Reklama

22 października 2014 roku, a więc 9 miesięcy i 11 dni po zakończeniu XXII Finału WOŚP, który się odbył 11 stycznia 2014 roku, Jerzy Owsiak zamknął 41 Konkurs Ofert sprzętu medycznego. Przed i w trakcie tego wydarzenia prezes Owsiak był łaskaw wielokrotnie oszukać podatników oraz donatorów i co charakterystyczne dla niego oszukuje nadal. Dlatego konsekwentnie przedstawię nowe fakty demaskujące stare kłamstwa. Na konferencji prasowej w Białymstoku, dnia 10 października 2014 roku Jerzy Owsiak kłamał, że WOŚP kupuje sprzęt o 60% taniej od wartości rynkowej i zrobi wszystko, żeby tak było. 12 dni później, 22 października 2014 roku Onet.pl cytując Owsiaka podał, że WOŚP za 21 milionów zakupiła sprzęt o wartości 30,4 miliona złotych. W ciągu niecałych 2 tygodni zdolności negocjacyjne WOŚP spadły o 100%. Dlaczego? Nie wiem, ale z powyższych liczb więcej niż 30% rabatu wyciągnąć się nie da, zaś same liczby nie są potwierdzone żadnymi umowami, czyli Owsiak znów palnął jak mu się podobało.

Najnowszych „statystyk” WOŚP dotyczących cen zakupu sprzętu nie będę weryfikował, zrobiłem już to na podstawie dokumentów i zainteresowanych odsyłam do artykułu. Szkoda, że nikt nie zapytał, dlaczego dopiero po 10 miesiącach ta sprawna organizacja kupiła sprzęt za 21 milionów, a nie po tygodniu za 52 miliony, które otrzymała od donatorów. Owsiak ponad 20 lat miesza ludziom w głowach liczbami, cyklami rozliczeniowymi i strukturą wydatków, używając kreatywnej księgowości, całkowicie sprzecznych danych i emocjonalnych szantaży. Podaje różne kwoty i statystyki dla tej samej zbiórki, podje różne ceny sprzętu i jego wartość, kreując rzeczywistość na potrzeby swojego prywatnego wielomilionowego biznesu. Na szczęście idzie mu coraz gorzej, tak źle, że nawet dziennikarze TVP Info pytają jak to się dzieje, że w fundacji z roku na rok na kontach jest coraz więcej pieniędzy, a wydatki na sprzęt coraz mniejsze. W odpowiedzi padło wielokrotnie demaskowane oszustwo, wykazane także na drodze sądowej: „My się rozliczamy w cyklu półtorarocznym”.

Reklama

WOŚP nie rozlicza się w żadnych cyklach 1,5 rocznych, tylko jak każdy podmiot i osoba fizyczna przesyła do Urzędu Skarbowego rozliczenia roczne. Natomiast prawdą jest, że Owsiak za ofiarowane pieniądze, uzyskane dzięki potężnym środkom publicznym, kupuje sprzęt medyczny dopiero po 1,5 roku. Zakup sprzętu i rozliczenie przychodów fundacji, w tym zbiórki, którymi WOŚP ogłupia ludzi, to dwie różne kwestie. Żonglując danymi WOŚP urządza cyrk. Na początek Owsiak podaje fałszywą kwotę zbiórki, która nigdy nie pokrywa się z rozliczeniem przesłanym do ministerstwa. W kolejnym kroku przez wiele miesięcy przytrzymuje pieniądze na kontach, a następnie „wylicza”, że wydaje więcej niż otrzymał, łącząc i przesuwając kwoty dwóch zbiórek dla jednego rozliczenia. Na papierze i ekranie wygląda to na skomplikowane operacje, ale w praktyce to trywialna sztuczka księgowa, którą potrafi wykonać stażystka. Nie będę wchodził w monotonne dywagacje z pionem propagandowym fundacji, która kwota w końcu jest uznawana za “kasę z puszki”. Sama WOŚP wskazuje, na tej oto stronie naszpikowanej oszustwami, co uznaje z “wrzucone do puszki”. Jak widać podstawą dla pseudo statystyk jest kwota, którą Owsiak wykrzyczał na konferencji po XXI Finale: „Mamy 50 657 747,68 zł”. Z kolei udokumentowane rozliczenie zbiórki zgodnie z uchwałą WOŚP ma taki wstęp:

W wyniku zbiórki publicznej Fundacja WOŚP zebrała 50 657 747,68 zł. Po odliczeniu kosztów przeprowadzenia zbiórki oraz środków uzyskanych poza wymogami ustawy z dnia 15 marca 1933 o zbiórkach publicznych, do rozliczenia w MAiC pozostała kwota 45.023.597,47 zł.

Z 50 657 747,68 zrobiło się 45.023.597,47 ponieważ 5 634 150,21 pochłonęły koszty organizacyjne, co stanowi 11,2%. Co robi Owsiak z tymi podstawowymi danymi? Zakłamuje, bo nie ma innego wyjścia, jeśli chce utrzymać swoje biznesy. Pan „Jurek” nie może nagle podać na obrazkowym kalkulatorze mniejszej o ponad 5,5 miliona sumy, którą z hukiem ogłosił jako kolejny rekord. Od takiego kantu nawet najwierniejsi z wiernych poczuliby smród. Pozostaje zatrudnić speca, który wykona całkowanie i pierwiastkowanie prostego równania 2+2 tak, żeby wyszło 4,2. To stary żart, ale ja wcale nie żartuję. Fachowcy uszyli Owsiakowi statystyczne ubranko tak grubymi nićmi, że lewy kalkulator WOŚP można zweryfikować bez poprawnych danych, których w nim zabrakło. Ustawmy „na maxa” najnowsze narzędzie propagandowe:

kalkulwosp.png

Oczy kochają kolorowe obrazki szarej rzeczywistości, ale teraz niech każdy darczyńca chwyci za ołówek lub kalkulator i doda wszystkie wartości. Mnie wyszło 502,4 zł, a Wam? Przypomnę też, że uchwała WOŚP pokazuje wyraźnie, że koszty organizacyjne to 11,2%, czyli w grafice Owsiaka dla 500 zł, powinno być 56 zł, nie 22 zł. Wyższa matematyka i też nie byle jaka firma zrobiła „Jurkowi” projekt. Big Data Analytics Sp. z o.o. cudowne dziecko młodego polskiego biznesu z udziałem międzynarodowego kapitału. Zapraszam do KRS! Prezesem zarządu firmy jest 27 letni Tomasz Gadomski, drugim i ostatnim członkiem 32 letni Dmitrij Romanowskij. Nie, nie! Nic z tych rzeczy, żeby od razu z ruską agenturą powiązać lewy kalkulator WOŚP. Niemniej trochę to dziwne, że dwóch gości, którzy nie potrafią dodawać do 500 tworzy firmę obsługującą nie tylko WOŚP, ale dziesiątki podmiotów na terenie całego kraju. Mało tego, pan Tomasz Gadomski jest prezesem zarządu w 4 różnych spółkach i w czterech wspólnikiem, w tym w spółce RUSSIAN IN MINSK. Pan Dmitrij Romanowskij jest skromniejszy, to zaledwie członek zarządu i wspólnik Big Data Analytics Sp. z o.o oraz wspólnik w dwóch innych spółkach. Wszystko do sprawdzenia w podanym źródle.

Zostawmy młodych zdolnych prezesów i liczmy na siebie. Aby policzyć „Na co idą Twoje pieniądze” musisz wiedzieć, które pieniądze dla Owsiaka w ogóle się liczą. Te poniższe się nie liczą:

1) Jeśli w 2013 roku odpisałeś 1% dla WOŚP na sprzęt i programy medyczne, to ofiarowałeś 0 złotych na spzręt i w 100% zasiliłeś konto fundacji, na którym rosną odsetki.
2) Jeśli w 2013 roku jako osoba fizyczna lub prawna przekazałeś na rzecz fundacji darowiznę celową, to możesz się domyślać, że na sprzęt i programy medyczne przeznaczyłeś 0 złotych i najprawdopodobniej jesteś sponsorem „Przystanku Woodstock” lub sfinansowałeś Złotego Melona i administrację WOŚP. W każdym razie nigdzie nie znajdziesz informacji na co rzeczywiście poszły Twoje pieniądze.

Owsiak z Twoich pieniędzy robi kolorowe wycinanki i zabawki dla dzieci poniżej 6 roku życia, które nie potrafią czytać i liczyć. Bez wygłupów i propagandy Twoje pieniądze przekazane WOŚP w 2012 roku, w Urzędzie Skarbowym zostały zapisane tak:

Przychody z działalności statutowej :
a) Przychody z XX Finału z wpłat pieniężnych : 50 638 801,30
b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 11 219 740,70
c) Przychody z 1% podatku 3 415 033,55

Razem 65 273 575,55 i teraz, gdy masz właściwe dane, zobacz “Na co poszły Twoje pieniądze”:

Struktura kosztów na realizację zadań statutowych:
– zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna 34.166.807,02
– Program Medyczne 4 934 125,77
– Wydatki na działalność propagatorską, i pożytku publicznego 7 898 950,39

Razem 46 999 883,18, a reszta to koszty administracyjne wypłaty dla WOŚP i lokaty kapitałowe. W wersji graficznej „Na co idą Twoje pieniądze” wyglądają tak:

nacopien.png

Prezes Owsiak miesza Twoimi pieniędzmi, tak byś nic z tego nie rozumiał, ale przychodzi sądny dzień, w którym nawet Owsiak musi do US złożyć roczne sprawozdanie. Z US nie ma żartów, jest gorszy od sądu, tu po pierwsze trzeba dokumenty księgowe dostarczyć, a po drugie cholernie uważać, żeby w 65 milionowych operacjach finansowych nie pomylić się o jeden grosz. Na stronach internetowych pan „Jurek” może sobie „liczyć komputerowo”, że 500 równa się 502,4, w sprawozdaniu za takie „żarty” płaci się surowe kary, a za podawanie fałszywych przychodów idzie się do więzienia. Mówiąc krótko, gdyby Owsiak wysłał taki „PIT”, jaką wciska ludziom stronę z ruskim kalkulatorem, poszedłby siedzieć. Nie słuchaj, co Owsiak Ci nakłamie w telewizji, prasie i na blogu. Czytaj uważnie, co Owsiak składa w Urzędzie Skarbowym, bo tylko te kwoty i rozliczenia są prawdziwe, chociaż cięgle nie pokazują do kogo idzie kasa z WOŚP. Wszystkiego się nie dowiesz ze sprawozdań, ale dzięki nim masz pewność, że prócz marnotrawienia Twoich pieniędzy, niemal w połowie, pan Jurek przejada miliony i bawi się za jeszcze większe kwoty. No, ale co z NFZ i Owsiakiem? Czy to prawda z tymi kolejkami?

Sama i tylko prawda. Musisz wiedzieć, że minie 1,5 roku nim Twoje pieniądze, tylko te „z puszki” i to nie wszystkie, trafią do szpitali w postaci sprzętu medycznego. Ten czas Jerzemu Owsiakowi potrzebny jest na odcięcie kosztów i odsetek, co stanowi wstęp do biznesu. W 2013 roku Owsiak wyjął z puszki i przehulał w blasku fajerwerków 5 634 150,21 złotych. Na koncie ulokował 50 milionów i uzyskał 2,5 miliona odsetek, razem ponad 8 milionów na drobne wydatki. Jeden grosz z tego nie poszedł na sprzęt dla dzieci i starców, co potwierdza Urząd Skarbowy. NFZ na operacje zaćmy “skrócił” kolejki mniej więcej do pół roku. Owsiak w 2015 roku będzie Cię zachęcał do ofiarowania pieniędzy na sprzęt diagnostyczny dla dziecięcych oddziałów onkologicznych, gdzie liczy się każdy dzień. Pamiętaj, że Owsiak to nie NFZ, on się nie śpieszy, daje sobie 1,5 roku na reanimację i diagnostykę nowotworów.

Kasa poleży, zarobi na leasing Rovera, utrzymanie nieruchomości, wypłaty dla WOŚP, Złotego Melona, Mrówki Całej i małżeństwa Owsiaków. I wiesz, co się stanie na końcu z Twoimi pieniędzmi? Za Twoje pieniądze prywatna firma Mrówka Cała należąca do żony Jerzy Owsiaka zmontuje propagandowy film. Pokaże w nim maluchy po chemioterapii z ogolonymi główkami, leżące obok sprzętu upstrzonego serduszkami. To będę te dzieci, które miały “szczęście” zachorować w ostatnich tygodniach „1,5 rocznego cyklu rozliczeniowego fundacji WOŚP”. Ile razy słyszałeś: „Gdyby nie sprzęt WOŚP dzieci umierałby w szpitalach!!!” Zapytaj Jerzego Owsiaka ile dzieci i dorosłych umarłoby, gdyby mieli czekać na zestawy reanimacyjne i diagnostykę onkologiczną WOŚP, trzy razy dłużej, niż w NFZ czeka się na operację zaćmy? Pytaj, szczerze zachęcam, bo jest postęp w komunikacji Jerzego Owsiaka z darczyńcami. Wcześniej zostałbyś pogoniony przez Jerzego Owsiaka i dostałbyś “w dupę”, teraz masz szansę go dogonić i…

Reklama

36 KOMENTARZE

 1. Już jakiś czas temu
  posługując się tylko i wyłącznie logiką sporządziłem komentarz. Nie miałem tyle samozaparcia ani czasu aby grzebać się w liczbach ukazujących wielkość oszutwa i ilość oszukanych. Dlatego też, tak trudno walczyć z tą patologią. Donatorom trudno pogodzić się z myślą, że przez tyle lat byli naciągani. Polak jest zbyt dumny, aby publicznie przyznać się "sorry, ale frajerem jestem". Stąd MK długo jeszcze miał będziesz przeciwników. I nie chodzi tu o słuszność celu, bo samo założenie pomocy każdemu potrzebującemu jest godne pochwały. Ale wykorzystywanie do tego celu dzieci, które to potrafią złapać za serce każdego jest jeszcze gorszym postępkiem jak kradzież. Złodziej kradnie i on to wie i każdemu jest w stanbie to potwierdzić. Owsiak tego nie zrobi. A czy kradnie? to odpowiedz sobie sam. Wg mojej oceny nie tylko złodziejstwem nazwać to można. można jeszcze gorzej.

 2. Już jakiś czas temu
  posługując się tylko i wyłącznie logiką sporządziłem komentarz. Nie miałem tyle samozaparcia ani czasu aby grzebać się w liczbach ukazujących wielkość oszutwa i ilość oszukanych. Dlatego też, tak trudno walczyć z tą patologią. Donatorom trudno pogodzić się z myślą, że przez tyle lat byli naciągani. Polak jest zbyt dumny, aby publicznie przyznać się "sorry, ale frajerem jestem". Stąd MK długo jeszcze miał będziesz przeciwników. I nie chodzi tu o słuszność celu, bo samo założenie pomocy każdemu potrzebującemu jest godne pochwały. Ale wykorzystywanie do tego celu dzieci, które to potrafią złapać za serce każdego jest jeszcze gorszym postępkiem jak kradzież. Złodziej kradnie i on to wie i każdemu jest w stanbie to potwierdzić. Owsiak tego nie zrobi. A czy kradnie? to odpowiedz sobie sam. Wg mojej oceny nie tylko złodziejstwem nazwać to można. można jeszcze gorzej.

 3. Kluczem jest wyrwanie się z tymi faktami
  poza ramy tego portalu. Odnoszę wrażenie, że potrzeba naprawdę niewiele by zasiać ziarno niepewności w umysłach Polaków rozpowszechniając te fakty i ten mechanizm działania WOSP. Polityk ok, przedsiębiorca tez, kazdy moze być złodziejem, ale Owsiak? Ten od biednych, chorych dzieci? Tego nawet lemingi nie zdzierżą.
  Wystepowałes w klubie Ronina, TV Republika ale to nadal mało. Robisz kawał dobrej roboty, patrza na Ciebie z podziwem, zazdrością i chyba niepewnością wszyscy "niepokorni" dziennikarze (pamiętam Warzechę w klubie Ronina). Oni nie muszą w tym siedzieć, im się kasa zgadza na kontach i to się liczy. Ty nie masz wyjścia, musisz dawać im "gotowca". Może "białą księge" WOSP? Brakuje dokumentów, jednak nawet takie wybrakowane ale syntetyczne i spójne rozliczenie z działalności, puszczone do internetu, mogłoby zyć własnym życiem i na jego podstawie mogłoby powstać kilka tekstów w różnych miejscach, trafiających do róznych odbiorców. Jestem pewien że na końcu sam zostaniesz doceniony i obalenie mitu Owsiaka będzie kojarzone głównie z twoimi personaliami.

 4. Kluczem jest wyrwanie się z tymi faktami
  poza ramy tego portalu. Odnoszę wrażenie, że potrzeba naprawdę niewiele by zasiać ziarno niepewności w umysłach Polaków rozpowszechniając te fakty i ten mechanizm działania WOSP. Polityk ok, przedsiębiorca tez, kazdy moze być złodziejem, ale Owsiak? Ten od biednych, chorych dzieci? Tego nawet lemingi nie zdzierżą.
  Wystepowałes w klubie Ronina, TV Republika ale to nadal mało. Robisz kawał dobrej roboty, patrza na Ciebie z podziwem, zazdrością i chyba niepewnością wszyscy "niepokorni" dziennikarze (pamiętam Warzechę w klubie Ronina). Oni nie muszą w tym siedzieć, im się kasa zgadza na kontach i to się liczy. Ty nie masz wyjścia, musisz dawać im "gotowca". Może "białą księge" WOSP? Brakuje dokumentów, jednak nawet takie wybrakowane ale syntetyczne i spójne rozliczenie z działalności, puszczone do internetu, mogłoby zyć własnym życiem i na jego podstawie mogłoby powstać kilka tekstów w różnych miejscach, trafiających do róznych odbiorców. Jestem pewien że na końcu sam zostaniesz doceniony i obalenie mitu Owsiaka będzie kojarzone głównie z twoimi personaliami.

  • Nie, o tym w ogóle nie warto
   Nie, o tym w ogóle nie warto mówić, on sam nie wie, co zrobi, a co by nie zrobił ośmieszy się. Jedyna rozsądna strategia Owsiaka, to wyciszanie sprawy, tylko trudno wyciszać sprawę jeśli się ją nagłaśnia procesami. A mnie w to graj, bo tylko w ten sposób w ogóle się można przebić do tak zwanej opinii publicznej. Mnie zależy, żeby Owsiak złożył apelację i to najlepiej w dwóch kluczowych punktach: a) jak się rozliczamy, b) jak kupujemy sprzęt. Za jednym zamachem otworzyłaby się furtka do całej góry nowych kwitów.

  • Nie, o tym w ogóle nie warto
   Nie, o tym w ogóle nie warto mówić, on sam nie wie, co zrobi, a co by nie zrobił ośmieszy się. Jedyna rozsądna strategia Owsiaka, to wyciszanie sprawy, tylko trudno wyciszać sprawę jeśli się ją nagłaśnia procesami. A mnie w to graj, bo tylko w ten sposób w ogóle się można przebić do tak zwanej opinii publicznej. Mnie zależy, żeby Owsiak złożył apelację i to najlepiej w dwóch kluczowych punktach: a) jak się rozliczamy, b) jak kupujemy sprzęt. Za jednym zamachem otworzyłaby się furtka do całej góry nowych kwitów.

 5. Nie powinno być litości.
  Jeśli ktoś zbiera do puszki na chore na nowotwory dzieci, a potem je wyciąga z puszki na opłacenie wystawnego rautu, to jest tak, jakby wydawał wyrok na te dzieci. Bo pieniądze na ratowanie już były zebrane, i to nie jego pieniądze, on je miał tylko w depozycie. Paskudny typ.

 6. Nie powinno być litości.
  Jeśli ktoś zbiera do puszki na chore na nowotwory dzieci, a potem je wyciąga z puszki na opłacenie wystawnego rautu, to jest tak, jakby wydawał wyrok na te dzieci. Bo pieniądze na ratowanie już były zebrane, i to nie jego pieniądze, on je miał tylko w depozycie. Paskudny typ.

 7. Moim zdaniem wyliczenie
  Moim zdaniem wyliczenie kosztow finalu na 11,2 % jest nieporpawne , kwota 5, 6 mln obejmuje – jak wynika z uchwaly dwie pozycje- jedna to koszty organizacji,  a druga to srodki uzyskane poza wymogami ustawy…. ( czyli jak rozumiem to drugie pojecie to sa te kwoty ktore wplynely w czasie zbiorki ale nie byly uwzglednione we wniosku do Ministerstwa ) 

  Powyzsza niescislosc w obliczeniach nie wplywa jednak na calkowity sens tego artykulu 

  TAK TRZYMAC pozdrawiam 

  • To detal, ale dokładnie tak
   To detal, ale dokładnie tak jest. Owsiak wyjmuje z puszki na dwa sposoby, jeden to zwykłe pospolite oszustwo, czyli podawani wyników zbiórki, które nie są wynikami zbiórki, drugi to koszty pokrywane z puchy. Lubię takie uwagi, bo one są detalicznym rozbudowaniem meritum, ale proszę zwrócić uwagę na tekst i nasycenie liczbami, muszę się ograniczać, ludzie tego po prostu nie wychwytują. Owsiak ma prostacką robotę do wykonania, krzyknie, że wydał ponad 50 milionów, pokaże dziecko w inkubatorze z serduszkiem i do kasy. Ja niestety muszę krok po kroku to prostować i siłą rzeczy upraszczać pewne dane, które w żadnym razie nie fałszują mechanizmu. Także celna uwaga, ale proszę mnie też zrozumieć, że to nie jest łatwe, a wręcz często niemożliwe, aby napisać tekst dla szerokiego odbiorcy z taką liczbową pedanterią. No i jeszcze jedno. Zwracam uwagę na kwotę bazową w tym ruskim kalkulatorze, ona nie została pomniejszona do właściwej kwoty rozliczenia zbiórki, czyli ten skrót z kosztem jest uprawniony, by wykazać oszustwo.

   • Tak wlasnie sie domyslalismy,
    Tak wlasnie sie domyslalismy, ze to raczej skrot myslowy lub pewne uproszczenie.  Przyznaje  racje ze czasem najtrudniej jest wyjasnic innym mechanizmy, ktore same w sobie sa dosc  proste.  Bardzo wiele osob zwyczajnie nie rozumie jak rozlicznei zbiorki w 1, 5 rocznym okresie przeklada sie na roczne sprawozdnie finansowe. 
    Przeciez jezeli ktos tyle lat wystepuje w TV i jest kontrolowany przez wiele instytucji to MUSI byc uczciwy … 
    Acz kolwiek dla mnie samej, duzo bardziej bulwersujace jest to "wylaczenie srodkow zebranych poza wymogami ustawy " Nie miesci mi sie w glowie , ze ktos moze  przez caly dzien krzyczec w TV ze kwoty z aukcji allegro zostana przenzaczone na sprzet dla dzieci, a jednoczesnei ma swiadomosc, ze te aukcje nie sa wpisane do wniosku o zbiorke publiczna i zostana ( zreszta prawdopodbnie bez zlamanie prawa ) przeznaczone na inne cele stetutowe, ktore z medycycna maja tyle wspolnego co woodstock z propagowaniemzdrowego stylu zycia. 
    Pozdrawiamy i powodzenia !!!!

 8. Moim zdaniem wyliczenie
  Moim zdaniem wyliczenie kosztow finalu na 11,2 % jest nieporpawne , kwota 5, 6 mln obejmuje – jak wynika z uchwaly dwie pozycje- jedna to koszty organizacji,  a druga to srodki uzyskane poza wymogami ustawy…. ( czyli jak rozumiem to drugie pojecie to sa te kwoty ktore wplynely w czasie zbiorki ale nie byly uwzglednione we wniosku do Ministerstwa ) 

  Powyzsza niescislosc w obliczeniach nie wplywa jednak na calkowity sens tego artykulu 

  TAK TRZYMAC pozdrawiam 

  • To detal, ale dokładnie tak
   To detal, ale dokładnie tak jest. Owsiak wyjmuje z puszki na dwa sposoby, jeden to zwykłe pospolite oszustwo, czyli podawani wyników zbiórki, które nie są wynikami zbiórki, drugi to koszty pokrywane z puchy. Lubię takie uwagi, bo one są detalicznym rozbudowaniem meritum, ale proszę zwrócić uwagę na tekst i nasycenie liczbami, muszę się ograniczać, ludzie tego po prostu nie wychwytują. Owsiak ma prostacką robotę do wykonania, krzyknie, że wydał ponad 50 milionów, pokaże dziecko w inkubatorze z serduszkiem i do kasy. Ja niestety muszę krok po kroku to prostować i siłą rzeczy upraszczać pewne dane, które w żadnym razie nie fałszują mechanizmu. Także celna uwaga, ale proszę mnie też zrozumieć, że to nie jest łatwe, a wręcz często niemożliwe, aby napisać tekst dla szerokiego odbiorcy z taką liczbową pedanterią. No i jeszcze jedno. Zwracam uwagę na kwotę bazową w tym ruskim kalkulatorze, ona nie została pomniejszona do właściwej kwoty rozliczenia zbiórki, czyli ten skrót z kosztem jest uprawniony, by wykazać oszustwo.

   • Tak wlasnie sie domyslalismy,
    Tak wlasnie sie domyslalismy, ze to raczej skrot myslowy lub pewne uproszczenie.  Przyznaje  racje ze czasem najtrudniej jest wyjasnic innym mechanizmy, ktore same w sobie sa dosc  proste.  Bardzo wiele osob zwyczajnie nie rozumie jak rozlicznei zbiorki w 1, 5 rocznym okresie przeklada sie na roczne sprawozdnie finansowe. 
    Przeciez jezeli ktos tyle lat wystepuje w TV i jest kontrolowany przez wiele instytucji to MUSI byc uczciwy … 
    Acz kolwiek dla mnie samej, duzo bardziej bulwersujace jest to "wylaczenie srodkow zebranych poza wymogami ustawy " Nie miesci mi sie w glowie , ze ktos moze  przez caly dzien krzyczec w TV ze kwoty z aukcji allegro zostana przenzaczone na sprzet dla dzieci, a jednoczesnei ma swiadomosc, ze te aukcje nie sa wpisane do wniosku o zbiorke publiczna i zostana ( zreszta prawdopodbnie bez zlamanie prawa ) przeznaczone na inne cele stetutowe, ktore z medycycna maja tyle wspolnego co woodstock z propagowaniemzdrowego stylu zycia. 
    Pozdrawiamy i powodzenia !!!!