Reklama

O rzeczach niejasnych wnioskuj na podstawie jasnych.
Solon. Stobajos, Anthol. III 1, 172 /BK/


O rzeczach niejasnych wnioskuj na podstawie jasnych.
Solon. Stobajos, Anthol. III 1, 172 /BK/

Reklama

04.11.2011 "Skutki kataklizmu dla branży IT Powódź w Tajlandii: ceny dysków pójdą w górę Wzrost cen i problemy z dostawami – taki jest efekt katastrofalnej powodzi w Tajlandii.

Według iSuppli dyski twarde podrożeją o 10 procent…. Tajlandia jest drugim na świecie producentem dysków twardych (wytwarza ok. 30 proc. napędów, które trafiają na światowy rynek). Powódź, jaka dotknęła ten kraj, będzie mieć poważne skutki dla branży. Według iSuppli ceny dysków twardych mogą wzrosnąć o 10 proc. (niektórzy analitycy obawiają się 40-procentowych podwyżek), a dostawy w IV kw. br. zmniejszą się o blisko 30 proc., do 125 mln szt. Kataklizm najbardziej dotknął WD. Fabryka koncernu znajdująca się na zalanych terenach jest zamknięta od 2 tygodni i nie wiadomo, kiedy wznowi pracę. W II kw. 2011 r. w Tajlandii WD wyprodukowało 32 mln dysków, w IV kwartale z tej liczby niewiele pozostanie. Tymczasem cała produkcja WD w II kwartale to 58 mln szt. Wygląda więc na to, że dostawy producenta w IV kw. br. będą mniejsze co najmniej o połowę. Lepiej powinien poradzić sobie Seagate – jego zakład w Tajlandii nie jest zagrożony przez żywioł, jednak nieuniknione są problemy z zaopatrzeniem i transportem. Według szefa firmy Steve’a Luczo w IV kw. br. Seagate dostarczy na rynek od 40 do 50 mln dysków, czyli w najgorszym razie ok. 10 proc. mniej niż w III kw. (50,7 mln szt.). Seagate dysponuje także fabrykami w Chinach, oprócz tego jego sytuację poprawi przejęcie zakładów Samsunga (zgodnie z umową zawartą między firmami), które pracują w Korei Południowej, Japonii i na Tajwanie. Z tego względu nie powinno być większych problemów z ciągłością dostaw. Dwie fabryki w Tajlandii musiała zamknąć Toshiba. Jedna z nich, znajdująca się w Bond Cadillac Industrial Park, jest głównym centrum produkcyjnym koncernu w Azji Południowo-Wschodniej (tu powstają m.in. półprzewodniki), inna w Navanakorn wytwarza dyski twarde. Zakłady czeka ponowny rozruch prawdopodobnie w styczniu 2012 r. Producent przenosi produkcję dysków twardych na Filipiny, aby uzupełnić braki spowodowane przestojem w Tajlandii. "
Źródło  http://tinyurl.com/bsumob2

Samsung był ostatnim znaczącym producentem dysków spoza Chin. Zapasy magazynowe na wyczerpaniu.

 
"Komunikat specjalny dla uczestników programu Seagate Partner Program z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki

Jak wiemy z mediów, wielkie powodzie w Tajlandii są tragiczne w skutkach dla wielu rodzin i firm z tego regionu. Obecnie wszystkie zakłady firmy Seagate w Tajlandii działają i produkcja nie jest spowalniana ani przez wewnętrzne dostawy podzespołów, ani przez nasze możliwości montażowe. Ograniczają ją jednak zewnętrzni dostawcy podzespołów. W rezultacie zapotrzebowanie branży znacznie przewyższy podaż co najmniej w tym kwartale, a pewne zakłócenia dostaw będą występować jeszcze przez kilka następnych kwartałów.

Nasze priorytety biznesowe są następujące:

Pomoc dla zewnętrznych dostawców podzespołów w jak najszybszym odbudowaniu łańcucha dostaw.

Współpraca z klientami nad strategicznym dostosowaniem ich krótko- i długoterminowego zapotrzebowania do naszych zdolności produkcyjnych. W związku z tym dostosowujemy nasze harmonogramy produkcji i montażu tak, aby były jak najlepsze zarówno dla naszych dostawców, jak i dla naszych klientów.

Prosimy pamiętać, że sytuacja stale się zmienia — na bieżąco śledzimy rozwój wydarzeń. Wysoko cenimy współpracę ze wszystkimi partnerami, dostawcami oraz klientami i robimy wszystko, by spełnić ich oczekiwania."

Komunikat z WD

"Szanowni Państwo!
Gwałtowna powódź w Tajlandii pochłonęła setki istnień, jednocześnie pozbawiając dachu nad głową setki tysięcy mieszkańców i niekorzystnie wpływając na funkcjonowanie tysięcy lokalnych firm. Jedną z tych firm jest mieszczące się w Tajlandii fabryki Western Digital. Zdajemy sobie sprawę, że zaistniała tragedia w pośredni sposób może też wpłynąć na Państwa biznes, dlatego prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość w czasie gdy będziemy przywracać prawidłowe funkcjonowanie w naszych zakładach pracy i od nowa uruchamiać całą produkcję.


W połowie października tymczasowo została zawieszona produkcja w naszych dwóch fabrykach w Tajlandii, które zostały zalane w wyniku powodzi, w celu ochrony naszych pracowników, sprzętu i urządzeń. Western Digital produkuje około 60 procent wszystkich swoich twardych dysków w Tajlandii. W wyniku największych szkód wynikających z umiejscowienia naszej produkcji na zalanych terenach, negatywny wpływ powodzi w Tajlandii na naszą działalność w krótkim okresie będzie większy niż w przypadku innych producentów dysków twardych.
Ponadto, szkody związane z powodzią poniosło także wielu naszych dostawców komponentów, dlatego, oprócz ograniczeń związanych z miejscem produkcji, nie dysponujemy też odpowiednią ilością części potrzebnych do produkcji. W tej chwili, wspólnie z dostawcami oceniamy stopień szkód i opracowujemy krótko- i długoterminowe rozwiązania. Problemy wywołane przez powódź są złożone i dynamiczne. Będą wymagać intensywnych działań naprawczych i dużego zaangażowania ze strony rządu oraz mieszkańców. Problemy te przyniosą niewątpliwie ogromne wyzwania dla przemysłu komputerowego w nadchodzących kwartałach.
Rozumiemy, że Państwa celem jest utrzymanie i rozwój własnego biznesu i bardzo ważna jest dla nas Państwa satysfakcja z produktów WD i naszej współpracy. Zespoły naszych pracowników przy każdej okazji poszukują rozwiązań usprawniających aktualnie działającą produkcję, aby zmaksymalizować ilość dysków twardych, która zaspokoi zapotrzebowanie płynące ze strony rynku, zachowując ich wysoką jakość. Niestety, wszystkie podejmowane przez nas i przez naszych dostawców działania mające na celu poprawę zaistniałej sytuacji mogą też wpłynąć na podwyższenie kosztów produkcji niektórych urządzeń oferowanych przez WD. …
… Dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość podczas tego kryzysu. W miarę rozwoju sytuacji, będziemy dostarczać Państwu kolejne, aktualne informacje.
Z poważaniem,
John Coyne
Prezes i CEO w Western Digital"

Dysk 500GB – przed powodzią: cena brutto: ~159zł

Dysk 500GB – po powodzi: aktualna cena brutto: ~559zł

Przypomnę: "Według iSuppli ceny dysków twardych mogą wzrosnąć o 10 proc. "

Zasoby niezbędne krowie są raczej łatwo odnawialne. Europa zapłaci teraz swoją cenę. Dyski i ich nowa cena – to tylko skromne demo możliwości szantażu cenowego systemu który nam zafundowano, czyniąc wszelką zaawansowaną produkcję nieopłacalną w Europie.

"Biznes to wojna"- Jack Tramiel , przed emigracją Jacek Trzmiel (pamięta ktoś Commodore? A ZX Spectrum? A Atari? 😉 To były czasy…

Reklama

3 KOMENTARZE

 1. Takich rzeczy nie słyszałam po tsunami
  ani tym ostatnio, ani tym poprzednim.
  Toyota zamknęła operacje na kilka dni, Honda też, i producenci komputerowych systemów, na skutek powodzi w Tajlandii.
  Znajomi właśnie wrócili z Tajlandii i nic szczególnego ich tam nie dotknęło. Podróż przebiegła tak, jak miała przebiec.

 2. Takich rzeczy nie słyszałam po tsunami
  ani tym ostatnio, ani tym poprzednim.
  Toyota zamknęła operacje na kilka dni, Honda też, i producenci komputerowych systemów, na skutek powodzi w Tajlandii.
  Znajomi właśnie wrócili z Tajlandii i nic szczególnego ich tam nie dotknęło. Podróż przebiegła tak, jak miała przebiec.

 3. Takich rzeczy nie słyszałam po tsunami
  ani tym ostatnio, ani tym poprzednim.
  Toyota zamknęła operacje na kilka dni, Honda też, i producenci komputerowych systemów, na skutek powodzi w Tajlandii.
  Znajomi właśnie wrócili z Tajlandii i nic szczególnego ich tam nie dotknęło. Podróż przebiegła tak, jak miała przebiec.