Paweł Kukiz ma wielką szansę, by nie zostać Bolkiem Wałęsą

Prześlij dalej:

Nie zmieniam zdania, moja ocena dotychczasowych działań Pawła Kukiza jest stała. Jego sztab to niezbyt skomplikowana zagdaka, z której wyłażą ludzie Schetyny, dolnośląskiej PO i część kumpli Dutkiewicza. Na tydzień przed złożeniem podpisów w komisji miał 30 tys., po tygodniu 200 tys. Czasu antenowego w TVP i TVN dostał więcej niż zwycięzca I tury wyborów Andrzej Duda. Znani i lubiani nie brzydzą się Kukizem i publicznie popierają jego kandydaturę. Wreszcie fraza klucz: „kanalizacja buntu” przesądza o powtarzającym się schemacie promowania odpowiednich ludzi dla odpowiednich celów. Niech się obraża kto chce, w każdym razie to nie jest przypadek, że 36% elektoratu Palikota i 15% elektoratu PO poparło Kukiza. Scenariusz i reżyseria spektaklu produkowanego przez mistrzów marionetek są niezmienne, tylko obsada się zmienia, ale i to według ściśle określonego castingu. Bierze się jakiegoś luzaka, buntownika, czy innego rewolucjonistę i walczy z systemem, bo „wszyscy to złodzieje”. Przypominać całej procedury nie ma sensu, ponieważ dziś chciałbym zwrócić uwagę na coś innego. Kukiz pod jednym względem do tego schematu nie pasuje, jest w nim sporo żywiołu i autentyzmu, emocje go niosą z taką siłą, że trudno byłoby to zagrać. Ta jedna okoliczność sprawia, że jestem gotów zmienić zdanie na temat Pawła Kukiza i uznać jego naturalną potrzebę walki pod warunkiem, że Kukiz da mnie i milionom ludzi taką szansę. Każdy w życiu wpada w jakieś krowie placki i kałuże, pułapki, sytuacje dwuznaczne, w identycznym położeniu znajduje się najnowszy lider zbuntowanych i teraz, czy tego chce, czy nie, musi ponieść ciężar odpowiedzialności. Drogi ma dwie albo zostanie Lechem Wałęsą z lat 80-tych, który zerwał się z łańcucha esbeckiego albo zostanie Bolkiem Wałęsą z początku lat 90-tych, sprowadzonym na ziemię urzędową posadą fałszywego autorytetu. Proszę by te analogie traktować z pewnym dystansem, chodzi jedynie o istotę, nie o zawiłości historyczne i polityczne.

Po czym rozpoznamy kierunek, w jakim pójdzie Paweł Kukiz? Sprawa wbrew pozorom jest banalna, pomimo pozornych trudności i komplikacji. Zgadzam się bez najmniejszych zastrzeżeń, że prosty komunikat: „głosujcie na Dudę” zniszczyłby całkowicie wiarygodność Kukiza i niekoniecznie pomógł Dudzie. Istnieje jednak szereg narzędzi i nawet nie będę ich wymieniał, bo to jest pierwszy test na polityczną wiarygodność i sprawność Kukiza, które pozwalają „zmienić system”. On sam ma wiedzieć, jak się zachować, aby uzyskać pożądany efekt, którym jest przegrana Bronisława Komorowskiego. Kto chce wywołać lawinę musi popchnąć pierwszy kamień, wygrana „naszego Bronka” zwiąże skałę i wie to każdy rozgarnięty uczestnik życia politycznego, niekoniecznie polityk. Mało tego, Kukiz walcząc o porażkę Komorowskiego walczy dla siebie, nie dla Andrzeja Dudy. W tej chwili mamy poważną zmianę nastrojów społecznych, pozmieniało się wiele i największymi beneficjentami zmian są Andrzej Duda z Pawłem Kukizem. Polacy pierwszy raz od 8 lat zobaczyli, że można przyłożyć systemowi i to podwójnie. PO wraz z Komorowskim upokorzył wynik obu kandydatów. Wystarczy jednak, że smutny pan Bronek wygra w II turze wyborów prezydenckich i będzie po rewolucji, zejdzie całe powietrze ze wszystkich rozentuzjazmowanych zwolenników Kukiza, bo wszystko zakończy się po staremu, system się zahartuje. Jeśli Paweł Kukiz zrozumie dwie podstawowe rzeczy i zrobi z nich użytek stanie się wiarygodny również dla mnie.

Strony

49117 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

56 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  a ja to widze tak..nastapilo naturalne zmeczenie materialu..zostalo sie ino po i pis..ale to jak mowi ferdek kiepski..tak dajej byc nie bedzie...po za zadne skarby nie da sie wziasc zywcem..a tez i reszta nie pozwoli na samodzielne rzady pis-u jak przez krotki czas z przed 5ciu lat..wiec pracowano nad tym dlugo..przez ostatnie 5 lat..teraz..ale i przez nastepne 5-10-15...i wiecej lat nikomu rzeczone JOW-y nie sa potrzebne..to jest genialny numer stworzony wylacznie po to by prezydent Duda  (powoli oswajam sie z ta mysla)..nie mogl nic zrobic na sejmowe wojenki..tu nie chodzi o nasza wersje demokracji..tu chodzi o strumien euro do podzialu..a sama idea JOW-ów jest wyciagnieta jak krolik z kapelusza wylacznie po to by jesli juz dojdzie do wylonienia nowego sejmu w pazdzierniku..to calkowicie sparalizowac jego prace..destabilizacja wladzy centralnej..etc..etc..i wszystko inne co sie z tym wiaze...A KUKIZOWI nie wierze w ogóle.....ktos kto biegal za grzesiem z wroclawia przez dluzszy okres czasu za bardzo nim przesiąkł...(dlaczego z JOW-ami kukiz nie poszedl do pisu i w ten sposob nie walczyl o wyniesienie tej idei z dolu spoleczenstwa do gory-->klasy rzadzacej..tylko na odwrót)..??komun i czemu ma to sluzyc????kukizowi w ogole nie wierze..nam zadne jowy nie sa potrzebne..tylko renegocjacja pakietu klimatycznego;odbudowa przemyslu i armii..nacisk na rolnictwo;dostepnosc pracy i WYJSCIE Z UNII w ciagu 2 najblizszuch lat...

 2. Czy szanowni Czytelnicy tego bloga oraz Gospodarz zdążyli już zapomnieć o tym, co działo się z wynikami wyborów minionej jesieni ? Obserwuję wymianę komentarzy od czasu niedzielnych wyników sondażowych i widzę niesłabnący entuzjazm i wiarę komentujących w to, że skoro najlepszy wynik w I turze osiągnął Pan Andrzej Duda to teraz się wszystko na pewno zmieni i uda... Niemalże nikt nie podnosi głosu na temat konieczności kontroli procesu głosowania, wspierania Ruchu Kontroli Wyborów i - co najważniejsze wg mnie - ewentualnego scenariusza na wypadek ewidentnego sfałszowania wyników II tury na korzyść przedstawiciela obecnego układu. Czy największa partia opozycyjna ma w ogóle przygotowany jakiś plan na wypadek zmaterializowania się takiego scenariusza? Czy może będzie tak jak po jesiennych wyborach - najpierw entuzjazm, radość - wreszcie wygrana!!! Czas na zmiany!!! A potem smutek, żal i rozgoryczenie - owszem, wybory sfałszowano, ale cóż można zrobić, mówi się trudno i żyje się dalej... Uprzedzając być może gorączkowe odpowiedzi – nie, nie mam recepty na to, co zrobić, jeśli okaże się, że po raz kolejny wynik wyborów wydrukowano i podano umęczonemu ludowi do wierzenia – ale wspieram RKW, by przynajmniej nie było co do tego wątpliwości, bo tylko tyle można osiągnąć przy obecnym zaangażowaniu obywateli w tą inicjatywę. Gdyby kiedyś to oddolne „pospolite ruszenie” przekształciło się w ruch masowy, to pewnie i niezadowolenie - a może nawet wściekłość na obecną władzę - miałoby wymiar masowy… A póki co, to „tutaj jest jak jest” i nic się nie zmieni - na lepsze – bo czy na gorsze, tego już nie byłbym taki pewien…

 3. avatar

  wiec...wprowadzenie antysystemowego Kukiza zrobiono po to by za wszelka cene w/w system utrzymac..przeciez nikt wczesniej ani pozniej zadnych JOWów nie chce..to celowo wprowadzony zamulacz..(wystarczy obejrzec za chwile pana krasko--jaka bedzie jazda..jak to pan Żelichowski i cala reszta stanowczo rzeczonych JOWow nie chca)..by do ogolnego KOCIOKWIKU wprowadzic zdezorientowanych nie czujacych swego miejsca w polityce..by latwiej bylo sterowac wzburzonymi tlumami..jak mawial pan Kononowicz..TERAZ NIE BEDZIE NICZEGO!!!!!!!!..
  p.s.
  wybory i tak byly przekrecone...nie dalej jak wczoraj we wczesnych godzinach poludniowych po mediach poszedl niuwsik ze przewaga Dudy nad gajowym to ponad 10%..teraz stopniala do jednego pktu %-wego....to sa jakies kpiny....widocznie badaja nastroje przed II-gą tura...
  p.s. nr 2
  W Iszej turze glosowalem na kandydata nr 1...(na IIgą ture NIE PÓJDĘ...to byly ostanie wybory w jakich wzialem udzial)

 4. będzie trzymac rekę na pulsie. Jstem pewien, że przez sam fakt zaistnienia oraz zapowiedzi ogólnopolskiej kontroli bardzo ograniczyli zakusy tych, którzy mogli planować fałszerstwa i manipulacje. Jedna uwaga. Przed pierwszą turą były szumne zapowiedzi, miało być biuro prasowe i ciągłe komunikaty, tymczasem w "niepokornych" mediach nie było tego widać, a to błąd. RKW zrobiło super robotę tak się organizując i wciągając do współpracy inne komiety wyborcze oraz ich ludzi z komisji, ale w drugiej turze tego nie będzie. Będzie chyba tylko PiS w komisjach. Czy oni wystarczą jeśli nie będzie odpowiedniego wsparcia medialnego? Stawka będzie ogromna, determinacja "układu" jeszcze większa.

 5. Proszę spojrzeć na wyniki prezentowane na siepoliczymy.pl i - i cóż widzimy ? Ano oprócz tego, że pierwszą turę wygrywa Bronisław Maria Komorowski zwany Bronkiem (co już świadczy o przydatności prezentowania takich niepełnych wyników) to przede wszystkim można zobaczyć jaki procent komisji został "przypilnowany" i co to znaczy dla nas , ale przede wszystkim dla obecnej władzy. Przy czym zaznaczam - to i tak nie jest jeszcze rzeczywisty obraz kontroli , bo nie wszystkie obwodowe komisje, z których nadesłano wyniki i zdjęcia protokołów były pilnowane w trakcie wyborów - czyli były fizycznie "obstawione" członkami RKW lub mężami zaufania tej czy innej partii. I ten obraz przywołuje zarazem smutek i nadzieję - smutek, bo nie spełniły się i nie spełnią pokładane w tym zjawisku oczekiwania, i nadzieję, że być może kiedyś przerodzi się to w ruch masowy i wtedy dopiero będzie mogło przynieśc pożadany efekt i mieć pozytywny wpływ na przyszłość naszego kraju i życie jego obywateli.

 6. ta "wygrana" w pierwszej turze jedna liczba po przecinku nie ma znaczenia bo liczy sie wynik koncowy!!!. 
  Wprowadzilo to tylko niepotrzebna dekoncentracje i nieuzasadniona radosc bo zwyciestwo jest pozorne.
  RKW powinien teraz dopiero osiagnac apogeum swojej aktywnosci, w tej turze wyborow bo czuje, ze tu szykuje sie prawdziwy przekret:
  i mozna bedzie uslyszec:
  - czego chcecie, jak wasz kandydat wygrywa to jest wszystko w porzadku a jak w II turze przegrywa to wybory sa sfalszowane?

  Jak slusznie zauwazyli przedmowcy, przewaga Dudy drastycznie zmalala po "policzeniu glosow". 
  Czy kluczem do najwiekszych przekretow nie sa wlasnie podliczone glosy na koncu ktore zmieniaja wynik?. Pamietamy w 2010 r. Kaczynski przegral z Komorowskim chodz prowadzil, jesienia u.r. bylo to samo..zludne zwyciestwa..

   kilka komentarzy z blogu Sciosa:

   Gdybym to ja był fałszerzem wyborów, to nie fałszowałbym pierwszej tury - bo po co? (No chyba, że mój kandydat - tzn. Bronisław K. - uzyskałby kompromitująco słaby wynik, np. mniej niż 10 %).
  Zaś uczciwe przeprowadzenie pierwszej tury uśpiłoby czujność przeciwnika, który mógłby np. pomyśleć: "No proszę, przestraszyli się Ruchu Kontroli Wyborów i zrezygnowali z fałszerstwa".
  I dzięki temu w drugiej turze - rozstrzygającej - miałbym wolną rękę i mógłbym robić, co tylko bym chciał. Więc wtedy mój kandydat - Bronisław K. - wygrywa niewielką przewagą, dajmy na to 5 %
  - broń Boże nie za dużo, żeby tamci nie nabrali podejrzeń. A przeciwnikowi opada szczęka i jest bezradny jak dziecko - no bo jak tu teraz protestować, kiedy dopiero co upajał się zwycięstwem w pierwszej turze?                                                                                                                                                                              - Podobnie jak ubiegłej jesieni - PiS wg sondaży powyborczych wygrywa, padają deklaracje o niekwestionowaniu wyników, po czym trrrach! (..)

  Tutaj zabieg rozłożony jest w czasie - I tura i uwiarygodnienie "mechanizmów demokracji" - II tura i "tak czy owak..."

  Myślę sobie, że dla demiurgów naszej "demokracji" bezcenne są też reakcje oszukiwanego elektoratu. Kojarzy mi się to z sowieckim cynizmem i sadyzmem, który własne paliwo i satysfakcję czerpał z osłupienia okłamywanych i przerażenia terroryzowanych.

  A. Scios:
  - Na tę prawidłowość - pułapkę exit poll , zwróciłem już uwagę na twitterze. Stosowano ją wcześniej, ale w sposób szczególnie udany podczas wyborów samorządowych.
  Przypomnę, że na podstawie wyniku 31,5 PiS - 27,5 PO, przez cały dzień trwała euforia w obozie opozycji. Gdy następnego dnia pokazano "prawidłowy" obraz, euforia ustąpiła zarzutom o fałszowanie wyborów. To jest główny cel owej pułapki.
  Proponuję też zwrócić uwagę na treść dzisiejszego wystąpienia BK. Zostało starannie przygotowane i wyreżyserowanie, zawiera dość spokojne oceny oraz zapowiedź przedstawienia konkretnych propozycji - i to już od dnia jutrzejszego.
  To nie jest przemówienie człowieka, który byłby zaskoczony takim obrotem sprawy.

  Dlatego uważam, że w ocenie dzisiejszego dnia trzeba zachować duży dystans i racjonalną rezerwę.                                                                                                                                                                                                                        http://bezdekretu.blogspot.com/2015/05/o-postawie-wyprostowanej.html#comment-form                                                                                                                                                                                                                        

  grozba sfalszowania wyborow jest bardzo realna.
  nie po to Komorowski tak gnal do palacu prezydenckiego 10.04, jeszcze przed stwierdzeniem zgonu urzedujacej glowy panstwa, zeby teraz Duda mial opublikowac raport z likwidacji WSI, jego tajny aneks, no i jest tez Smolensk,
  cos wymysla..

 7. w tym układzie exit poll będzie inne niż oficjalne ogłoszone, a to ryzykowne bo w I turze było akurat.

 8. Tobie tez jest przykro  ze Kukiz nie przyszedł do Jarka z JOW-ami ? Nie przykleił sie do PiS ? Nie rozśmieszaj mnie ... 
  Nie mam pamięci ''złotej rybki'' . PAMIETAM jak Kaczyński marzyl o systemie dwupartyjnym jtakim jak w USA. Czyli o bezpiecznym korycie. Ale o dziwo ngdy nie poparł JOW mimo ze spełniłoby jego marzenie o duopolu...
  Dlaczego ? Chyba dlatego ze nie wyobraża sobie by to on nie układał list przed wyborami . I partyjnych ''jedynek'' . Korupcja na kazdym szczeblu wpisana jest w demokracje.
  To jest ta ''partiokracja'' o ktorej mówi Kukiz.
  czego on niby miał  szukac u sytych ,tłustych i zadowolonych z siebie misów ? Kaczynski ''utopia'' nazywa wiplerowską deregulacje gospodarki , mimo ze jego koalicjant Gowin ma to na sztandarach. Skoro Kaczynski nie szanuje programu gospodarczego Gowina to Kukiza potraktowałby po ojcowsku :) Pobłażliwie ...

  To juz predzej u Schetyny znajdzie wspólny język :) Najlepszy mem wyborczy jaki widziałem to oprócz ''rozpoczetego liczenia głsów juz tydzień temu by PKW sie  wyrobilo'' jest usmiechniety od ucha do ucha Schetyna : ''drugie miejsce ? Oj , szkoda ...:)))'' Co by nie mówić to nawet Gowin bardziej poważał  Schetyne jesli idzie o podatki i gospodarke. Pamietam jak Grzesiu skwitowął podwyzke VAT :' to tak jakby wyrwać serce PO""
  PO juz dawno nie miało zadnego serca a tylko koryto. 

  Oczywiscie wole aby Ruch Narodowy zerwał delikatne i subtelne więzi z Dukaczewskim (Korwin upatrywął szansy w biologii i darwinizmie i odchodzeniu w stan spoczynku ''oficerów prowadzących '' RN  ) oraz marze by Kukiz tez sie urwał z choinki . Tak jak ''puchary rządza sie swoimi prawami'' tak dynamika wydarzeń ''społecznych'' rownież  sie rządzi ... Pozyjemy zobaczymy. Czego ja chce ? Wyrwac Polske z rak  partii i mafii  . Dzis i wczoraj Czempiński i Dukaczewski mówili Millerowi , Pawlakowi i Tuskowi jak ich zołnierzyki maja podnosic rece. I ''maszynka sejmowa '' działała. JOW DAJE SZANSE  -szanse nie pewnośc -ze mafii bedzie trudniej kontrolowac  parlament (to własnie był argument Korwina za JOW 10 lat temu ) . Nie za lat 3 lata sie to zmieni bo wyborcy i politycy  maja stare nawyki -  podobnie jak jeden forumowicz patrze bardziej z chińskiej perspektywy. Chińczyka spytano sie co mysłi o wiekiej rewolucji francuskiej ? To bylo zaledwie 200 lat temu - za wczesnie by to oceniac - rzekł chiński polityk :) 

  Aha ... 15 % byłych platfusów zagłosowało na Kukiza   I co z tego wynika .? Nic raczej :) Bo 11 %  wyborców PO zagłosowało na Dude a tylko 1,6 % wyborców PiS na Komorowskiego. Czy to swiadczy ze agentura PO osacza Dude ? To tylko wyborcy. Szewcy, rolnicy, kierowcy, drobni przedsiebiorcy. Panowie w brązowych butach wszystkich nie trzymają za kołnierz, bo brak im kadr  .. spokojnie... Nie dajmy sie zwariowac. 

 9. avatar

  http://niewolnik.salon24.pl/646781,nr-0381-ruch-kukiza

 10. avatar

  zdanie biorę pod uwagę, byli za Kukizem. 
  Trzeba pomysleć.

 11. Strony