Reklama

Jestem w posiadaniu zabójczej broni, łączącej wiedzę teoretyczną, choć to tylko paranauka zwana socjologią, z wiedzą praktyczną, a wręcz empiryczną. Wyposażony w taki oręż mogę sobie pozwolić na bezczelne stwierdzenie, że o polskiej prowincjonalnej biedzie i potędze wiem wszystko i o tym opowiem. Był przełom lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku. Trzypokoleniowa rodzina wegetująca w mieszkaniu komunalnym, ze ślepą kuchnią, bez łazienki, z kiblem i dostępem do wody na półpiętrze, zderzyła się z „niewidzialną ręką rynku” schowaną za plecami marksisty Balcerowicza. Dwóch dorastających chłopców, dwoje pracujących rodziców i babcia. W ciągu jednej chwili oboje rodzice tracą pracę, podobnie zresztą jak… 75% mieszkańców małej mieściny.

W telewizji widać jak Kuroń miesza chochlą zupę, w pośredniaku dają jakieś grosze, które po opłacie czynszu starczają na gulasz z parówek, raz w tygodniu. Ludzie, którzy całe życie pracowali i to bardzo ciężko, w systemie akordowym, nie potrafią się kompletnie odnaleźć w nowej rzeczywistości. Pracy szukają wszędzie i za każde pieniądze, po wielomiesięcznych wysiłkach, „do zakładu przyjęli” mamę. Dziesięć godzin dziennie, za stawkę miesięczną, która nie przekraczała kwoty zasiłku. Na szczęście robota na czarno, to można było łączyć obie głodowe stawki i jakoś przetrwać.

Reklama

W tym miejscu „ciekawostka”. Nowy zakład powstał w opustoszałych pomieszczeniach niegdysiejszego „Domu towarowego”. Właścicielem był dawny dyrektor peerelowskiej szwalni, który doprowadził szwalnię do bankructwa, następnie został syndykiem masy upadłościowej, by na końcu za grosze kupić maszyny i pracowników do własnej firmy. Ojciec po kilku latach dostaje robotę u Niemca, w „sprywatyzowanym” za „tyle warte ile warte” Państwowym Ośrodku Maszynowym. Prywatyzację przeprowadzono w tradycyjnym trybie, wraz z maszynami i ludźmi, ale i tak jest to najlepszy „zakład” w mieścinie, bo Niemiec płaci półtora stawki zasiłku, zatrudnia na pełną umowę i jeszcze daje drelichowe ubranie.

Zaraz po ukończeniu szkoły i zdaniu matury starszy chłopiec ląduje w… kotłowni, a trafia tam po wielu wysiłkach i szczęśliwych zbiegach okoliczności inni maturzyści tyle szczęścia nie mieli. W sezonowej pracy palacza młody pracownik będzie się realizował przez 4 lata, z przerwami na zasiłek w okresie letnim, łączonym z pracą na czarno we wszystkich możliwych zawodach i miejscach. Od palcu budowy, przez warsztat samochodowy, aż po wyjazdy do Niemiec. Po 4 latach 23 letni mężczyzna trafia do firmy, którą prowadzi dawny nauczyciel, obecnie działacz Unii Wolności. Jest to agencja reklamowa, wydają jakąś powiatową gazetkę i foldery dla jednostek samorządowych, naturalnie nie wchodzą w grę przetargi, tylko członkostwo w UW i znajomości z lokalnymi bossami partyjnymi.

Płaca? „Najniższa średnia krajowa”, czytaj zasiłek plus 5%, zatrudnienie w ramach „likwidacji bezrobocia”, poprzez pośredniak. Mimo wszystko nie można narzekać, roboty w agencji praktycznie nie ma, poza ustawionymi zleceniami pies z kulawą nogą do firmy nie zagląda, żadnych zamówień od klientów indywidualnych. Po dwóch latach w agencji reklamowej wyjazd do Wrocławia i zatrudnienie, na śmieciową umowę w „wydawnictwie”. Nora na strychu, pralnia lewej kasy, właściciel notorycznie naciąga drukarnie i autorów na „przelewy”, których nie płaci. Następny etap ścieżki rozwoju zawodowego, branża motoryzacyjna. Szef to syn byłego wojewody wrocławskiego z czasów PRL, nie muszę tłumaczyć, co to oznacza. Hasło firmy? Znane w całej Polsce: „zapierd..j, bo na twoje miejsce mam dziesięciu”. Pensja głodowa, starcza na pokoik na poddaszu we Wrocławiu i pierogi w barze „Miś”.

Ewakuacja od „prywaciarza” do „korpo”. Jak grzyb po deszczu wyrasta nowa sieć warsztatów w Polsce, za gigantyczne pieniądze przejmuje najbardziej atrakcyjne serwisy opon w dużych miastach. Dorosły już mąż i ojciec dostaje tę robotę, najpierw jako sprzedawca, potem zastępca kierownika, ale niczym się te dwie funkcje od siebie nie różnią. Po roku firma pada, a za trupem niesie się informacja, że była… pralnią kasy. Właściciele odsprzedanych serwisów zostają z niezapłaconymi fakturami, taki sam los spotyka dostawców sprzętu. Wreszcie własna firma, założona z wielkim strachem i finansowym nożem na gardle, już nie chodzi o jednego chłopaka, ale o całą rodzinę. Udaje się, przez trzy lata firma z niczego przynosi obroty na poziomie kilku milionów, po trzech latach wchodzą na rynek monopole i zabijają wszystko co się rusza, po firmie.

Przez cały ten czas, od 1989 roku do 2015 roku, opisana prowincjonalna rodzina, która bez pracy nie potrafiła żyć, słyszała zewsząd, że im mniej będzie zarabiać i więcej pracować, tym bardziej ucieszy się Balcerowicz wraz z „niewidzialną ręką rynku”. Takich rodzin było w Polsce nie 100, nie 1000, ale parę milionów i wszystkie o politykach miały jedno charakterystyczne zdanie: „sami złodzieje, co dla siebie nakradli”. Mówienie o tych ludziach, że są “ciemnym ludem”, który wszystko kupi, to dramatyczny brak wiedzy teoretycznej i życiowej. Ci ludzie nie kupowali żadnych obietnic i politycznych bredni. Oni w kółko powtarzali: „sami złodzieje, co dla siebie nakradli”, ponieważ przez 25 lat nic innego nie widzieli.

Takie samo zdanie usłyszał też PiS w 2015 roku, prawie wszyscy byli przekonani, że 500+ to następne kłamstwo polityków, ale głosowali przeciw jeszcze większym złodziejom. I nagle stał się cud, coś czego zaszczuwany „polski wół roboczy” w życiu nie widział. Ludzie dostają pieniądze obiecane przez polityka! Nikt nigdy o czymś podobnym nie słyszał i tym bardziej nie doświadczył, ale na tym nie koniec. Prócz pieniędzy „polski wół roboczy” poniewierany przez ćwierć wieku komplementem: „zapierda..j, bo na twoje miejsce mam dziesięciu”, usłyszał, że jest solą tej ziemi, że na jego barkach spoczywa większość wysiłku i sukcesu gospodarczego, jaki osiągnęliśmy w ostatnim czasie. Słyszy też, że powinien zarabiać więcej niż „najniższa średnia krajowa” i stawka minimalna jest podnoszona.

Pierwszy raz „polski wół roboczy” przestaje się bać o to, czy jutro będzie praca. Pierwszy raz politycy i to ci u władzy, do tego co „dali” dodają następne pieniądze, które nie są niczym innym, jak spłatą długu za te wszystkie lata upokorzeń. Pierwszy raz Polak widzi, że Balcerowicz łgał jak pies i pieniądze dla ludzi nie załamały finansów publicznych, ani nie wywindowały inflacji, tylko doprowadziły do wzrostu, przy jednoczesnym ograniczeniu deficytu budżetowego. Najprostszy człowiek gołym okiem widzi i na własnej skórze się przekonuje, że można żyć godnie, w miarę normalnie i z poczuciem bezpieczeństwa egzystencjalnego. Co zostaje w głowie Polakowi? Tylko jedna władza zrobiła to, co obiecała i tej wartości, tego cudu nad Wisłą i wszystkimi rzeczkami w Polsce, nie zniesie nikt, a już na pewno, nie „sami złodzieje, co dla siebie nakradli”.

PiS wygrywa dzięki głosom prowincji i beneficjentom 500+? W całej rozciągłości i wygrywać będzie nadal. Jedyna władza, która stara się i skutecznie niweluje 25 lat gnojenia 70% społeczeństwa. Przez 25 lat 5% złodziei i cwaniaków żyło kosztem „wołów roboczych”, powtarzając doktrynalne brednie o „wolnym rynku” i „kosztach pracy”. Ciężko pracujący Polacy doświadczyli normalności i szacunku, ale tylko z jednej strony, z drugiej nadal słyszą, że są bandą pijaków i roszczeniowych nierobów. Stroną tą są dawni marksiści i komuniści przemalowani na demokratów i liberałów.

Polaków obrażają i ciągle gnoją żyjący na ich koszt: złodzieje, „europejscy” politycy, celebryci, „liberalne” media, „biznesmeni” z legitymacją lub koneksjami w Unii Wolności, Koalicji Europejskiej, czy jak to się tam będzie nazywać. Całe „lepsze towarzystwo”, niegdyś klienci sklepów za żółtymi firankami, w pierwszym, drugim i trzecim pokoleniu, lży bez opamiętania, gdy traci swoje wielopokoleniowe przywileje, będące wynikiem ideologicznego zamordyzmu w wersji PRL i PRL Bis. Początek, środek, koniec i didaskalia całej „tajemnicy” politycznego sukcesu PiS.

Reklama

40 KOMENTARZE

   • Akurat jakość pracy Polaków

    Akurat jakość pracy Polaków jest bardzo dobra, na tyle że wzbudza strach i przerażenie w krajach zachodnich. Nawet Szwajcarzy czują respekt, nie wspominając o takich Duńczykach czy Francuzach. To nam przyniesie bogactwo, jak tylko pozbędziemy się raka balcerowiczyzmu.

   • Akurat jakość pracy Polaków

    Akurat jakość pracy Polaków jest bardzo dobra, na tyle że wzbudza strach i przerażenie w krajach zachodnich. Nawet Szwajcarzy czują respekt, nie wspominając o takich Duńczykach czy Francuzach. To nam przyniesie bogactwo, jak tylko pozbędziemy się raka balcerowiczyzmu.

 1. „Jeśli chodzi o powstania to

  „Jeśli chodzi o powstania to największym błędem XX w w Polsce było powstanie GW.” Pamiętam pewien felieton w w/w gazecie. Tak na początku tzw. Transformacji . . . są dwa wyjścia dla Polski, jedno normalne tj. z nieba zstąpi legion aniołów i weźmie się do pracy i uratuje Polskę. I drugie cud nadprzyrodzony, tj. Polacy wezmą się uczciwie do pracy. Milutko nie? Felieton ten kojarzę z pewnym publicystą którego nazwisko kojarzyć się może z epitetem „Żydowska” który wypsnął się pani Engelking. Pamiętam artykuły chwalące likwidację wszystkiego co państwowe, pierwszy milion który trzeba ukraść, zbawienny wpływ bezrobocia . . . itd. Itp. Pamiętam „włoski model” życia politycznego, gdzie politycy zajmą  się sobą a ludzie swoimi sprawami bo polityka nie powinna ich interesować. Cóż . . . okazało się, że okrągły stół składał się z samych kantów. To jak nazwać właściwie to narzędzie medialnej lobotomii?

 2. „Jeśli chodzi o powstania to

  „Jeśli chodzi o powstania to największym błędem XX w w Polsce było powstanie GW.” Pamiętam pewien felieton w w/w gazecie. Tak na początku tzw. Transformacji . . . są dwa wyjścia dla Polski, jedno normalne tj. z nieba zstąpi legion aniołów i weźmie się do pracy i uratuje Polskę. I drugie cud nadprzyrodzony, tj. Polacy wezmą się uczciwie do pracy. Milutko nie? Felieton ten kojarzę z pewnym publicystą którego nazwisko kojarzyć się może z epitetem „Żydowska” który wypsnął się pani Engelking. Pamiętam artykuły chwalące likwidację wszystkiego co państwowe, pierwszy milion który trzeba ukraść, zbawienny wpływ bezrobocia . . . itd. Itp. Pamiętam „włoski model” życia politycznego, gdzie politycy zajmą  się sobą a ludzie swoimi sprawami bo polityka nie powinna ich interesować. Cóż . . . okazało się, że okrągły stół składał się z samych kantów. To jak nazwać właściwie to narzędzie medialnej lobotomii?

 3. Bardzo dobry felieton.

  Bardzo dobry felieton. Chapeau bas! Co do postawy obecnych celebrytów i tak zwanych elit, to najbardziej ich wkurza to, że przysłowiowego Kowalskiego teraz stać na rzeczy dotąd dostępne dla tej całej pseudoelity. Bo elitami byli tylko dlatego że mieli trochę pieniędzy i stać ich było na wakacje za granicą, czy nowy telewizor. Teraz to poczucie elitarności znika, co wywołuje agresję i panikę.

  Co do celebrytów to nie jestem w stanie zrozumieć ich pogardy dla swoich klientów. Kto w końcu ogląda te wszystkie opery mydlane i widowiska. Pogarda dla klienta zawsze się kończy upadkiem biznesu, czego wielu osobom z tych kręgów życzę. A na ich miejsce są przecież setki chętnych…..

 4. Bardzo dobry felieton.

  Bardzo dobry felieton. Chapeau bas! Co do postawy obecnych celebrytów i tak zwanych elit, to najbardziej ich wkurza to, że przysłowiowego Kowalskiego teraz stać na rzeczy dotąd dostępne dla tej całej pseudoelity. Bo elitami byli tylko dlatego że mieli trochę pieniędzy i stać ich było na wakacje za granicą, czy nowy telewizor. Teraz to poczucie elitarności znika, co wywołuje agresję i panikę.

  Co do celebrytów to nie jestem w stanie zrozumieć ich pogardy dla swoich klientów. Kto w końcu ogląda te wszystkie opery mydlane i widowiska. Pogarda dla klienta zawsze się kończy upadkiem biznesu, czego wielu osobom z tych kręgów życzę. A na ich miejsce są przecież setki chętnych…..

 5. Warto by było aby w tzw

  Warto by było aby w tzw "średnich-małych Miastach" doinwestować, przeorganizować, publiczne uczelnie Wyższe aby miały w ofercie atrakcyjne dla młodych ludzi kierunki ,  kierunki które przygotowują do atrakcyjnych zawodów… czyli polikwidować te bezużyteczne kierunki studiów które są wielokrotnie przez takie szkoły wyższe powielane

                        Alternatywnie skorzystać z infrastruktury posiadanej  przez "Państwową wyższą szkole w miejscowości ABC" aby otwierać tam odziały (kierunki) Politechnik uniwersytetów, czy nawet o ile jest taka Możliwość to także kształcić Medyków.

  chodzi o to aby wiecej kasy przekierować  do wyżej wspomnianych ośrodków

  można zobaczyć w jak wielu z tych szkół są "…logie" pedagogiki itp itd:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Pa%C5%84stwowe_wy%C5%BCsze_szko%C5%82y_zawodowe_w_Polsce

  • wyższe uczelnie na prowincji

   wyższe uczelnie na prowincji to układ lokalny i często rodzinny. Wszystkie etaty administracyjne od ciecia i sprzątaczki do kanclerza, są obasadzane z klucza rodzinnego. Podobnie ma się z kadrą. A tej kadry profesorskiej tak dużo naprodukowali, że każdy student na wagę złota, wieć selekcji nie ma, każdy dostaje magistra za to, że jest; a poziom żenujacy. Takie magistry pracy nie znajdą na rynku, chyba, że tatusie wujki załatwią

 6. Warto by było aby w tzw

  Warto by było aby w tzw "średnich-małych Miastach" doinwestować, przeorganizować, publiczne uczelnie Wyższe aby miały w ofercie atrakcyjne dla młodych ludzi kierunki ,  kierunki które przygotowują do atrakcyjnych zawodów… czyli polikwidować te bezużyteczne kierunki studiów które są wielokrotnie przez takie szkoły wyższe powielane

                        Alternatywnie skorzystać z infrastruktury posiadanej  przez "Państwową wyższą szkole w miejscowości ABC" aby otwierać tam odziały (kierunki) Politechnik uniwersytetów, czy nawet o ile jest taka Możliwość to także kształcić Medyków.

  chodzi o to aby wiecej kasy przekierować  do wyżej wspomnianych ośrodków

  można zobaczyć w jak wielu z tych szkół są "…logie" pedagogiki itp itd:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Pa%C5%84stwowe_wy%C5%BCsze_szko%C5%82y_zawodowe_w_Polsce

  • wyższe uczelnie na prowincji

   wyższe uczelnie na prowincji to układ lokalny i często rodzinny. Wszystkie etaty administracyjne od ciecia i sprzątaczki do kanclerza, są obasadzane z klucza rodzinnego. Podobnie ma się z kadrą. A tej kadry profesorskiej tak dużo naprodukowali, że każdy student na wagę złota, wieć selekcji nie ma, każdy dostaje magistra za to, że jest; a poziom żenujacy. Takie magistry pracy nie znajdą na rynku, chyba, że tatusie wujki załatwią

 7. Bardzo ciekawa i pouczajaca

  Bardzo ciekawa i pouczajaca historia z zycia rodziny posiadajacej charakter-kregoslup moralny. No ale tak jak autor wspomnial , takich rodzin bylo bardzo, bardzo duzo i mozna pokusic sie o teze ze bardzo wielu rodzinom sie wiodlo o wiele gozej. Niemniej jednak mnie osobiscie zadziwia ile pogardy (jesli chodzi o prace ) jest w przecietnym Polaku. Uzywanie okreslen typu np. Ten/Ta to powinni kible sprzatac lub za klozetowa albo rowy kopac itp. itd. Osobiscie tutaj w USA ja sie nie spotkalem z taka pogarda co do jakiejs pracy , kazda praca wykonywana ma szacunek. 

  Smieszy mnie tez zlosliwosc wypowiadania slow typu : ryzy , grubas, okularnik , slepy , liliput, itd. itp. Wiele osob ma znajomych ktorzy dokladnie odpowiadaja takim okresleniom a sa bardzo dobrymi-wartosciowymi osobami , no ale to tak jak to sie mowi , to sa nasi czyli to ich nie niedotyczy. Czasami nienawisc przekracza pole kontroli i ludzie nie zdaja sobie tak naprawde z tego co wypowiadaja.  

 8. Bardzo ciekawa i pouczajaca

  Bardzo ciekawa i pouczajaca historia z zycia rodziny posiadajacej charakter-kregoslup moralny. No ale tak jak autor wspomnial , takich rodzin bylo bardzo, bardzo duzo i mozna pokusic sie o teze ze bardzo wielu rodzinom sie wiodlo o wiele gozej. Niemniej jednak mnie osobiscie zadziwia ile pogardy (jesli chodzi o prace ) jest w przecietnym Polaku. Uzywanie okreslen typu np. Ten/Ta to powinni kible sprzatac lub za klozetowa albo rowy kopac itp. itd. Osobiscie tutaj w USA ja sie nie spotkalem z taka pogarda co do jakiejs pracy , kazda praca wykonywana ma szacunek. 

  Smieszy mnie tez zlosliwosc wypowiadania slow typu : ryzy , grubas, okularnik , slepy , liliput, itd. itp. Wiele osob ma znajomych ktorzy dokladnie odpowiadaja takim okresleniom a sa bardzo dobrymi-wartosciowymi osobami , no ale to tak jak to sie mowi , to sa nasi czyli to ich nie niedotyczy. Czasami nienawisc przekracza pole kontroli i ludzie nie zdaja sobie tak naprawde z tego co wypowiadaja.  

 9. I pomyśleć, że pomimo takich

  I pomyśleć, że pomimo takich doświadczeń z III RP Szanowny Autor zaciekle zwalczał prawicę i to w stylu takim, że niektórzy uważali, iż jest Jerzym Urbanem ukrytym pod nickiem Matka Kurka. Na szczęście przyszło otrzeźwienie. 

 10. I pomyśleć, że pomimo takich

  I pomyśleć, że pomimo takich doświadczeń z III RP Szanowny Autor zaciekle zwalczał prawicę i to w stylu takim, że niektórzy uważali, iż jest Jerzym Urbanem ukrytym pod nickiem Matka Kurka. Na szczęście przyszło otrzeźwienie. 

 11. Syntetyczny,zwarty obraz

  Syntetyczny,zwarty obraz tamtych lat,który sam przerabiałem żyjąc non-stop na maksymalnym debecie a sukcesem było zero na koncie(!) gdy wpłynęła głodowa wypłata i warto także wspomnieć o bankach,które kosiły grubą forsę od biedaków bo procent od debetu był najwyższy i to biedacy budowały siłę np.PKO BP,a którym bank nigdy nie dał szansy na np.zakup preferencyjny akcji.

  Wielki szacunek za kolejny soczysty treścią artykuł i bolesną prawdę,która pomału odchodzi w zapomnienie i byłoby złą rzeczą gdyby ta pamięć była zamazana przez potomków "czerwonej mierzwy" i innych pajaców w obcisłych gajerach.

  Pozdrowienia!Będzie dobrze:))

 12. Syntetyczny,zwarty obraz

  Syntetyczny,zwarty obraz tamtych lat,który sam przerabiałem żyjąc non-stop na maksymalnym debecie a sukcesem było zero na koncie(!) gdy wpłynęła głodowa wypłata i warto także wspomnieć o bankach,które kosiły grubą forsę od biedaków bo procent od debetu był najwyższy i to biedacy budowały siłę np.PKO BP,a którym bank nigdy nie dał szansy na np.zakup preferencyjny akcji.

  Wielki szacunek za kolejny soczysty treścią artykuł i bolesną prawdę,która pomału odchodzi w zapomnienie i byłoby złą rzeczą gdyby ta pamięć była zamazana przez potomków "czerwonej mierzwy" i innych pajaców w obcisłych gajerach.

  Pozdrowienia!Będzie dobrze:))

 13. Tak dla pokrzepienia serc na

  Tak dla pokrzepienia serc na czas „pandemiji straszliwej”, a właściwie serca Mojego Ulubionego Blogera. Jak to się stało, że niewykształcony (wieczorowe magisterskie studia socjologiczne, to jak sam Bloger przyznaje taka paranauka); chłop na 6 ha oraz zadeklarowany alkoholik (jak sam siebie właściwie ocenia) tak trafnie już od wielu lat ocenia rzeczywistość społeczną i  przez to również polityczną w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie udziela sam On Bloger w swoim felietonie z 5 lipca 2019:

  https://www.kontrowersje.net/natura_geny_wychowanie_i_nienawi_pewna_gwarancja_pora_ki_opozycji

  Tym co go (Onego Blogera) odróżnia od innych „analityków codzienności” w Polsce jest wg autooceny fakt, że zna doświadczenie wartości pracy fizycznej. Jednak to nie jest główną przyczyną, iż  każdy codzienny felieton, to jest jak spełnienie marzenia postaci niewidomego emerytowanego pułkownika granej przez  Al  Pacino („Zapach kobiety”). Korzystając z „poetyki” tego filmu  Mój Bloger czasem nawet prowadzi helikopter, a w felietonie  z dnia 24 czerwca 2019 r.  to nawet pilotuje F-35 (oba statki powietrzne oczywiście bez autopilota). A ostatni felieton o „wole roboczym”, to tekst „kanoniczny” dla kogoś, kto chce zrozumieć i rozumie procesy społeczne, gospodarcze, polityczne w Polsce od 1989 roku od tzw. „końca komunizmu” . Link poniżej https://www.kontrowersje.net/opowiem_wam_o_cudzie_i_pot_dze_polskiego_wo_a_roboczego

  Na własnych 4 literach Mój Bloger (Ulubiony) doświadczył i trafnie zanalizował rzeczywistość  wraz z jej przyczynami, skutkami i wyjaśnieniem dynamiki z lat 1989-2015. I to w krótkim felietonie! To jest gotowy scenariusz na film „Człowiek z Polski Prawdziwej”. Ten tekst musi być analizowany w każdej szanującej się uczelni, gdzie ta paranauka jest wykładana. A  politycy, szczególnie z partii rządzącej powinni zatrudnić go na etacie Głównego Analityka, albo obowiązkowo czytać jego felietony i pisać potem test ze zrozumienia tego tekstu. Oczywiście to marzenia ściętej głowy. Ale książkowe rozwinięcie tego felietonu  (24.06.2019) to jest temat na drugą wielką publikację. Jako zadeklarowany „czuły mąż i ojciec”  Mój Bloger ubarwi ją z pewnością o elementy „z życia wzięte”, a tym samym uczyni lekturę strawną do czytania. Blogerze do dzieła!!!

 14. Tak dla pokrzepienia serc na

  Tak dla pokrzepienia serc na czas „pandemiji straszliwej”, a właściwie serca Mojego Ulubionego Blogera. Jak to się stało, że niewykształcony (wieczorowe magisterskie studia socjologiczne, to jak sam Bloger przyznaje taka paranauka); chłop na 6 ha oraz zadeklarowany alkoholik (jak sam siebie właściwie ocenia) tak trafnie już od wielu lat ocenia rzeczywistość społeczną i  przez to również polityczną w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie udziela sam On Bloger w swoim felietonie z 5 lipca 2019:

  https://www.kontrowersje.net/natura_geny_wychowanie_i_nienawi_pewna_gwarancja_pora_ki_opozycji

  Tym co go (Onego Blogera) odróżnia od innych „analityków codzienności” w Polsce jest wg autooceny fakt, że zna doświadczenie wartości pracy fizycznej. Jednak to nie jest główną przyczyną, iż  każdy codzienny felieton, to jest jak spełnienie marzenia postaci niewidomego emerytowanego pułkownika granej przez  Al  Pacino („Zapach kobiety”). Korzystając z „poetyki” tego filmu  Mój Bloger czasem nawet prowadzi helikopter, a w felietonie  z dnia 24 czerwca 2019 r.  to nawet pilotuje F-35 (oba statki powietrzne oczywiście bez autopilota). A ostatni felieton o „wole roboczym”, to tekst „kanoniczny” dla kogoś, kto chce zrozumieć i rozumie procesy społeczne, gospodarcze, polityczne w Polsce od 1989 roku od tzw. „końca komunizmu” . Link poniżej https://www.kontrowersje.net/opowiem_wam_o_cudzie_i_pot_dze_polskiego_wo_a_roboczego

  Na własnych 4 literach Mój Bloger (Ulubiony) doświadczył i trafnie zanalizował rzeczywistość  wraz z jej przyczynami, skutkami i wyjaśnieniem dynamiki z lat 1989-2015. I to w krótkim felietonie! To jest gotowy scenariusz na film „Człowiek z Polski Prawdziwej”. Ten tekst musi być analizowany w każdej szanującej się uczelni, gdzie ta paranauka jest wykładana. A  politycy, szczególnie z partii rządzącej powinni zatrudnić go na etacie Głównego Analityka, albo obowiązkowo czytać jego felietony i pisać potem test ze zrozumienia tego tekstu. Oczywiście to marzenia ściętej głowy. Ale książkowe rozwinięcie tego felietonu  (24.06.2019) to jest temat na drugą wielką publikację. Jako zadeklarowany „czuły mąż i ojciec”  Mój Bloger ubarwi ją z pewnością o elementy „z życia wzięte”, a tym samym uczyni lekturę strawną do czytania. Blogerze do dzieła!!!