20 baniek dla Rydzyka, czyli jak PiS śrutem pięty sobie przestrzelił

Prześlij dalej:

W tytule została zawarta skala zjawiska i problemu, który nie jest znaczący i w zasadzie nie pochyliłbym się nad tematem, gdyby nie prawo serii, bo takich potknięć PiS ma na swoim koncie spory katalog. Zacznijmy od podstaw. Istnienie katolickiej szkoły medialnej nie jest niczym nadzwyczajnym i tym bardziej jednostkowym. W świecie podobne przedsięwzięcia są normą, szkół katolickich i uczelni innych wyznań jest ogrom, co ciekawe bardzo często są to placówki wybitnie elitarne, gdzie uczą się dzieci osobistości. Nie ma zatem żadnego problemu z funkcjonowaniem szkoły w Toruniu, przeciwnie to objaw, że Polska normalnieje. Ważne, a właściwe fundamentalne w kontekście całej sprawy związanej z dotacjami jest to, że szkła dyrektora Tadeusza Rydzyka jest biznesem prywatnym. Niestety mało kto ten fakt kojarzy. Co to oznacza w praktyce? Ano tyle, że niczym nie różni się szkoła toruńska od szkoły marketingu imienia Ludwika Waryńskiego w Zielonej Górze. Za tym faktem idą następne. Nie sposób nie przyznać racji krytykom pomysłu, aby z budżetu państwa była finansowana prywatna szkoła. Jeśli taki precedens powstanie, pełne prawo do uzyskania dotacji w podobnym wymiarze będą miały wszelkie szkoły, na przykład liceum Świadków Jehowy, czy gimnazjum „dżender”. Pyskaty publicysta jak Matka Kurka może sobie pozwolić na napisanie dowolnej oceny, politycy podobnego komfortu nie mają i muszą myśleć nad doborem odpowiednich środków, żeby osiągnąć zamierzony cel. Moja ocena Rydzyka jest niezmienna, nie ufałem mu, nie ufam i nie zaufam. Bogu dziękować jego rola spadła do poziomu, który można zaakceptować. Przypomnę, że w 2005-2007 jednym z powodów, dla których PiS poległ były rozgrywki polityczne ojca dyrektora na linii: Lepper, Giertych, PiS.

Bardziej uważni obserwatorzy wiedzą też, że ani Lech Kaczyński, ani Jarosław Kaczyński przez Tadeusza Rydzyka nigdy nie byli lubiani, zresztą z wzajemnością. Przez pewien czas było tak, że prezes PiS nie miał wyjścia i poddawał się presji Rydzyka. Teraz relacje się zmieniły, to Radio Maryja bardziej potrzebuje PiS niż PiS Radia Maryja. Mimo wszystko byłoby politycznym szaleństwem ze strony PiS, gdyby porozumienie na zasadzie „wspólna sprawa” wpadło w fazę drgawek. Nie znam kuchni politycznej, ale domyślam się, że o te 20 baniek ojciec dyrektor zwyczajnie się upomniał i nie musiał tego robić osobiście. W PiS jest cała frakcja bardzo mocno związana z Radiem Maryja, nawiasem mówiąc jest tam kilka moich ulubionych posłanek, ale nie będę o nich wspominał, żeby nie rozdawać pocałunków śmierci. Dla dobra sprawy, a i też pożytku społecznego, bo jakby Rydzyka nie oceniać, to co zbudował jest doskonałym antidotum na lewackie paranoje, te 20 baniek na miejscu PiS w kierunku Torunia bym odpalił. I tak właśnie PiS zamierzał zrobić tylko, że głupszej i niepolitycznej metody wybrać nie mógł. Przez całe lata PO pompowała prywatne biznesy i to miliardami, ale te akcje były perfekcyjne od strony politycznej. Kasę dostawał TVN, GW, Sierakowski i całe grupy „gwiazdorów”, jak Materna, czy Tym, jednak wszystko szło odpowiednim kanałem i po cichu. Zamawiało się jakieś „reklamy społeczne”, czy artykuły sponsorowane i przede wszystkim dotacje z Unii.

Strony

36694 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

30 (liczba komentarzy)

 1. Matko Kurko, bo PiS (upraszczając) jest prostolinijny. Dziecięca choroba pisowskiej prostolinijności. Nie kręci, a polityka to sztuka kręcenia.

 2. avatar

  I na tym polega jego siła - że PiS różni się od PO przejrzystością.

  Jak PO zacznie podskakiwać, to im się wypomni, że belki we własnym oku nie dostrzegają. Ośmieszą się.

  Choć z drugiej strony, ja bym dała kasę Rydzykowi z własnej kieszeni, i wtedy PO mogłoby mi skoczyć.

 3. Po pierwsze:  Sprawy dotowania niepublicznych uczelni były dyskutowane i zdania są podzielone.

  tekst stary, ale jeśli chodzi o ustawę, aktualny: http://naukawpo...

  Po drugie: Dotowanie pod stołem to metody minionej patologii. Aktualna wladza robi to jawnie, bo tak nakazuje szacunek do podatnika. Wykorzystałbym ten kontrast w celach "propagandowych".

  Dotacja dla uczelni "Rydzyka" będzie poprawiana w senacie.

   http://www.pols...

 4. 1. Waszczykowski zrywa z Niemcami, giewałt i rwetes
  2. Ziobro wraca, aj waj!
  3. Jurgiel zasnął w palarni, szkandał mieżdunarodyj!
  4. Patryk Jaki obraził obrońcę demokracji, bo zapytał o agencję towarzyską
  5. Rydzyk dostał 20 melonów
  Też nie jestem zwolennikiem takiego załatwiania sprawy (20 baniek), akurat teraz. 

 5. Może to masochizm, ale od ośmiu lat marzyły mi się takie setki. Kiedyś walili tymi setkami w pisowską opozycję, ale teraz bezradnie walą w pisowski rząd. A w ogóle to dzisiaj jest lament, gdzie mianowicie jest Jarek. I takie lamenty kocham.

 6. Kto dziś jeszcze pamięta, kiedy będąc wiceministrem rolnictwa, w poprzednim rządzie, dał się podpuścić szkopskiej prowokacji (Fakt) na "telefon od Rydzyka" w sprawie rządowej limuzyny dla ojczulka?

 7. avatar

  http://niezalez...

  Widocznie ich apetyt na ubogacanie kulturowe został przeszacowany przez Bundesnaczelstwo. Kanclerin też jakoś ostatnio niezbyt wyraźnie wygląda...może za często odbija jej się kebabem? :)

  Poza tym to jak Rajch chce nam wykroić Śląsk, Mazury i Pomorze to Waszczykowski powinien zakulisowo wbić klina klinem. Kiedy już multi-kulti burdel zapłonie pełnym blaskiem po wiosennej fali emigrantów to powinniśmy przytulić Bawarię (piwo i katolicy to się jakoś dogadamy) i Saksonię (kiedyś nasze lenno: https://pl.wiki...). 

 8. Narracja typu - " Rydzyk to , Rydzyk tamto" jest bardzo uproszczona , zeby nie powiedziec - infantylna .  Nie trzeba byc specjalnie bystrym , aby wiedziec , iz  o.TR jest zakonnikiem i jako takiego , obowiazuje go przestzeganie reguly zakonnej , ktora zabrania miedzy innymi posiadania jakichkolwiek dobr materialnych . W zwiazku z powyzszym , gdyby o. TR zlamal ta regule zostalby z zakonu usuniety .I nie ma tu zadnej innej alternatywy . Pierdolenie o Maybachach i milionach na koncie , jest tylko i wylacznie pierdoleniem majacym na celu zdyskredytowanie tego czlowieka , tylko za to , ze poswiecil swoje zycie OBRONIE POLSKOSCI !!!   Na koniec jedna refleksja - KTO Z NAS DALBY RADE PRZYJAC NA KLATE TYLE CIOSOW , POMOWIEN , NIENAWISCI , itp  , ILE PRZYJAL O. TR ??!

 9. No ale nad nią pracowała całe długie lata GW i inne lewackie mainstreaim'y, a podkręcone propagandą masy ją łyknęły i tak się ostało z rozpędu i teraz dobrze by było tą narrację odczarować. Pytanie jak to zrobić, aby masy podeszły do tematu mediów toruńskich bez emocji?

 10. Strony