Prześlij dalej:

Za nami seria idiotycznych sondaży, w których Rafał Trzaskowski zbliżał się do Andrzeja Dudy wielkimi krokami i brakowało mu już jedynie 6%, aby wyjść na prowadzenie. W tej wersji propagandowej chodziło o „marzenie Borysa Budki”, czyli wykazanie, że Trzaskowski przekroczy psychologiczną granicę 30%, natomiast Duda nie przekroczy psychologicznej granicy 40%. Ostatnia korekta dyżurnej sondażowi POKO, czyli IBRIS, pokazuje 27% dla prezydenta Warszawy i 43% dla Prezydenta RP. Cóż to oznacza? Oczywiście ten balon trzeba było przekłuć i to dość mocno, aby cały smród propagandowy zdążył się rozproszyć przed prawdziwymi wynikami pierwszej tury wyborów. Po co w takim razie było urządzać taki cyrk? Po to, co zawsze, innego wyjścia nie ma, aby zagrzewać do boju zawodnika bez większych szans na zwycięstwo.

Mamy do czynienia z klasyką gatunku, sondaże służą kreowaniu postaw wyborczych i ze wskazywaniem rzeczywistych preferencji wyborczych mają bardzo niewiele wspólnego. Podawano całkowicie absurdalne wskaźniki i proporcje, jak 32% do 38% pomiędzy Trzaskowskim i Dudą, w nadziei, że to zaklinanie rzeczywistości wywoła pożądany skutek. Dziś, na cztery dni przed wyborami, już wiemy, że plan wziął w łeb, co zresztą było pewne i sondaże z dwóch zasadniczych powodów nagle się urealniły. Po pierwsze można ludzi okłamywać na dłuższych odcinkach czasu, zwykle mało kto pamięta, jakie kłamstwa w telewizji słyszał miesiąc temu. W krótkim, kilkudniowym, odcinku jest to znacznie trudniejsze. Gdy się publikuje „sondaż” w środę, a w niedzielne wyniki wyborów pokazują coś zupełnie innego, to przepada nie tylko „sondażownia”, ale i pompowany kandydat. Powód drugi bezpośrednio wiąże się z pierwszym i znów chodzi o psychologię. Kandydatowi, który ma olbrzymią stratę do rywala, wmawia się, że nie ma się czym przejmować, bo w II turze wygra bez problemu.

Tak oto koło propagandowych sondaży się zamyka. Wszystko to, co nie podlega weryfikacji w krótkim odcinku czasu jest jednym wielkim łgarstwem służącym windowaniu swojego faworyta i deprecjonowaniu przeciwnika. Jeśli pojawiają się prawdziwe wskaźniki, to tylko po to, aby uwiarygodnić kolejne kłamstwo. Obecna prawda etapu jest taka, że Trzaskowski musi przegrać i to wyraźnie: 43% do 27%, aby ostatecznie wygrać. Jakim cudem, skoro przy tak dużych dysproporcjach w ciągu 30 lat nikomu nie udało się zdobyć prezydentury? Założenie jest bardzo proste, Trzaskowski zgarnia 100% elektoratu niemal całej konkurencji, co nadal nie daje mu zwycięstwa, ale brakujące procenty bierze od Bosaka. Przy takich wskaźnikach, jakie prognozuje się w tej chwili, Andrzej Duda ma do zdobycia około 1 200 000 głosów, Trzaskowski 4 200 000 głosów. Wystarczy rzucić chłodnym okiem na te wartości, aby w następnym odruchu szczerze się uśmiać ze zwycięstwa Trzaskowskiego w II turze. Takie cuda w politycznej przyrodzie nie zdarzają się nigdy, aby kandydat w dwa tygodnie zdobył drugie tyle głosów i to jeszcze przy założeniu, że przejmuje 100% elektoratu konkurencji.

Strony

Źródło foto: 
29326 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

8 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Co daj Panie Boże! Amen.

 2. Bukmacher STS na dzień 24.06.2020 stawia:

  na A.Dudę - 1.55

  na R,Trzaskowskiego - 2.40

  Propaganda, propagandą a jeśli ktoś stawia pieniądze, to trzyma się blizej realnych ocen.

 3. avatar

  Ciekawostką jest to, że wśród kilku moich znajomych, zawsze głosujących na PO, tym razem Trzaskowski zrobił wypad na rzecz Bosaka i Hołowni. Wbrew pozorom Trzaskowski ma spory elektorat negatywny. Ludzie widzą jego "dorobek" w Warszawie, popracie dla lgbt, sprawę Czajki, itp. Nie wszyscy oglądają TVN, nie wszyscy łapią się na jego słówka. Te sondaże mają zminimalizować przegraną, bo czym bardziej sromotna przegrana Trzaskowskiego, tym większy upadek POKO.

 4. Jako warszawiak mam dylemat, bo jakby Trzaskowski wygrał, to by przestał być prezydentem Warszawy. Czy dla mnie by nie było lepiej, żeby on był jak najdalej od rządzenia Warszawą?

 5. Mam dla Ciebie smutną wiadomość. Miłośnik palet, g(ł)ówny szambelan pozostanie nadal z Tobą. Poza tym, gdyby nawet "odszedł", to i tak POtłuczyny wystawiłyby innego Bucefała i ten Bucefał mógłby być kimś, którego zachowanie kazałoby Ci tęsknić za Rafciem.

 6. avatar

  Zawsze mówię, jakby nawet POtłuczyny wystawiły w wyborach małpę człekokształtną i przystroiły ją w ładny czaprak, to i tak lemingi na tę małpę gremialnie zagłosują.

 7. Oczywiście Trzaskowski i Senat podadzą się do dymisji po przegranych wyborach. Co się stało że Niemcy nie domagają się już przełożenia wyborów w Polsce na "po epidemii"? 

 8. avatar

  Niestety, ich cywilizacja nie zna pojęcia honoru. U nich się liczy tylko gieszeft. U Czaskoskiego z gieszeftu najważniejsze jest to GIE spuszczane do Wisły.

 9. Strony