Protestować trzeba zawsze, ale przeciw głupocie i podłości, nie przeciw polskiej marce!

Prześlij dalej:

Nie cierpię efekciarstwa w żadnej postaci, zwłaszcza, gdy efekciarstwo łączy się z profanacją dziennikarstwa. Od dwóch dni gorącym tematem w Internecie jest zdjęcie z tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1982 roku w Lubinie. Na fotografii widzimy uczestników protestu w czasie stanu wojennego, którzy niosą swojego śmiertelnie rannego kolegę. Jakiemuś skończonemu idiocie i nieukowi ta tragedia posłużyła jako materiał do reklamy polskiej wódki Żytnia Ekstra. Zrobiło się zamieszanie i bardzo dobrze, a jeszcze lepiej, że protesty rozlały się niemal w każdym miejscu. Nie spotkałem jednego zdania, słowa również, które broniłoby „reklamy”, poziom głupoty i cynizmu zwyczajnie na to nie pozwalał. Niestety przy tego typu skandalach nie brakuje równie niemądrych interpretacji i podniosłych apeli, rozjeżdżających się z faktami. Najprościej krzyknąć, że od dziś wszyscy będziemy trzeźwi, bo żaden Polak Żytniej do ust nie weźmie. Nim cokolwiek i ktokolwiek sprawdził dowiedziałem się, że Polmos Bielsko-Biała należy do: Palikota, Ruskich, Szwajcarów i Kulczyka. Zaraz za tymi „ustaleniami” poszły prowokacje polityczne z różnych stron świata i na końcu piętrowy sabotaż, który miał doprowadzić do upadku Polmosu Bielsko-Biała. W ostatnim czasie nawał zajęć nie pozwala mi na „zlecenia bieżące”, dlatego tym bardziej wyróżniam niezlezna.pl, która jako jedyna zadała sobie trud i odnalazła winnych skandalu, co należało zrobić od razu, zamiast urządzać efekciarskie polowania na czarownice i obsrywać polska markę. Na stronie firmowej Project sp. zoo. z Torunia, należącej do niejakiego Jana Łukasiaka ukazały się między innymi takie słowa:

[...] pragniemy wyrazić nasz głęboki żal i zarazem przeprosić wszystkich Państwa, a w szczególności autora ilustracji oraz osoby na niej uwidocznione, za tę publikację. Nie sposób znaleźć odpowiednich słów dla wytłumaczenia tak daleko idącej ignorancji i braku profesjonalizmu naszego pracownika odpowiedzialnego za tę publikację. Zapewniamy wszystkich Państwa, że treść ww. publikacji nie była przejawem braku szacunku dla ofiar zbrodni lubińskiej oraz innych jej uczestników, a także historii naszego kraju, lecz następstwem zaniedbań w aspekcie kontroli i weryfikacji publikowanych treści. Zapewniamy, że jesteśmy gotowi dołożyć najwyższych starań celem zadośćuczynienia krzywdom wyrządzonym tą publikacją.

Strony

27408 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

30 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Nie jest właścicielem marki "Żytnia".
  coś mi się pozajączkowało

 2. Mam dość blisko.

  Pierwsza moja reakcja była: nie kupuję więcej tego bimbru!

  Muszę jednak przyznać rację Matce Kurce.

  Nawet jeśli nie byłby to wynik głupoty i ignorancji, lecz perfidna, prześmiewcza prowokacja - niech odpowie ten, kto rzeczywiście zawinił, nie pracownicy firmy...
  Tymczasem Polmos zerwał umowę z agencją reklamową

  ...zamieściłam w tym wpisie link do tej historii z reklamą Żytniej, ale... uznałam to za wysoce niestosowne. I usunęłam.

  O specyficznym POczuciu humoru

 3. Firma zareagowała prawidłowo - po łbie dostał właściwy winowajca - wszyscy mają nauczkę na przyszłość.

  A skoro już mowa o reakcji internetu to znak czasu - długą drogę przeszliśmy od czasu obrzydliwego wyczynu z reklamą Lecha. Inne wiatry wieją od morza. Jest nadzieja dla Rzeczpospolitej.

 4. Jest nadzieja, że nie pójdzie tak łatwo wciskaczom kitu.
  Z wyjątkiem osób zabetonowanych na trwałe w jedynie słusznych przekonaniach, odnoszę wrażenie, że coraz więcej ludzi woli się przekonać samodzielnie o co tyle krzyku

 5. troskę Mk o polską markę, ale co będzie jeśli z powodu ww incydentu sprzedaż Żyta wzrośnie?
  Nie dostanie sprawca w zadek, ale podwyżkę i bić się bedą o niego agencje reklamowe.

 6. Moim skromnym zdaniem najwyższy już czas zająć się kondycją edukacji w Polsce. Bez tego - NIE RUSZYMY. Nie pomoże żaden Duda, Szydło, PIS z Kaczorem czy bez niego.
  Z każdej dziury (a ta tylko jedną z tysięcy) - wyziera nieuk, ignorant, tuman i ciemniak.
  Szacunek dla ojczyzny budować należy od podstaw. Tam zaś jest szacunek dla naszego narodowego spoiwa, języka polskiego. Kto nim gardzi, bądz go ostentacyjnie nie szanuje, poniewiera - nie zasługuje na miano Polaka.
  Czeka nas jeszcze wiele trudu...

  Tekst otwarcia - jak zwykle, trzyma forme. "Szósteczka"!

 7. avatar

  (czyli ogólnie przyjęta zasada, wzór, reguła, norma)

  Ta „głupota i cynizm” mnie przeraża, ponieważ jest to niewiedza z tych naprawdę głębokich.
  Kanony czy symbolika właśnie na naszych oczach przestają działać. Odwiecznie przyjęte symbole dziś nie kojarzą się z niczym. Można ich używać dowolnie.
  To jest, jak się zdaje, tzw wyobraźnia nieograniczona, bardzo obecnie ceniona.

 8. to wina cienkich ludzi z marketingu. 

  Polmos BB jest tylko po czesci winny: powinni wytoczyc proces osobie odpowiedzialnej za zatwierdzenie projektu i zaplacenie faktury marketingowym partaczom z Torunia.

  Torunska zas firma prowadzi gazetke historyczna i robila 'alkoholowe promocje' - tam powinien wkroczyc prokurator.\\\

  Wszystkiemu winien debilny marketing

 9. avatar

  "Moim skromnym zdaniem najwyższy już czas zająć się kondycją edukacji w Polsce. Bez tego - NIE RUSZYMY. Nie pomoże żaden Duda, Szydło, PIS z Kaczorem czy bez niego." /Liczyrzepa/
  Kto ma się zająć polepszeniem kondycji edukacji w Polsce? Jakaś niewidzialna ręka systemu edukacyjnego? Jakiś mityczny edukator do tej pory ukrywający swoje reformatorskie skłonności? Właśnie ten lekceważony przez kolegę Liczyrzepę PiS jak najbardziej z Kaczorem jeśli oczywiście wybory parlamentarne pozwolą mu na objęcie władzy i utworzenie rządu z Beatą Szydło na czele. Właśnie Andrzej Duda, który jako człowiek wykształcony i pochodzący z nauczycielskiej rodziny, na pewno doskonale rozumie wagę starannego wykształcenia z dużą dawką treści historyczno-patriotycznych. PiS od dawna postuluje poważną korektę naszego degenerowanego przez kolejne rządy systemu oświaty. Niewielu (jeżeli w ogóle) mamy polityków o tak ogromnej wiedzy jak Jarosław Kaczyński. Od lat pilnie wsłuchuję się w to co mówi i nie chodzi mi o jego często wyjęte z kontekstu dwu/trzy zdaniowe uwagi serwowane przez reżimowe wiadomości. Polecam archiwalne Rozmowy Niedokończone z udziałem JarKacza. Kto nigdy ich nie słuchał, nie może wiedzieć, iż prezes to prawdziwy erudyta. Na razie, więc, PiS jest naszą jedyną nadzieją na pozytywne zmiany w polskiej oświacie.

 10. ...trzeba było tajne komplety robić!

 11. Strony