Reklama

Lech Kaczyński i Maria KaczyńskaZ

Lech Kaczyński i Maria KaczyńskaZadzwonił do mnie dziadek, osiemdziesiąt osiem lat, dziadek zawsze krzyczy do telefonu i zwykle krzyczy, żeby przyjechać, albo że burza idzie. Czasami krzyczy rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły mylą się dziadkowi wydarzenia i to co „w telewizji podają”. Dziś dziadek wykrzyczał, że „samolot z prezydentem i wszystkimi biskupami się rozbił”. Uśmiałem się w duchu, dziadek jest kochany z tym śledzeniem ważnych informacji, pewnie jakaś republika bananowa zestrzeliła swojego prezydenta i dziadek szybko zaadaptował wydarzenie na nasze. TVN24 potwierdził wersję dziadka i dołożył sensacji, nie tylko prezydent Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska, ale 88 osób świeckich i duchownych. Wiele z tych osób znamy, wiele razy o nich pisaliśmy, spieraliśmy się, stawialiśmy sobie gwiazdki i tezy na przyszłość. Przeczytałem już kilka Waszych wypowiedzi i mam podobnie jak Wy – zatkało mnie. Zatkało mnie od tej informacji, ale wiem co napisać. Parę rzeczy ciśnie mi się od razu, a życie przede wszystkim. Życie jest jedyną wartością, z którą się nie dyskutuje, nie stawia się życiu gwiazdek, nie ma wokół życia burzliwych dyskusji i tez na przyszłość, nie robi się tego, stwarza się jedynie pozory znajomości i kontroli. Życie sobie, a my sobie. Życie bez nas sobie poradzi przez miliardy lat, nas bez życia nie ma w jednej chwili. 

Reklama

Druga rzecz narzucająca się brutalnie, to symbolika tej tragedii, symbolika niezwykle przewrotna, okrutna, bezlitosna, drwiąca z nas wszystkich. Nad miejscem… na grobami tych, którzy ponad pół wieku temu stanowili o sile kraju, giną jak w pokoleniowej sztafecie, kolejni, od których oczekiwaliśmy, że zbudują nam lepszy kraj. Próbuję to ogarnąć i widzę scenę, która zdobyłaby wszystkie laury, we wszystkich gatunkach literackich i wymiarach kinowych. Rzecz trzecia to mój stosunek do tych ludzi, którzy tam zginęli. Na Lecha Kaczyńskiego miałem głosować, nie była to żadna prowokacja, nie był to zabieg pod klikalność, to była moja głęboko przemyślana decyzja. Nie zagłosuję i wiem za co ta kara. Ta kara jest za wieloletnie patrzenie tylko i wyłącznie na ludzkie wady. Mam taką cechę, Lechowi Kaczyńskiemu zebrało się najbardziej, może tylko jego brat dostał więcej. Nie jestem wierzący, nie jestem przesądny, ale do czasu do czasu do mojej cynicznej, racjonalnej głowy docierają znaki, które nie mówią, ale krzyczą. 

Dzisiejsza tragedia wykrzyczała mi, że człowiek nie brzmi prosto, że życie ludzkie zostało opisane na milion sposóbów, ale samo życie ciągle dodaje nowe wersy, na które nie wpadłby żaden śmiertelnik. Marnie wygląda wszystko, tysiące tekstów, setki interpretacji, tony emocji, spory żałosne, noty nędzne i wybitne. Zapala się prawy silnik, albo przejeżdża TiR, rośnie guz na nerce, za rogiem nóż w plecy, albo spektakularnie na grobami 20 tysięcy ginie 88. Za kilka dni góra tygodni będą padać takie zdania: „No i co z tego, trzeba żyć dalej, a Kaczyński był taki jaki był, nie obchodzi mnie, że zginął, żadnego PiS, żadnych Kaczyńskich”. Nie wiemy jaki był, pisałem o Kaczyńskim wiele lat i nie wiem jaki był, trzeba żyć dalej, ale dla mnie życie ma znów inny smak, znów mi się przestawiły tory, choć jeszcze wczoraj byłem pewien dokąd jadę i jakie kolejne odwiedzę stacje. Jest mi nie tak, jest mi bardzo nie tak, nie muszę robić niczego na siłę, samo mi się z całego mnie wyrywa: „Moje kondolencje, moje współczucie, moje przygnębienie, moja bezsilność.

 

Reklama

53 KOMENTARZE

 1. M_K swietny tekst, przez nastepny miesiac beda laly
  sie suche lzy ze strony wielu naszych politykow, szampanow nie bedzie, tylko korki od nich sprzataczki beda znajdowac w smieciach biur. Smutne twarze Palikota, Niesiolowskiego,Bartoszewskiegi, Walesy i reszty naszych elitarnych elit w TVN, a my bedziemy tylko niemym swiadkiem tego zalosnego widowiska. Ja osobiscie placze moja 11letnia corka widzi mnie jakiego jeszcze nie widziala. Bo jest mi bardzo przykro, bo jest o tych 130 mniej, co ja tak kochali.

 2. Trudno napisać cokolwiek na
  Trudno napisać cokolwiek na ten temat, straszna tragedia. Zginął Prezydent, Pierwsza Dama, Prezes NBP, Rzecznik Praw Obywatelskich i dziesiątki posłów, senatorów, ważnych urzędników, duchownych, dowódców wojskowych. Zastąpienie ich wszystkich w tym samym czasie będzie bardzo trudne. Trudno też sobie wyobrazić co muszą czuć ich rodziny i co oni sami czuli przed śmiercią, gdy samolot zaczął się rozpadać i stanął w płomieniach. Pozostaje tylko złożyć kondolencje ich bliskim.

 3. będzie co ma być
  Szok i tragedia.
  Teraz politycy już całkowicie zajmą się sobą porzucając nudne problemy podatników. Kupią sobie po samolocie na głowę,a ci którzy nie polecieli przeżyją gwałtowne nawrócenie. Piskorze wylezą spod kamieni (jeden już się pokazał). Zamieszanie potrwa krótko i wszystko będzie takie jak było.
  Cudownie ocalona część władzy zacznie się miłować i zgodnie współpracować w trudzie przykręcania śruby społeczeństwu, a ono w chwili szoku lekko łyknie niejedną żabę.

 4. Lista…
  PREZYDENT LECH KACZYŃSKI

  MARIA KACZYŃSKA

  RYSZARD KACZOROWSKI, ostatni prezydent RP na uchodźstwie

  KRZYSZTOF PUTRA, wicemarszałek Sejmu

  KRYSTYNA BOCHENEK, wicemarszałek Senatu

  JERZY SZMAJDZIŃSKI, wicemarszałek Sejmu

  WŁADYSŁAW STASIAK, szef Kancelarii Prezydenta

  ALEKSANDER SZCZYGŁO, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

  PAWEŁ WYPYCH, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta

  STANISŁAW JERZY KOMOROWSKI, podsekretarz stanu w MON

  TOMASZ MERTA, , podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury

  MACIEJ PŁAŻYŃSKI, szef Stowarzyszenia Wspólnota Polska

  MARIUSZ KAZANA, dyr. protokołu dyplomatycznego MSZ

  GEN. FRANCISZEK GĄGOR szef sztabu generalnego WP

  MARIUSZ HANDZLIK, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta

  ANDRZEJ KREMER, podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych

  ANDRZEJ PRZEWOŹNIK, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

  PIOTR NUROWSKI, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

  JANUSZ KOCHANOWSKI, rzecznik Praw Obywatelskich

  SŁAWOMIR SKRZYPEK, prezes NBP

  JANUSZ KURTYKA, prezes IPN

  JANUSZ KRUPSKI, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

  Posłowie i senatorowie:

  GRZEGORZ DOLNIAK

  LESZEK DEPTUŁA

  GRAŻYNA GĘSICKA

  PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI

  ZBIGNIEW WASSERMANN

  SEBASTIAN KARPINIUK

  IZABELA JARUGA-NOWACKA

  ALEKSANDRA NATALLI-ŚWIAT

  ARKADIUSZ RYBICKI

  JOLANTA SZYMANEK-DERESZ

  WIESŁAW WODA

  EDWARD WOJTAS

  JANINA FETLIŃSKA

  STANISŁAW ZAJĄC

  Przedstawiciele kościołów i wyznań religijnych:

  KS. BP GEN. DYWIZJI TADEUSZ PŁOSKI, ordynariusz polowy WP

  MIRON CHODAKOWSKI, prawosławny ordynariusz WP

  KS. PŁK ADAM PILCH, ewangelickie duszpasterstwo polowe

  KS. PPŁK JAN OSIŃSKI, ordynariat polowy WP

  KS. ROMAN INDRZEJCZYK, kapelan prezydenta

  KS. PRAŁAT BRONISŁAW GOSTOMSKI

  KS. JÓZEF JONIEC

  KS. ZDZISŁAW KRÓL

  KS. ANDRZEJ KWAŚNIK

  Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP:

  GEN. BRONI BRONISŁAW KWIATKOWSKI, dowódca Sił Operacyjnych

  GEN. ANDRZEJ BŁASIK, dowódca Sił Powietrznych

  GEN. TADEUSZ BUK, dowódca Sił Lądowych

  GEN. WOJCIECH POTASIŃSKI, dowódca Sił Specjalnych

  WICEADMIRAŁ ANDRZEJ KARWETA , dowódca Marynarki Wojennej

  GEN. KAZIMIERZ GILARSKI, dowódca Garnizonu Warszawa

  Przedstawiciele Rodzin Katyńskich i innych stowarzyszeń

  TADEUSZ LUTOBORSKI

  STEFAN MELAK

  STANISŁAW MIKKE

  BRONISŁAWA ORAWIEC-LOFFLER

  KATARZYNA PISKORSKA

  ANDRZEJ SARJUSZ-SKĄPSKI

  WOJCIECH SEWERYN

  LESZEK SOLSKI

  TERESA WALEWSKA-PRZYJAŁKOWSKA

  GABRIELA ZYCH

  EWA BĄKOWSKA

  ANNA MARIA BOROWSKA

  BARTOSZ BOROWSKI

  EDWARD DUCHNOWSKI

  ZENONA MAMONTOWICZ-ŁOJEK

  Osoby towarzyszące:

  JOANNA AGACKA-INDECKA

  CZESŁAW CYWIŃSKI

  PPŁK. ZBIGNIEW DĘBSKI

  KATARZYNA DORACZYŃSKA

  ALEKSANDER FEDOROWICZ

  DARIUSZ JANKOWSKI

  GEN. BRYG. STANISŁAW KOMORNICKI

  JANUSZ KRUPSKI

  WOJCIECH LUBIŃSKI

  BARBARA MAMIŃSKA

  JANIANA NATUSIEWICZ-MILLER

  KS. RYSZRD RUMIANEK

  IZABELA TOMASZEWSKA

  ANNA WALENTYNOWICZ

  JANUSZ ZAKRZEŃSKI

  Funkcjonariusze BOR

  JAROSŁAW FLORCZAK

  ARTUR FRANCUZ

  PAWEŁ JANECZEK

  PAWEŁ KRAJEWSKI

  PIOTR NOSEK

  JACEK SURÓWKA

  MAREK ULERYK

  DARIUSZ MICHAŁOWSKI

 5. Źle się stało, że tyle
  Źle się stało, że tyle ważnych osób umieszczono na pokładzie tego samego samolotu: Prezydenta z żoną, szefa banku centralnego, wielu polityków, urzędników, działaczy społecznych i praktycznie całe dowództwo Sił Zbrojnych. Myślę, że powinni lecieć paroma różnymi samolotami ze względów bezpieczeństwa. I oczywiście powinni lecieć NOWYMI samolotami, a nie przestarzałymi, które zresztą wiele razy mocno szwankowały.

    • Czy sądzisz, że gdyby to był
     Czy sądzisz, że gdyby to był nowoczesny, w pełni sprawny samolot, to w tej konkretnej sytuacji nie doszłoby do tragedii? Wszystkie dostępne w tej chwili dane wskazują na to, że niczego by to nie zmieniło. Trzeba zrobić wszystko, żeby NIGDY WIĘCEJ. Nie sposób się z tym pogodzić. Nie sposób wyobrazić sobie co czują bliscy tych, którzy zginęli. Jeśli my aż tak, to jak Oni?:(

     • Nie mam pojęcia, tą sprawą
      Nie mam pojęcia, tą sprawą zajmie się w przyszłości historia alternatywna. Uważam natomiast, że wysyłanie tylu ważnych osobistości ( w tym praktycznie całego dowództwa Sił Zbrojnych ) w to samo miejsce, na pokładzie tego samego samolotu, to nie jest dobry pomysł.

    • “nie zginęłoby od tego 96
     “nie zginęłoby od tego 96 osób”…. tylko – być może, jeżeli już tak gdybamy – mniej, w jednym samolocie. I dopiero BY się zaczęło – dlaczego ten leciał tym samolotem, który się rozbił, a tamten – tym drugim, który wylądował cało? Kto decydował o przydziale miejsc w samolotach? A dlaczego ten się zamienił miejscami z tamtym i przeżył? A… ?

     • Miałem na myśli, że nikt nie
      Miałem na myśli, że nikt nie zginąłby od “tego, co by się działo w mediach, gdyby polecieli dwoma”. Zresztą nie wiadomo co by się działo. Ale dzisiaj chyba jeszcze nie czas na takie dyskusje.

     • Od rana gapię się w tv i nie
      Od rana gapię się w tv i nie pamiętam nazwiska. ktoś miał lecieć i ustąpił miejsca przyjacielowi, który chciał być w Katyniu ze względów rodzinnych. Czuje się winny jego śmierci. Przynajmniej tak odczytałam wypowiedź tego pana. Tak mi się jakoś skojarzyło z Twoim komentarzem Quackie, z gdybaniem co by było gdyby. Pewne jest, że to niedopuszczalna sytuacja, żeby tak wiele ważnych osób w jednym samolocie, żeby…

 6. wielka tragedia i wielka strata…
  niezaleznie od przekonan – zal wszystkich co zgineli, szkoda tylu istnien przerwanych bez sensu przed naturalnym kresem

  jednak cos mi przeszkadza w tej calej historii i tym czyms jest cien tbilisi i sprawa kapitana samolotu prezydenckiego, odpowiedzialnego pilota ktory osmielil sie wtedy ‘postawic sie’ prezydentowi – choc tak naprawde wykonywal tylko swoje obowiazki

  wiadomosci podaja ze w w dniu dzisiejszym lotnisko ‘sieviernoye’ bylo zamkniete z powodu gestej mgly, a pilotowi proponowano kilkakrotnie lotnisko zastepcze, jednak zapadla decyzja o ladowaniu bez wzgledu na warunki i pilot podchodzil do ladowania cztery razy, w ostatnim fatalnym podejsciu scinajac drzewa na wysokosci 2.5m od ziemii tuz przed ostatnia proba kolejnego oderwania sie od ziemii, co swiadczy o gestosci mgly nad sama ziemia

  wiem ze o zmarlych tylko dobrze albo wcale ale tutaj ten ktos kto sklonil pilota do tylu prob ladowania ryzykowal nie tylko swoim zyciem ale wlasnie zyciem elity kraju – i bardzo chcialabym wiedziec kto podjal ta decyzje…

 7. Nie mówię, że dziś, nawet nie
  Nie mówię, że dziś, nawet nie chciałbym, żeby dziś, ale na pewno nie wolno milczeć, bo to byłaby profanacja nie szacunek. Trzeba krzyczeć, coś takiego nie powinno się zdarzyć i to jak najszybciej trzeba naprawić, zanim… Nie jest przypadkiem, że to się zdarzyło Nam i tylko Nam i to jest najsmutniejsze.

 8. Dla tak biednego kraju jak Nasz , to strata niewyobrażalna
  do zniwelowania za kilkadziesiąt lat.Widać jak na dłoni,że NIC tutaj nie jest normalne /wbrew pozorom/, i już chyba nie będzie.Bo nikt nie podaruje nam kilkudziesięciu lat na zorganizowanie sprawnego,silnego państwa. Groby Katynia otworzyły pałace władzy dla czerwonej sotni.Kto zyska na tej tragedii – nie wiemy. W każdym bądż razie latanie sowiecką trumną w składzie : Prezydent,mózgi polityczne,prezez NBP,sejm,senat,dowódcy RODZAJÓW Sił Zbrojnych – to czysta aberracja która tylko potwierdza naszą nędzę /organizacyjną i umysłową przede wszystkim/.

 9. Tym co odeszli w sobote rano
  Cześć Ich pamięci ,duszom Ich pokój
  Zamordowanym w Smoleńskim lesie
  Prawie wiek temu,dajmy już spokój
  Nikt nie odwróci historii koła
  Nowa tragedia o pomstę woła ?
  Siostry i Bracia nie tędy droga
  Za grzeszną pychę przeprośmy Boga
  Pyłeczku marny zaprzestań walki
  Przed Tobą życie,nie katafalki.

 10. Czytam sobie listę osób które zginęły w katastrofie
  i tak kliknąwszy i doszedłwszy do pierwszej dziesiątki listy śmierci, imam się jednego wniosku. Oprócz Marii Kaczyńskiej, wszystkich bym uśmiercił, gdybym miał czarodziejski guziczek, za pomocą którego eliminuję szkodników i nie ponoszę odpowiedzialności za to. Tak na serio, nie pogrążywszy się w żałobie, mając wyśmienity humor i radując się życiem, napiszę krótko – chuj z nimi.

 11. “gdy włazisz Gospodarzowi bez mydła”.
  Czemu piszesz >Gospodarzowi< z dużej litery? Ale do rzeczy. Gdyby na pokładzie był Prezydent z żoną, sekretarzem, rzecznikiem swoim a reszta współpasażerów była bliskimi pomordowanych w Katyniu - pochyliłbym głowę i utoczył łzę. Poczytaj listę zabitych i zadaj sobie jedno pytanie - po co żeście kurwa tam lecieli? Świetna medialnie i darmowa wycieczka za pieniądze podatników?

  • Ręce opadają…
   e_krakowski, Ty na prawdę nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem tego co sam napisałeś. Pomogę Ci: napisałeś, że wielką radość sprawiła Ci informacja o śmierci nielubianych osób, zauważyłeś też ze swadą, iż wiele radości sprawiło by Ci wejście w posiadanie “guzika” za pomocą którego uśmiercałbyś nielubianych. Jak to szło? “… nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić pańskie postępowanie…”. A, “argument”, że dobrze im tak, bo wybrali się na “darmową wycieczkę”, to żaden argument.

   • Odpowiem Ci tak. Kompletnie mnie nie interesuje kto
    zginął w ostatni weekend na polskich drogach, jeżeli to nie dotyczyło mojej bliskiej rodziny. To, że zginął jakiś Gosiewski, Wasserman czy Woda, spływa po mnie. Zastanów się człowieku nad jednym, co Cię interesuje czyjaś śmierć? Płaczesz jak ktoś umarł w Etiopii, Angoli? Przestań się wygłupiać i nie bierz udziału w naszym typisch-wymaluj martyrologicznym misterium.

    • Mały cytat…
     … z Twego własnego wiekopomnego wyznania: “Oprócz Marii Kaczyńskiej, wszystkich bym uśmiercił, gdybym miał czarodziejski guziczek, za pomocą którego eliminuję szkodników i nie ponoszę odpowiedzialności za to.”. Jakaś różnica pomiędzy stwierdzeniem, że czyjaś śmierć Ci zwisa, a może nawet radośnie dynda, a tym co napisałeś jednak jest. A, może to ja jestem jakimś dziwolągiem, bo ani osobistym wrogom, ani wqrwiającym mnie politykierom śmierci ani z mych własnych, ani cudzych rak nie życzę. Niech sobie umierają ze starości w zapomnieniu lub niesławie.

 12. fm, polecam na Onecie blog Alme, “pozadny i niezalezny”
  On juz wie, ze to Kaczynski tak zaczal tupac nogami, ze nie moze ladowac, ze pilot machnal reka i katasrofa. I tak to musialo byc bo to najprawdziwsza prawda, a nie to ze tam ktos Prezydenta nie lubi. Przepraszam za sarkaz, ale czepiam sie nie wiem czego. Moze dlatego, ze juz nie spie 24 godz. Przepraszam macie racje ,ide spac. tu jest 19.30 dobranoc.