Reklama

Jakiś czas temu jeden z moich czytelników zaproponował aby napisała coś o wyborach w USA. Trudno jest mi pisać o nastrojach amerykanów z kilku powodów, przede wszystkim z takiego, że Ameryka jest zbyt wielka aby móc uchwycić nastroje wszystkich obywateli tego kraju.

Mogę podzielić się jedynie własną opinią.


Jakiś czas temu jeden z moich czytelników zaproponował aby napisała coś o wyborach w USA. Trudno jest mi pisać o nastrojach amerykanów z kilku powodów, przede wszystkim z takiego, że Ameryka jest zbyt wielka aby móc uchwycić nastroje wszystkich obywateli tego kraju.

Mogę podzielić się jedynie własną opinią.

Moim kandydatem na prezydenta jest oczywiście Barack Obama. Dlaczego? Chociażby dlatego, że 8 letnie rządy Busha zaprowadziły Amerykę na skraj przepaści.A wybór McCaina oznaczał będzie kontynuację niszczycielskiego trendu zarówno w polityce wewnętrznej jak i zagranicznej. McCain przypomina takiego wojującego szabelką Kaczyńskiego, a to nie wróży nic dobrego dla USA. Ponadto McCain jest starym , schorowanym człowiekiem, cierpiącym nie tylko na raka skóry, ale i inne schorzenia w tym psychiczne , których nabawił się w Wietnamie. Znam takich weteranów wojny wietnamskiej i żaden z nich nie jest “normalny” w sensie pojmowanym przez ogół. Nie widzę więc , dlaczego akurat McCain miałby być inny, skoro spędził wiele lat jako więzień w Wietnamie.

Czarny koń McCaina- Sarah Palin, okazała się wielkim nie wypałem i zamiast wynieść McCaina na fotel prezydenta może go pogrążyć. Nikomu nie znana gubernator z Alaski zaczyna odstraszać a nie przyciągać wyborców. Ultra konserwatywne poglądy , mogą okazać się nawet nie do przyjęcia dla purytańskich stanów.

Całkowity zakaz aborcji, nawet dla ofiar gwałtu, głoszenie abstynencji, kiedy jej 17 letnia córka jest w ciąży zakrawa na kpinę.

Redukcja w wydatkach na edukację , obcinanie wydatków socjalnych, redukcja podatków dla bogatych. Pozwolenie na odwierty ropy na terenie rezerwatów przyrody, przeciwna związkom homoseksualnym, za karą śmierci, ale nie za karaniem za popełnienie zbrodni “nienawiści” -hate crimes.

Zwolenniczka kreacjonizmu, zwalcza teorie Darwina niczym Giertych senior, jest przeciwna edukacji seksualnej w szkołach. Ma w głębokim poważaniu ochronę łososi, sądzi się z rządem o zakaz polowania na białe niedźwiedzie.Jest zwolenniczką posiadania broni przez każdego obywatela USA.

Ponadto zarzuca jej się wydania federalnych pieniędzy na most donikąd, naciski na zwolnienie z pracy byłego męża jej siostry i kilka innych afer. Nie ma pojęcia o polityce zagranicznej, w jednym z wywiadów gotowa jest na wojnę z Rosją o Abchazję i Osetię.

McCain zaś nie ma pojęcia kim jest Zapatero i myli go z przywódcą jednego z państw Ameryki Łacińskiej.

Wybór McCaina to byłaby tragedia nie tylko dla Ameryki. Pomyślcie sobie co by było gdyby McCain zmarł w wyniku nawrotu raka , a miał ich już 4. Wtedy prezydentem zostałaby Palin. Nawet nie chcę myśleć o takiej ewentualności. Obama miał mimo wszystko rację z tą uszminkowaną świnią.

Obama , może nie jest idealnym kandydatem, ale jest młody, ma werwę i pomysły na wyprowadzenie Ameryki z kryzysu.Na swojego Wice, wybrał człowieka z doświadczeniem, który zna się na polityce zagranicznej i może służyć mu pomocą w razie potrzeby. Obama to człowiek , który przyniesie ze sobą powiew świeżego powietrza po dusznych rządach Busha i neokonserwatystów. Obama popełnia błędy , jego wypowiedzi są nie zawsze trafne, ale ja widzę w nim nadzieję na zmianę.

Największa organizacja kobiet w USA, właśnie ogłosiła , że nie poprze Palin w wyborach, za jej zbyt radykalne poglądy. A więc jednak czarny koń McCaina okazuje się koniem Trojańskim.

Reklama

9 KOMENTARZE

 1. odpowiedź
  atkabe!
  Nie mam nic wspólnego ze środowiskiem USA, ot, tyle co przeciętny obywatel mojego Kraju.

  Też myślę, ze B.Obama wniesie więcej świeżości. Sam w życiu wiele przeszedł. Sam doszeddł na szczyt swoim uporem i jak dotąd uważany jest za dobrego człowieka. Jest dobrze wykształcony, ambitny. Zna biedę. Może sprawi, iż wojen na świecie będzie mniej/pobożne zyczenie, oby stało się faktem/. Dobra wsółpraca z wice, dadzą napewno dodatnie efekty.

  McCain natomiast postawił na piękną kobietę, ale niestety na złego konia. Sarah Palin na wstępie ma nie czyste karty. Amerykanie tego nie tolerują.

  Czas zweryfikuje wybór. Chciałabym i życzę Amerykanom, aby był dodatni, z nadzieją, że przełoży się na dobrą współpracę z Europą i oczywiście z Nami

  Serdecznie pozdrawiam

 2. “Chociażby dlatego, że 8
  “Chociażby dlatego, że 8 letnie rządy Busha zaprowadziły Amerykę na skraj przepaści.” – moze by Pan rozwinal, czy ma byc zrozumiale same przez sie?

  ‘Nie widzę więc , dlaczego akurat McCain miałby być inny’ – no wiec praktycznie Pan dowiodl, ze musi byc wariatem, och ta potega argumentow

  ‘głoszenie abstynencji, kiedy jej 17 letnia córka jest w ciąży zakrawa na kpinę’ – niekonieczneie, byc moze nie rozumie Pan, ze nie każdy formuluje poglady tak by zawsze wyjsc na dobrego, moze nie kazdy Kali twierdzi ze jak ukradl krowe to dobrze? sa ludzie, ktorzy jak nawet zrobia cos zlego to nie beda z tego powodu przeformatowywac swoich pogladow, tylko przyznaja ze tez zle robia? nie do pojecia? zapewniam ze sa.

  ‘Obama miał mimo wszystko rację z tą uszminkowaną świnią’ – powoli siegamy wyzyn

  pozdrawiam

  • Czy to co obecnie wyrabia sie
   Czy to co obecnie wyrabia sie w USA nie jest przyczyna rządów noekonserwatystów? Przepraszam a co Bush zrobił dla amerykanów?
   Kłamstwa, kłamstwa i bazowanie na ludzkich emocjach, chyba tylko tyle. Wojna w Iraku , kłamstwo , które nie ma końca, Afganistan, bezdenna skarbonka , pochłaniająca coraz więcej pieniędzy i ludzi. Nie wspomne o aferach Cheneya czy innych urzędników państwowych. Obniżenie podatków dla bogatych, cięcia w edukacji, mam wyliczać?
   Jeżeli głosi się wszech i wobec chrześcijańskie wartości to należałoby się nimi też podpierać , jak widać PAlin , nie potrafiła zapanować nad córka a co dopiero nad 300 milnionowym krajem.
   Nie określiłabym Palin świnią w szmince, ale bardzo podobnie.

 3. mam złe przzeczucia
  Dzięki za tekst. Rzeczywiście dla mnie też niektóre informacje o Palin były nowe. Zdaje się, że Polacy byli jedyną europejską nacją “popierającą” McCaina. Przynajmniej tak było parę miesięcy temu. Nie uważasz, że prawdziwa rozgrywka jeszcze przed nami? I dobrych przeczuć nie mam. Tzn. dobrych dla zwolenników Obamy. Ciekawam, jak specjaliści i ludzie oceniają wpływ decyzji wyborczych w kontekście chyba obecnie dla Ameryki i świata najważniejszym, czyli kryzysu finansowego? Kto, czyja ekipa lepiej rokuje? Pozdr