Potrójnie przygnębiający film „Prezydent” plus jedno pocieszenie

Prześlij dalej:

Od wczoraj wiem dokładnie, co muszą czuć spóźnieni bohaterowie, którzy usiłują wejść na karty historii przy pomocy retuszu w stylu stalinowskim. Jedną, czy drugą, głowę zawsze da się domalować lub wymazać, ale to tylko kicz mitologiczny pozbawiony treści. Trzykrotnie przygnębił mnie film „Prezydent” i pierwsze przygnębienie dotyczy właśnie historycznego retuszu. Pamiętam doskonale czas prezydentury Lecha Kaczyńskiego, stałem wówczas tam gdzie stało ZOMO i dopiero rzutem na taśmę doznałem olśnienia, ale było już za późno, za kilka miesięcy samolot rozbił się pod Smoleńskiem. Wyjątkowo parszywe uczucie, świadomość uczestniczenia w zbiorowej głupocie i przede wszystkim w zbiorowej podłości. Patrzę na prezydenturę Lecha Kaczyńskiego z perspektywy ówczesnego zomowca i jedyne, co mogę zrobić, to nie zmieniać historii, dla mnie marnej, dla Kaczyńskiego co najmniej godnej. Drugie przygnębienie dotyczy całej machiny ustawiającej klocki na właściwych miejscach. Pisałem o tym kilka razy, ale napiszę raz jeszcze, bo doświadczenie i obserwacje z dwóch stron dają mi wiarę, że wiem co piszę. Byłoby czymś niezmiernie pocieszającym, gdyby definicja „tandetnej propagandy” okazała się prawdziwa. Wszystkie proste podsumowania, że tylko idioci dają się na to nabrać, również są wyrazem niepoprawnego optymizmu. Prawdziwa definicja machiny propagandowej jest niestety dużo bardziej skomplikowane, przez co machina posiada zabójczą moc. Lecha Kaczyńskiego zabiła propaganda na najwyższym poziomie, jej tryby wciągają mądrych i głupich, oczytanych i niepiśmiennych, bo to jest monstrum dopieszczone w każdym szczególe. Z machiny można się śmiać i dostrzegać prostą konstrukcję dopiero wówczas, gdy się rozbierze wszystkie osłony, ozdóbki, zderzaki i zobaczy, że w środku są zaledwie dwa trybiki, jeden to koło zamachowe, drugi to walec. Cała moc monstrum mieści się w kole zamachowym, olbrzymim kole obejmującym niemal każdą dziedzinę życia w Polsce, kręcą kołem tysiące i to nie są amatorzy, jakby się chciało, ale fachowcy od kręcenia. Walec leci sobie siłą rozpędu i tak machina toruje drogę podłości, a miażdży wszelką przyzwoitość.

Strony

12989 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

13 (liczba komentarzy)

 1. Godziny emisji w TVP1: wczoraj 23:30 i dziś 12:30
  Nie ma co komentować. Gdyby nie fakt, że wczoraj około godziny 20-stej wyemitowała go TV Republika. Bez żadnej zapowiedzi. Bez tego czerwonego paska, który potrafią obsługiwać. Ja sobie ten film mogę pobrać z Internetu. A inni?

 2. film był też zapowiedziany np. na niezależna.pl :)

 3. że Czytelnikom Niezależna, Niepoprawni itp. ten film jest znany od dawna. Przecież my swoje zdanie o Lechu Kaczyńskim mamy wyrobione, pozostaje cała reszta...

 4. jaką pełnią resortowe dzieci i wnuki. O ile jeszcze jestem w stanie zrozumieć (powiedzmy) ukierunkowane politycznie TVN-y i Polsaty, o tyle w żadnym razie nie rozumiem (powiedzmy) publicznej (powiedzmy) TVP.

 5. (choć ta zdecydowanie wychodzi poza ramy) wyczuwały doskonale Jego szacunek.
  Przerobiono je na moher. 

 6. Oj ciernistą drogę sobie wybrałeś Kurczaczku. Ale za konsekwencję - czapki z głów!
  Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia życzę.

 7. normalny polityk. Żadnych głupich dowcipów, żadnych rozbieganych wystraszonych oczu, żadnego napuszczania jednych na drugich. Człowiek w drodze, długiej drodze....

 8. avatar

  Pierwsze
  -jeśli bieda będzie tak wielka,że naród nie będzie miał co do gara włożyć.
  Drugie
  -jeżeli ktoś zadecyduje o zbrojnym konflikcie u naszych granic

  Oba wyjścia są złym rozwiązaniem,jednak nic innego nie jest w stanie ruszyć mas,nic innego.
  Oczywiście jest przyszłość,ta daleka,jednak nie wiadomo ilu Polaków bedzie za 50 lat,po prostu znikamy przez brak miłości,miłości skonsumowanej z konsekwencjami rodzicielskimi.

 9. ciepłych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenie dla Ciebie Piotrze i Twojej rodziny. Oby Cię spotkało wszystko co najlepsze w Nowym Roku. Zasługujesz na to, swoją odwagą i konsekwencją w odkrywaniu tego co przykryte i podsycaniu nadziei tam gdzie już prawie jej nie ma.
  Masz w sobie dużo wrażliwości, chociaż często mocno ukrytej. A to dzisiaj bardzo dużo.
  Pozdrawiam również wszystkich kontrowersyjnych, dziękując za Wasze towarzystwo, mądre, dowcipne komentarze.  Życzę Wam wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT.

 10. nie nazwałabym tego propagandą na najwyższym poziomie, czy szczególnie dopieszczonej. To raczej prostackie zagrywki puszczane na okrągło w tv, radio, pisane  jako nagłówi w gazetach, które mają przebicie w masowym przekazie, bo media drugiego nurtu nie mają takiego dojścia pod strzechy. Wystarczą słowa samobije jak ksenofob, homofob, mowa nienawiści, katol, kibol, teoria spiskowa i cała robota zrobiona, puczać 24h / 7 dni i najcięższa robota wykonana.

  Ode mnie również dla Ciebie, Twojej rodziny i dla Was wszystkich: Wszystiego Najlepszego na te Święta !!!

 11. Strony