Reklama

Wczoraj cała ekipa rządząca i jednostki tworzące maszynkę do głosowania otrzymały z centrum propagandowego nowy sms: „badania dotyczące poziomu świadczonych usług medycznych, w których Polska znajduje się za Albanią, zostały zrobione przez niewiarygodną firmę szwedzką”. I poszło wyjaśnienie we wszystkich kanałach i zostało wydrukowane na wszystkich stronach, ale jakoś bez szyderstwa, że „spiskowcy z PO” i bez pytania „gdzie są dowody”. Firma szwedzka, jak każda firma siedząca w kieszeni koncernów farmaceutycznych, rzeczywiście jest całkowicie niewiarygodna, problem propagandzistów władzy polega jednak na tym, że oni zbadali odczucia pacjentów, nie poziom zażywania suplementów. Korzystając z okazji też się podzielę wrażeniami. Jakoś tak się złożyło, że rodzinnie trafiliśmy do specjalistów i od razu powiem, że mnie ominęły czynności wstępne. Moja lepsza połowa i córka, poszły do lekarza pierwszego kontaktu i udało im się wyrwać skierowania dla mnie i córki. Dziwne prawda? Nie wiem, jak Czytelnikom, ale mnie się ta sytuacja kojarzy z anegdotyczną wizytą mojego dziadka u okulisty, który poszedł do pani doktor i zaczął tłumaczyć, czego babcia nie widzi, a co się udaje babci dostrzec. W skrócie rzecz ujmując dziadek metodą opisową usiłował dobrać okulary babci i… udało mu się. Pani doktór, bodaj za tuzin jaj i kaczkę, wypisała receptę, bazując na informacjach dziadka. W moim przypadku było inaczej, mama załatwiła tacie i córce wizytę u okulisty i dermatologa. Po prostu weszła i powiedziała, że mąż w starych okularach źle widzi, z kolei obecna tu córka, jak to w jej wieku, ma drobne kłopoty z cerą. Pani doktor bez jaj i kaczki wypisała skierowania. Zapytała wprawdzie dlaczego męża nie ma, ale gdy usłyszała, że pracuje, bez słowa komentarza sięgnęła po długopis i sporządziła potrzebne kwity.

Reklama

Nas, Polaków, ten wstęp do terapii w polskiej służbie zdrowia pomimo całej paranoi, na pewno nie zdziwi, ale już Litwini i Albańczycy mieliby poważny problem ze zrozumieniem o co tu w ogóle chodzi? Nastolatka, która ma w domu lustro, musi się pokazać pani doktor, żeby usłyszeć: „pójdziesz dziecko do dermatologa”. Czterdziestoletni mężczyzna, który nosił okulary 1,75 dioptrii na oko, musi iść do lekarza od przeziębienia i sensacji żołądkowych, żeby ten mu powiedział: „faktycznie nosi pan okulary, proszę się zgłosić do okulisty”. No i zgłosiłem się, nie powiem bez kolejki i nawet ludzie mówili, żeby wchodzić nie pytając o numerki. Wszedłem i badanie wzroku zaczęło się od” „skierowanie proszę”. Potem spisanie danych z dowodu i założenie karty. Wreszcie pan okulista popatrzył mi w oczy i ustalił, że albo ktoś mi źle dobrał okulary albo oślepłem prawie o dioptrię. Dodatkowo nikt mi nie powiedział, że mam dwie wady wzroku, jedna nie pozwala patrzeć blisko, druga w dal. Zapadł wyrok. Nie pomyliłem się, to nie była diagnoza, ale wyrok w zawieszeniu. Brzmiał: szkła progresywne. Natychmiast się okazało, że NFZ takiego luksusu, jak szkła progresywne nie refunduje, za to uprzejmy pan okulista powiedział, że możemy rozpisać recepty na dwie pary okularów i wtedy mi zrefundują… po 35 zł za szkła, a ja sobie i tak zrobię progresywne, bo u tego optyka na dole tak można. Na dowiedzenia usłyszałem jeszcze, że w zasadzie, wie pan, dwie pary zwykłych i jedne progresywne, prawie na to samo panu wyjdzie.

Pozbierałem pisemne uzasadnienie wyroku i zszedłem piętro niżej do optyka. I teraz proszę, żeby wszyscy z dochodami na minimalnej i średniej krajowej usiedli. Szkła progresywne średnio kosztują 1200 PLN, do tego muszą być jakieś super tytanowe oprawki za kolejne 250, przynajmniej tak mnie poinformowano. Jakby nie patrzeć 1450 zł za całość, czyli jednym brutalnym słowem pensja nauczycielki albo półtora pensji kasjerki hipermarketu. Poprosiłem o alternatywę i wyszło 90 do 260 za komplet szkieł razy dwa, plus dwa razy za oprawki po 100, razem 480 zł. Zamówiłem dwa razy po 90 i poprosiłem o wprawienie szkieł do czytania do starych „patrzałek”. Wyszło ponad 400, bo coś tam trzeba było przerobić, ale według zapewnień fachowca mam widzieć. Zanim przejdę do sedna gorzkich żalów, jeszcze jedno zdanie o wizycie córki u dermatologa. Znów zaskoczę brakiem kolejki, przychodzimy i natychmiast mama z córką wchodzą do gabinetu. Potem się dowiedziałem, że pani doktor, pukając się w czoło, mówiła o nowym systemie skierowań, bo okazuje się, że pacjent, który ma na przykład trądzik i tak zwaną „basenówkę”, co jest bardzo częste u młodych pacjentów, musi mieć nie jedno skierowanie do dermatologa, tylko dwa skierowania na konkretne schorzenie. Tyle praktyki i doświadczenia, a wnioski są dość bolesne.

Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć po, co aferzyści z PO wprowadzili „reformę”. Czysty idiotyzm służy tylko i wyłącznie temu, aby zrazić ludzi i zmusić do prywatnych wizyt. W sumie mogę się zgodzić, że te 70 zł za wizytę u okulisty, czy dermatologa da się przeżyć i sam bym przeżył, ale wielu nie przeżyje. Najbardziej przygnębiający widok w przychodni, to starsi ludzie tacy przed i po sześćdziesiątce, którym najpierw Polska Ludowa i III RP zgotowała ten los. Ubrani w kurtki i płaszcze, które pamiętaj ą jeszcze „okrągły stół”, po usłyszeniu wyroku u optyka mogą od razu się udać do kardiochirurga. Ludzie walczący o przeżycie, za te swoje 1300 emerytury plują na telewizor, gdy słyszą o „prywatyzacji” i „reformie”. To ich sprywatyzowano i zreformowano do poziomu nędzarzy, jednocześnie wykpiono i poniżono. To im się z ekranu mówi, że są roszczeniowi i rodem z PRL, do nich się ciska frustracją, zgorzknieniem i ciemnogrodem, bo przecież mogli zostać menadżerami i za 1,5 miliona pisać instrukcje otwierania stadionowego dachu. Zapraszam wszystkich reformatorów służby zdrowia i geniuszy porównujących weterynarię z medycyną do przychodni. Sprawdźcie o czym bredzicie, zanim znów zaczniecie bredzić. 70% pacjentów, to ludzie, którzy w patologii PRL bis nie myślą o takich fanaberiach, jak okulary progresywne, ale modlą się, żeby połowę recepty wykupić za jałmużnę, którą po 40 latach pracy dostają. I to nie koniec dramatu, bo trzeba pamiętać, że Ci z emerytura 1300 są szczęśliwcami, za 20 lat po „reformie emerytalnej”, służba zdrowia będzie się zajmować tylko operacjami plastycznymi dla żon menedżerów i wypisywaniem aktów zgonu emerytom z dochodami 550 zł.

Reklama

58 KOMENTARZE

 1. Gratulacje ze tak szybko poszlo
  Ja przedstawię swój przypadek z marca 2014 roku złamałem nogę byłem na pogotowiu po prześwietleniu noga do gipsu i skierowanie pilne do ortopedy z 2 tygodnie wiec rano o kulach do ogólnego bo L-4 potrzebne dowiaduje się u ogólnego ze najpierw mi termin u ortopedy potrzebny żeby wiedział do kiedy wypisać L-4. Wiec idę do ortopedy a jest u nas w mieście 3 jeden gada za 3 miesiące pana przyjmę 2 za 6 miesięcy a ostatni do końca roku nie ma szans. Wiec wracam do pierwszego ortopedy zapisuje się i wracam do ogólnego dostaje L-4wysylam do pracy i niby wszystko ok. Po 3 miesiącach idę prześwietlenie kolejne i się okazuje przykro mi bardzo musimy rozcinać gips łamać na nowo i do porządku nastawić. i kolejne l-4 na kolejne 3 miesiące. i po tym czasie kolejne l-4 bo zanik mięśni w nodze i potrzebna rehabilitacja i tak o to strąciłem prace.

 2. Gratulacje ze tak szybko poszlo
  Ja przedstawię swój przypadek z marca 2014 roku złamałem nogę byłem na pogotowiu po prześwietleniu noga do gipsu i skierowanie pilne do ortopedy z 2 tygodnie wiec rano o kulach do ogólnego bo L-4 potrzebne dowiaduje się u ogólnego ze najpierw mi termin u ortopedy potrzebny żeby wiedział do kiedy wypisać L-4. Wiec idę do ortopedy a jest u nas w mieście 3 jeden gada za 3 miesiące pana przyjmę 2 za 6 miesięcy a ostatni do końca roku nie ma szans. Wiec wracam do pierwszego ortopedy zapisuje się i wracam do ogólnego dostaje L-4wysylam do pracy i niby wszystko ok. Po 3 miesiącach idę prześwietlenie kolejne i się okazuje przykro mi bardzo musimy rozcinać gips łamać na nowo i do porządku nastawić. i kolejne l-4 na kolejne 3 miesiące. i po tym czasie kolejne l-4 bo zanik mięśni w nodze i potrzebna rehabilitacja i tak o to strąciłem prace.

 3. a’propos
  u mnie sprawa wygląda inaczej..
  po 38 latach zycia stwierdzono potwornej wielkosci torbiel pajeczynowki..(miedzykomorowe wodoglowie z poszerzeniem wszystkich 4 komor mózgu..po 4-6 miesiacach biegania po lekarzach rodzinnych..a to skierowanko na TK glowy z kontr..a to skierowanko na EEG..a to skierowanko na inne skierowanko…wscieklem sie i zacząlem medycyne 2-go stopnia…
  wizyty prywatne u lekarzy z klinik uniwersyteckich i szpitali speclalistycznych…exemplum—-> badania na wlasny koszt…TK glowy z kontr–5oo,oo zl……MRI z kontrastem (rezonans magn) –>550,00 plus "taksufku" jak pisze i mowi kolega moj..wydalem okolo 3-4 tysiace zlotych…(lacznie z biletami na pks;pkp;taksowki;bilety autobus-tramwaj..nowe ciuchy;buty…by nie smierdziec w gabiniecie..etc..ETC..ETC…
  operacja-trepanacja w jednym z szpitali uniwersyteckich w polsce..odleglosc od domu spora..300 km..żarciew szpitalu (bez komentarza)..innw koszta…zanim mnie zaprosili do kliniki …KAZALI ZABRAC SWOJE LEKI I SZTUĆCE I INNE TAKIE..mijesiac lezenia….okolo1500,00 wydanychb wlasnych pieniedzy…nie licze kosztow ktore wydala rodzina na pkp i hotele….
  po 2 latach P;OTWORNYCH ATAKOW BULU GLOWY..PODCZAS KTORYCH MODLE SIE O SMIERC…pewien skąd inąd wspanialy czlowiek z tytulami naukowymi –>prof.dr.chab.n.med. neurochirurg (profesor nadzwyczajny medycyny) z bezradnoscia dana tylkko lekarzowi ktory musi cos takiego powiedziec pacjentowi ciezko choremu…tu cytuje z pamieci..
  –oczywiscie bedzie reoperacja..trepanacja czaszki a wlasciwie PEŁNA KRANIOTOMIA…ale…ale dopiero pod koniec 15 roku lub w pierwszym kwartale roku 16-go..takie mamy limity niesterty…
  usmiechnalem sie i wyszedlem…podziekowalem…po roku czasu oczekiwania na reoperacje…z 8x6x4 cm dziura w mozgu…

  ba…!!!toć to  nie koniec kosztow…
  szukam nastepnego lekarza…tym razem bedzie to prof.dr.chab.n.med PULKOWNIK WOJ POL…sredni czas oczekiwania na wizyte prywatna…2,5 -3,5 miesiecy..koszty wizyty 300,00…(nie licze hotelu i pkp-ponad 8 stów minimum)…za pierwsza wizyte ogółem…OT CO….
  placząca beatka zap;owiedziala ze biznes na sluzbie bedzie robiony…
  p.s.ktos chce sie ze mna licytowac????
  pozdrawiam…
  ..2-gi p.s….to dopiero poczatek 2giego etapu….ile siana wydam nie mam pojecia…a czy jest sens??nie wiem…prawdopodobnie ze stolu operacyjnego zawina mnie w czarny foliowy worek….a le co mam robic???
  3-CI p.s.sorrry za sarkazm i gorycz…ale chyba nie dozyje czasow wygrania wyborow przez "normalnych"…………………………

   • apropos p.s..
    witam.
    to niemozliwe i nierealne…na  początku ttak myslalem i szlem tą scieżką jak koń….kazdy neurochirurg   gdzies tam pracuje..z reguly szefem jest albo cywilny profesor.dr.chab.n.med. albo jakis tam z pagonami dodatkowo…normalny lekarz wypisze mi od reki skierowanko na reoperacje…tyle tylko ze wg NFZ-tu czas kolejkowy to okolo 3 lata i 6 miesiecy…"iście prywatnie prywatne do kierownika danej placowki medycznej" jest W MOIM przypadku jedynym sposobem probowania przedluzenia czasu zycia/choroby…etc…
    pozdr

  • a’propos post scriptum nr 4??…5???
   od czasu 1szej trepanacji żyje na koszt najbliższej rodziny..i dostaje 520,00 zl zasilku z opieki spolecznej…na jakąkolwiek pracę miedzy 1sza a 2ga operacja nie ma szans….zaden…PODKRESLAM, ŻADEN neurolog i lekarz z komisji medycyny pracy nie podpisze mi kwitu nawet na prace na 1/2 etatu w spoldzielni inwalidów….zgroza;jęk;rozpacz…
   i platforma na 3 cia kadencje w perspektywie….

 4. a’propos
  u mnie sprawa wygląda inaczej..
  po 38 latach zycia stwierdzono potwornej wielkosci torbiel pajeczynowki..(miedzykomorowe wodoglowie z poszerzeniem wszystkich 4 komor mózgu..po 4-6 miesiacach biegania po lekarzach rodzinnych..a to skierowanko na TK glowy z kontr..a to skierowanko na EEG..a to skierowanko na inne skierowanko…wscieklem sie i zacząlem medycyne 2-go stopnia…
  wizyty prywatne u lekarzy z klinik uniwersyteckich i szpitali speclalistycznych…exemplum—-> badania na wlasny koszt…TK glowy z kontr–5oo,oo zl……MRI z kontrastem (rezonans magn) –>550,00 plus "taksufku" jak pisze i mowi kolega moj..wydalem okolo 3-4 tysiace zlotych…(lacznie z biletami na pks;pkp;taksowki;bilety autobus-tramwaj..nowe ciuchy;buty…by nie smierdziec w gabiniecie..etc..ETC..ETC…
  operacja-trepanacja w jednym z szpitali uniwersyteckich w polsce..odleglosc od domu spora..300 km..żarciew szpitalu (bez komentarza)..innw koszta…zanim mnie zaprosili do kliniki …KAZALI ZABRAC SWOJE LEKI I SZTUĆCE I INNE TAKIE..mijesiac lezenia….okolo1500,00 wydanychb wlasnych pieniedzy…nie licze kosztow ktore wydala rodzina na pkp i hotele….
  po 2 latach P;OTWORNYCH ATAKOW BULU GLOWY..PODCZAS KTORYCH MODLE SIE O SMIERC…pewien skąd inąd wspanialy czlowiek z tytulami naukowymi –>prof.dr.chab.n.med. neurochirurg (profesor nadzwyczajny medycyny) z bezradnoscia dana tylkko lekarzowi ktory musi cos takiego powiedziec pacjentowi ciezko choremu…tu cytuje z pamieci..
  –oczywiscie bedzie reoperacja..trepanacja czaszki a wlasciwie PEŁNA KRANIOTOMIA…ale…ale dopiero pod koniec 15 roku lub w pierwszym kwartale roku 16-go..takie mamy limity niesterty…
  usmiechnalem sie i wyszedlem…podziekowalem…po roku czasu oczekiwania na reoperacje…z 8x6x4 cm dziura w mozgu…

  ba…!!!toć to  nie koniec kosztow…
  szukam nastepnego lekarza…tym razem bedzie to prof.dr.chab.n.med PULKOWNIK WOJ POL…sredni czas oczekiwania na wizyte prywatna…2,5 -3,5 miesiecy..koszty wizyty 300,00…(nie licze hotelu i pkp-ponad 8 stów minimum)…za pierwsza wizyte ogółem…OT CO….
  placząca beatka zap;owiedziala ze biznes na sluzbie bedzie robiony…
  p.s.ktos chce sie ze mna licytowac????
  pozdrawiam…
  ..2-gi p.s….to dopiero poczatek 2giego etapu….ile siana wydam nie mam pojecia…a czy jest sens??nie wiem…prawdopodobnie ze stolu operacyjnego zawina mnie w czarny foliowy worek….a le co mam robic???
  3-CI p.s.sorrry za sarkazm i gorycz…ale chyba nie dozyje czasow wygrania wyborow przez "normalnych"…………………………

   • apropos p.s..
    witam.
    to niemozliwe i nierealne…na  początku ttak myslalem i szlem tą scieżką jak koń….kazdy neurochirurg   gdzies tam pracuje..z reguly szefem jest albo cywilny profesor.dr.chab.n.med. albo jakis tam z pagonami dodatkowo…normalny lekarz wypisze mi od reki skierowanko na reoperacje…tyle tylko ze wg NFZ-tu czas kolejkowy to okolo 3 lata i 6 miesiecy…"iście prywatnie prywatne do kierownika danej placowki medycznej" jest W MOIM przypadku jedynym sposobem probowania przedluzenia czasu zycia/choroby…etc…
    pozdr

  • a’propos post scriptum nr 4??…5???
   od czasu 1szej trepanacji żyje na koszt najbliższej rodziny..i dostaje 520,00 zl zasilku z opieki spolecznej…na jakąkolwiek pracę miedzy 1sza a 2ga operacja nie ma szans….zaden…PODKRESLAM, ŻADEN neurolog i lekarz z komisji medycyny pracy nie podpisze mi kwitu nawet na prace na 1/2 etatu w spoldzielni inwalidów….zgroza;jęk;rozpacz…
   i platforma na 3 cia kadencje w perspektywie….

 5. To ja opowiem jak to wyglada z drugiej strony
  Każda taka wizyta u lekarza specjalisty, to wypisywanie od groma papierów. I to co widzi pacjent, od którego najpierw żąda się skierowania, to jest mniej niż 30% tego pasztetu
  Potem, poza oczywistą z punktu widzenia medycznego czynnością, jaką jest wprowadzenie wszystkich "zeznań" delikwenta do karty choroby następuje ciąg dalszy.
  Każda taka wizyta jest oceniana według systemu punktowego (tak jakby nie mogła być oceniana od razu poprzez pieniądze).
  I tu uwaga, jeżeli pacjent pojawia się u lekarza częściej niż jakieś wydumane minimum (wydumane w NFZ) odstępu czasu pomiędzy wizytami z tym samym schorzeniem, to tych punktów za taką wizytę jest oczywiście mniej.
  Jeśli lekarz pomyli się w takiej dekretacji i naliczy rutynową stawkę punktową, to oczywiście gdy nakryje to kontrola z NFZ to skutek jest taki, że za tego pacjenta naliczy 0 (słownie: zero) punktów.
  Inną ciekawostką jest to, że przy sprzyjających okolicznościach za błędnie (błędy formalne) wypisaną receptę lekarz może zapłacić 1'200 (słownie: jeden tysiąc i dwieście złotych) kary.

  Co do tego systemu punktowego, to jakieś 4 lata temu nastąpiła jego drastyczna zmiana. Po prostu za punkt zaczęto płacić o połowę mniej.
  Tam są jeszcze inne niuanse i "przyjemności", ale to by wymagało komentarza dłuższego niż sam wpis.

 6. To ja opowiem jak to wyglada z drugiej strony
  Każda taka wizyta u lekarza specjalisty, to wypisywanie od groma papierów. I to co widzi pacjent, od którego najpierw żąda się skierowania, to jest mniej niż 30% tego pasztetu
  Potem, poza oczywistą z punktu widzenia medycznego czynnością, jaką jest wprowadzenie wszystkich "zeznań" delikwenta do karty choroby następuje ciąg dalszy.
  Każda taka wizyta jest oceniana według systemu punktowego (tak jakby nie mogła być oceniana od razu poprzez pieniądze).
  I tu uwaga, jeżeli pacjent pojawia się u lekarza częściej niż jakieś wydumane minimum (wydumane w NFZ) odstępu czasu pomiędzy wizytami z tym samym schorzeniem, to tych punktów za taką wizytę jest oczywiście mniej.
  Jeśli lekarz pomyli się w takiej dekretacji i naliczy rutynową stawkę punktową, to oczywiście gdy nakryje to kontrola z NFZ to skutek jest taki, że za tego pacjenta naliczy 0 (słownie: zero) punktów.
  Inną ciekawostką jest to, że przy sprzyjających okolicznościach za błędnie (błędy formalne) wypisaną receptę lekarz może zapłacić 1'200 (słownie: jeden tysiąc i dwieście złotych) kary.

  Co do tego systemu punktowego, to jakieś 4 lata temu nastąpiła jego drastyczna zmiana. Po prostu za punkt zaczęto płacić o połowę mniej.
  Tam są jeszcze inne niuanse i "przyjemności", ale to by wymagało komentarza dłuższego niż sam wpis.

 7. z innej strony:
  z innej strony:
  podają w mediach zarobki lekarzy- idą one w grube tysiące złotych.To dokładnie tak ,jak ze statystyką nóg: koń ma cztery a ja dwie…
  Lekarze POZ zarabiają poniżej średniej krajowej-szczególnie ci z małych miejscowości . Nie mowię o kadrze menagerów, dyrektorów i innej władzy ale o pani doktor od pryszczy i wypisywania recept do okulisty.
  Bezsensowne przeliczniki na  jednostki chorobowe, jednostki na punkty, punkty  na złotówki.. powoduje, że lekarz ma za zadanie przede wszystkim pilnować procedur, nie pomylić się w papierkach, ewusiach i statystykach.Bo ZA to jest rozliczany.
  paradoksalnie- czym więcej przyjmie pacjentów- tym lepiej. A najlepiej -gdy pacjent wraca niedoleczony- wpisuje się inny troszkę kod jednostki chorobowej- i nabija się statystykę, A więc -może wyższy kontrakt. Może..

 8. z innej strony:
  z innej strony:
  podają w mediach zarobki lekarzy- idą one w grube tysiące złotych.To dokładnie tak ,jak ze statystyką nóg: koń ma cztery a ja dwie…
  Lekarze POZ zarabiają poniżej średniej krajowej-szczególnie ci z małych miejscowości . Nie mowię o kadrze menagerów, dyrektorów i innej władzy ale o pani doktor od pryszczy i wypisywania recept do okulisty.
  Bezsensowne przeliczniki na  jednostki chorobowe, jednostki na punkty, punkty  na złotówki.. powoduje, że lekarz ma za zadanie przede wszystkim pilnować procedur, nie pomylić się w papierkach, ewusiach i statystykach.Bo ZA to jest rozliczany.
  paradoksalnie- czym więcej przyjmie pacjentów- tym lepiej. A najlepiej -gdy pacjent wraca niedoleczony- wpisuje się inny troszkę kod jednostki chorobowej- i nabija się statystykę, A więc -może wyższy kontrakt. Może..

 9. Szkła progresywne
  Zafundowałam sobie na fakturę, kiedy jeszcze prowadziłam działalność. Bo praca na komputerze.  Kosztowało ok. 1600,00. Nie powiem, było wygodnie. Po około 2 latach mogłam je wyrzucić, bo już były nieaktualne.  Teraz chyba sobie zafunduję dwuogniskowe. 

 10. Szkła progresywne
  Zafundowałam sobie na fakturę, kiedy jeszcze prowadziłam działalność. Bo praca na komputerze.  Kosztowało ok. 1600,00. Nie powiem, było wygodnie. Po około 2 latach mogłam je wyrzucić, bo już były nieaktualne.  Teraz chyba sobie zafunduję dwuogniskowe. 

 11. I tak mial Pan szczescie,
  ze wyszedl z tego zywy. Ja omal nie zaplacilem smiercia za decyzje lekarzy. No, ale jesli Lidia NO moze byc dyrektorem medycznym, czy jak to tam zwal, to co za problem zrobic z tumana po protekcji doktora.
  Nawiasem mowiac te inicjaly maja wydzwiek pejoratywny, taki Dr NO, zupelnie jak u Fleminga.

 12. I tak mial Pan szczescie,
  ze wyszedl z tego zywy. Ja omal nie zaplacilem smiercia za decyzje lekarzy. No, ale jesli Lidia NO moze byc dyrektorem medycznym, czy jak to tam zwal, to co za problem zrobic z tumana po protekcji doktora.
  Nawiasem mowiac te inicjaly maja wydzwiek pejoratywny, taki Dr NO, zupelnie jak u Fleminga.

 13. Scenariusz został już
  Scenariusz został już przecież dawno rozpisany: rozwarstwić społeczeństwo za wszelką cenę.
  85% biedoty walczącej o utrzymanie, 10% klasy średniej do dyrygowania biedotą, i 5% panów.

  Aby to zrealizować należy przede wszystkim zdemolować gospodarkę, zniszczyć miejsca pracy, uzależnić budżet od zewnętrznej pomocy finansowej na 5% , a dalej wszystko potoczy się dzięki efektowi kuli śnieżnej. Kolonizacja ekonomiczna, która ma swoich niewolników, nadzorców i zarobione elity, które za chęć bycia "lepszymi" zrobią wiele, z przysłowiową laską pod stołem.

  50 000 000 000 pln. to kwota, którą corocznie należy wypłacić tylko z tytułu obsługi zadłużenia !

  Jeśli upodlony naród sam tego nie widzi, to i progresywne okulary tutaj nie pomogą !

  • Od jakiegoś czasu
   nauczony doświadczeniem, na początku wszelkich dyskusji gospodarczo-finansowych z przedstawicielami upodlonego narodu, staram się znaleźć płaszczyznę porozumienia i sprawdzam, czy operujemy zbliżoną arytmetyką. Podstawowe pytanie brzmi: "Ile milionów ma miliard ?"
   Tak- uprzedzam pytania upierdliwych -oczywiście nadmieniam, że u nas, nad Wisłą a nie gdzieś tam nad Hadsonem czy Potomakiem. Jeśli odpowiedź narodu nie zgadza się z moim  "widzimisię" -nie kontynuję watku i przechodzę na tematy pogodowo-egzystencjalne. Widać nie mam szczęścia do narodu, bo często musze gadać o pogodzie…

 14. Scenariusz został już
  Scenariusz został już przecież dawno rozpisany: rozwarstwić społeczeństwo za wszelką cenę.
  85% biedoty walczącej o utrzymanie, 10% klasy średniej do dyrygowania biedotą, i 5% panów.

  Aby to zrealizować należy przede wszystkim zdemolować gospodarkę, zniszczyć miejsca pracy, uzależnić budżet od zewnętrznej pomocy finansowej na 5% , a dalej wszystko potoczy się dzięki efektowi kuli śnieżnej. Kolonizacja ekonomiczna, która ma swoich niewolników, nadzorców i zarobione elity, które za chęć bycia "lepszymi" zrobią wiele, z przysłowiową laską pod stołem.

  50 000 000 000 pln. to kwota, którą corocznie należy wypłacić tylko z tytułu obsługi zadłużenia !

  Jeśli upodlony naród sam tego nie widzi, to i progresywne okulary tutaj nie pomogą !

  • Od jakiegoś czasu
   nauczony doświadczeniem, na początku wszelkich dyskusji gospodarczo-finansowych z przedstawicielami upodlonego narodu, staram się znaleźć płaszczyznę porozumienia i sprawdzam, czy operujemy zbliżoną arytmetyką. Podstawowe pytanie brzmi: "Ile milionów ma miliard ?"
   Tak- uprzedzam pytania upierdliwych -oczywiście nadmieniam, że u nas, nad Wisłą a nie gdzieś tam nad Hadsonem czy Potomakiem. Jeśli odpowiedź narodu nie zgadza się z moim  "widzimisię" -nie kontynuję watku i przechodzę na tematy pogodowo-egzystencjalne. Widać nie mam szczęścia do narodu, bo często musze gadać o pogodzie…

 15. aż język świerzbi by też coś opisać
  Każdy człowiek w Polsce za wyjątkiem kasty rządzącej może sypać makabrycznymi lub śmieszno-surrealistycznymi opowieściami o własnych lub rodzinnych przejściach z tutejszym systemem zdrowotnym.
  Tak było od początku władzy ludu, jest tylko różnica skali zjawiska w miarę postępu reform. Za kilka lat nie będzie się już rozmawiać o niczym innym.

 16. aż język świerzbi by też coś opisać
  Każdy człowiek w Polsce za wyjątkiem kasty rządzącej może sypać makabrycznymi lub śmieszno-surrealistycznymi opowieściami o własnych lub rodzinnych przejściach z tutejszym systemem zdrowotnym.
  Tak było od początku władzy ludu, jest tylko różnica skali zjawiska w miarę postępu reform. Za kilka lat nie będzie się już rozmawiać o niczym innym.

 17. czysty biznes
  Aaa, i jeszcze jedno. Poza zmianami ilościowymi czyli stałym utrudnianiem dostępu do leczenia, reforma wprowadziła radykalna zmianę jakościową – główne znaczenie ma opłacalność lub minimalizacja kosztów, a nie zdrowie klienta. Dlatego gdy lekarz namawia lub zniechęca do operacji nigdy nie będziesz wiedział czy to leży w Twoim interesie.

 18. czysty biznes
  Aaa, i jeszcze jedno. Poza zmianami ilościowymi czyli stałym utrudnianiem dostępu do leczenia, reforma wprowadziła radykalna zmianę jakościową – główne znaczenie ma opłacalność lub minimalizacja kosztów, a nie zdrowie klienta. Dlatego gdy lekarz namawia lub zniechęca do operacji nigdy nie będziesz wiedział czy to leży w Twoim interesie.

 19. refundacja
  Dokładnie o to chodziło w tej reformie 🙂
  Wcześniej byla reforma dotycząca refundacji leków – NFZ zaoszczędził ponad 1 mld PLN
  W jaki sposób? Publikujemy mętne przepisy – jaki lek w jakiej chorobie jest refundowany a w jakiej nie. Nakładamy kary na lekarzy, którzy wypiszą lek z refundacją w jednostce chorobowej, w której zniżka się nie należy. Listy zmieniamy co 2-3 miesiące, żeby najbardziej ambitnym nie było łatwo wbić na blachę, w mediach ogłaszamy, że to pestka nauczyć się 20 leków ( sam słyszałem Stokrotkę w radio). Efekt?  Jak nie jestem pewien czy w danym schorzeniu jest refundacja, czy jej nie ma ( co nie znaczy, że dany lek jest błędnie stosowany!) i nie mam pod ręką komputera bądź wersji książkowej, żeby sprawdzić to…. to piszę na 100% i pacjent płaci więcej.
  Kto oszczędza? 🙂

  kovir

 20. refundacja
  Dokładnie o to chodziło w tej reformie 🙂
  Wcześniej byla reforma dotycząca refundacji leków – NFZ zaoszczędził ponad 1 mld PLN
  W jaki sposób? Publikujemy mętne przepisy – jaki lek w jakiej chorobie jest refundowany a w jakiej nie. Nakładamy kary na lekarzy, którzy wypiszą lek z refundacją w jednostce chorobowej, w której zniżka się nie należy. Listy zmieniamy co 2-3 miesiące, żeby najbardziej ambitnym nie było łatwo wbić na blachę, w mediach ogłaszamy, że to pestka nauczyć się 20 leków ( sam słyszałem Stokrotkę w radio). Efekt?  Jak nie jestem pewien czy w danym schorzeniu jest refundacja, czy jej nie ma ( co nie znaczy, że dany lek jest błędnie stosowany!) i nie mam pod ręką komputera bądź wersji książkowej, żeby sprawdzić to…. to piszę na 100% i pacjent płaci więcej.
  Kto oszczędza? 🙂

  kovir

 21. Władcy są winni, ale marionetkom nie wolno darować
  Kilka wpisów temu tutaj był poruszany temat pigułek "po". Ile dyskusji  o wartościach, zdrowiu, przyszłości narodu przetoczyło się po kraju. Media i Sejm. Rząd – najwyższy priorytet interwencji. Dlaczego teraz cisza? Znajomy lekarz skwitował to na pół bezradnie, na pół ze zgrozą – przecież to była tylko kampania reklamowa, konkretnego preparatu.

 22. Władcy są winni, ale marionetkom nie wolno darować
  Kilka wpisów temu tutaj był poruszany temat pigułek "po". Ile dyskusji  o wartościach, zdrowiu, przyszłości narodu przetoczyło się po kraju. Media i Sejm. Rząd – najwyższy priorytet interwencji. Dlaczego teraz cisza? Znajomy lekarz skwitował to na pół bezradnie, na pół ze zgrozą – przecież to była tylko kampania reklamowa, konkretnego preparatu.

 23. Ile to już lat Korwin urabia młodych ludzi?
  Rozmowa z młodym korwinistą jeży włosy na głowie. Korwinista nie będzie „dopłacał” do emerytur, czy to górników, czy nauczycieli, czy pielęgniarek. Korwiniście tacy ludzie są niepotrzebni, ludzie na emeryturach (którzy zbudowali ten kraj), na zasiłkach (bo nie ma dla nich pracy w teoretycznym państwie), lub na rentach (bo tak im się w życiu zdarzyło) są nieudacznikami i ciężarem, natomiast ci, którzy sobie radzą, nieważne, jakim sposobem, są kwiatem narodu. Korwinista biznes chce założyć i czuje się zdławiony ZUSem oraz podatkami, bo to na nieudaczników wedle korwinisty idzie. Korwinista widzi zgubę w kilkuset złotych miesięcznie renty dla chorego, natomiast nie widzi zupełnie milionów miesięcznie kradzionych przez wąską grupę na górze. Nie widzi, bo pierdzieli rząd i ma to wszystko gdzieś.
   
  Ustawiają Polaków przeciwko sobie, a to górnicy są źli, a to lekarze, a to nauczyciele i reszta ludu na nich zęby szczerzy. Korwinista nie rozumie, że jeśli teraz poprze górników, to jak sam będzie potrzebował wsparcia, to mu górnicy pomogą. W młodych głowach rozwalone korwinizmem poczucie wspólnoty nie da rady, żeby wyjść milionami i łby złodziejom poukręcać.
   
  Korwinista jest egoistą i to otwarcie przyznaje, sam sobie na życie zarobi i na emeryturę uskłada… Publiczna szkoła dla dzieci korwiniście nie jest potrzebna, ani publiczna biblioteka, ani droga, ani uniwersytet ani zabytki ani kultura, korwinista chce żyć dla siebie, sam sobie wszystko opłaci, bo wolny rynek ma być i już…  Daj Boże korwiniście, żeby zawsze był młody i zdrowy, żeby dzieci nie chorowały, żeby pracy nie stracił, żeby mu się wiodło, żeby mu oszczędności nie zjadł krach, inflacja albo wojna, tuż przed emeryturą… Korwinista chce mieć giwerę, żeby bronić swojej rodziny…  chyba przed sąsiadami, do których egoista korwinista nie tylko nie dołączy, ale przeciw nim będzie działał.
   
  Korwinista jeszcze nic w życiu nie osiągnął, i wchodzi w wiek dojrzały z tak zatrutą głową.

 24. Ile to już lat Korwin urabia młodych ludzi?
  Rozmowa z młodym korwinistą jeży włosy na głowie. Korwinista nie będzie „dopłacał” do emerytur, czy to górników, czy nauczycieli, czy pielęgniarek. Korwiniście tacy ludzie są niepotrzebni, ludzie na emeryturach (którzy zbudowali ten kraj), na zasiłkach (bo nie ma dla nich pracy w teoretycznym państwie), lub na rentach (bo tak im się w życiu zdarzyło) są nieudacznikami i ciężarem, natomiast ci, którzy sobie radzą, nieważne, jakim sposobem, są kwiatem narodu. Korwinista biznes chce założyć i czuje się zdławiony ZUSem oraz podatkami, bo to na nieudaczników wedle korwinisty idzie. Korwinista widzi zgubę w kilkuset złotych miesięcznie renty dla chorego, natomiast nie widzi zupełnie milionów miesięcznie kradzionych przez wąską grupę na górze. Nie widzi, bo pierdzieli rząd i ma to wszystko gdzieś.
   
  Ustawiają Polaków przeciwko sobie, a to górnicy są źli, a to lekarze, a to nauczyciele i reszta ludu na nich zęby szczerzy. Korwinista nie rozumie, że jeśli teraz poprze górników, to jak sam będzie potrzebował wsparcia, to mu górnicy pomogą. W młodych głowach rozwalone korwinizmem poczucie wspólnoty nie da rady, żeby wyjść milionami i łby złodziejom poukręcać.
   
  Korwinista jest egoistą i to otwarcie przyznaje, sam sobie na życie zarobi i na emeryturę uskłada… Publiczna szkoła dla dzieci korwiniście nie jest potrzebna, ani publiczna biblioteka, ani droga, ani uniwersytet ani zabytki ani kultura, korwinista chce żyć dla siebie, sam sobie wszystko opłaci, bo wolny rynek ma być i już…  Daj Boże korwiniście, żeby zawsze był młody i zdrowy, żeby dzieci nie chorowały, żeby pracy nie stracił, żeby mu się wiodło, żeby mu oszczędności nie zjadł krach, inflacja albo wojna, tuż przed emeryturą… Korwinista chce mieć giwerę, żeby bronić swojej rodziny…  chyba przed sąsiadami, do których egoista korwinista nie tylko nie dołączy, ale przeciw nim będzie działał.
   
  Korwinista jeszcze nic w życiu nie osiągnął, i wchodzi w wiek dojrzały z tak zatrutą głową.

 25. Jestem lekarzem POZ, od przeziębienia i sensacji żołądkowych
  Podziwiam pana działalność. Tę obecną. Tamtą, kiedy nabijał pan punkty Platformie Obywatelskiej, pisząc jak najęty (a podejrzewałem, że tak jest) na forach internetowych i opluwająć PiS próbuję usunąć z pamięci.
  Teksty w stylu
  "Moja lepsza połowa i córka, poszły do lekarza pierwszego kontaktu i udało im się wyrwać skierowania dla mnie i córki. Dziwne prawda? Nie wiem, jak"
  obrażają mnie i moich kolegów po fachu.
  Nie my wymyśliliśmy skierowania do dermatologów i okulistów. Próbowaliśmy ten pomysł zablokować. I bez tego mamy mnóstwo pracy. Wielu z nas, ponad połowa, jest oprócz specjalizacji lekarza rodzinnego, pediatrami, internistami.
  Postanowił nas pan przy okazji, narzekając na ceny okularów, obrazić.
  Jest mi przykro i trochę wstyd mi za pana.
  Polecałem pana blog znajomym, teraz już tego robił nie będę

  • Tokszok –
   Ten felieton był o systemie, a nie o lekarzach i co się tyczy lekarki, to doświadczenie przez MK opisane było bardzo dobre.
   Jestem lekarzem i zawsze bronię wiedzy lekarskiej, jeśli np. (z całym szacunkiem) magazynier po zawodówce podważa lekarską diagnozę. Trzeba mieć wiedzę przynajmniej taką samą, żeby krytykować medyczną diagnozę.
   Lekarzy jako ludzi nie bronię, lekarskiej wiedzy bronię i będę broniła.
   Pozdrawiam Pana.

 26. Jestem lekarzem POZ, od przeziębienia i sensacji żołądkowych
  Podziwiam pana działalność. Tę obecną. Tamtą, kiedy nabijał pan punkty Platformie Obywatelskiej, pisząc jak najęty (a podejrzewałem, że tak jest) na forach internetowych i opluwająć PiS próbuję usunąć z pamięci.
  Teksty w stylu
  "Moja lepsza połowa i córka, poszły do lekarza pierwszego kontaktu i udało im się wyrwać skierowania dla mnie i córki. Dziwne prawda? Nie wiem, jak"
  obrażają mnie i moich kolegów po fachu.
  Nie my wymyśliliśmy skierowania do dermatologów i okulistów. Próbowaliśmy ten pomysł zablokować. I bez tego mamy mnóstwo pracy. Wielu z nas, ponad połowa, jest oprócz specjalizacji lekarza rodzinnego, pediatrami, internistami.
  Postanowił nas pan przy okazji, narzekając na ceny okularów, obrazić.
  Jest mi przykro i trochę wstyd mi za pana.
  Polecałem pana blog znajomym, teraz już tego robił nie będę

  • Tokszok –
   Ten felieton był o systemie, a nie o lekarzach i co się tyczy lekarki, to doświadczenie przez MK opisane było bardzo dobre.
   Jestem lekarzem i zawsze bronię wiedzy lekarskiej, jeśli np. (z całym szacunkiem) magazynier po zawodówce podważa lekarską diagnozę. Trzeba mieć wiedzę przynajmniej taką samą, żeby krytykować medyczną diagnozę.
   Lekarzy jako ludzi nie bronię, lekarskiej wiedzy bronię i będę broniła.
   Pozdrawiam Pana.

 27. Pozwolę sobie w tym miejscu postawić pytanie:
  ile osób, które obecnie narzekają na sitwę z PO i PSL-u w maju powtórnie zagłosuje na pierwszego analfabetę RP komoruskiego a jesienią ponownie na przedstawicieli sitwy z PO i jeszcze będą jazgotać, że PiS to złodzieje? Oczywiście później, stojąc w kolejce do lekarza również będą jazgotać jak to w Polsce jest źle?

 28. Pozwolę sobie w tym miejscu postawić pytanie:
  ile osób, które obecnie narzekają na sitwę z PO i PSL-u w maju powtórnie zagłosuje na pierwszego analfabetę RP komoruskiego a jesienią ponownie na przedstawicieli sitwy z PO i jeszcze będą jazgotać, że PiS to złodzieje? Oczywiście później, stojąc w kolejce do lekarza również będą jazgotać jak to w Polsce jest źle?

 29. Ach ci straszni Korwinowcy, wszystko przez nich
  Nie mam zamiary wypowiadać się w imieniu "Korwinowców" nie mam takich zdolności jak pani. Postaram się zastosować metodę gospodarza bloga, czyli przedstawić fakty przeciwko zabobonom.

  UPR proponował zakazać uchwalania budżetu państwa z deficytem.
  UPR proponował przekazać część środków uzyskanych z prywatyzacji przemysłu na fundusz emerytalny – w PRL fabryki budowano z pieniędzy ZUS.
  UPR proponował reprywatyzację
  UPR proponował ujawnienie tajnych współpracowników w najwyższych warstwach władzy – to się udało wprowadzić w życie.

  Być może III RP nie mogłaby się pochwalić Pendolino, Stadionem Narodowym oraz wieloma innymi "Misiami" na miarę III RP możliwości.

  W ramach ćwiczeń proponuję poszperać jak ćwierć wieku temu zachowywali się obecni "płomienni obrońcy" oraz "ci źli". Im wszystkim – poza UPR – wydawało się, że "jakoś to będzie".

  • UPR to partia była?
   Partia polityczna ma w założeniach wymiar społeczny, a wychodzi, że ani partia, ani wychowankowie ze społeczeństwem nic nie mają wspólnego, bo jest tylko JA. Jest wielkie ego Korwina i wielkie ego wychowanków. Co by nie było, PO ma swoją społeczność i się nawzajem popierają, Korwin swoimi mowami wychował zadeklarowanych egoistów i antypaństwowców. I może dlatego nigdy niczego nie osiągnął w społecznym wymiarze. Może wcale nie było to celem.

   Nie napisałam wczoraj, że korwiniście węgiel nie jest potrzebny, bo węglem nie pali, a jak komuś wegiel potrzebny, to niech sobie tani w Chinach kupi.

   Dochodzę do wniosku, że Owsiak miał za zadanie zagospodarować młodzież o ilorazie do 100, a Korwin tych o ilorazie powyżej 100.

   • Podejrzewam,
    ze przy naszych realiach to raczej do 50 i potem powyzej, prog 100 raczej nieosiagalny.
    Prosze zobaczyc notatke Zolwia na temat dyslekcji i Inki1 na temat narysowania komorki.
    PS. Dotyczy tekstu MK "Rosja Radziecka sierpem i młotem wyprodukowała „narodowców” jak „mrówków”

 30. Ach ci straszni Korwinowcy, wszystko przez nich
  Nie mam zamiary wypowiadać się w imieniu "Korwinowców" nie mam takich zdolności jak pani. Postaram się zastosować metodę gospodarza bloga, czyli przedstawić fakty przeciwko zabobonom.

  UPR proponował zakazać uchwalania budżetu państwa z deficytem.
  UPR proponował przekazać część środków uzyskanych z prywatyzacji przemysłu na fundusz emerytalny – w PRL fabryki budowano z pieniędzy ZUS.
  UPR proponował reprywatyzację
  UPR proponował ujawnienie tajnych współpracowników w najwyższych warstwach władzy – to się udało wprowadzić w życie.

  Być może III RP nie mogłaby się pochwalić Pendolino, Stadionem Narodowym oraz wieloma innymi "Misiami" na miarę III RP możliwości.

  W ramach ćwiczeń proponuję poszperać jak ćwierć wieku temu zachowywali się obecni "płomienni obrońcy" oraz "ci źli". Im wszystkim – poza UPR – wydawało się, że "jakoś to będzie".

  • UPR to partia była?
   Partia polityczna ma w założeniach wymiar społeczny, a wychodzi, że ani partia, ani wychowankowie ze społeczeństwem nic nie mają wspólnego, bo jest tylko JA. Jest wielkie ego Korwina i wielkie ego wychowanków. Co by nie było, PO ma swoją społeczność i się nawzajem popierają, Korwin swoimi mowami wychował zadeklarowanych egoistów i antypaństwowców. I może dlatego nigdy niczego nie osiągnął w społecznym wymiarze. Może wcale nie było to celem.

   Nie napisałam wczoraj, że korwiniście węgiel nie jest potrzebny, bo węglem nie pali, a jak komuś wegiel potrzebny, to niech sobie tani w Chinach kupi.

   Dochodzę do wniosku, że Owsiak miał za zadanie zagospodarować młodzież o ilorazie do 100, a Korwin tych o ilorazie powyżej 100.

   • Podejrzewam,
    ze przy naszych realiach to raczej do 50 i potem powyzej, prog 100 raczej nieosiagalny.
    Prosze zobaczyc notatke Zolwia na temat dyslekcji i Inki1 na temat narysowania komorki.
    PS. Dotyczy tekstu MK "Rosja Radziecka sierpem i młotem wyprodukowała „narodowców” jak „mrówków”