Reklama

Nowi doradcy ekonomiczni prezydenta to Adam Glapiński i Ryszard Bugaj. Według mnie, chyba się nie mylę, etatyści i neokeynesiści – obaj. Obaj są politykami, którzy w swoim czasie przegrali.

Nowi doradcy ekonomiczni prezydenta to Adam Glapiński i Ryszard Bugaj. Według mnie, chyba się nie mylę, etatyści i neokeynesiści – obaj. Obaj są politykami, którzy w swoim czasie przegrali. Obaj krytykowali Balcerowicza, mając od niego rzekomo lepszą wizję. Glapiński swoją nawet wprowadzał, stanowiąc pierwsze koncesje, które przez jego następców twórczo rozmnożone dławią dzisiaj gospodarkę. Teraz będą doradzać prezydentowi. Jak mamy prowadzić politykę ekonomiczną aby kryzys nie był dla nas dolegliwy.

Właściwie to nic nowego. Nadal się będzie ścierać liberalna wizja świata z lewicową, przebraną za pisowską a nazywaną narodowo demokratyczną. Jak to kiedyś zgrabnie, dając tym znakomity przykład nowomowy, ujęła posłanka potrafiąca ?to, tamto?, czy jakoś tak: piłsudczykowską, czyli prawicową. Nie będę przytaczał tego, co by Marszałek o takim rozumieniu piłsudczykostwa powiedział. Panie czytają.

Reklama

Te przeciwstawne wizje różni jedynie traktowanie obywatela. Liberałowie uważają go za podmiot polityki, socjaliści za przedmiot. Według liberałów każdy najlepiej sam się realizuje w życiu. Według narodowo demokratycznych piłsudczyków władza prowadzi do spełnienia nadziei każdego obywatela. Władza wie, co ludowi jest potrzebne, co jest jego szczęściem, zdrowiem i pomyślnością. Obywatel nie wie bo z natury jest nierozgarnięty, podatny na działanie spisków, ma paskudną naturę i wolność wykorzystuje tak, jak internauci sieć. Do oglądania genitaliów i spożywania piwa.

Zatem wolność obywatelska to mit, który należy w interesie ?wykluczonych? wykorzenić. Zakazać więc należy posiadania, bogacenia się i nieobyczajności, czyli rzeczy sprzecznych z pobożną w istocie naturą ?polskiego ludu?. Do złego, pod pozorem kultywowania praw człowieka, nasz naród namawiają liberałowie, masoni, obcy. Kiedy się ich pozbędziemy, szczęście się samo zagnieździ w społeczeństwie. I będzie trwało, niezmącone, wieczne.

To oczywiście dobrze, że różne prądy polityczne i gospodarcze dochodzą do głosu. Dobrze, że się publicznie będą spierać. Dobrze, że eksponentami lewicowego oglądu świata są ludzie wyraziści, mogący przywołać własne dokonania. Które też mogą być oceniane. Mając jednak dotychczasowe doświadczenia mogę się spodziewać, że blokowanie wetami liberalnych rozwiązań w gospodarce znajdzie teraz teoretyczny podkład. Uzasadnienia nabiorą socjalistycznej barwy.

Jedno w tym jest jednak bardziej pocieszające. W ciągu dwóch najbliższych lat w funkcjonowaniu państwa się nic nie poprawi ale i nic nie zepsuje. My zaś, przywykli do warunków jakie posiadamy, damy sobie radę z kryzysem walcząc z nim we względnie stabilnym prawodawstwie. Zaś doradcy, którzy w polityce przegrywają, zapewnią zmianę kursu. Poprzez doprowadzenie swego szefa do klęski wyborczej w wyborach prezydenckich. To pozwoli Platformie przed wyborami sejmowymi dokonać reform, na których bez trudu się ponownie dostanie do władzy.

Nasze więc nadzieje, że nikt nas jeszcze długo nie uwiedzie obietnicą pomnożenia nam dobrobytu za pożyczone od nas pieniądze, zyskały solidne podstawy.

Reklama

224 KOMENTARZE

  1. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  2. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  3. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  4. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  5. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  6. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  7. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  8. nas tutaj nikt nie uwiedzie
    choć i tego nie jestem pewna czytając ostatnie dyskusje na portalu; a Bugaj, niestety, w dalszym ciągu cieszy się sympatią za swoją przeszłość; w tym sensie jest on jako doradca prezia groźniejszy niż Glapiński, który reputację ma nieco zszarganą; doceniam Bugajową stałość przekonań ekonomicznych (to on, o ile pamiętam, wymógł trzymanie się tzw. indeksacji w 1989), ale warto też pamiętać, że sam nigdy odpowiedzialności za władzę wykonawczą nie chciał wziąć odpowiedzialności, choć mu proponowano; wolał zawsze być "głosem sprzeciwu", dopóki głosił to z trybun – takie prawa demokracji, ale teraz przyjął rolę doradcy (społecznego?) tym, którym argumenty ideowe służą jako narzędzie walki politycznej, sypanie rządowi piasek w szprychy

    • Dyskusje na portalu
      wskazują na istnienie poglądów sprzyjających zadłużaniu państwa. Czyli tych, które nie wprost ale jednak proponuje Bugaj a bez ogródek(Balcerowicz musi odejść) proponował Lepper.

      Kryzys ekonomiczny, czyli zjawisko psychologiczne, zaczyna się w momencie, kiedy weń wszyscy uwierzą. Potem się rozkręca, kiedy władza zaczyna popełniać głupstwa. Wygląda na to, że zwariowany przez panikę świat solidarnie wzmaga działanie kryzysu. I dlatego dłuższa recesja na rynkach spowoduje także u nas zawirowania. Jeżeli rząd nie pęknie wyjdziemy z niego szybciej, jak inni.

      • no właśnie, żeby rząd nie pękł
        pod wpływem takich doradców jak Bugaj czy MK; choć może, niestety, zdarzyć się tak, że wyjdzie na to, co pisze fm; słyszałam kogoś mądrego, kto opowiadał, jakie mogą być następne kroki, gdyby obecnie aplikowana rządowa recepta nie zadziałała: zwiększanie deficytu gdzieś w 5-ym czy 6-ym kroku; myślę, że pomijany jest w dyskusjach (także naszych) czynnik czasu – na mój dyletancki gust robienie czegoś za szybko może przynieść więcej strat niż korzyści; wczoraj Tusk przyznal, że o kryzysie zaczęli w rządzie rozmawiać w maju (!), celowo nie proponowali pochopnych rozwiązań, także po to, aby nie stwarzać psychozy; MK robi sobie w swoim poście jaja z Tuska-historyka, nie bierze pod uwagę, że on przecież nie jest kamikadze; klapa jego taktyki oznacza jego koniec, i on o tym wie.

        • Bardzo przepraszam, ale
          Bardzo przepraszam, ale Bugajowi to ja bym nie powierzył kiosku ruchu, więc proszę mnie w to towarzystwo nie mieszać. Po drugie jeśli znajdziesz jedną radę w moim tekście dla Tuska, to wypłacam milion gotówką, nie znam się nie doradzam. Po trzecie ja już któryś raz z rzędu pytam i tylko pytam, czy Polska i Litwa jest mądrzejsza od USA i UE. Ostatnio Słowacja stawiana za wzór również idzie drogą zwiększonego deficytu na INWESTYCJE. Pytam po prostu pytam, póki jeszcze można i nie jest za późno.

          • Inwestycje
            Wydaje mi sie,że dobrze słyszałam, iż inwestycje drogowe mają mieć inne sposoby finansowania… pozabudżetowe… w grę wchodziła mozliwość kredytowania przez EBI…. własnie budowy infrastruktury. Oznacza to,że zmniejszanie wydatów budżetowych nie spowoduje zaniechania inawestycji.

          • Okrzyki
            Wzięłam znów do ręki ” Był bal ” Mackiewicza… tam jest smutna konstatacja,że nie szanujemy naszych rządzących…. w przeciwieństwie do np. Anglików.
            Coś w tym jest… niestety odwiecznie

          • takie pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu
            Podobne pytania wszyscy Tuskowi, Rostowskiemu i ich doradcom zadają; oni powtarzają swoje; być może się mylą, być może wszyscy jakoś za to zapłacimy; ale póki co nadal bardziej ufam Balcerowiczowi niż Bugajowi; owszem, wolałabym poznać więcej szczegółów  na temat czasu i trybu inwestowania w infrastrukturę przez ten nowy fundusz, na który budżet centralny przerzucił tę przyjemność, ale nie wykluczam, że jak dobrze poszukam to do tych inforrmacji też dotrę; a tak poważniej – sądzę, że antykryzysowa taktyka rządu oparta jest na hipotezie o średniookresowym i średniodolegliwym wpływie kryzysu na Polske; jesliby mieli rację to dodatkowo osiągnęliby korzyści dla budżetu w dłuższej perspektywie; jeśliby zaś ta hipoteza okazała się błędna, to pewnie uważają, że będzie czas na skorygowanie swojej taktyki

          • W kilka dni znajduje się 20
            W kilka dni znajduje się 20 miliardów oszczędności i nikt mi nie powie, że to można zrobić dobrze o ile w ogóle w takim terminie. Rząd przerzuca najważniejsze inwestycje, czyli infrastrukturę, na biurokratycznego molocha jednego z najbardziej nieudolnych i głęboko osadzonych mentalnie w PRL, tylko ZUS jest gorszy. Reformy się zawiesza i to są wszystko pasywne i tchórzliwe reakcje. Nie ma żadnego pomysłu na pobudzanie gospodarki, jedynie cięcia na oślep. Pytać trzeba i jak najwięcej. Ktoś tu pisał, że to nie Tusk, a Rostkowski rządzi finasami. Dobre sobie, ktoś pamięta za co wyleciał Gomółka? Czy ktoś jeszcze pamięta jaką ignorant Tusk wyznaczył datę dla Euro, a Rostkowski nawet nie pisnął, choć wiedział, że Tusk bredzi. Mamy za premiera faceta, któremu śni się tylko Belweder, on che przetrwać i pieprznąć to wszytko, jak się zacznie na poważnie walić, pora zacząć to rozumieć i pytać jak najwięcej pytać.

          • jeśli Ty masz rację
            Jeśli Ty masz rację, a nie inni, także na tym portalu, to jedno jest pewne – Tusk nie przetrwa. Z Belwederem i innymi apanażami może się pożegnać na zawsze. Ja się bardziej boję czegoś innego. Podważanie kompetencji tego rządu, gadanie o chaosie, braku kompetencji stwarza atmosferę. Którą, zapewniam, także brzydcy spekulanci wykorzystują. Bo w świecie gra idzie na ostro.

          • Przetrwa, rok przetrwa, potem
            Przetrwa, rok przetrwa, potem będzie kampania, a potem wszystko w “d”. Co znaczy atmosfera, co to za argument? Jak świat światem i demokracja demokracją, krytykuję się rządzących nie opozycję, przynajmniej zachowuje się proporcje. Mnie już męczy argument pod tytułem siedźmy cicho z marnymi bo przyjdą najgorsi. PiS nie ma szans na powrót do władzy i nie ma z kim wracać, wiec dajmy sobie spokój z ATMOSFERĄ, bo to śmieszne. Przed nami są poważne wyzwanie i poważne problemy, a ja widzę, że dalej żyjemy w świecie strachu przed PiS. W ogóle nic nie róbmy, bo kryzys i do tego PiS, a kto wie, czy i zaraza nie idzie następna. Pytam o rzeczy ważne, najważniejsze i będę psuł tę już nieco stęchłą atmosferę niczego nie róbmy, przecież PiS nie śpi. Z PiS to ja sobie poradzę, radziłem sobie jak jeszcze coś znaczyli, natomiast z tym co jest nie ma żartów i litości działań pod publiczkę. Wierzysz, że ktoś inny niż Tusk będzie kandydatem PO? Jakie ona ma motywacje jako premier? Być odważnym i podejmować trudne decyzje, czy grać pod przyszły wygodny stołek? Proszę uwolnić myśli i nie straszyć trupem PiS.

          • ja niczym nie straszę, nawet PiS-em
            a Tusk też nie jest bohaterem moich marzeń, natomiast kiedy słucham Rostowskiego, to mnie przekonuje, podobnie jak wczoraj Hausner (dziś przez cały dzień powtarzany w Superstacji); a przede wszystkim nie podzielam Twojej pewności, że chodzi tylko o Belweder i, co więcej, jestem przekonana, że gdyby tak było, to się przejedzie, jeśli mu się nie uda przeprowadzić nas przez ten gnój w miarę spokojnie; pisząc o atmosferze, miałam na myśli wpływ tejże na rynki

          • Hmm.
            Wygląda tak, że rząd jest be bo nic nie robi.

            Rząd ma dwie możliwości – zaciągnąć kolejny kredyt, czyli robić to, co jego poprzednicy w czasie koniunktury albo oszczędzać, czyli robić to czego nie robią rządy, które w czasie koniunktury spłacały długi.
            A Ty teraz wybrzydzasz, że nie robimy tego, co robią inni, którzy nie mając poprzedników o takim ładunku intelektualnym jak PiS mogą sobie teraz pozwolić na to co robią.
            Nie uważasz, że takie gadanie jest znacznie spóźnione?

            Po drugie. Ganisz rząd za to, że nie straszył nas kryzysem. Moim zdaniem dobrze robił bo te zjawiska, które dopiero się u nas zaczynają wystąpiłyby znacznie wcześniej. Niepotrzebnie.

            Natomiast trzydniowe poszukiwanie oszczędności, to klasyczne przecięcie węzła. Ktoś, kto nie umie podjąć decyzji w ciągu kilku godzin w ogóle jej nie podejmuje. Ktoś, kto nie zna swojej domeny, nie może nią kierować. Wymaganie zatem aby w ciągu kilku dni przedstawić propozycje, postawione ludziom, którzy znają swoją robotę jest oczywiste. I wymaganie aby wałkowano tygodniami oczywiste decyzje jest nawoływaniem do marnotrawienia czasu.

            Reasumując, demonstrując złe nastroje łączysz do opozycji, która dba o to aby takie właśnie nastroje wywoływać. Bo rząd ani tego kryzysu nie wywołał ani nie ma wpływu na jego zakończenie. Może tylko dbać o to aby nie trwał długo. I na razie to robi. I za to chociażby się Tuskowi należy pochwała.

          • Belweder.
            W końcu w Belwederze łatwiej. Można rządowi bruździć, wetować….premier to ciężki kawałek chleba. Trzeba mieć super załogę i dużą wiedzę, by podołać. A jak się przytrafi światowy kryzys, to trzeba zakasać rękawy i do rozwiązywania problemów poważnie zasiąść, a nie w telewizji pohukiwać na ministrów.

          • Pasikoniku
            Masz zupełną rację. Ale pohukiwania na ministrów nie zauważyłem. Wydaje się, że media tego szukały i niektóre jakieś tam symptomy wyolbrzymiając stworzyły ich wrażenie.

        • Mam nadzieję,
          że rząd nie pęknie. W przeciwnym wypadku czeka go los wszystkich, którzy zgrzeszyli niekonsekwencją.

          Wydaje mi się, że Bugaj i Glapiński będą mieli niewielki wpływ na decyzje prezydenta. On i tak wyznawał ich poglądy. Lub odwrotnie.

          Gdyby się PSL zgodził albo PiS okazał merytoryczną opozycją, to by była możliwa reforma KRUSU. Tutaj się jeszcze kryją pewne rezerwy. Niestety, dostępne po kilku latach.

          Radykalne ograniczenie państwowej administracji wymaga zgody prezydenta.

          Miejmy więc nadzieję, że podjęte oszczędności wystarczą.

  9. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  10. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  11. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  12. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  13. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  14. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  15. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  16. Zakładasz,
    że po dwóch dniach namysłu zapadają złe decyzje. Nie wiem czy to były dwa dni i czy właściwość decyzji można dniami mierzyć.

    Nie ma prostych rozwiązań. Ale oszczędność jest rozwiązaniem, które w kryzysie raczej na pewno nie spowoduje złych skutków. Paralele z Kowalskim bez miesięcznego biletu są o tyle nieskuteczne, że nie można porównywać bytów nieporównywalnych bez narażenia się na zarzut demagogii.

    Słusznie. Samym oszczędzaniem się sprawy nie załatwi. Rząd jednak nie ma innych środków do dyspozycji. Może albo oszczędzać albo pożyczać. Robi to pierwsze. Moim zdaniem, mądrze.

  17. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  18. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  19. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  20. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  21. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  22. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  23. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  24. Tak właśnie jest
    I dlatego trzeba oszczędzać. I dlatego porównanie z Kowalskim jest absolutnie niewłaściwe. Gdyby nie przewidywano mniejszych wpływów od zakładanych w budżecie, to by nie szukano oszczędności. Gdyby poprzednicy pospłacali podczas koniunktury długi, można by teraz zaciągać kredyty. Ale i tak by je potem trzeba było spłacać. Zawsze więc ograniczanie wydatków jest właściwsze.

  25. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty

  26. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty

  27. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty

  28. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty

  29. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty

  30. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty

  31. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty

  32. Rostowski tłumaczył dlaczego nie w maju
    Rostowski, mam wrażenie, byłby to wytłumaczył, gdyby mu Pochanke ciągle nie przerywała; z tego co wydedukowałam (także po wczorajszej Kropce z Tuskiem i innych wypowiedziach): założyli wstępnie, że kryzys bankowy nas nie dotknie i, zdaniem Rostowskiego, tak się stało; nie mieli pewności, także jesienią, czy dojdzie do kryzysu gospodarczego; doszło i stąd oszczędności; nie chcieli wcześniej pogłębiać psychozy; osobiście nie wierzę,że plan oszczędności przygotowali w ciągu dwóch dni – mieli koncepcje i wymusili ich wdrożenie na resortach; Rostowski żałuje, że przygotowany latem budżet nie był jeszcze bardziej restrykcyjny (mniejszy deficyt?); czyli część awantury dotyczy timingu; moim zdaniem dobrze się stało, że nie zrobili falstaru, bo – jak już gdzieś na portalu pisałam – Polaków wprowadzały w kryzys doniesienia ze świata i kto je śledził, a także uważnie sluchał wypowiedzi rządowych, wiedział, że jakiś plan zostanie przyjęty