Reklama


Reklama

Dawno dawno temu, bo aż 92 lata temu, minister przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Paderewskiego, dr Kazimierz Hącia, uroczyście otworzył nową placówkę naukowo-badawczą w odradzającej się Rzeczpospolitej – Państwowy Instytut Geologiczny z siedzibą w Warszawie.

"W dniu 19 maja, z okazji 92. rocznicy utworzenia Państwowego Instytutu Geologicznego, odwiedzi nas Prezydent RP Bronisław Komorowski. Jednym z punktów wizyty będzie otwarcie wystawy poświęconej odkryciu tropów najstarszych na świecie czworonogów. Przecięcia wstęgi dokona Prezydent RP Bronisław Komorowski, w towarzystwie dyrektora Instytutu prof. Jerzego Nawrockiego i jednego z odkrywców tropów – dr. Piotra Szreka."

Geolodzy chcą przedstawić swoje osiągnięcia i zamierzenia, między innymi w dziedzinie perspektyw pozyskania nowych źródeł surowców – z gazem łupkowym i konwencjonalnym na czele, rozwoju głębokiej geotermii opartej na cieple gorących, suchych skał, monitorowania zagrożeń naturalnych – osuwisk, podtopień, skażeń geochemicznych, badania stabilności tektonicznej podłoża dla potrzeb bezpiecznej lokalizacji elektrowni jądrowych oraz podziemnego składowania dwutlenku węgla.

Tematów nie powinno zabraknąć ponieważ Instytut prowadzi rocznie ponad 600 projektów badawczych, z których wiele ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i bezpieczeństwa obywateli. – temu podobne hasła można wyczytać na stronie instytutu.

A w międzyczasie przygotowania do wizyty idą pełną parą. W programie: przycinanie trawy nożyczkami:

O ile pamiętam to ta nowa świecka tradycja narodziła się nam już kilka dekad temu. Jest jeszcze trochę czasu do przyjazdu głowy państwa ludowego,więc szef Instytutu prof. Jerzego Nawrocki ma jeszcze pole do wydania polecenia do malowania klombów i trawników na zielono.

Nawet nasi radzieccy sąsiedzi pewnie doceniają oddanie z jakim realizujemy ich wzorce sprzed lat 😉 Ale tak serio to czy jest jeszcze coś co może człowieka zaskoczyć pod rządami tej tusko-gafianej bandy?!

P.S. Wrzuciłem wątek pod politykę i społeczeństwo chociaż kusiło by podpiąć to pod kulturę i sztukę albo życie kwitnie 🙂

Reklama