Reklama

Pamiętać zamiast wszystkiego. Naród istnieje tak długo jak pamięć. Czy ma z czego żyć, czy nie. Niewolnikiem stajemy się tylko w następujących okolicznościach.

Pamiętać zamiast wszystkiego. Naród istnieje tak długo jak pamięć. Czy ma z czego żyć, czy nie. Niewolnikiem stajemy się tylko w następujących okolicznościach. : jak nie pamiętamy o Mieszku I i chrzcie Polski, bitwie pod Grunwaldem, Odsieczy Wiedeńskiej, Cudzie nad Wisłą, Powstaniu Warszawskim. O krzyżu, Katyniu, Smoleńsku i Krakowskim Przedmieściu.
Przy tym wszystkim kasa jawi się rzeczą wstydliwą. Niegodną Polaka. Żyda, tak, Ruska, Niemca, Czecha, ale nie Polaka.

„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem.”

Reklama

Czekamy na męża opatrznościowego. Może być Piłsudski, chociaż niektórzy uważają, że nie. Człowieka, który nas po ojcowsku nazwie kurwami, czy jakoś tak, ale poprowadzi. Dzięki niemu staniemy się potęgą, wstaniemy z klęczek. Będą się z nami liczyć, będą nas szanować, możliwe, że będą się też bać.
Takich mężów w historii kilku było. Poprowadzili. Ale nadal „ Dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami nic”.

A, zaktywizować Polaków się nie da? Do pracy, biznesu, a dalej do porządku i prawa. Bo jak się człowiek dorobi, zbuduje to i owo, to chciałby trochę porządku. Zaczyna pilnować władzy tej najbliższej, a potem tej dalszej. Nabiera poczucia własnej wartości, kompleksy narodowe gdzieś znikają. Nawet posuwa się do tego, że się czasem umyje i przyzwoicie ubierze. Każdy psycholog powie : jeśli sam się nie będziesz się szanował, to nikt cię nie będzie szanował.
No więc da się i w całkiem niedawnej historii się udało. Rakowskiemu z Wilczkiem i Balcerowiczem.
To nawet nie była prawica. To byli liberałowie. Rodowód lewicowy, ale rządy liberalne.

Wiem, ciężary tej transformacji ponieśli najbiedniejsi. Bogaci się urządzili i jeszcze zarobili. Niesprawiedliwe, ale dzika przyroda nie jest sprawiedliwa. Chociaż właściwie to jest. Lepsi zwyciężają. Jak chcesz zwyciężać, bądź lepszy. Cała tajemnica. Nie najlepszy, ale lepszy, trochę lepszy.
A o ułanach pamiętaj.

Reklama

28 KOMENTARZE