Prześlij dalej:

Przez ułamek sekundy nawet taki stary lis, jak ja dał się nabrać na wykonanie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego przez Sąd Najwyższy, ale zacznijmy od początku. Sam fakt, że w sprawie nie udzielenia informacji publicznej przez Sąd Najwyższy, zapadł prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zobowiązujący do udzielenia informacji, jest kompromitacją absolutną. Właściwie nie potrzeba żadnych dodatkowych informacji, wystarczy, że SN przegrał sprawę w NSA, aby się złapać za głowę i pomyśleć w jakim państwie żyjemy. Niestety to dopiero początek. Wczoraj prezes SN Małgorzata Gersdorf wydała oświadczenie, w którym odmawia wykonania prawomocnego wyroku i powołuje się przy tym na zapisane w rocie sędziowskiej dochowanie tajemnicy. Rzecz tak nieprawdopodobnie żenująca, że trudno szukać jakiegokolwiek wyjaśnienia.

Gdy się nie wie co myśleć, to się szuka możliwych interpretacji. W pierwszej chwili pomyślałem, że pani prezes Małgorzata Gersdorf pręży muskuły i pokazuje, że nietykalnej kaście wolno wszystko. Byłaby to oczekiwana przez środowisko postawa, która daje odpór reformie sądownictwa. Poziom bezczelności i bezkarności charakterystyczny i odpowiedni dla takiej manifestacji, ale po 24 godzinach nastąpiła refleksja. Sąd Najwyższy nie zgodził się z opinią swojej prezes, co też jest niezłym kabaretem i udzielił informacji publicznej, nie znaczy, że wykonał wyrok. Wnioskodawcy i opinii publicznej przedstawiono wyciągi z kart służbowych prezesów SN za lata 2015-2016. Okazało się, że karty są czyściutkie jak łza niemowlaka, a pani prezes to nawet dorsza nie kupiła i nie wydała ani złotówki. Samo nasuwa się pytanie, po co było robić cyrk i wydawać groteskowe oświadczenia, skoro SN mógł pokazać jaki jest skromny.

Tajemnica tkwi w niewykonaniu wyroku. SN wykonał… no właśnie chciałem napisać sprytny manewr, ale tak naprawdę to jest prymitywna sztuczka. Wniosek dotyczył zupełnie innej informacji publicznej, ale oddajmy głos wnioskodawcy, fundacji ePaństwo, która wydała taki oto komunikat w przedmiotowej sprawie:

2. Inny zakres czasowy udzielonych informacji
W informacji udzielonej przez Rzecznika udostępniono dane za lata 2016 i 2015. Pochwalamy udostępnienie tych danych, ale wniosek Fundacji dotyczył danych za lata 2013 i 2014. Tych informacji w komunikacie Rzecznika SN brakuje.

3. Brak informacji imiennych
Fundacja żądała m.in. udostępnienia imion i nazwisko osób, które dysponują lub dysponowały kartami. W komunikacie Rzecznika takie dane się nie znalazły.

4. Brak szczegółów (wyciągu) wydatków
Fundacja zwróciła się do udostępnienie danych dotyczących konkretnych informacji o poczynionych wydatkach w ramach użytkowania kart płatniczych. Wskazanie przez Rzecznika, że wydatki poczynione w 2016 r. “są to zakupy związane z bieżącymi potrzebami, które są szczegółowo ewidencjonowane.” nie stanowi prawidłowego udostępnienia żądanych informacji.

Strony

23740 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

12 (liczba komentarzy)

 1.    Jedyna opcja -

   WSZYSCY WON !!!

 2. ;)) Wojciech Cejrowski pilnie poszukiwany!

 3. To, co opisane wyżej, niezbicie świadczy o tym, że w Polsce prawo jest nieskuteczne, a organa takie jak RPO czy wiele pozarządowych organizacji pomimo sokolego wzroku w innych sprawach, tego nie widzi, a jeśli widzi i nie reaguje, to jeszcze gorzej. No bo skoro za niewielką w sumie kwotę mogę kupić sobie spokój grając na nosie prawu i wyrokom sądowym, to znaczy, że przepis nie jest uregulowaniem właściwym.

  To trochę tak jak by za przekroczenie prędokości o 100 km/godz. mandat wynosił 20 gr. Kto by sobie cokolwiek robił z ograniczeń prędkości?

  Kara, czy to grzywna, czy odsiadka ma być dla kogoś, kto łamie prawo na tyle dokuczliwa, by mu się to nijak nie kalkulowało świadomie to robić. Kiedyś myślałem nawet o postulowaniu uzależnienia kary pieniężnej od dochodu tego, kto tej karze ma podlegać.

 4. Ostatnie zdanie (brawo) ... fikcją, którą dalej utrzymuje PiS. Mnie nie interesują już przepychanki proceduralno-prawne paragrafami, tylko pokazanie prawdy i wymierzenie sprawiedliwości - im bardziej wbrew obowiązujacemu prawu, tym lepiej, bo "druga strona" posuwa się coraz bardziej do działań o charakterze terrorystycznym, choćby blokowanie sesji Rady Warszawy przez kodomitów, "medialne" odwoływanie A.Macierewicza, ciąganie po prokuraturach B.Misiewicza za wejście do tzw. CEK NATO - przypominam, że przeznaczenie tego "wynalazku' wsiowych rozwikłał A.Ścios - jeszcze wtedy był publikowany przez GaPola. Dlaczego do tej pory PiS nie zmienił prawa w tej materii (tzn. o tzw dostępie do inf. publicznej)? Red. Janecki też pomstuje na "dobrą zmianę" (czy raczej jej brak) w sądownictwie i "instytucjach kultury" http://wpolityce.pl/polityka/326839-dobra-zmiana-wciaz-nie-radzi-sobie-z-kasta-wlascicieli-iii-rp-polska-nie-bedzie-demokratycznym-panstwem-prawa-dopoty-dopoki-bedzie-wobec-nich-bezradna . BTW pastor Chojecki słuszne zauważył brak przeciwdziałań PR ze strony PiS: "oni" na Piotrowicze, Pisiewicze, Misiewicze powinni dostawać odpowiedź Gronkiewicze. I w tym kierunku "pijarowym" popełnił "sugestywny" tekst AndrzejR2 na s24 http://andrzejr2.salon24.pl/754860,ile-kosztuje-nieletnia-prostytutka-w-tajlandzkim-burdelu

  Przy okazji, na TT ludzie sobie podają arta z Gazety Finansowej (co to za źródło i jak z jego wiarygodnością to tego nie wiem) http://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/487-miedz-dla-zuchwalych - jest wątek śp. posła R.Wójcikowskiego/

 5.   

 6. avatar

  Już kiedyś się posługiwałem analogia do 1go skeczu grupy Rafała Kmity.."..stoimy w miejscu gdzie nic się nie dzieje"..to tozsama sytuacja... 

 7. MK!

  Jest Pan wspanialy, jak zawsze.

 8. ;(Off topic);

  Wiedzialem, ze z tym Kukizem jest cos nie teges... ;) ale, ze jest az takim niedouczonym przyglupem, to nie wiedzialem!

 9. Jak to było? Aha. Duraczówka. I wsio w pariadku...

 10. avatar

  No i kolejny raz wszystko wskakuje na miejsce, kiedy poszperamy w nazwiskach :-) - stare chazarskie nazwisko, dzisiaj nazywają siebie "żydami aszkenazyjskimi" - czyli podróbkami prawdziwych palestńskich żydów sefardyjskich. "Aszkenazyjscy" to potomkowie chazarskiej dziczy znad Morza Kaspijskiego.

 11. avatar

  oto jakim gownem karmi sie Polakow

  http://wiadomos...

 12. avatar

  Nihil novi sub sole

  http://hansklos.blogspot.com/2017/01/cytat-dnia-o-sadach.html
  " Myślisz, że taka baba z łańcuchem na szyi pójdzie sprzedawać buty? " Bardzo dobre pytanie :)

 13. Strony