Prześlij dalej:

Czasy, w których mówiliśmy o genialnej strategii i dojrzałości politycznej Jarosława Kaczyńskiego zakończyły się w okolicach marca bieżącego roku. Jest niewielka szansa, że to jedynie zawieszenie rozumu i instynktu politycznego, a wiek w tym wypadku stanie się atutem, ale to tylko szansa. Niestety prócz biologii szefowi PiS włączył się gen destrukcyjny, z którego jest znany od lat. Naszym oczom ukazało się klasyczne przelicytowanie i to przy pomocy starych sztuczek, które kto, jak kto, ale Ziobro zna na pamięć. Żenujący spektakl, jaki obserwujemy od pół roku prowadził do jednego finału. Kto pierwszy powie, że to koniec koalicji, ten przegra. Kaczyński ustami swoich najwierniejszych żołnierzy Suskiego i Terleckiego właśnie to powiedział.

Ziobro bezapelacyjnie tę cześć starcia wygrał, co więcej zrobił to niezwykle spektakularnie i przekonująco. Szkolnym błędem PiS było licytowanie tak wysoko, przy braku jakiejkolwiek alternatywy, a blefowane rozmowy z PSL, to tak groteskowy argument polityczny, że wszyscy się z niego śmiali. Jeszcze gorzej wygląda to z jakiego powodu PiS zerwał koalicję. O ile ustawa futerkowa w odbiorze społecznym jest tak pół na pól, może nawet „większe pół” na rzecz ochrony biednych zwierzątek, to ustawy „kraść i nie przejmować się” nie akceptuje prawie nikt. Dlaczego PiS zerwał koalicję? Nie dlatego, że Ziobro sprzeciwił się ustawie, która była kluczowa dla reformowania Polski, zwalczała złodziejstwo albo brała się za sprzątanie sądów. PiS zerwał koalicję, ponieważ Ziobro nie pozwolił politykom PiS bezkarnie kraść i przyjmować łapówki. Gorszej katastrofy wizerunkowej wyobrazić sobie nie można i z takim garbem na plecach Kaczyński daleko nie zajdzie.

PiS puściły nerwy, co w polityce zawsze kończy się porażką, z kolei Solidarna Polska zachowuje się perfekcyjnie i nawet po histerycznej decyzji Nowogrodzkiej nie atakuje swojego koalicjanta. Żaden poseł od Ziobro i sam Ziobro nie dał się sprowokować słowami o małości i innymi wygłupami duetu Terlecki i Suski. Jeśli ludzie Ziobro utrzymają ten kurs, to będą na tym cały czas wygrywać. Psychologicznie mają przewagę, to oni są tymi, którzy pokornie i cierpliwie znoszą niedojrzałe zachowania większego koalicjanta i jeszcze mają drugi poważny argument – walczą o prawo i sprawiedliwość, nie o prawo do bezkarności. W taki kozi róg zagonił się Jarosław Kaczyński i nie bez powodu wspomniałem o genie destrukcji. Każdy polityk, nawet najwybitniejszy, a takim Kaczyński jest, w którymś momencie przegrywa z powodu swojej wady charakteru albo rozpoznawalnej maniery.

Strony

Źródło foto: 
37125 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

19 (liczba komentarzy)

 1. Wygląda to tak, jakby PIS wycofywało się z władzy, za dużo jest znaków i przypadków. Oddali Senat bez walki, prezydenta też prawie że oddali, pozwalając na wymianę kandydata PO w czasie wyborów, a teraz oddają Sejm. Jaki mają pomysł na dalsze rządzenie i spełnienie obietnic? Będą liczyć na prezydenta, który musi myśleć co będzie robił po swojej kadencji, gdy nie wiadomo kto będzie wtedy rządził? Ponadto szykuje się kryzys w gospodarce, strajki itp. Nie lepiej podrzucić te problemy PO i lewicy? Dogadali się przy ustawie futerkowej, to może nie będzie im tak źle w opozycji.

 2. avatar

  Póki co, to na tym portalu Matka Kurka JEST MISTRZEM, którego NIEUDOLNIE próbują poprawiać autorzy pożal się Boże komentarzy pod felietonami. Mój komentarz NIE LEPSZY

 3. Kaczyński niestety mocno uwiarygadnia negatywne opinie krążace o nim od dawna. Po raz kolejny podzielam opinię MK, że Kaczyński nie tylka sam siebie "zakiwał", ale również w dużej mierze zaprzepaścił wiele z tego, na co PiS pracował wiele lat. Wedle mojej (skromnej) wiedzy, PiS bez Ziobry i Gowina nie jest nawet w stanie sam doprowadzić do przyspieszonych wyborów (brak większości sejmowej). PO ani lewica mu w tym nie pomoże, bo oni sami szorują po dnie i doskonale czują na plecach oddech Hołowni (albo kogokolwiek podobnego). N.b. Kaczyński też chyba zapomniał, że w wyborach prezydenckich ponad 10 milionów ludzi nie głosowało na Dudę. Z tego, lekko licząc, około połowa byłaby skłonna głosować na kogokolwiek, byle nie na PiS. Ja osobiście od ponad 20 lat konsekwentnie głosowałem na formacje Kaczyńskiego. Dziś nie będę głosował na PiS, jeśli sytuacja się nie zmieni, jeśli nadal będzie forsowany idiotyczny zajob wirusowo-maseczkowy, oraz po tym wszystkim co ostatnio PiS wyrabia. Zagłosuję na ziobrystów, albo po raz pierwszy w "wolnym" życiu na wybory w ogóle nie pójdę. Jeśli ja tak zacząłem myśleć, to co może w tej sytuacji myślec ktoś, kto głosowal na PiS, bo uwierzył, że PiS to naprawdę "dobra zmiana"?

     Mam jednak dość ciekawą, choć mocno kontrowersyjną refleksję. Otóż od początku afery "futerkowej" zastanawiam się, dlaczego Kaczyński tak gwałtownie i szybko forsuje tą bezsensowną ustawę. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że na listopadowym kongresie PiS Kaczyński być może zechce się odsunąć w cień i namaścić Morawieckiego jako swojego delfina. Zanim przejdzie na "honorową prezesurę" chce się jeszcze przysłużyć swoim ukochanym zwierzątkom. A ze względu na czasowe wymogi proceduralne (Senat, Prezydent) chce to załatwić jeszcze przed listopadem. Wiem, że to brzmi absurdalnie, ale są rzeczowe przesłanki dla takiego myślenia. Kaczyński chyba jednak zapomina (albo niefrasobliwie lekceważy) fakt, że w samym PiS jest wielu ludzi, którzy na Morawieckiego się nie zgodzą, a znaczą tam wystarczjąco wiele, aby ewentualne plany Kaczyńskiego pokrzyżować. Choćby Szydło, Macierewicz, Waszczykowski, może nawet sam Kurski.

     Mam jeszcze jedną uporczywą refleksję. Otóż, kiedy patrzę na tego Michała Moskala - nowego ulubieńca Kaczyńskiego - na jego mowę ciała i jego zachowanie, to niemal natrętnie przypomina mi się Michał Kamiński sprzed piętnastu lat. Czyli z czasów, kiedy to on był faworytem Kaczyńskiego. Może to tylko jakaś moja fobia, ale IMO Kaczyński jednak na zarządzaniu personelem kompletnie się nie zna. Najnowsze casusy Morawickiego i Moskala dodatkowo to potwierdzają.

     A w tle tego wszystkiego jest narastający problem korono-zajoba. Morawiecki i Niedzielski (wcześniej Szumowski) nie darmo tak gwałtownie próbują sobie montować różne dupochrony. Oni już chyba wiedzą, że ta megaafera w końcu ekploduje, a wtedy ich los będzie marny. Oby to się stało jak najszybciej.

     Jednym słowem - o spokoju możemy zapomnieć. Chyba idą czasy bardziej, niż ciekawe...

 4. Właśnie sam się zastanawiam po co to wszystko... Czy mamy kolejny tym razem bezczelny akt wojny Morawiecki - Ziobro... Czy może jeszcze coś się wydarzyło o cz nie wiemy. A moze JK doszedł do wniosku że w obecnym usrawieniu nic nie ugra i postanowił wywrócić stolik? O aż taka przebiegłość go nie posądzam ale ile korzyści by z tego wynikło zakładając oczywiście zwycięstwo wyborcze. Możnaby się było bezboleśnie wycofać z różnych durmot typo wirus  itd. Albo np wymanewrować Gowina

 5. Kto pichci takie ustawy? Jak się głosuje na TAK, to jest się za ubojem rytualnym, jak na NIE, to się jest za mordowaniem norek. I tak źle, i tak niedobrze.Nie dziwię się, że co bardziej uczciwi posłowie nie chcieli brać w tym udziału. Gdybym był posłem, miałbym problem z tą ustawą.

 6. Kaczyński poczuł się pewnie i teraz chciałby pozbyć się koalicjantów, by w końcu cieszyć się pełnią władzy i nie musieć uzgadniać z nimi wielu rzeczy. Plusem tego posunięcia jest pozbycie się Gowina wraz z jego anturażem. W sumie bardzo dobrze rozegrana intryga gabinetowa. Niestety kosztem Polski i Polaków.

  Jednak te gierki są bardzo niebezpieczne dla PiSu i samego Kaczyńskiego. Partia ta, po wygłupach z ostatnich dni, straci część elektoratu, co może się odbić kacem podczas przyśpieszonych wyborów. W przypadku przegranej PiSu i powstania rządu pod patronatem PO, Kaczyński nie będzie mógł liczyć na jakąkolwiek litość. Może spędzić w pierdlu resztę życia. Dziwi mnie podjęcie takiego ryzyka dla Szumowskiego i Morawieckiego. Jakieś fatalne zauroczenie.

 7. ... Albo ubity interes... 

 8. JK wie, jak się robi politykę, tę wiedzę też ma Ziobro, JK dużą kasę włożył w Ziobro (pamiętacie komunikat w TV?). Rok 2015 się nie wróci, warunki się zmieniły, oczekiwanie powtórki jest naiwnością, Ziobro MUSI postawić na samodzielny byt polityczny chcąc być w polityce i ten moment akcentu jest poprawnie wybrany. JK to doskonale rozumie, na pewno nie traktuje tego osobiście i jako osobistego błędu do kadr, wręcz przeciwnie. Stawiam SP > 10% w najbliższych wyborach, razem z wynikiem PIS, reszta graczy może im skoczyć. W tej dynamice Gowin idzie na emeryturę. 
  To Bismark powiedział, że on nie wydaje wyroków politycznych, wyroki polityczne wydaje historia, a on je tylko wykonuje. Historia już wyrok wydała, tylko ... ale to już jest inny temat.       
   

 9. P.Ardanowski głosował przeciw a dla mnie to autorytet jeśki chodzi o rolnictwo i zdrowy rozsądek. Nie znam się na rolnictwie więc nie będę się wymądrzać .Coś jest nie tak i tyle w temacie.

 10.  we wszystkich telewizjach J Kaczyński nie wygląda na wkurwionego czy zmartwionego aktualną sytuacją, raczej jest uśmiechniety i wyluzowany...   można domniemywać, że wie co robi...

  w tle są wybory w USA, które określą kierunek polityki w Polsce...  pozostaje nam cierpliwie czekać...

 11. Mam nowe, nośne hasło dla propagandystów PiS-u: Tusk zniszczył przemysł stoczniowy, a PiS przemysł futrzarski. Taka modernizacja państwa przez likwidację miejsc pracy. Górnicy też mogliby tu swoje powiedzieć.

 12. Jeśli Morawiecki zgodził się na wszystko co mu przedstawili w Brukseli, a jest to bardzo prawdopodobne, to przemysł futrzarski to dopiero rozgrzewka.

   

 13. Bliźniaków od zawsze ciągnęło w lewo i musieli się chyba bardzo męczyć udając "prawicę". Kaczyńskiemu dużo bardziej by pasowała koalicja z jakąś frakcją PeO i SLD. Morawiecki, Gliński, Gowin też do takiego układu pasują idealnie, przeszkadza tylko Ziobro i być może to o jego wykopanie tutaj chodzi. Psychologicznie to Kaczyński na koniec kariery politycznej mógłby tutaj zrealizować stare marzenie swoje i Brata i spełniony odejść na zasłużoną emeryturę.
  No i oczywiście nie można wykluczyć silnych nacisków zewnętrznych aby wreszcie jeszcze bardziej zdecydowanie pójść w lewo.

 14. I jeszcze wpis do obrońców zwierząt futerkowych. Różni "mądrzy" piszą, że przeciwnicy ustawy o zakazie hodowli siędzą w kieszeniach hodowców zwierząt futerkowych. To ja zapytam tak: ile wam odpalił do kieszeni przemysł futrzarski Danii i Niemiec, żebyście rozwalili ten przemysł w Polsce?

 15. Wybory w Stanach są 3 listopada ale wyniki możemy poznać nawet 2 miesiące później. Demokraci przygotowali armie 800 prawników do zakwestionowania wyniku. Poza ty Trump może 3 listopada po prostu przegrać i będzie po sprawie. Administracja Bidena to wydanie nas na żer Żydom. Wepchnie nas to głęboko w ramiona (dupę?) Niemców. Być może Kaczor już to wie.

 16. "Być może Kaczor już to wie."

  Wszystko możliwe, chociaż ja bym to ujął nieco inaczej - być może Kaczor już dostał odpowiednie instrukcje.

   

 17. Problemem są stada lizusów żyjących z pieniędzy PiSu i powtarzających, że Premier Morawiecki czy PiS może wszystko. W końcu najważniejsi działacze PiSu uwierzyli, opłacanym ze swoich pieniędzy pochlebcom, że mogą wszystko. A kto twierdzi inaczej niż bieżąca linia propagandy jest wrogiem narodu.

  Bardzo wygodne. Ale brutalny koniec nadejdzie 1 września.... kiedyś. Szybciej niż się PiSowi wydaje. 

 18. Tak jeszcze raz po głębszym wdechu... Coś tu za dużo regularności jest. O tym czy są ustawy futerkowa i covidowa wiedzieli wszyscy, o tym kto jak zagłosuje raczej też było wiadomo za w czasu ostatecznie Ardanowski np. Otwarcie wyrażał sprzeciw. O tym że rzucenie ustaw pod głosowanie stworzy rozłam i konflikt również było wiadomo, o tym że głosowanie niezgodnie z poleceniem szefa klubu skutkuje karami też było wiadomo... I tak: ustawy idą pod głosowanie ten kto miał się wyłamać, wyłamał się następnie JK zawiesza niepokornych posłów a pistoleciki PiS otwarcie jadą po SP. Przyjąłem tutaj wariant wczesniejszych wyborów i teraz gdyby ZP po prostu rozwiązała parlament oskarżono by ich o ustawkę i działanie pod interes partyjny a tak wystarczy że pojawi się wniosek i nikogo nie zdziwi że Ziobro jak i grupa zawieszonych posłów zagłosuje za... 

 19. Wielu ludzi postawiło na PiS, sporo za to zapłacili. A teraz Kaczyński od ustawy o kotach czy norkach uzależnia przyszłość Polski. Kto jest tym osławionym kretem w jądrze PiS-u?

 20. Strony