Reklama

W niedziele po 21:00 TVP Kultura nadała retransmisję audycji-dyskusji o filmie Katyń Wajdy z rosyjskiej stacji (nomen omen) Kultura.

W niedziele po 21:00 TVP Kultura nadała retransmisję audycji-dyskusji o filmie Katyń Wajdy z rosyjskiej stacji (nomen omen) Kultura. W dyskusji udział wzieli dyrektorzy Instytutów Historycznych, szef komisji zagranicznej Dumy, politolodzy, szef Archiwum Państwowego i jedyne nazwisko, które zapamiętałem – Nikita Michałkow, reżyser. Mimo, że w dyskusji było w tle słychać ton “rosyjskiego spojrzenia”, to ogólnie dyskusja była rzeczowa, spokojna i na temat. Nie widziałem tam zapiekłości obecnej w naszej TV. Wbrew temu, co się mówi, to prace nad wyjaśnieniem sprawy idą całkiem nieźle, strona polska i rosyjska wydały już 4 tomy wspólnych opracowań na temat dokumentów katyńskich, instytuty obu krajów całkiem nieźle ze soba współpracują. Goście forum, jak jeden podkreślali winę za zbrodnie Rosjan, zastanwaiali się, jak można to naprawić, byli generalnie pro polscy. Film Wajdy nie był dla nich obrazą, nie był oskarżeniem wszystkich Rosjan, jak leci, a przede wszystkim pokazywał system, który również poczynił ogrmone spustoszenie wśród Rosjan. Suma sumarum, wydaje mi się, że za mało wiemy, jak na pewne sprawy patrza inni, jesteśmy karmieni tylko tym, co pokażą polskie media, a one wielokrotnie nie są obiektywne (delikatnie mówiąc). Więcej pokory i współpracy,a mniej propagandowego krzyku przyniosłoby więcej korzyści.
Druga sprawa, to pogrzeb Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Z wszystkich, którzy zginęli on według mnie zasługiwał na największy szacunek. Człowiek, który swoją postawą, swoim życiem dał dowód tego, o czym inni mówili, a o czym nie mieli pojęcia. Pochowanie go w Świątyni Opatrzności Bożej to według mnie afront dla niego. To on bardziej zasługiwał na Wawel niż Prezydent Kaczyński, choć to juz temat zamknięty. Mam nieodparte uczucie, że kler chciał tym pochówkiem zbić kapitał. Jak wiemy budowa tego monstrum nie wypaliła, nie ma entyuzjazmu, kasy i woli. Pochowanie tam Prezydenta Kaczorowskiego może spowodować , iż za jakiś czas usłyszymy głosy, że nie godzi się, aby tak wielki człowiek leżał w niedokończonej budowli, a i ludzie którzy będa odwiedzali jego grób sypną groszem. Jeśłi moje przypuszczenia się potwierdzą, to będzie znaczyło, że kler zniżył sie do poziomu naszej klasy politycznej. Co tu dużo mówić, ostatnie uroczystości zdominował całkowicie. I to tyle moich spostrzeżeń…

Reklama

6 KOMENTARZE

 1. Świątynia Opatrzności Bożej była życzeniem
  prezydenta Kaczorowskiego zapisanym w testamencie.
  Uważam, że Kaczyńskiego również należało tam “pochować”.
  Wawel dla królów, ŚOB dla prezydentów oraz innych wielkich nazwisk żyjących w czasach obecnych. Przynajmniej spełniłaby się rola tej świątyni i zniknęłyby wszelkie powody do dyskusji nad sensem budowy.

 2. Świątynia Opatrzności Bożej była życzeniem
  prezydenta Kaczorowskiego zapisanym w testamencie.
  Uważam, że Kaczyńskiego również należało tam “pochować”.
  Wawel dla królów, ŚOB dla prezydentów oraz innych wielkich nazwisk żyjących w czasach obecnych. Przynajmniej spełniłaby się rola tej świątyni i zniknęłyby wszelkie powody do dyskusji nad sensem budowy.