Prześlij dalej:

Nie z ostrożności procesowej, ale dla precyzji publicystycznej zacznę od definicji chamstwa i nie upieram się, że jest to definicja słownikowa, to moja definicja empiryczna. Chamstwo to najkrócej mówiąc taki rodzaj prymitywizmu, który odnosi się do podmiotu lub przedmiotu, czyli kontekstu prostackich zachowań. Po ludzku mówiąc można być chamem niezależnie od tego, w jakim miejscu się cham znajduje, cham to cham i koniec, ale można też zachowywać się jak cham i z czasem lub od razu się zreflektować.

Przekładając to na doświadczenia życiowe, chyba każdemu chłopakowi zdarzyło się zachowywać po chamsku, łapiąc dziewczyny za warkocze i oby tylko za warkocze, ale z takich chamskich zachowań w większości się wyrasta i nierzadko zostaje dżentelmenem. Istnieją jednak chamy, które nigdy z chamstwa nie wyrastają i gdziekolwiek się znajdą, od razu widać, że to chamy z krwi i kości. Zatem czym innym jest incydentalne chamstwo, które może się zdarzyć każdemu i co ze wstydem człowiek kulturalny stara się naprawić, czym innym stan permanentny, czyli chamstwo wrodzone albo wytresowane. Tak to widzę, kto się zgodzi to się zgodzi, kto ma ciekawszą definicję i obserwacje, zapewne kulturalnie się podzieli. W każdym razie moja definicja na potrzeby felietonu, który będzie dotyczył zachowania Rostowskiego na komisji śledczej Amber Gold, jest wystarczająca i śmiem twierdzić, że idealnie oddanej istotę rzeczy.

Zanim o konkrecie, to jeszcze trochę sprostowań. Zupełnie się nie zgadzam z takim postrzeganiem rzeczywistości, które nakłada stereotypowe obowiązki i schematyczne zachowania. Nie widzę żadnego powodu, aby w każdych okolicznościach mężczyzna był uprzejmy dla kobiety. Widziałem w życiu tyle chamskich zachowań w wykonaniu kobiet, że i mężczyźnie nie mieli nic do powiedzenia. Podobny mam stosunek do mylenia pojęć i przypisywania chamstwa zachowaniom i ludziom wybitnym. Gdy Himilsbach wchodził do SPATiF-u z hasłem na ustach „Inteligencja wypierdalać”, to była w tym poezja i genialna riposta Holubka, który odpowiedział „Nie wiem, jak wy, panowie, ale ja wypierdalam!”. W takich przypadkach chamstwa i chamów nie ma, to jest rycerski pojedynek gigantów niezrozumiały dla drobnomieszczańskich moralistów.

Dlatego nie mam pretensji do Rostowskiego, że on się zachowywał nieelgancko wobec kobiety, Małgorzaty Wassermann. Pani Małgorzata słynie z ostrego traktowania przesłuchiwanych i musi się liczyć z tym, że usłyszy parę gorzkich słów. Zgadzam się też, że komisja Amber Gold jest komisją polityczną, co wynika z natury rzeczy, przecież dotyczy polityków, którzy uczynili złodzieja bezkarnym. Rostowski miał prawo wytykać polityczny charakter komisji i nawet wypominanie Małgorzacie Wassermann, że prowadzi kampanię wybroczą, mnie nie razi, ponieważ jest to opinia uprawniona. Chamstwo Rostwowskiego, które pokazuje, że jest to cham urodzony i wytresowany, objawia się w zupełnie innych miejscach i jest charakterystycznym zachowaniem dla osobników niegdyś handlujących walutą przed Pewexami.

Strony

Źródło foto: 
21058 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

14 (liczba komentarzy)

 1. Czasem odnoszę wrażenie że były minister tak się zachowuje jakby AG to była firma rodziny Tusków. Zapewne stąd ta utrata panowania nad sobą.

 2. Chmajowi i Rostowskiemu zabrano wszystkie zabawki. Pozostało im tylko chamstwo i TVN.

 3. Hucpowaty parch Rostowski mówi: i tak chuja mi zrobicie! To prawda ale za te jego wystepy Schetynowcy zapłacą znowu przy urnach wyborczych. Dlatego Nitras taki wkurwiony.

 4. avatar

  a Tir?

 5. Rostowski to nie tylko cham ale też menel. Zdębiałem jak powiedział, że bezczynność oraganów skarbowych byłą dobra bo Marcin P. był tak przebiegły, że gdyby organy działały rzetelnie to on zatrudniłby cwaną księgową i wtedy dopiero by się działo. Tylko żulia zatrudniona w najwyższych oragnach państwowych mogłaby wpaść na coś takiego

 6. avatar

  " bezczynność oraganów skarbowych byłą dobra bo Marcin P. był tak przebiegły, że gdyby organy działały rzetelnie to on zatrudniłby cwaną księgową i wtedy dopiero by się działo"

  Prawda to czy fałsz?

 7. avatar

  Faktycznie proste. Zwyczajnie 'z obfitości serca mówią usta'.

  "Rozgrywka z nimi to nie żadna polityka, To wychowanie dzieci, biorąc rzecz en masse. Dlatego radzę: nim ochłoną ze zdumienia Tą drogą dalej iść, nie grozi niczym to"

  Imo R. nie jest chamem, uważa że  z głupkami ma do czynienia, nic więcej. Bardzo możliwe że ma rację, przykre, qrwa. 

   

 8. avatar

 9. Ale co się takim prostakom jak Rostowski dziwić, skoro doskanle wie, że w TVN pokażą go jako męża stanu, a lemingi to kupią i jeszcze będą mu współczuć, że musiał użearć się z PiSowskim reżimem. Do póki w tym kraju będą takie media jak GW, czy TVN, dopóty będą mogli sobie rżnąć głupa takie debile jak ww.

 10. avatar

  Dla mnie był to stary skecz "Sęk" w nowym wykonaniu Rostowskiego - https://www.you...

 11. Vincent i jego pomagier na sali to ta sama nacja i te same chamstwo,którego źródłem jest....może dam se spokój bo podpadnę pod antysemityzm.

 12. Gdy Platforma wybierala na "swiatowego ministra" Anglika Vincenta okazalo sie, ze on nawet PESEL-a nie mial. Ale jak zwykle nie chodzilo oto by byl prawdziwym ministrem i cokolwiek wiedzial o polskich instytucjach i Polsce ..chodzilo o : europejski pic "  ala PO

 13. Czy to li tylko artykul o Rostkowskim???

  Czy tego samego nie moznaby napisac o 

  ARLUKOWICZ

  SZENFELD

  NITRAS

  KIERWINSKI

  SCERBA

  RUTNICKI

  MISILO

  TREMBACZYNSKI

  KROPIWNICKI

  LESCYNA

  Moglbym tak dlugo jeszcze,ale pozostane na tych najbardziej widocznych .

  Pytanie do wszystkich : Kiedyz ta krew sie w koncu poleje?

   

 14. Strony