Kto przejmie sztandar PO, kto w wyborach parlamentarnych będzie twarzą PiS?

Prześlij dalej:

Pierwszy bardzo ważny krok zastał zrobiony, bez niego nic by się nie zmieniło i stalibyśmy w miejscu tupiąc nogami. Wielkiej rzeczy dokonał Andrzej Duda, jego sztab i wszyscy ludzie, którzy się spontanicznie angażowali w walkę i ostateczne zwycięstwo. Wypadałoby przeanalizować i podać główne przyczyny porażki nie tylko Komorowskiego, ale całego towarzycha. Przyjdzie na to czas, dziś ważniejsze są wybory na jesieni, do których pozostało pół roku. Konsekwentnie trzymam się swoich założeń i prognoz, dlatego nadal uważam, że musi nastąpić „przebudowa od nowa”. Chaos w PO był i przed 24 maja, a zaraz po porażce Platforma razem z Komorowskim zaliczyli „odmęty szaleństwa”, wycofując projekt ustawy ustawy, który zakładał przejście na emeryturę po 40 latach pracy. Gorszego i głupszego komunikatu wyborcom wysłać nie można, coś jednak każe PO popełniać tak spektakularne samobójstwa. Mimo wszystko nie można się politycznie oszukiwać, prezydentura nie ma w Polsce większego znaczenia jeśli chodzi o miejsca przy przysłowiowym korycie.

Symboliczne podrzucanie chorągiewki PO pod czas debaty, pokazuje, że to logo staje się obciążeniem, ale wstyd wstydem, a kasa kasą. Prawdziwy biznes jest w sejmie i rządzie, a do niego przyklejone są rozmaite kliki, które żyją z tej samej skarbony wypełnianej przez podatników. Jesienna kampania parlamentarna będzie dużo bardziej brutalna, bo w niej rozegra się walko o życie. Nawet najwięksi optymiście w partii matce i w medialnych przybudówkach zapewne nie wierzą, że PO pod przywództwem Ewki premier jest w stanie wybory wygrać. Pomniejsi optymiści proponują, żeby oddać władzę Schetynie albo Sikorskiemu i od razu popadają w śmieszność, mówiąc o powiewie świeżości. Mogę napisać otwartym tekstem, jaka jest jedyna rozsądna strategia, którą powinna wybrać PO, bo na pewno odpowiedni ludzie dawno analizują wariant będący kopią tego, co wymyślił Jarosława Kaczyński. Oczywiście chodzi o Dudę z PO, czyli polityka, który nie będzie się kojarzył ze wszystkimi aferami obiadami u Sowy i wywiadami w „Kropce na i”.

Dla partii rządzącej te kryteria są bardzo wysoko postawioną poprzeczką, sam brak udziału w przekrętach odgranicza wybór do minimum, a jeszcze musi to być ktoś, kto w miarę sobie radzi przed kamerą, nie jest brzydki i potrafi szybko poskładać parę dowcipnych zdań. Na szczęście to nie mój i nie nasz problem, jednak gdyby manewr został wcielony w życie należy się spodziewać naturalnego pęknięcia w PO. Jeśli wszystko zostanie po staremu, połowa towarzyszy z PO może się pakować razem z Bronkiem. Prawdopodobnie sami działacze PO nie wiedzą, co wybrać i jak się zachować i z tej przyczyny brak danych, aby przesądzać, co się ostatecznie wydarzy. Wydaje się jednak, że podział na stare PO z nowym liderem plus dwie nowe siły pod szyldem Balcerowicza i Kukiza są nadal aktualne. No i skoro padło nazwisko Kukiz, to tu dla odmiany wiemy dużo więcej. Rozkład elektoratu pokazuje, że nie mamy do czynienia z partią… POPiS. Tak Proszę Państwa wyborcy Pawła Kukiza w 59% głosowali na Dudę w 41% na Komorowskiego i to jeszcze nie koniec.

Bardzo dziwny jest ta wersja POPiS Kukiza, bo składa się z radykalnych skrzydeł. Ci bliżsi PiS są prawicą z inklinacjami narodowymi, ci od PO to sieroty po Palikocie i lemingi, które zaczęły się wstydzić PO. Politycznie wygląda to beznadziejnie, Kukiz po prostu powtórzył zryw znany z protestów ACTA i to się może udać raz, ale partii z takiego elektoratu się nie zbuduje. Pan Paweł musi coś wybrać, na coś postawić, tym bardziej, że JOW-y się zużyły nim się na dobre pojawiły. Bezpieczniej byłoby postawić na elektorat PO, ponieważ w takim przypadku Kukiz dostałby sponsorów i opiekę medialną. Tylko, że wtedy z 20% zrobi się poniżej 10%. Ambitniejsza wersja to partia budowana na elektoracie patriotycznym, co z kolei grozi blokadą medialną i brakiem kasy. Wbrew pozorom Paweł Kukiz politycznego komfortu ma tyle, co kot napłakał i jeszcze trzecie zagrożenie na karku. 20% elektoratu to bardzo duży kawał tortu, po który będzie chciała sięgnąć każda partia, szczególnie te największe, co zresztą wynika wprost z POPiS.

Ostatnia i fundamentalna rzecz, która zdecyduje o nowym rozdaniu, to strategia przyjęta przez PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego dawno nie miała takiej swobody działania, ale wiemy co się dzieje, gdy osiołkowi w żłoby dają. Stara zasada piłkarska mówi, że zwycięskiego składu i taktyki się nie zmiana, w związku z tym aż się prosi, żeby w wyborach parlamentarnych zrobić dokładnie to samo, co w prezydenckich. Wycofać Kaczyńskiego i Macierewicza, wyznaczyć nowego Dudę, którym mogła by być Beata Szydło na przykład, wygrać wybory i dopiero potem ustawiać pozostałe klocki. Jednak takie proste to nie jest, z tego samego powodu, który nie daje spać Kukizowi. Najmniej połowa elektoratu PiS głosuje na tę partię tylko dlatego, że szefem i decydentem jest Jarosław Kaczyński.

Druga połowa nie miałaby nic przeciw zmianie wizerunkowej, nawet się takiej zmiany domaga, ale cała sztuka polega na połączeniu sił. Inna rzecz, że podobne zabiegi z oczywistych powodów osłabiają pozycję Jarosława Kaczyńskiego wewnątrz partii, a odejście wyrazistego lidera wcale nie kończy się dobrze, co widać po odejściu Tuska. Jaki był, taki był, ale gdy Tuska zabrakło to PO straciła 40% swojej skuteczności. Gdyby to ode mnie zależało wybrałbym powtórkę z Dudą i jednocześnie zabezpieczył pozycję Kaczyńskiego w PiS. Na wewnątrzpartyjnych podchodach i statutach się nie znam, to się nie będę wychylał, ale media i wszelkie „elity” tak zajechały wizerunek Jarka i Antka, że nie sposób tego odwrócić żadnymi zabiegami. Warto się poważnie zastanowić nad optymalnym rozwiązaniem, bo wygrane wybory prezydenckie bez przejęcia władzy na jesieni są tylko nagrodą pocieszenia.

6
49329 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

62 (liczba komentarzy)

 1. moim ogromnym szacunku dla p. Jarosława Kaczyńskiego, wolałabym nową twarz - a nawet nie nową, po prostu p. Beatę Szydło!
  Pozdrawiam :)

 2. Można zrozumieć zachwyty nad B. Szydło, ale trzeba rozróżniać dwie sprawy. Po pierwsz bycie liderem a po drugie bycie sprawnym organiatorem.
  Szydło to sprawny organizator i dlatego tak skutecznie poprowadziła kampanię.
  J. Kaczyński to lider z krwi i kości, choć jego zdolności organizacyjne wcale nie są wybitne i z tego powodu w swojej partii zawsze posiada sprawnych organizatorów jak Błaszczak.
  Czy ktoś wyobraża sobie Błaszczaka jako lidera partii?
  Ocywiście, że nie, bo poziom charyzmy Błaszczaka jest marny, co znów nie daje szans na zbudowanie oddolnie autorytetu.
  Szydło może udanie poprowadzić kampanię PIS, ale predyspozycji do bycia liderem nie ma.

  Co do Kukiza to już odpowiedział, w którę stronę pójdzie, czyli "Ambitniejsza wersja" - na razie wspomina o rozmowach/porozumieniu z młodymi działaczami RN i środowiskiem politycznym Wilka.

 3. avatar

  taaaa..tylko od czego zaczac??juz widze z ich strony próby ukazywania siebie samych..ze jak to..oni nigdy nic zlego na pis nie mówili..(dziennikarze-media)..sadze ze jesli chodzi o wierchuszke po to oni juz od wczorajszego popoludnia wydzwaniaja do sebie awzajem..maja byc przyspieszone wybory..tyle tylko ciekawi mnie kto kogo w tym przypadku przeglosuje..bo tu jest paradoks..ani millera;ani grzybiarza w nowym sejmie nie bedzie..od czego zacząć??wszyscy z tvp i ze spolek skarbu panstwa NATYCHMIAST WON!!!!~...a ja sobie nie wyobrazam (jak 150% pisior) schowania antoniego;prezesa i szefa cba..
  p.s.
  zyje w jakims amoku..nie jestem w stanie uwierzyc ze to naprawde sie STAŁO....NIE moge dojsc do siebie..........................................................................................................................

 4.  tak jesteśmy poobijani bejsbolami RPIII, że nawet nie jestem w stanie popaść w jakąś euforię a powinnam.

 5. Zobaczymy co zrobią.
  Obstawiałbym, że w czasie najbliższych kilkunastu dni nastąpi przesilenie w samym PO. Kopacz to leszcz, mogła być premierem przy Komorowskim. Pierwsza rozmowa z Dudą pokazana na wizji i foni będzie kończąca.
  Skoro robią takie nerwowe ruchy, to następne bedą jeszcze śmieszniejsze.
  Sytuacja się odwróciła, to oni muszą coś wykombinować, a nie bardzo mają co.
  Balcerowicz, albo Petru jako premier - według mnie możliwe, zwłaszcza Petru, bo większość publiki nie wie co on ma za uszami i za co odpowiadał.

 6. Ooo, a to ciekawe. Co konkretnie ma Petru za uszami ?

 7. avatar

  POdszyci :/

 8. Projekt Balcerowicz = Petru zbierze tyle procent co projekt pjonki, więc jak dla mnie chłopaki mogą się naprężać a i tak guzik z tego wyjdzie, znacznie groźniejszy będzie projekt wykuty przez Grześka z jakąś tam częścią platfusów.

 9. 1) PO  jest w rozkładzie i nie ma zdolności do odnowienia. Nowe inkarnacje (petru, kukiz) mocno chybotliwe i niepewne a czasu na testy już nie ma. Czeka nas kilka miesięcy wewnętrzenego kilowania się o miejsca na listach bo jest pewne że już niebawem jedyne pewne zarobki dla działaczy PO to diety (dla części wikt i opieruneka zapewni skarb państwa ze środków przeznaczonych na osadzonych). Reszta będzie się reorientować na PiS. Idę o zakład że powtórzą końcówkę AWS nie ma alternatywy dla tego scenariusza. Weż pod uwagę że oni są najlepsi na świecie, zgotowali nam zieloną wyspę a wybory przegrali przez przypadek
  2) Doskonale wiemy że upublicznianie nagrań to nie jest przypadek. Ich właściciel ma w dupie kto będzie rządził, mści się na tych którzy nie doceniali jego siły. Czekam na rozmowy dr. Johana z Poznania w  sprawie prywatyzacji Ciechu. Podobno je wykupił ale zdaje się że nie wszystkie kopie, no moje oko to nie wyszystkie są do odkupienia...
  3) Mediach nastąpi reorientacja na nową władzę, kilka samokrytyk, odkupienie win mocnymi artykułami o nadłużyciach i zaraz kraj zacznie przeżywać wzmożenie moralne, okaże sie że walka z korupcją jest konieczna.. (możemy się założyć że za kilka miesięcy (jak zakilują kulczyka) mariusz Kamiński przestanie być passe..
  4) Duda Szydło zgoda, diamenty ale to nie są samorodki. Widać zajebistą pracę jaką ktoś nad nimi wykonał. To są kolosalne zmiany w sposobie komunikacji z elektoratem. Mam nadzieję, że to nie jest przypadek, tylko wynik pracy profesjonalistow ( Kochan Żukowski etc). Zachwyca mnie, że Duda przestał chrzanić o walce z korupcją a postawił na  bezpieczeństwo (1 z 4 filarów jego programu) także bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i ograniczenie nieprawidłowości aby przedsiębiorcy mieli równe szanse w gospodarce rynkowej. Dla mnie bomba. I ta semantyczna zmiana w komunikacji powinna szybko udzielić się całemu PiSowi. Wieje wiaterek historii, może być z tego niezły huragan....
  5) Na koniec jeszcze jedno. Nie straszcie się Kaczyńskim. Bez niego PiS nieczym nie różni się o PO. Każdy z tych polityków ma w sobie potencjał do służby ale też do złodziejstwa. Jarek trzyma ich za mordę  i jest gwarancją że się nie skurwią. Przy całym szacunku dla Dudy czy Szydło to zupełnie inny format i doświadczenie jest. Przyszłość ma na imię Kaczyński
  Pozdrawiam,

 10. avatar

  "Jarek trzyma ich za mordę  i jest gwarancją że się nie skurwią." Ani to fakt ani gwarancja.

 11. acz gwarancja nie jest stuprocentowa...

 12. Zresztą ćwiczyli to wielokrotnie i przeważnie się sprawdzało. Ucieczka do przodu!
  Mobililizacja "bulowego" pospolitego ruszenia do walki z odmentami ninawiści i w imię powstrzymania brunatnego pochodu, tudzież zatęchłej atmosfery, która jako żywo się niechybnie pojawi...Elektorat rozgrzany i upokorzony. Dać sygnał i można go spokojnie pod jedną chorągiew zagonić. Zanim zacznie zapominać i stygnąć. Technicznie i prawnie też się da...Mobilizacja do nowego zadania zakończy też wzajemne pretensje i oskarżenia zanim się na dobre zaczną a partia opozycyjna nie będzie mogła wciągnąć na swoje sztandary głowy państwa i pozostanie krok w tyle. Chyba, że....sama zablefuje wcześniejsze wybory i niech się Ewka z Grześkiem tłumaczą...

 13. wszystkich sztabów powiatowych, okręgowych, wojewódzkich. I może pogonić do roboty niższe struktury PiS-u, na bezczynność których nieraz tu psioczyliśmy. Obecna kampania udowodniła (dla tych, co nie wierzyli), że w wyborach wygrywa aktywniejszy - choć tylko między innymi, bo chyba więcej warte jest to, co się zaoferuje potencjalnym wyborcom.
  Nie chowałbym Kaczyńskiego. Tak, wybory samorządowe przegrał... przy pomocy cudów nad urną. Trzy-cztery osoby z wierchuszki PiS-u powinny objeżdżać kraj, jak długi i szeroki, firmując wybory odgórnie. A powiiat działa w skali powiatu. Nie ma co chować Kaczyńskiego - nie są to co prawda wybory premiera, lecz posłów i senatorów, ale Kaczyński jest absolutnym zwornikiem formacji.

 14. ma iść. Andrzej Duda rano na warszawskiej patelni dał wyraźny sygnał, że to dopiero początek. Nie odtrąbił zwycięstwa i nie zwinął sztandarów, stawił się na posterunku z samego rana, po kolejnej nieprzespanej nocy. Andrzej to maratończyk, widać wyraźnie że długie dystanse to dyscyplina, w której czuje się bardzo dobrze. Agata Duda - od rana widziałem ten najazd na szkołę w której uczy, wywiady z uczniami, nauczycielami, pochwały i superlatywy. Kinga Duda - to samo, koledzy o Kindze: inteliegentna, z własnym zdaniem, mówi prawie jak ojciec. Tak, tak Proszę Państwa to są atuty Andrzeja Dudy. Te zewnętrzne, są też inne, ale to nie jest teraz najwazniejsze.
  Gdybym ja miał układać scenariusz, to dla Andrzeja Dudy widzę rolę centralną - mediatora i moderatora. Powiem więcej: Andrzej Duda ma przyciągać tych, którzy do tej pory byli w przeciwnym obozie. Zaprosić do Pałacu Legierskiego, oczywiście nie jako jednego z pierwszych, ale zauważyć jego osobę i problemy, które podnosi. Jako pierwszy powinien pójść prezydencki projekt obywatelskiego referendum, w sprawach ważnych dla obywateli/wyborców. Wyznaczyć te strefy życia i dziedziny, które mogą być objęte referendum np. związki partnerskie. Proszę się nie wzdrygać, ktoś to musi powiedzieć głośno, skoro Andrzej Duda chce być Prezydentem wszystkich Polaków to gejów też. Na początek załatwić sprawę JOW-ów, od których pan Kukiz nie odstąpi. To musi być załatwione. Rozumiem to w ten sposób, że bronkowy projekt wywalamy do kosza i zaczynamy od rozmów i konsultacji, moim zdaniem można pójść na kompromis: zróbmy na początek 60% posłów z listy krajowej i 40% z bezpośrednich wyborów w 184 okręgach. Zróbmy to w następnych wyborach 2019 roku i przyjrzyjmy się jak to działa. W tych wyborach musi być jak było, to nie piekarnia. Do 2019 roku po PO ma pozostać wyłącznie smród i długoletnie wyroki. Jeżeli ludzie zbiorą milion podpisów za legalizacją marychy czy związków jednopłciowych i w referendum 50% uprawnionych (+1) pójdzie głosować, a minimum 25% (+1) będzie za, to trzeba to uszanować (!).
  Tak to widzę, tak widzę rolę Prezydenta Andrzeja Dudy. Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.

 15. avatar

  a'@------>g@llux
  jedyne za co3ba sie wziasc teraz-natychmiast-juz..to powołac zapowiadana NARODOWĄ RADĘ ROZWOJU..wypowiedziec w trybie NATYCHMIASTOWYM!!!!!!!!pakiet klimatyczny..RE-polonizacja sektora bankowego;RE-industrialzacja;obnizenie stóp podatkowych;zwiekszenie PKB n obronnosc do minimum3,5%---ja osobiscie żadam DLA SIEBIE OSOBISCIE!!! prawa do powszechnego PRAWA NOSZENIA BRONI SZTUMOWEJ (Typu MSBS-5'56mm)z pelnym oporo-powrotnikiem (nie tak jak jest w ua gdzie z karabinow dostepnych na rynku mozna prowadzic wylacznie ogien pojedynczy..NAM JEST POTRZEBNA pelna wesja takiej broni w kazdym domu;garazu;piwnicy..noszenia wszedzie ze sobą-na zkupy;nad morzem;na wyciezce rodzinnej etc..etc..zmiany wieku emerytalnego-likwidacjiZUS-u..zaczynac cokolwiek od referendum obyczajowego ??wzorem prezea JK powiem ci g@llux ----...NO DAJ PAN SPOKÓJ!!!to nas wpedzi w odmety szalenstwa..(na przykladzie zachodniej europy)..juz im małżenstwa wesolkowate nie wysarczaja!!!!!te srodowiska popaprańców zaczynaja przebakiwac o referendum w/s POLI-AMORII..!!!! (3 PANOW I JEDNA PANI..ALBO DWIE PANIE I JEDEN PAN)....W niemczarni zastanawiaja sie nad "legalizacją ZOOFILII!!!!!!ja niechce tego i koniec..

 16. osobom o odmiennej, niż nasza, orientacji seksualnej, nie jest równoznaczne z pochwalaniem sodomii. Chyba się nie rozumiemy, ja mam na myśli Prezydenta otwartego na społeczne oczekiwania, skłonnego do rozmowy z każdym. Wyjaśnię ci to jeszcze raz: prawo wyborcze ma ca 30 milionów Polaków i Polek, jeżeli znajdzie się milion osób, które podpiszą się za legalizacją związków partnerów tej samej płci, to referendum ma być obligatoryjnie, koniec, basta. Dalej: jeżeli z tych 30 mln do urn pójdzie 15 mln + 1, a z tego 7,5 mln + 1 opowie się za, to znaczy, że tego chcą ludzie. Czy my się rozumiemy? To nie jest tak hop siup, zaraz będziemy legalizować, to trzeba najpierw przegłosować w bezpośrednim referendum. Przy okazji: na swoje szczęście mam taką, a nie inną orientację, ale na mojej ławce zawsze ustąpię miejsca innym, nawet tym nie z mojej bajki. To jest moim zdaniem okazanie tolerancji w praktyce, celem Andrzeja Dudy jest łączyć, na różnych poziomach i w różnych kierunkach. Pozostaje jeszcze ustalić, które sprawy mogą być poddane pod referendum, a potem to respektować.

 17. avatar

  z tym tez pelna zgoda..jak mowi gospodaz bloga..ale na milosc boska nie zmieniajmy porzadku moralnego w spoleczenstwie...ja tez do nikogo nie mam nic..niech robia co chca..tyle tylko ze z nimi jest tak..ze daj palec...a wezmiecała reke..nie dokonca niech robia co chca..bo juz 3-4 lata temu biedron zaczal chodzic po liceach warszwskich i wyliczac same zalety o tym jak to jest fajnie budzic sie codzien rano obok innego chlopa..(tlko srodowisko zwazane z markiem jurkiem otwarcie zaczelo krzyczec  OD DZECI I MLODZIEZY WARA IM!!!.(pocieszajace jest dla mnie to ze w przypadku w/w referendum statystka pocentowa bedzie taka (99%/1% ca 100%) jak w tej sondzie O GAJOWYM  w programie u pospieszalskiego za ktora go spuscili z anteny tydzien temu..

 18. że widzi Pan różnicę pomiędzy głosem obywatelskim, a politycznymi spekulacjami, obietnicami, machlojkami i takimi tam różnymi smutnymi pierdami. To co robiła w tej sprawie PO, to było nieludzkie, składać obietnice ludziom i tak już poszkodowanym w jakimś tam sensie, mamić ich rządowymi projektami, a na koniec wywalać to wszystko do niszczarki. To jest zwykłe skurwysyństwo i nie ma co tego owijać w bawełnę. Demokracja wcale nie oznacza, że wszystkim musi być dobrze i miło, to oddanie części spraw w ręce obywateli. Ja na przykład jestem za legalizacją zioła w postaci podobnej do tej u Czechów, co nie przeszkadza mi sympatyzować z PiS-em, który jest temu przeciwny. Ale jak dadzą nam narzędzia referendalne, to pierwszy się zaangażuję w "uwolnienie konopii". Lubię te stany odmiennej świadomości, swój wiek osiągnąłem, teraz zostały mi już tylko elektroniczne gadżety (Arduino) i ew. zioło raz na jakiś czas.

 19. avatar

  no cóz.takie są uroki demokracji...
  A'PROPOS ziola....zylem w holandii niespelna 6 lat..i to co tam widzialem nie nadaje sie na ŻADEN film dokumentalny ze w zgledu na tzw "negatywny wydzwiek spoleczny"..wspominam w myslach chlopaka;studenta 3go roku medycyny..ktory zmieszal ziolo z fetą;grzybami i czyms tam jeszcze..z tego co sie dowiedzialem po latach..od 4 lat siedzi i patrzy nie widzac niczego za oknem..cewniczek..i te sprawy...wspominam tez dziewczyne o tak nieprawdopodobnej urodzie!!!!!!! ze nIe bylo faceta;holendra;polaka..i innych narodowosci..ktory by sie nie slinil jak piesek na sam tylko jej widok!!!!!! .z tego co wiem..prawdopodobnie skonczyla w szklanej gablocie na AMSTERDAMSKICH REDLAJTACH.widzalem wszelka mozliwa patologie;gwalty;próby zabojstw..nieprawdopodobnie brutalne pobicia w amoku..rozpady "związków"..i wszystko inne co sie z tym wiaze..
  i mam swoje zdanie na temat ziola..sam sie zmagam z bólem glowy tak potwornym...ze w czasie napadów modle sie o smierc....a wiekszosc swiatowego srodowiska profesorsko-medycznego CALKOWICIE odradza palenia tego gó...a....
  a moje zdanie jest takie..
  w/s ziola wprowadzic penalizacje jak w chinach lu w krajach azji pld-wschodniej..(np.indonezja)
  KARA GŁÓWNA!!!!!za jakąkolwiek najmniejszą ilosc.....

 20. avatar

  stosunek mój do ziola jest..jaki jest...raz zapalilem..i mialem tak gleboką mentalna katatonie..migotanie przedsionków..i takie wizje w mózgu..ktorych nie widzialem nigdy i nigdzie na wszelkich mozliwych horrorach typu underworld...saw..i o tych kanibalach..i inne takie razem wziete i dobrze przemieszane...ze to co mialem wtedy we łbie nadaje sie na coroczny zjazd polskiego towarzystwa psychiatrow klinicznych....NEVER...NEVER AGAIN...

 21. ja nie zachwalam zioła. Czy chcemy czy nie ono jest obecne i będzie obecne w naszym życiu. To co jest na krajowym rynku, to jest jakaś niewiarygodna mieszanka każdego możliwego świństwa. Rok temu ostatni raz kupiłem od znajomego i doszedłem do wniosku, że szkoda zdrowia. Raz temu, 3 lata, znajomy przywiózł z Holandii oryginał i stąd wiem, że polski rynek opanowany jest przez macherów od mieszanek niewartych splunięcia, a co dopiero kasy. Co do leczenia olejem z kwiatów maryśki to opinie są jednoznaczne: w wielu przypadkach to jedyne wyjście. Ale... nie należy leczyć się na własną rękę.

 22. 120 tysięcy w krucjacie i ze 150 tys. charyzmatyków  po wsiach i miasteczkach i dużych ośrodkach haha ... znowu jakąś nowennę się podejmie :) sukcesy tylko zachęcają do dalszej, wytężonej pracy ...

 23. "wybrałbym powtórkę z Dudą i jednocześnie zabezpieczył pozycję Kaczyńskiego w PiS." ------------ bull's eye! :)

 24. Ja do zmartwień Kukiza dodałbym jeszcze jedno - to niekonstytucyjne referendum, o ile oczywiście dojdzie do skutku. Prosze sobie na spokojnie odpowiedzieć na pytanie jak na te trzy pytania odpowie większość. Moim skromnym zdaniem, większość będzie przeciw i na miesiąc przed wyborami Kukiz może zaliczy dotkliwe wizerunkowo lanie.

 25. avatar

  Możliwe. Ale jeden taki Archimedes coś tam twierdził o punkcie podparcia.

  Punkcie podparcia koła taczki, taczki z zawartością skazaną na wrzutkę do kibla. Stąd klasa tfu samodzielnie rozważy problem zawartości rzeczonej taczki.

  Będzie zabawnie.

 26. avatar

  JOW jako temat się nawet nie zaczął.
  Ciekawym będzie obserwować jak szybko Kukiz & Co się uczą. 

 27. No i znów wygrana o piczy kłak zaledwie. Trzeba rozgryźć co to za dziwni ludzie stanowią połowę elektoratu. Jakie mają wspólne cechy? Nie są bardzo biedni, oglądają chętnie telewizję? Coś jeszcze?
  Są rożni, pełno durniów, ale bystrych też sporo. Nie ogarniam.
  Łatwiej polecieć terytorialnie. Widać wtedy, że POwcy są bardzo słabo związani z Polską.
  Ale to nie wszystko chyba.

 28. avatar

  Z komentarza YarekQ zdaje się wynikać, że co 20 obywatel/ka ma szansę - imo: po szkoleniu -  radzić sobie 'w umyśle' z polityką i politykami. Znaczy, patrząc  od strony zwykłego obywatela, polityk  to jest prawie zawsze "kurwa i złodziej", prawie czyli co najmniej z 30% pewnością. Imo, związek 'zdolności politycznych'  z IQ zdaje się być dość wątpliwy, istotny jest raczej  'rodzaj' umysłu.

  Można wnosić, że nie-głosujący-obywatel postępuje racjonalnie, znaczy: nie jest hazardzistą. Raczej, należy zastanowić się nad tymi, którzy głosują.

 29. Jeśli PO postąpi racjonalnie to przyspieszy emigrację z prawego brzegu Wisły a przyhamuje ucieczkę swoich ludzi z Polski zachodniej. Wystarczyłoby 500 tysięcy moherów więcej posłać na zmywak, a Bronek by wygrał.

 30. avatar

  Takie tytany pracy i intelektu?

 31. Faktycznie, fatalny czas na ruchy. Właściwie zostaje czerwiec na podstawowe ustawy, typu opylenie lasów, ale teraz to raczej po ptakach. Nie mniej długofalowo, to mogliby tych pisowców wyemigrować. Głośno domagał się tego Czapliński, ale nie posłuchali w porę. Nagle okazało się że zakałą postępu są ludzie do trzydziestki, a nie dziady, jak sądziła władza. Potrzebna kompletna zmiana strategii partyjno-państwowej.

 32. avatar

  Jedyna możliwa zmiana strategii to likwidacja rozkręcającego się Kukiza -  samobójca nie wchodzi w grę - czyli zabranie przedszkolakowi  lizaka, czyli błyskawicznego wprowadzenia   JOW, czyli ponadpartyjnego uzgodnienia, czyli jaja w kraju niewyjęte ...

 33. oni nadal widzą p. kukiza, heh antysystemowca, który nagle włącza zwierciadełko, a nie jako p.   jak napisał Ktoś (mnie wiadome)  i ja potwierdzę kutasa....  

  LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY ( czy juz nikt nie pamięta wałęsy, lepera i palikota, jak Was ogłupiono). A mnie sie nie chce na takie wybory z idiotami chodzić. Bo i po co, nie ma mniejszego zła!

  Dużo pracy potrzeba, oj dużo do świadomości społecznej...

 34.     bo w innym przypadku wszyscy wytkną mu Kazia Marcinkiewicza. Zresztą nikt nie uwierzy, że ten premier będzie działał samodzielnie. Co może zrobić przed wyborami, to utworzyć rząd cieni (może właśnie nad tym myśli) i znaleźć pięciu, sześciu podobnych do A. Dudy, aby obsadzić najważniejsze stanowiska w tym rządzie i którzy będą produkowali się w mediach. W ten sposób zejdzie trochę z lini strzału i da szansę na wypromowanie się zdolnym osobom.

    A co do prezydenta elekta to jego zadaniem może być staranie się o zwiększenie ilości osób uczestniczących w wyborach. Tu bym upatrywał szans na zwiększenie ilości głosów na PiS bo na przeciągnięcie elektoratu PO raczej nie ma co liczyć.

 35. Zaprezentowałeś chyba najlepsze rozwiązanie :)

  Prezesa absolutnie bym nie odstwiała , bo to byłoby sztuczne dla mlodego odbiorcy i łatwe do atakowania dla majstrimu, zresztą wybory do sejmików pokazały, że Prezes też potrafi pociągnąć wózek.  Natomiast rząd cieni z młodymi a la Duda wcześniej wypromowanymi w terenie może być takim strzałem w 10-tkę.

 36. Sie macie ludzie.
  Przyszło. Było ciężko. CUDD?
  Nie czytałem komentarzy wieczornych i ostatniego wpisu PIOTRA (pełen szacun - za czalokształt). Wobec powyższego mój wpis może być wtórny i … nie adekwatny do tego co moi drodzy komentowaliście - Za co z gory przepraszam. Odnoszę się do wczorajszo - dzisiejszo - porannej euforii. Pojawił się wśród zapisów towarzysz Czarzasty. Wiem, że podchodzimy do niego z głęboką rezerwą. I dobrze. Jak wiadomo Towarzysz Czarzasty jest jednym z liderów ORDYNACKIEJ. Ekipa kręci nowe lody – Zauważyli, że wyborców (przede wszystkim młodych) nie można już straszyć „Kaczorem” – to co dopiero ekipą z Ordynackiej („małolaty” przecież o tym tworze nie będą nic wiedzieć łącznie z aferą RYWINA).  Wobec powyższego TOWARZYSZ Czarzasty mówi to co mówi. Ku chwale wykreowanemu przez „media” nowemu tworowi politycznemu – z nazwiskiem Balcerowicz. Kilka dni temu na Szajsie kolega zamieścił tekst pewnego skurwiela z Ordynackiej, z którym kilkanaście lat temu miałem nieprzyjemne doświadczenia. Powiem Wam, że byłem tym tekstem w pierwszej chwili zdziwiony (Wychwalanie Dudy i … czas na zmiany), Ale gnoja znam. Oni kręcą i to ostro…. Muszą się odbić na ”platformersach”. Przecież walka między „koteriami” komunistycznymi trwała i trwa nadal. Z tym, że  oni są naprawdę niebezpieczni, ponieważ są inteligentni i” kumaci”. Platformersi oraz lemingioza reprezentują przy nich poziom wojskowego co przywiózł URZĘDNIKÓW do Taplar i z wdziękiem wpierdalał jabłuszko. Oni zaś są onymi urzędnikami. Sorry, że tak pesymistycznie. Ale musimy być CZUJNI.

 37. I to jest niepokojące. Bo nasuwa się natychmiastowe zapytanie: po co?
  Po co? Ok, powtórzę się: po jesiennych wyborach, wygranych "ledwo co" przez PiS, tak jak "ledwo co" wygrał z Komorowskim Andrzej Duda, po powierzeniu przez Prezydenta Dudę rządów nad  krajem w pełni rozkwitu, np. Jarosławowi Kaczyńskiemu, Tuskowi pozostanie kilkanaście miesięcy kadencji cesarskiego panowania.
  W czasie tych kilkunastu miesięcy rozpocznie się ostrzał publiczności pociskami sukcesu sopockiego Nerona na niwie EU-pejskiej z zewnątrz, a z wewnątrz nękający ogień szyderczo-zaczepny, w stylu "gdzie te 3 miliony mieszkań", w wykonaniu medialnych szmat i gadzinówek .
  No i  przybędzie z odsieczą ruda małpa i znów uratuje Polaków z kaczych łap i zapobiegnie dramatycznie spadającej liczbie przeszczepów w polskich szpitalach.
  Przeciwko takiemu scenariuszowi można wcześniej przygotować odpowiednie schrony, pole minowe i ... Schetynę ;)
  A sztandar PO? Sztandar PO wetknie się w psią kupę.

 38. wspomnienie przez Szanownego MatkaKurka o pewnej retoryce oponentów Andrzeja Dudy, która rozbrzmiewa obecnie w mediach. Ano taka, że ojcem politycznym A. Dudy jest Jarosław Kaczyński. Gizbern przegląda wszystkie wypowiedzi Prezydenta elekta i widzi, że jeśli już jakiś polityk mógłby zasłużyć na to miano, to był nim Lech Kaczyński, czemu A. Duda po raz pierwszy dał wyraz w filmie Anety Gargas- ''Mgła''. 5 lat temu. Dlatego Gizbern bardzo prosi o jakiś komentarz/analizę tego zagadnienia.

 39. avatar

  się zobaczy. Świat małym rozumem jest rządzony. :)

 40. na Premiera!!!
  Albo... Beata Szydło.
  Z ogromnym szacunkiem dla Jarosława Kaczyńskiego i z ogromną prośbą: niech PIS nie foruje Kaczyńskiego na premiera, bo nie wygra wyborów. Usunięcie się Kaczyńskiego w cień w tych wyborach to udowodniło. Wielu mioch znajomych jest za PIS, ale nie z Kaczynskim premierem.

 41. Niemniej Gizbern niczego nie ujmuje Panu Jarosławowi. Jednak potrzeba zmian jest olbrzymia. Gizbern jest bardzo empatyczny i widzi, że Szanowny Pan Jarosław wciąż przeżywa śmierć brata bliźniaka i czuje jego ból i poczucie niesprawiedliwości. Ale w tej chwili potrzeba świeżych, nowych głów, które krok po kroku doprowadzą do zadośćuczynienia. I Gizbern ma nadzieję, że ostatnie posuniecia Pana Jarosława właśnie wskazują, że tą dróżką idzie.

 42. Problem kukiza  wynikał z jego elektoratu POPiSowskiego. Ponieważ nie mógł zmilczeć i wsparł tak naprawdę w tej rozgrywce Dudę stracił większość elektoratu rodem z PO. Poczuli się oszukani i na pewno nie pójdą za nim w rozgrywce jesiennej. Więc już nie może się ustawić  na elektorat PO - przepadło. Zostaje mu część PiSowska ale tu  jest następny problem bo Kukiz  tak naprawdę jest bezideowy - elektorat pozyskasz  ideą nie hasłem - a JOWY już nie zadziałają. Kukiz nie ma pomysłu ani na strukturę ani na ideę ani na  głębszy sens  prócz "rozwalić system" a to już nie starcza - ludzie chcą konkretów. To  niesie to też kolejne rozczarowania wyborców. 20% było ale już nie wróci.

 43. z tą opinią. Kukiz ma wciąż swój elektorat. Ci co zagłosowali na Dudę zrozumieli, że łatwiej Kukizowemu ugrupowaniu będzie współpracować z Prezydentem, który deklarował prospołeczność. 

 44. avatar

  To se ne vrati.

 45. Prześladowania w przedszkolu! :))))
  Dzisiaj, mój 5-letni wnuczek Błażej został ukarany środkiem represyjnym "siedzenia na karnym jeżyku", bo po wczorajszych wyborach, cały czas na zajęciach skandował "Andrzej Duda! Andrzej Duda!", a za nim cała grupa! To chyba najmłodsza represjonowana politycznie ofiara w Polsce! :)))))

 46. bo tylko Kukiz ma bezkompromisowośc w opowiadaniu najnowszej historii Polski . I to w sposób nie nudny czy profesorski. Mlodziezowy. Tylko Kukiz powie to co zahukany Jarek boi sie juz rzec i co juz skompromitowął jakims nieokreslonym ;'układem'' 

  Tylko bezkompromisowa naracja Kukiza moze przesądzic o tym ze ruszy tylki choc polowa z tych co nigdy nie głosuja  bo nie widza w tym sensu. ...
  Korwin co prawda tez probowąl sprzedac prawdziwą nararcje o tzw. ''transformacji'' ale nie znalazł odpowiedniego języka. Gadanie o ''wsadzaniu do wiezienia  '' to konkluzja bez uzasadnienia . 
  Kukiz dałby rade pociągnac cąłą narracje. . O tym ze historia sie wcale nie skończyla - szczegolnie nad Wisła. 
  Jarek tego nie zrobi bo zacznie sie gadanie o ''dzieleniu gdzie stalo ZOMO'' 

  Kukiz ma to w dupie (podobnie jak Cejrowski) . Nie jest z partii prawników, ktora zbierala ciegi pzrez 7 lat  :) Nie ma kompleksu Edypa :))

  P.S. film Cejrowskiego by nie grzebac w śmietnikach kapitalny skadinad.  Genialny. 

 47. avatar

  Koleżanka dziś mi napisała, że w pracy u niej od rana była atmosfera lekkiej paniki, pilne zebranie jakiegoś pionu, nikt nic nie wie, a ręce się niektórym trzęsą.

 48. avatar

  Koleżanka pracuje w instytucji/firmie powiązanej jakoś z szeroko pojęta władzą (urząd, spółka skarbu państwa) ? Pytam ponieważ w innym wypadku jest to dziwna reakcja bo zmiana władzy swoją drogą a życie sobie...

 49. A komu przeszkadza Kaczyński? Ja osobiście, jako niegdyś zagorzały zwolennik Tuska i platformy, spojrzałem kiedyś na jego osobę bez uprzedzeń. Jeden jedyny raz i... I zostałem jego fanem. Ten człowiek nie posiada swoistej śliskości Tuska, lub np Kwasniewskiego, którzy uwodzą elektorat uśmieszkami- charyzma Kaczora jest trudna, ale ten facet naprawdę ogarnia. Przy całym szacunku dla Dudy, czy Szydło, ale to kaczor wystawił zwycięskiego kandydata w ostatnich wyborach. Oczywiście, że jest ważne by czytać kierunek powiewu wiatrów-a on je  odczytał. Myslę, że (technicznie) trzebaby schowac nieco Macierewicza, a Kaczyńskiego pozycjonować jako mentora młodych wilków pisowskiej watahy, ale nie odcinać sie od gościa, który i tak trzyma to wszystko w ręku. 
   

 50. Oczywiscie, ze tak!
  Dziwie sie  publicystom i innym "naszym ziemkiewiczom", ze ciagle (przed wyborami) chca "chowac" panow: Kaczynskiego i Macierewicza... 
  Ta "narracja" jest wymyslona przez wrogow Kaczynskiego i Jego partii!
  Dziwie sie, ze duza czesc Polskiej Prawicy w to uwierzyla!

  "cala prawda, cala dobe" 

  Pozdrawiam, Janusz z Toronto.

 51. Strony