Reklama


Jednostka GSG9 oraz pracownicy BKA(Federalnego Urzędu Kryminalnego) zatrzymali Andreasa A. oraz Heidrun A. – małżeństwo szpiegów, pracujących dla Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji. Aresztowań dokonano w Marburgu i Balingen. Kobietę zatrzymano na gorącym uczynku, w trakcie seansu łaczności z moskiewską centralą. Andreas A. zatrudniony był w firmie produkującej podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego, i stamtąd miał, ponoć, wykradać tajemnice technologiczne.
Aresztowana, na terytorium Niemiec, para rosyjskich szpiegów to klasyczna historia ,,nielegałów”. Nielegałów wymyślonych w GRU i KGB.
Heidrun A. miała urodzić się w Peru, zaś Andreas A. – w Argentynie. Nie znaleziono żadnych śladów na potwierdzenie tej ,,legendy”. Ponadto Andreas A. został wcześniej zidentyfikowany jako agent sowiecki w USA. To współpraca z FBI doprowadziła Niemców na trop szpiegowskiej pary.
Jako pierwszy, wiadomość o wpadce szpiegów SWR, podał Spiegel w internetowym wydaniu. Jutro przeczyta o szpiegach – nielegałach, z ,,przyjaznej Rosji”, milion czytelników hamburskiego tygodnika.
Również jutro wypowie się na temat tego ,,przykrego incydentu” kanclerz federalny Angela Merkel.
Albo i nie. Dyplomatyczna cisza wokół tego zdarzenia będzie bardziej wymowna od wyświechtanych frazesów. Stanowisko urzędu kanclerskiego będzie swoistym testem na wiarygodność niemieckiego państwa i granice poświęceń – w imię ,,dobrych relacji”, albo nawet ,,przyjaźni”. Z putinowską Rosją.
Szlak, dla tej drugiej opcji, przetarł niedawno David Cameron. Wystarczyło, że Specnaz ,,skontrolował” biura koncernu BP w Rosji a poszły w kąt prawa człowieka i sprawa Litwinienki. Podczas wizyty Camerona w Moskwie nie poruszano również regularnego naruszania brytyjskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjkie bombowce strategiczne Tu-95. Za to podpisano kontrakty wartości 250 mln funtów.
Kolejny więc raz wygrała taktyka sympatycznego oficera KGB z fotografii na wstępie.
Bo Ronald Reagan – to wiadomo, ale drugi prezydent(chwilowo premier), to który?

Reklama
Reklama

6 KOMENTARZE