z ziemią nastąpiło w miejscu niezabudowanym.

10 marca 1981 r. Prokuratura Wojewódzka w Warszawie postanowiła umorzyć śledztwo w sprawie katastrofy “Kopernika” wobec niestwierdzenia przestępstwa.

Wyniki ekspertyzy rozbitego samolotu wraz z krytycznymi wnioskami na temat technologii i materiałów wykorzystanych w produkcji samolotu IŁ-62 otrzymali również Rosjanie. Trafiły one m.in. do biura konstrukcyjnego Siergieja Iljuszina. Już w kilka dni po ustaleniu przez komisję przyczyny katastrofy przybyła do LOT-u ekipa producenta i za pomocą specjalnych urządzeń sprawdziła wszystkie silniki. Żadnych wad i usterek nie stwierdzono. Podobne badania zostały przeprowadzone u wszystkich użytkowników samolotów IŁ-62. Tam również nie stwierdzono usterek.

Radzieccy konstruktorzy nie uwzględnili uwag polskich rzeczoznawców. Błąd konstrukcyjny (brak specjalnego wzmocnienia w miejscu, w którym wał turbiny zmienia swoją średnicę) został poprawiony dopiero siedem lat później, po katastrofie kolejnego polskiego samolotu – IŁ-62N “Tadeusz Kościuszko” w Lesie Kabackim pod Warszawą

Reklama

6 KOMENTARZE

  1. Anna Jantar jest „medialna”
    A ja chciałam przypomnieć o samych okolicznościach tej katastrofy, o tym, że ten samolot na skutek wady konstrukcyjnej po prostu się rozpadł, a konstrukcja została poprawiona dopiero po katastrofie IŁ-62N “Tadeusz Kościuszko” w Lesie Kabackim pod Warszawą.
    I o tym, że dzięki umiejętności pilotów samolot uderzył w ziemię w miejscu niezabudowanym,
    I jeszcze dlatego, że mój syn chodził do tej samej szkoły, co córka kapitana Lipowczana, Ola.