Prześlij dalej:

Trzy dni po gdańskiej tragedii widać gołym okiem, że nie będzie żadnych niespodzianek, a kierunki dyskontowania tragedii zostały poprowadzone starymi szlakami. Śmierć zawsze uszlachetnia, o zmarłych tylko dobrze, ciszej nad tą trumną i tak dalej. Dlatego na pierwszym miejscu została sporządzona hagiografia polityka i samorządowca, który miał zarzuty karne w kilku procesach i kilkadziesiąt kont na całym świecie. Hagiografia to element niezbędny dla kolejnej części układanki, którą jest zamykanie gęby krytykom, nie tylko Adamowicza, ale całego obozu ideologicznego.

Tak to wstępnie wygląda i oczywiście w konsekwencji musi się pojawić „wojna o pokój”, jak się mawiało w czasach komunistycznych. Rozpoczęła się wojna z „mową nienawiści” i póki co ma niezłą siłę rażenia, ale wyłącznie z jednego powodu. Sprawa jest świeża, kilkudniowa, nie było jeszcze pogrzebu tragicznie zmarłego, nie widzieliśmy setki razy powtarzanych materiałów, wszystko jest rozdrapane i w takich warunkach doskonale buduje się społeczne emocje. Od przyszłego tygodnia ludzie będą zmęczeni tematem i wtedy trzeba sięgnąć po kanister, aby dolać benzyny do ostatnich niedopalonych szczap. Zacznie się nagonka na całego, każde słówko, każdy gest, jak choćby zupełnie przypadkowa nieobecność Kaczyńskiego przy minucie ciszy w sejmie, zostaną rozdmuchane do poziomu tradycyjnego nazizmu.

Jestem więcej niż pewien, że tak się stanie, bo to są trywialne mechanizmy, które zawsze się uruchamiają i nie ma przed tym odwrotu. Równie pewne jest to, że po tych kilku zdaniach pójdzie w eter seria wyzwisk pod adresem Wielguckiego i zarzutów rozmaitych pastorów oraz estetów, nie wyłączając elastycznej prawicy. Trudno, cytując klasyka, był czas przywyknąć, ale za kilka tygodni znów się okaże, że „hejter” miał rację. Zostawmy zatem sprawy bieżące i nudne, a zajmijmy się najbliższą przyszłością, co mnie interesuje najbardziej. Powtarzają się dwa pytania. Czy na śmierci Adamowicza wyrośnie jakaś nowa siła polityczna lub stara nabierze dynamiki. Brutalnie pozbawiam złudzeń, o pierwszym w ogóle nie ma mowy, drugie to kwestia materiału i potencjału. Nie z tymi ludźmi na opozycji i nie z ich możliwościami.

Drugie pytanie odnosi się do planowanej cenzury. Uda się wprowadzić zakazy i nakazy ograniczające „mowę nienawiści”, zwłaszcza w Internecie? Zdecydowanie się nie uda i to w najmniejszym zakresie. Powody zostały wymienione powyżej, z wyjątkiem jednego. Po czterech dniach „wojna o pokój” jest farsą, taki los spotyka każdą „inicjatywę”, która próbuje walczyć z naturalnym porządkiem rzeczy i żywiołami. Na pierwszą linię frontu wyrwali się walczący o przetrwanie lub powrót do dawnego beztroskiego i bezkarnego życia. Pierwszy nie wytrzymał socjopata i dewiant Durczok, ten sam, który gnoił ludzi do tego stopnia, że nawet TVN musiał uznać, że dopuszczał się mobbingu, sąd mu dołożył molestowanie. Durczok nagrał filmik ociekający nienawiścią i to w groteskowym wymiarze. Widzimy na nim zapuszczonego białego taliba z przekrwionymi oczami, który z zaciśniętymi zębami i w spazmatycznej gestykulacji rozprawia o „hejterach”.

Strony

Źródło foto: 
33843 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

22 (liczba komentarzy)

 1. Na "mowie nienawiści" pierwszy wyłoży się PiS. Wyobraźcie sobie Państwo taki scenariusz: Policja na rozkaz Brudzińskiego identyfikuje i aresztuje ludzi podejrzewanych o "mowę nienawiści". Prokuratura smaży jakiś tam akt oskarżenia. Wtedy do akcji wchodzą rozgrzani sędziowie, którzy nie pałają zbytnią sympatią do PiSu. Wydają drakońskie wyroki, czasem surowsze, niż domagała się prokuratura. Ludzie idą za byle post do więzienia na lata. Kto wsadził tych ludzi - PiS. Kto walczy z wolnością słowa - PiS. To nawet nie strzał w stopę, to strzał w głowę.

  Mam tylko złudną nadzieję, że podobnie jak w przypadku TVN, pani Mosbacher zawalczy o wolność słowa w Polsce.

  To, co robi teraz Brudziński będzie kosztować kilkanaście procent poparcia w wyborach. Czy taka jest strategia Kaczyńskiego ?

   

 2. Opozycji brakuje wyobraźni. Te matoły nie są w stanie wymyślić niczego nowego. Szczytowym ich osiągnięciem było, że Kaczyński nienawistnie milczy. Będzie żenująco śmiesznie. 

  Wyniki nadchodzących wyborów zależą wyłącznie od postawy rządzących. Kręcenie piruetów, a nawet robienie szpagatów przez Ryżego i spółkę jeszcze bardziej ich wszystkich ośmieszy.

  Wczorajszy felieton MK nie pozostawia złudzeń, a postawa obrońców "Jurasa" świadczy o powszechnej lewiźnie podobnych biznesików.

   

 3. Cokolwiek się nie powie na temat lewaka, genderowca, marksisty, czy innego komucha, nazywane będzie "mową nienawiści". W każdym innym przypadku będzie to konstruktywna krytyka. Tak uważają ci spod czerwonej gwiazdy.

  Nie dajmy się ogłupić.

 4. avatar

   „Tolerancja” przysługuje postępowej lewicy, tolerancja nie przysługuje reakcyjnej prawicy, którą trzeba zwalczać wszelkimi możliwymi środkami." (Herbert Marcuse )

 5. Dokładnie tak!

  Im będzie wolno, a nam nie i "nasz" rząd tego dopilnuje.

 6. Zazdroszczę MK optymizmu.

  A tymczasem "oni" nie próżnują i ukręcili na nas nowy solidny bat

  https://nczas.c...

  Środków, a tym samym chętnych, na walkę z nienawiścią również nie zabraknie

  https://nczas.c...

 7. Zazdraszczam Pani pesymizmu ;) Dajmy IM szansę.

  Jeśli nie damy, to po nas ;(

 8. Nie ma czego, Szanowny Panie. Jestem po prostu realistką "do bólu" i nie praktykuję samooszukiwania, by ewentualnie poprawić sobie nastrój i taka postawa, póki co, wobec rzeczywistości świetnie się sprawdza. Dałam 'IM" szansę w 2015 nie oczekując żadnych cudów, niestety stracili mój szacunek i zaufanie. Nie wykluczam, że zagłosuję na PiS, ale będzie to już tylko głosowanie z niesmakiem na tzw. mniejsze zło. 

 9. avatar

  O walce z nienawiścią, krótko, jak na p. Michalkiewicza.

  „Żeby człowiek był człowieka bratem, trzeba go wpierw przećwiczyć batem”

 10. avatar

  operacja specjalna i jej skutki. totalniacy na siłę potrzebują własnych świeckich świętych, korzystają więc z okazji by rozpaczać nad swoim, organizują hagiografię i uroczystości na miarę prezydenta jakby jakiegoś państwa. w zasadzie tak - państwa w państwie. zrobią wszystko, by tylko przytłumić rozmachem to co święte dla rządzących - uroczystości dla Ofiar Smoleńska (pamiętamy jacy zadowoleni wyluzowani i tryskający żartami byli ci sami (Tusk, Komorowski oczekujący na trumny na lotnisku), którzy dziś wylewają krokodyle łzy i "ratują Europę", w tym kumple z gdańskiego KLD kongresu liberałów doliniarzy - podglebia, wręcz DNA PO. pamiętamy, że nikt z nich nie uronił łzy po zabiciu Pana Rosiaka z PiS przez mordercę z PO; organizowano, tak jak dziś, akcje zagłuszania niewygodnych faktów w tym wygłupy siedem-kul-szczawiaNiesiołowskiego. dłuuuuga jest lista - encyklopedia nienawiści PO, spis cytatów z PO i celebrytanów - byłby grubszy niż Biblia 1000-lecia. pamiętamy o dorzynaniu watahy, pamiętamy o dinozaurach i skórze z Kaczyńskiego - to "elita PO", pamiętamy o "szczaniu w znicze" "pokaż cycki farmazonów & UB". walić dechą w łeb (TW Litwin), będziecie wyskakiwać z okien (TW Bolek). Kto pierwszy rzucił kamieniem? TW Oskar (oficer prowadzący - Ruser z BND), obwieszony niemieckimi medalami za zasługi dla Niemców Tusk - opluł mnie i miliony nazywając nas pogardliwie moherami, zgodnie z goebbelsowską praktyką zohydzania przeciwników. tak się zrodziła mowa nienawiści i spirala zła. fala nie opadnie, bo "Są w ojczyźnie rachunki krzywd, obca dłoń ich też nie przekreśli". Międzynarodówka lewacka różnej maści robi wszystko by doprowadzić do rozlewu krwi i zamieszek w Polsce (ciamajdan I, ciamajdan II, pełzający pucz i systematyczne strajki) w celu powrotu złodziejskiej, lokajskiej (robimy laskę za darmo) ekipy. Uwaga, uwaga, nadchodzi!

 11. Witam wszystkich sympatyków blogu kontrowersje.

  Dawno nie odzywałem się (zdrowie), ale mam nieśmiałe pytanie do Piotra Wielguckiego w związku z nadużywaniem nowoczesnej maczugi zwanej "mową nienawiści". Czy nie uważa Pan, że zdanie:

  "On był de facto sam w sporach z Krystyną Pawłowicz, z Matką Kurką (Piotrem Wielguckim) i innymi, którzy go hejtowali"

  wysłowione przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, a dotyczące Jerzego Owsiaka, nadaje się do procesu o ochronę Pana dóbr osobistych? Byłby to unikalny w skali kraju proces, w którym pozwanym byłby rzecznik praw obywatelskich sprzeniewierzający się istocie urzędu ombudsmana.

   

  https://wpolity...

   

 12. Nowomowa ma wiele  definicji. Wszystko zależy kto, do kogo, o kim mówi i kto to ocenia. Co znaczy słowo hejt ?

 13. Dawno, dawno temu wtłaczałem sobie taki pogląd, że jestem największym pesymistą na świecie. I wtedy pojawił się Gimbusik.

 14. Z cyklu polski antysemityzm podprogowy: Jan Śpiewak został skazany na rzecz córki Ćwiąkalskiej.

  Ale o so chosi? Chłe, chłe, chłe.

 15. avatar

  "app-facebook

  Jan Śpiewak

  on Wednesday

  Przegrałem właśnie proces z córką ministra Ćwiąkalskiego. Mam zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny i 10 tysięcy nawiązki dla pani Ćwiąkalskiej. Pani mecenas była kuratorem 118 latka i przejęła w ten sposób we władanie pół kamienicy na Ochocie. Kamienicy, w której pół życia mieszkali moi dziadkowie.

  Grzywny nie zapłacę. Nawet jeśli przegram apelację. Mogę iść do więzienia. Jestem jedyną osobą dwukrotnie skazaną za ujawnianie przekrętów reprywatyzacyjnych. Za to, że zawsze stawałem po stronie słabszych.

  Wycofuję się całkowicie z polityki. Dziękuję za te wszystkie lata."

 16. otóż to, żyd Jankiel Śpiewak musiał oddać pokłon gojom. Pawłowi A. Rabkowi Sikorowi i Rafałowi Gronkiewicz Czaskowskiemu. Geszeft jest do zrobienia. 0dchodzi "ot polityke". Tate kazali? Ech...

  I żeby nie było, to nie jest mowa nienawiści, to nie jest mowa nienawiści.

 17. avatar

  " to nie jest mowa nienawiści"
   Pojawia się pytanie o uprawnienia odnośnie orzekania : 'jest' czy też 'nie jest'.

 18. avatar

  To naprawdę są goje?

 19. Mdli mnie od tej pełnej hipokryzji i przymusu państwowego żałoby narodowej, podkręcanej przez PiS i jechanej na rympał przez targowicę. Żałuję Adamowicza jak każdego, którego by spotkała tak tragiczna śmierć ale nie widzę żadnego uzasadnienia tego co się dzieje w wymiarze ogólnokrajowym.Chyba że jako pretekst dla wprowadzanie cenzury (tu jestem pewniem głosowania zgodnego ramię w ramię PO i PiS). Ale chyba już prezes pobawił się trochę władzą i go znudziła i pora wrócić do swojej ukochanej roli opozycji skąd można sobie nie przepracowując się dalej spijać śmietankę z życia politycznego. A tak to mu ciągle coś do roboty wymyślają nie mówiąc już o tych zmanipulowanych ludziach (którym się opowiadało o suwerenności, zmianach dla obywatela i tym podobnych "dyrdymałach") a którzy dalej chcą tego przez co poszli do wyborów zamiast cieszyć się że jest 500+ no i walka z faszystami i mową nienawiści...

 20. avatar

  A właściwie to co wiemy o?

  PO i Nowoczesna o ś.p. Pawle Adamowiczu.

 21. Szanowny Panie Piotrze, zapewnie niepotrzebne są Panu dodatkowe wyrazy uznania. Sądzę, ze Pana samoocena jest adekwatna w stosunku do kompetencji. Bardzo sobie cenię Pana felietony i tak jak ktoś wcześniej pisał, czekam z niecierpliwością na każdy następny. Bardzo sobie cenię szczerość i klasę, których Panu nie brakuje. Żałuję, że dziś nie ma, jak we wcześniejszych wiekach, pojedynków. Nie mam co do tego wątpliwości, że wiele prymitywnych postaci, z którymi przyszło się Panu mierzyć na słowa i procesy sądowe, oddałoby Panu zwycięstwo walkowerem z powodu tchórzostwa (czasami siła i odwaga mieszczą się tylko w gębie), inni natomiast polegliby z kretesem, bo walczy się ciałem i duchem, a duch u nich jakiś taki mizerny. Z niecierpliwością będę czekać na kolejne felietony. Nie warto zajmować się osobami, które swoją wielkość budują na poniżaniu innych. To takie małe. Dziękuję za codzienne przemyślenia, które są dla mnie cenne ze względu na Pana talent pisarski (oczywiście przeczytałam Pana książkę Berek dawno temu) i zmysł analityczny. Przepraszam za te peany, ale w okolicznościach, kiedy często przeciwnicy polityczni, ludzie bez znaczącego dorobku, a czasem przestępcy, wylewają na Pana głowę hektolitry g...*, przyda się i pochwała. Jak każdemu. Pozdrawiam też Pana Rodzinę, króra z powodu Pana działalności publicystycznej i bezkompromisowości, staje się przedmiotem ataków, co moim zdaniem jest wyjątkowo podłe.

 22. Ich metody , ciszej nad tą trumną i tak dalej. Dlatego na pierwszym miejscu została sporządzona hagiografia polityka i samorządowca, który miał zarzuty karne w kilku procesach i kilkadziesiąt kont na całym świecie. Hagiografia to element niezbędny dla kolejnej części układanki, którą jest zamykanie gęby krytykom, nie tylko Adamowicza, ale całego obozu ideologicznego POKO.

 23. Strony