Prześlij dalej:

Zgódźmy się we własnym interesie co do jednego. Jesteśmy w gronie osób inteligentnych, tak? I nie musimy sobie pewnych rzeczy tłumaczyć, a z innych nie będziemy się śmiać jak głupi do sera? Skoro wszyscy są za, to zaczynamy, bez opisów przyrody. Pierwsze i ukochane dziecko polityczne Jarosława Kaczyńskiego to Porozumienie Centrum. Była to partia na wskroś inteligencka, powiedziałbym nawet, że przeintelektualizowana. Pomimo tej wady na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, to małe ugrupowanie przez chwilę znaczyło bardzo wiele na polskiej scenie politycznej.

Wałęsa prawdopodobnie nie zostałby prezydentem RP, gdyby nie PC, ale wtedy to w ogóle nie było wyboru albo był taki, że Wałęsa wydawał się najmniejszym złem. Potem Lech i Jarosław Kaczyńscy wyszli z kancelarii „Bolka” i zaczęła się wieloletnia otwarta wojna. Po drodze był rząd Olszewskiego i od tamtego momentu PC stało się polityczną kanapą, do tego stopnia, że nie przekroczyło progu wyborczego. Prawdziwy sukces polityczny osiągnęli bracia Kaczyńscy dopiero wtedy, gdy zbudowali PiS, partię, która z PC ma bardzo mało wspólnego, jeśli chodzi o zewnętrzny wizerunek i przede wszystkim o polityczny potencjał. PiS nie jest partią inteligencką, ale ludową i proszę wybaczyć tę skrótową charakterystykę, sądzę jednak, że to dobre określenie.

PiS stara się docierać do szerokich grup społecznych, którymi peerelowska pseudo inteligencja gardzi. Dzięki temu PiS mogło przejąć elektorat kilku mniejszych partii, najpierw ZCHN, dalej Samoobrona i LPR, w końcu SLD. Tak narodził się obecny potencjał PiS, najlepiej zorganizowanej partii w Polsce. Dla wielu fraza o genialnym strategu jest nieustającym szyderstwem, dla mnie to oczywista oczywistość, ale Kaczyński na geniusz polityczny ciężko pracował. Początki były bardzo trudne i dopiero wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów oraz zdolność do działania wbrew własnemu politycznemu gustowi, doprowadziły do tak spektakularnych sukcesów.

Jarosław Kaczyński nadal ujawnia swoje inteligenckie słabości, gdy się go słucha nie na wiecach, ale w towarzystwie profesorów, to widać co go tak naprawdę fascynuje i są to czysto intelektualne pasje. Wymiana „ludowej” Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego i wcześniej wybór Andrzeja Dudy, to też ta sama słabość. Przypomnę, że obaj panowie pochodzą z inteligenckich rodzin, a Andrzej Duda nosił legitymację Unii Wolności. Tylko, że po wymianie premierów, Kaczyński natychmiast przerobił Morawieckiego z chłodnego bankowca na swojego chłopa, co to i z kołem gospodyń wiejskich zatańczy i ze „sztuki”, w postaci malowania moczem po płótnie, się pośmieje. Wszystko dlatego, że wnioskiem generalnym po porażkach PC było zbudowanie takiej partii, której trzonem jest typ przedwojennego inteligenta, ale przekaz na zewnątrz to coś pomiędzy „Matysiakami” i „Daleko od szosy”.

Strony

Źródło foto: 
28116 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

12 (liczba komentarzy)

 1. avatar

   

  Żeby jeszcze doczekać jak PiS zaorze wszystkie sierotki po Mumii Mądrości i przysypie to miejsce grubą warstwą soli, żeby nie wypuściło żadnych odrostów!

 2. Obawiam się że PiS tego nie zrobi, gdyż sam jest opanowany przez dawnych działaczy UW. Obecnie pełnią oni kluczowe funkcje w państwie. Wygląda raczej na to, że wraz z upadkiem rządu Szydło UW na dobre przejęła PiS. Istnieje spore ryzyko, że to uweccy działacze zaorają i posypią solą resztki dawnego PiS.

 3. avatar

  W takich kontekstach Małżonka mówi; "nie czarnowidź".

 4. Moja nazywa to realizmem. Niestety we współczesnym świecie pesymista to były optymista, który poznał fakty.

 5. Chciałbym zeby to byla poprawna diagnoza, ale nie podzielam entuzjazmu Autora. Zarowno co do strajku nauczycieli jak i historii ze swinia plus. No ale pozyjemy - zobaczymy.

 6. Sprawa byłaby prosta i zwycięstwo PiSu oczywiste, gdyby Polska była izolowaną krainą. Niestety po drugiej stronie stoją odwieczne, potężne i demoniczne siły. Mają one zasięg światowy. Walka naprawdę będzie długa i ciężka.

 7. avatar

  I tu wypowiada się Pan rozsądnie. 

 8. Oba bloki szykują się do nokautującego uderzenia na przeciwnika. Po I wojnie światowej dało nam to błyskawiczną niepodległość.

 9. Powinni godnie zarabiać. Uważam, że 5 tysięcy jest to kwota, za którą można wyżyć.
  Krzysztof Gojdź o strajku nauczycieli, 9 kwietnia 2019.

  Jak to mówiła Bieńkowska?

 10. avatar

  To jest ten sam problem co z dekomunizacją, mianowicie nie da rady tego faktycznie/praktycznie zrobić.

  Mianowicie wywalamy 1/2 nauczycieli, pozostali pensja*2  i pensum *2, biurokratyczne obowiązki won. To jest awykonalne praktycznie, Archanioł Gabriel nie pomoże.  Przy okazji mamy problem z trzeżwą(?) uwagą:

 11. Strony