Reklama

Motto: Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.
Ewangelia wg św. Mateusza 25, 29


Motto: Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.
Ewangelia wg św. Mateusza 25, 29

Reklama

Loterie są państwowymi instytucjami, w których 39 procent przychodów na pewno zostaje zatrzymane.[…] Lotto można postrzegać jako podatek. A interes, który się na tym prowadzi, jest podwójnie niesprawiedliwy[…]. U […] graczy udział wydatków na totolotka maleje stale wraz ze wzrostem dochodów. […] Jeśli chodzi o beneficjentów dochodów z lotto, to jest dokładnie odwrotnie. Tu profity ciągną warstwy wyższe. Wprawdzie pieniądze płyną także do takich instytucji jak opieka społeczna dla robotników, ale przeważnie dystrybucja odbywa się na korzyść warstw wyższych, sponsoruje się imprezy kulturalne albo finansuje galerie sztuki.

Mark Lutter w rozmowie z Christianem Fullerem, die Tageszeitung w tłumaczeniu Forum “Tania iluzja”, nr 14-15/2009

W tym wywiadzie przedmiotem krytyki jest niemiecki totolotek, ale u nas jest podobnie. Zarówno co do mechanizmów funkcjonowania jak i przeznaczenia dochodów. W zasadzie trudno mieć pretensje do państwa, że umożliwia tego rodzaju hazard i trudno mieć pretensje, że najczęściej nałogowo grają najbiedniejsi/najgorzej wykształceni.

Szkoda tylko, że państwo nie przeznacza środków z totolotka, jeśli nawet nie na klasyczny socjal, to chociażby na wsparcie dla edukacji najbiedniejszych.

A kasa z totka idzie na sport i kulturę np. pompowana jest w olimpijczyków czy budowę obiektów sportowych. Cele oczywiście szczytne, ale czy najlepiej wybrane?

Reklama

2 KOMENTARZE